Wracamy po nie do końca zaplanowanej przerwie. Ale cóż poradzić. Mamy małe perturbacje życiowe, a i jednak 240 przeglądów bez żadnych zakłóceń przeżyliśmy. Miejmy nadzieję, że zapału i czasu nam nie zabraknie na najbliższe tygodnie i przegląd już się będzie regularnie ukazywał, zwłaszcza że dzieje się w Magicu, oj, dzieje. Najważniejsze dwie kwestie to oczywiście Pro Tour Atlanta, a także wcześniejsze Grand Prix Atlanta, na którym Piotr 'Kanister’ Głogowski zrobił KCI Top 2. Do tego dochodzi Ultimate Masters.
Ale to nie jedyne ważne czy ciekawe rzeczy z ostatnich trzech tygodni. Standard żyje i ma się dobrze. Modern to już w ogóle fiesta. Nawet Vintage bryka radośnie, nie mówiąc o Pauperze czy Commanderze. Dlatego nie przedłużając, zapraszamy do czytania.
:b: Relacje z turniejów :b:
Pro Tour Atlanta – 9-11 listopad
Nie będziemy się wiele rozpisywać, oddając głos tym, co bardziej śledzili turniej i statystykom wyszukiwanym na grupie facebookowej Standardowo T2 przez MGGG. Tu macie bardziej zbiór suchych faktów i info do przeglądania niż zwyczajowy, bardziej rozbudowany opis i komentarz. Warto tu także dodać, że było to PT z ponad 500 graczami – ponoć największe do tej pory.
Ale zacząć trzeba od tego, że ostatnie wyniki Polaków były dobrze zapowiadającym się sygnałem. Niestety, Guilds of Ravnica okazało się niezbyt przyjazne dla nas. Zagrała jednak spora grupa naszych rodaków – i dobrze, bo poza naszymi prosami, niech reszta zbiera doświadczenie, kontakty i niech cieszy się grą na tak wysokim poziomie. Nam na razie niech wystarczy satysfakcja, że oprócz stałej ekipy są i inni pretendenci do głównej nagrody z naszego kraju.
Dop Top 8 dostali się Jeremy Dezani, LSV, Yuuya Watanabe, Wilson Mok, Andrew Elenbogen, Kasper Nielse, Tay Jun Tao, Michael Bernat. W finale zmierzyli się LSV z Elenbogenem. Wygrał Elenbogen po zaciętym pojedynku i mulliganach do 4 u LSV w ostatniej grze. Archetypowo mieliśmy White Weenie, 4 WR Aggro, Jeskai Control, Izzet Drake, Boros Aggro. Decki możecie zobaczyć tutaj.
Omówienie Day 1 z Goldfisha znajdziecie pod tym linkiem. Tu jest omówienie Day 2. A tu podsumowanie meta i decków w liczbach, też z goldfisha. Tu jeszcze trochę statystyk, wyszukane przez MGGG. A tu wincyj statystyk.
Grand Prix Atlanta – 3-4 listopad
Modern w formie. I w formie też Kanister. Piotr Głogowski zrobił na tym evencie Top 2, przegrywając w finale z Spirit Bantami Peiyuan Zhengiem. W top 8 poza KCI Kanistra i Spirit Bantami były także Hollow One, Hardened Scales, Infect, Ironworks Combo, Bridgevine, Tron. Decki z Top 8 znajdziecie tutaj. A tutaj znajdziecie decki z Top 9-32.
Grand Prix Lille – 27-28 październik
Grand Prix Lille odwiedziło 1339 graczy. Grano Standard, a całość zwyciężył Etienne Busson, pokonując w topce Javiera Domingueza, a potem Gabriela Nassifa swym czerwonym aggro. Decki z Top 8 są tutaj, a tutaj z miejsc 9-37. W ósemce znalazły się 2 Golgari Midrange, 2 Jeskai Control, Selesnya Tokens, Izzet Phoenix, mono-blue i mono-red aggro
Grand Prix New Jersey – 27-28 październik
Grand Prix New Jersey to z kolei 1200 graczy, również Standardu. W topce znalazły się 3 Jeskai Control, Boros Angels, Boros Mentor, Selesnya Angels, Izzet Phoenix, Selesnya Tokens. Wygrał Eli Kassis, pokonując w finale Brada Nelsona. Decki z Top8 są pod tym linkiem, a z miejsc 9-32 tutaj.
Player of the Year 2017-2018
Tytuł zdobył Luis Salvatto. Ale jako że Wizardzi niespecjalnie się do promocji eventu przykładali – takie opinie się pojawiły, potwierdzając niejako protest Gerry’ego T – więc niech tyle szczegółów wystarczy.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Zapowiedziano Ultimate Masters
Zaczęło się od tajemniczych kart wrzucanych przez redditowców z czegoś takiego, co się zowie Ultimate Box Topper. Paczuszki z pojedynczą kartą dostawali ci, co mieli problemy z zakupem mythicowych walkerów towarzyszących Guilds of Ravnica. Taka rekompensata i… świetny ruch marketingowy. Było to bowiem preludium do ogłoszenia Ultimate Masters.
Produkt pojawi się już za miesiąc, 7 grudnia. Ultimate Masters będzie zawierać 254 karty. Część z nich już znamy i to syte rzeczy. W Box Topperach będą alternatywne wersje kart z UMA. Po jednej losowej karcie na box, w takim specjalnym niebieskim boosterze. Niestety, produkt będzie droższy. Będzie też mocno limitowany. Do tego cała seria Masters po Ultimate Masters zostanie zawieszona, a Wizardzi skupią się na innych produktach reprintowych. W kontekście Topperów – da się niestety je podglądać, więc z zakupami tylko ich trzeba uważać. Mogą być odsiane z sytów.
Przy okazji ważne info, Grand Prix Praga zostało zamienione z GRN Sealed na limited Ultimate Masters. Wiąże się z tym oczywiście skok cenowy i tym podobne rzeczy. Zostały zmienione też dwa inne GP, ale dalej od nas.
I prawie na koniec, pod tym linkiem możemy zobaczyć jedną z pierwszych opinii o nowym produkcie wraz z paroma wyliczeniami jeśli chodzi o EV. Chcecie wiedzieć więcej? Sprawdźcie ten krótki wywiad Blake’a Rasmussena z hipsterami, a także zejdźcie do sekcji finansów. Ładną rozpiskę z cenami ma też Goldfish.
Boostery kolekcjonera
W Ravnica Allegiance nie będzie Mythic Edition z walkerami, ale mają za to być kolekcjonerskie boostery z 2 foilowymi kartami dowolnego Rarity, 3 erkami/mythicami oraz 10 uncommonami. Produkt ma być dostępny w Ameryce Północnej i Japonii. Będzie kosztować 12 dolców i będzie limitowany.
2019 MOCS
Wizardzi zapowiedzieli wiele zmian, w tym takie, które podnoszą rangę Paupera, znikają Commandera 1vs1, a także sprawiają, że cały system kwalifikacji do MOCSów przechodzi ewolucję. Zmiany są duże, dlatego jeśli gracie kompetytywnie na MTGO, odsyłamy was do materiału po szczegóły.
Skala Rabiah, część 1
W zasadzie to coś, czego się mnóstwo osób domagało. MaRo dokładnie opisuje wady i zalety każdego ze światów z ostatnich setów, umieszczając każdy plan na skali, która jest siostrzaną wersją Storm Scale dla mechanik.
Core Set Cube
Eksperymentów Wizardów ciąg dalszy. Tym razem chodzi o Core Set i kostkę, czyli miks, który na pierwszy rzut oka wygląda tak sobie, ale w praktyce zawierać może jednak sporo niezłych kart i kombinacji. Może coś z tego będzie? Dajcie znać, bo od 7 listopada można to było grać.
Magicowe opowieści
Wizardzi dalej publikują opowiadania na stronie swej, które uatrakcyjniają nam fabularną otoczkę wokół samej Ravnici i nadają trochę kolorytu pobocznym wątkom i realiom.
Todd Stevens zwolniony z SCG ze względu na zarzuty o molestowanie
Hipsterzy donoszą, że Todd Stevens, jeden z content creatorów SCG i prominentnych graczy ich cyklu turniejów, został zwolniony i zbanowany, czy też zawieszony, w eventach SCG, a wszystko przez zarzuty związane z jego zachowaniem wobec grupy kobiet na after party po magicowych turniejach. Nie jest to może njus, który nas dotyka bezpośrednio. Nie jest to też sprawa, o której w momencie pisania wiele wiemy – ani nie wiemy, co dokładnie Stevens zrobił, ani czy coś zrobił, ani co tak właściwie zrobiło SCG i czy coś zrobią z tym Wizardzi. Możemy to zatem potraktować jako ostrzeżenie przed przekraczaniem pewnych norm i przypomnienie, by pilnować swego zachowania, zwłaszcza po paru głębszych.
Ban dla Lenthiera
Komedia, panowie, komedia. Dan Lanthier, dwukrotny zwycięzca GP, a także kanadyjski mistrz narodowy… oszukuje. I to bezczelnie czaruje/czituje z biblioteką na nagraniu video. Po tym jak zostaje przyłapany… pisze list do DCI, w zasadzie list otwarty, w którym PROSI o lifetime bana. Dodaje, że nie ma miejsca na oszukiwanie w Magicu, a także, że ma nadzieję, iż jego działanie będzie silnym odstraszaczem dla innych cheatere’ów. Po czym dostaje bana na 3 lata. Ban jak ban, cheat jak cheat, ale okoliczności całej sprawy są przezabawne w każdym aspekcie.
Holiday Card na 2018
Robaczki drogie, wiecie jak będzie wyglądać Holiday Card na 2018? Oto jak będzie wyglądać. Popatrzcie i nie przegapcie, bo w rękach i tak tego raczej nie będziecie mieli.
:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:
Tolaria 17- 18 listopada
Wstępnie dowiedzieliśmy się, że w Starachowicach będzie w tym roku kolejna Tolaria. Będzie opcja noclegu, będą PPTQ i side eventy. Szczegóły pojawią się wkrótce.
Grand Prix Warszawa – 23-25 listopad
Działa strona i prerejestracja na Grand Prix Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w formacie limited. Dokładną rozpiskę eventów znajdziecie pod tym linkiem. Na stronie jest także moc szczegółów, a w miarę zbliżania się Grand Prix będą uzupełnienia – jak na przykład info o artystach.
Pruszków Open – 7-9 grudnia
W imieniu organizatorów zapraszamy na pruszkowskie RPTQ, na którym oprócz głównego turnieju będzie można pograć sporo side eventów. Szczegóły w linku.
Paprykarz Open – 8-10 lutego
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Mono W Aggro wraca do T2
Mono White aggro, bądź jak kto woli White Weenie, odnosi sukcesy w wielu formatach. Czy obecny standard jest gotów na taki deck, czy może Mono-White aggro nie sprosta wysoko postawionej poprzeczce przez BG decki? Warto wspomnieć, że deck nie ma skutecznych odpowiedzi przeciwko deckom bazującym na Nexus of Fate – Mainowi klerycy i Trybunały kupują jedynie trochę czasu. Jako że Nexus zniknął jednak z meta, a wyniki Pro Tour pokazują, że to dobra talia, triumfalny powrót WW w zasadzie możemy potwierdzić. Parę słów ma do powiedzenia także Martin Juza. Ma też coś do powiedzenia o sideboardingu. A tu jeszcze jeden tekst o borosowym White Weenie.
Jak grać Mono Blue Tempo z Martinem Mullerem? (Video)
Na Grand Prix Lille Mono Blue Tempo poradziło sobie doskonale, więc warto na pewno mieć tę talię na oku. Tu Martin Muller pokazuje jak nią grać i wygrywać.
Najlepszy deck z Experimental Frenzy w Standardzie
Co prawda Ixalan już jest trochę starym tematem, ale pewna karta z tego setu zdobywa na popularności – Wayward Swordtooth. Jak można zauważyć, szykuje się nam kolejny bardzo specyficzny combo deck, zaraz obok Bant Nexusa i UB Self Milla, z tym, że Dunkin’ Dinos zdają się najskuteczniej zadawać dmg w gracza. Wszystko to zaś dzięki Experimental Frenzy, czyli jednym z bardziej gorących techów formatu, którym jeszcze w połowie października wszyscy się zachwycali i wieszczyli świetlaną przyszłość, sugerując nawet, że to najlepsza karta w slocie za 4 mana w czerwonym, lepsza nawet od ixalanowego feniksa. A na deser mamy dla was tekst z matematyczną analizą tego, ile kart jesteśmy w stanie zagrać w jednej turze dzięki Experimental Frenzy. Oczywiście, od Franka Karstena.
Jeskai Control z GP Lille wraz z sideboardem
Michael Bonde zaznacza, że nie do końca może rozmawiać o Standardzie, bo Pro Tour, ale udało mu się znaleźć w miarę solidny temat i deck do opisu. I choć robi to trochę bardziej pobieżnie nawet niż to się zdarza na CFB, to jeskaiową kontrolą w tym tekście warto przeglądnąć, zwłaszcza że jednak jest trochę o MU i sideboardowaniu się.
5 częstych błędów w aktualnym T2
Najlepszym lekarstwem na bycie słabym graczem w Standardzie jest zostanie dobrym graczem w Standardzie. Można to osiągnąć na wiele sposobów – między innymi, poprzez dowiedzenia się o tym, że niektóre zagrania, które robimy mogą być błędne.Tu 5 takich częstych błędów, wynikających z różnych względów – np. przyzwyczajeń. Okazuje się, że nowym izzetowym feniksem ludzie atakują, choć wcale nie muszą – a wszystko przez inną starszą wersję feniksa, która też miała Haste.
10 fajnych decków od Gerry’ego Thompsona
Wiadomo, świetne decki są świetne, tak jak pan Thompson powiedział. W tym artykule zobaczymy 10 spisów przez niego wytypowanych, gdzie o dziwo, dominują midrange’owe deczywa. Wszystko to raczej ciekawostki i kurioza, ale bardzo sympatyczne. Enjoy!
Ciekawe decki:
- Grixis Dragons
- Abzan Armageddon
- Phoenix Self Mill
- Mizzet Control
- Selesnya Tokens
- Vampire Loxodn Tokens
- UW Mill
- Overflowing Omniscience combo
MODERN
Szukając optymalnej wersji kontroli w Modernie
Trudne jest znalezienie najskuteczniejszej wersji kontroli. Czynników jest wiele – meta, preferencje gracza, a niekiedy cena. Autor tekstu wybrał konstrukcję, która najbardziej mu odpowiada – UW z Collonadami, Jackami, Teferimi. I pochwalił się nam tym, jak ją dopieszczał.
Merfolki wracają do walki
Merfolki od dawna oglądają już scenę turniejową w modernie, ale ostatnio raczej z pozycji klaserów. Co się stało, że ten deck po prostu wypadł z obiegu? M.in. Humany i Spirity robią te same rzeczy, ale lepiej. Jednakże, nie wszyscy przestali w nie wierzyć – tutaj świetnym przykładem jest Nikachu. W linku znajdziecie starcia Merfolków z popularnymi archetypami w modernie. Dodajmy, że ostatnio online Nikachu nieźle sobie z rybami radzi, więc deck trochę pcha się w światła jupiterów.
Bant Spiritsy kontra Modern – sideboarding
Spirity od niedawna próbują zdetronizować obecnie dominujący w modernie Tribal, Humany (w międzyczasie depcząc po Eldrazi). Co najlepsze, udaje im się to. Mają lepsze Card advantage w związku z Collected Company, przy którym Militia Burgler wypada co najmniej słabo, większą protekcję, ze względu na slightly better Judge’s Familiarów i przede wszystkim ewazję – większość z nich lata (gdzie w humanach raptem Mantis Rider). W tekście mamy dokładną rozpiskę tego, jak się sideboardować.
10 najważniejszych dodatków do Moderna z GRN
Frank Karsten wylicza tu karty z GRN, które pojawiły się w starszym bracie Standardu, czyli Modernie. Wpływ ostatnich dodatków na format jest spory i jest to coś wartego odnotowania. Stoi bowiem w kontrze z powszechnym przekonaniem, że nowe dodatki niewiele wnoszą do Moderna. Karsten napisał też dwa inne teksty na ten temat, ale my akurat wykorzystujemy ten jeden jako 'poster child’. Jeśli chcecie poszukać pozostałych, pogooglajcie za 5 najważniejszymi dodatkami do Moderna z Core Setu i Dominarii.
Przyglądając się aktualnemu dredge’owi
Kolejny artykuł na temat Dredge’a, w lokalnym community uznawanego za słaby deck. Ostatnio archetyp dostał kopa w postaci Creeping Chill – darmowy Helix prosto w twarz przeciwnika, który w dodatku jest niekontrowalny, to coś, co chce zdecydowana większość decków w każdym formacie. I nagle się okazało, że nie taki martwy ten Dredge, jak by się wydawało. Ale nadal zieje zgnilizną.
Przewodnik po Bant Company z GRN
Wszyscy lubimy słuchać, gdy mówi ktoś mądry i obeznany w temacie. Tym razem, będzie to Kelvin Chew, platynowy pros, mówiący o swoim Bant Company.
Cztery modernowe aksiomy, które nie są już prawdą
Pamiętacie jak zaczynaliście grać i nie chcieliście się zgodzić z niektórymi stwierdzeniami, które gracze z dłuższym stażem wam próbowali przekazać? Na przykład, że gainlandy są lepsze od shocklandów, bo dają życie, zamiast zabierać; że Mill jest naprawdę super wyborem na turniej? To w tym tekście jest trochę podobnie, ale tym razem to niektóre co bardziej zatwardziałe, nie na czasie stare wygi się będą musiały przekonać, że ich przekonania są fałszywe. Chociaż w sumie tekst, że Tarmogoyf to już nie to, wcale odkrywczy nie jest. Ale i tak pokazuje to, jak zmienia się Modern w ostatnim czasie.
Ciekawe decki:
LIMITED
Wprowadzenie do kostkowych strategii
Cube to zdecydowanie fajny format – wybieramy swoje ulubione karty, które niekiedy mogą pasować do innych i działamy. Wtedy pojawia się problem strategii, jaką obrać.
Czy Dimir mnie kocha, czy wolałby się tylko przyjaźnić – o czytaniu sygnałów
GP Warsaw zbliża się wielkimi krokami, więc warto wykorzystać pozostały czas na to, aby się do niego lepiej przygotować. To pierwszy tekst, który nam w tym pomaga.
Jak grać i draftować Dimira
A to drugi. W tym materiale Ryan Saxe pokazuje nam jak draftować gildię UB…
Jak zwyciężać Golgari w draftach GRN?
…tu z kolei mamy coś dla miłośników Golgari…
Zrozumieć Selesnyę w drafcie GRN
…ale uradować możemy także fanów Selesnyi. Jak draftować Selesnyę dowiemy się też stąd. To nie koniec, bo…
Zrozumieć Borosa w GRN
…poza Izzetem, który też na pewno zostanie opisany, mamy jeszcze Borosa. Wszystko zaś warto przelecieć przed nadchodzącym Grand Prix i Tolarią.
Zrozumieć drafty GRN
Drafty Ravniki są ciężkim tematem – w szczególności, gdy niebieski jest hiper silnym kolorem. Zazwyczaj to czerwony ma palenie, czarny removal, z kolei zielony przerośnięte stwory – tym razem, to na nic. Możliwość manipulacji biblioteką i wyciąganiu value z Surveila w połączeniu z ewazją dają wybuchową mieszankę
I na koniec, jako podsumowanie i zwieńczenie tych wszystkich materiałów, mamy tekst Jasona Chunga o archetypach gildii w drafcie GRN. Trochę podobny do tego powyżej.
Karty, których nie doceniałem w Limited GRN
Joel Larsson dzieli się z nami swymi spostrzeżeniami na temat nie docenianych przez siebie kart z GRN. Może nie ma tu bardzo odkrywczych rzeczy, ale zajrzeć i tak można. A i warto dodać, że przyczynkarsko to dobry tekst. Każe się bowiem zastanowić nad tym, czego sami nie docenialiśmy lub nie doceniamy w najnowszym dodatku. A to idealny temat do rozmyślań przed GP Warsaw.
LEGACY/VINTAGE
Vintage 101 – Lucy in the Sky i Moxeny
W kontekście Vintage spotkajmy się z Paradoxicalem – deckiem, będącym “starszym rodzeństwem” dla Modernowego Storma i Legacy ANTa. Ogółem, wygląda,jakby komuś upadły trzy decki, Storm, Affinity i Miracle i następnie się pomieszały. Wszystko to za sprawą kart typu Monastery Mentor, Moxy i Yawgmoth’s Will. Ostatecznie, daje to wybuchową mieszankę, która w formacie ostatnio sporo miesza i jest takim 'ponownym odkryciem’. Bo PO wcale nie jest nowym techem.
A jeśli wam mało, a na pewno wam mało, to w 'przeglądanym’ okresie mieliśmy jeszcze dwa teksty z V101 – znajdziecie je poniżej.
Ciekawe decki:
- UR Delver (Legacy)
COMMANDER
Commanderowe karty, którymi nie powinniście grać
Mówiąc krótko – kontrowersyjny tekst. Menery przedstawia karty, którymi khem nie powinniście grać. Ale oczywiście temat rezonuje i co gracz, to inne zdanie. Są tacy, którzy się z Sheldonem zgadzają. Są tacy, którzy stoją w opozycji. I są tacy, co piszą polemiki. Oby tych ostatnich było jak najwięcej, ale na razie niech wystarczy nam fakt, iż mamy okazję zobaczyć, co jeden z członków RC commanderowego uważa za niefajne, choć legalne, w formacie.
Dajcie nam Femme Fatale
Moglibyśmy zacząć opis od wstawienia mema, porównującego zbroje postaci damskich i męskich z różnych gier RPG, zaczynając krytykę przedstawiania wojowniczek, paladynek, czarodzieje, etc w fantasy. Ale silne, seksowne kobiety, także rozerotyzowane jeśli chodzi o aspekt wizualny – zdaniem AUTORKI, a nie autora, co podkreślmy, bo tu cały czas oscylujemy wokół kwestii związanych z feminizmem, przedstawianiem płci w popkulturze i tym podobnych – są w Magicu… hmmm może nie tyle potrzebne, ile jest na nie miejsce. Mówiąc krótko – dajcie nam sukkuba, Wizardzi.
Przegląd GRN pod kątem EDH
Nowa Ravnika, jak każdy poprzedni set, odbije się w pewien sposób i na Commanderze. Począwszy od Casualowych wyborów, takich jak Circuitous Route, aż to kart które zagrzeją miejsce w cEDH, takich jak Assasin’s Trophy. To w sumie ostatni przegląd z najnowszego dodatku Wizardów.
Commanderowe wąskie gardło przy CMC 3
Ah, ten Commander i trójkowe spelle. Grim tutor, Eidolon of Rhetoric, Trinisphere – najlepsze w nich jest to, że można je zagrać już w pierwszej turze wraz z Mana Cryptą. Tekst pokazuje jak ciasno jest w EDH w CMC 3 i przygląda się krzywym manabase decków w formacie.
Experimental Frency w Commanderze
Nie pierwszy i nie ostatni raz syte standardowe karty przesiąkają do Commandera. Tym razem sytuacja dotyczy Experimental Frenzy – karty, która umożliwia zagrywanie kart z góry biblioteki, przy jednoczesnym wyłączeniu tego, co mamy w ręku. Sounds awesome, w szczególności, gdy na topie siedzi nam 5 landów.
Naya Extra Turns
Dodatkowe tury to coś przez co przebrnął nie jeden gracz EDH – to coś, co się kocha lub nienawidzi, w zależności od tego, po której stronie stołu się siedzi. Perspektywa grania samemu ze sobą i doprowadzania swojego planu gry do perfekcji, zamiast subtelnego przeciśnięcia się za lethal, brzmi świetnie i zdecydowanie… niebiesko? Co, gdyby uciąć ten niebieski i zostawić trzy kolory, które teoretycznie nie powinny mieć z dodatkowymi turami nic wspólego?
Negocjując z goblińskim dyplomatą
Przezabawny art, polegający na najbardziej prostych wyznacznikach humoru, czyli Goblin Diplomats. Karta niezmiernie sytuacyjna, ale niezwykle pomocna, gdy trzeba usunąć kilka kluczowych elementów układanki w stworach przeciwnika, poprzez rozbicie ich w combacie. I na tym oraz na przedstawieniu psychografiki gracza, który tą kartą gra, jest ten tekst.
Ciekawe decki:
- Yidris, Maelstrom Wielder
- Torgaar, Famine Incarnate budget
- Brion Stoutarm
- Child of Alara
- Reyhan, Last of the Abzan + Ikra Shidiqi, the Usurper
- Emmara, Soul of the Accord
- Emmara, Soul of the Accord 2
- Izoni, Thousand-Eyed
- Anafenza, the Foremost
- Yennet, Cryptic Sovereign
- Omnath, Locus of Rage
- Borborygmos Enraged
- Saskya the Unyieldig
- Tawnos, Urza’s Apprentice
- Kess, Dissident Mage
- Savra, Queen of the Golgari
- Sharuum, the Hegemon
- Tajic, Legion’s Edge
- Aurelia, Exemplar of Justice
- Najeela, the Blade-Blossom
- Lazav, the Multifarious 1vs1
BRAWL
Czemu Brawl jest martwy i czemu nie powinien być?
Dlaczego Brawl nie żyje, a żyć powinien? Co zmieniło się w mecie? Czy Brawl przez niechlubne mono U i mono R w Kaladeshowym bloku dostało łatkę niegrywalnego formatu i skazane jest na porażkę? Co z wszechobecnym w standardzie Terefere?
ARENA
Magic Arena z perspektywy Pro Playera
Owen Turtenwald zabrał się za analizę perspektyw profesjonalnych graczy na MTG Arenie. Czy MTG Arena zastąpi dotychczasowe Magic Online osobom, dla których liczy się limited i standard?
Wskakując w Magic Arenę
Może warto rozpocząć przygodę z MTG Areną? Zdecydowanie jest to gratka nie tylko dla nowych graczy – starzy wyjadacze też znajdą coś dla siebie. Dodatkowo, już 15.11 jest duży update, mający między innymi wprowadzić długo wyczekiwaną opcję gry ze znajomymi.
PAUPER
Wiele twarzy pauperowego Trona
Ciężko znaleźć deck, który ma więcej oblicz od Pauperowego trona. Wersje z Peregrine Drake, przerośniętymi Eldrazi, Dimirowymi horrorami wesoło brykały po pauperowych stołach – pomimo braku koloru, Tron landy w pAUPERZE potrafiły skupiać wszystkie kolory.
18 sposobów na CA w Pauperze – cz. 3 oraz część czwarta
Zdobywanie przewagi w kartach często jest kluczem do zwycięstwa. Problem zaczyna się wtedy, gdy to co dobierzemy, okazuje się bezużyteczne, jak na przykład piąty land z góry biblioteki. Ale wracając do tematu głównego – oto kolejne dwie części tekstu, analizującego różne sposoby na zdobywanie CA w Pauperze.
Zombie w Pauperze
I ty możesz dzisiaj przeżyć chwilę w świecie prosto z The Walking Dead! Tyle że w świecie medżika i jedyne z czym lub kim będziesz walczyć, to twój przeciwnik, za pomocą magicznych kartoników, na dodatek będących commonami. Ta sceneria nadal brzmi świetnie, więc polecamy zapoznać się z konstrukcją Pauperowych Zombie.
Ciekawe decki:
INNE
Polskie grupy magicowe
To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.
Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.
Niebezpieczeństwa powierzchownego sideboardowania się i znaczenie alternatywnych kosztów…
…ok, tytuł na pewno jest pokręcony i jak autor będzie miał okazję, by sprostować i to porządnie na polski przetłumaczyć, to będziemy wdzięczni. Autorem jest zaś Piotr 'kanister’ Głogowski, który debiutuje na Hareruya. W tekście mamy bardzo konkretny tekst o teorii sideboardowania się. Bez zbędnych szczegółów odsyłamy po prostu do tego materiału – wiedza o Modernie na pewno się przyda, ale to oczywiście rzecz wykraczająca poza ten format, więc WARTO tu zajrzeć.
Grindowanie Magic Online – cz. 1
Bardzo długa i przyjemna instrukcja obsługi MTG Online. Od porad dotyczących rozgrywki, poprzez handel i formaty, aż do… Konkluzji? Zapoznajcie się sami z tym, czym jeszcze MTG Online błyszczy, w czasie gdy na pierwszym planie znajduje się MTG Arena.
Zdefiniuj to – Card i Quality Advantage, cz. 1
Przewaga w kartach, to nie tylko pojęcie z Medżika. Jak ma się to jednak do naszej ulubionej karcianki? Tu znajdziecie podstawy do tego teoretycznego zagadnienia, także w kontekście innego terminu – quality advantage, czyli przewadze jakościowej. Mamy tu podstawowe definicje, zastsowanie praktyczne i zastosowanie w niszowych przypadkach.
Walcząc z kontrolą – przewodnik początkującego
Walka z kontrolnymi deckami jest problematyczna. Nie możemy mieć nadziei, że przeciwnik się wytapuje, ponieważ głównym założeniem kontroli jest czekanie aż to my się wytapujemy. Najważniejsze jest, aby zwyczajnie nie dać mu czasu na zwycięstwo. Natomiast resztę, znajdziecie w artykule.
Wybacz, umieściliśmy Brainwash online zamiast tych kart – część 9 i część 8
Portal to taki trochę czeski film MTG Online – nikt o nich nic nie wie, bo zwyczajnie części z nich nie ma. Dlaczego ich nie ma? Co zmotywowało Wizardów do tego, aby pojawiły się w papierze, a Online już niekoniecznie? Na pewno ich crapiastość i fakt, że nikt nimi nie gra. A przecież z różnych względów to fajne karty, o czym opowiada autor zestawienia, rzucając przy okazji mnóstwem mniej lub bardziej zabawnych anegdot.
Przegląd grafik GRN
Mike Linnemann po raz kolejny raczy nas swymi spostrzeżeniami na temat grafik z najnowszego setu. Jednym słowem – uczta dla wszystkich miłośników magicowej sztuki i ilustracji.
Zdejmując zasłonę ze zbyt wścibskich drużyn
Czy wyciek informacji na drużynowym evencie to jak oszustwo? Czy w momencie gdy na takim evencie przegrywamy, możemy przypomnieć sobie antagonistów z dzieciństwa mówiących “wszystko by się udało, gdyby nie ta banda wścibskich graczy z przeciwnego teamu”? To ciekawy tekst o zachowaniu się w czasie eventów drużynowych.
Koniec Magica
Co by było, gdyby Medżik się skończył? Autor odwołuje się do kilku starszych i swego czasu popularnych CCG, między innymi z uniwersum, które wszyscy mniej lub bardziej znamy – Władcy Pierścieni, autorstwa Jolkiena Rolkiena Rolkiena Tolkiena. Kilka scenariuszy, trochę suchych faktów i pytanie – jak będzie wyglądał hipotetyczny koniec Medżika?
Historia Tokenów
Wielu z nas lubi odgrzebywać Medżikowe smaczki, takie jak dwie karty, na których jest przedstawiony jeden art, ale z innej perspektywy (czy to miejsca, czy to czasu, via City of Brass i Wasteland) czy polować na podpisy ulubionych artystów lub zapoznawać się z lore. Nad tokenami mało kto się zastanawia, a to błąd. Tu krótka historia tego skąd się one wzięły i jaką drogą przeszły od debiutu.
Historia Reclamation Sage’a
Ewolucja zielonego na przestrzeni lat pokazuje, jak zielony z koloru stworzonego do pozbywania się landów i enchantmentów, a przy okazji dającego dodatkową manę, staje się kolorem dającym ogromne ilości many, skutecznie pozbywa się wszystkich rodzajów permanentów i przy okazji zostawia ciało w stole. Świetny deal, prawda? Widać tę zmianę na przykładzie ewolucji kart z efektem Reclamation Sage’a.
Jak studentka znalazła kolekcję wartą 18k dolarów
Jak to jest znaleźć Black Lotusa na strychu? Co się dzieje, gdy uda nam się dorwać stare, stłamszone karty? Dowiecie się właśnie z tego tekstu, który opisuje wspomnianą sytuację. A tu z kolei dyskusja na reddicie o tej ciekawostce, do której zajrzeć można, jeśli interesują was komentarze odnośnie samego trejdu i tego co robić po znalezieniu takiej kolekcji.
Stan Programu – 19.10
Njusowo to w sumie niewiele się działo. W sekcji opinii Jahn poświęca się tematowi potencjalnego współegzystowania MTGO i Areny. Zastanawia się nad tym, czy to w ogóle możliwe. W deckach Golgari Midrange w T2, Hardened Affinity w Modernie, BUG Control w Legacy i Survival w Vintage. Na koniec ceny.
Stan Programu – 26.10
Z najciekawszych njusów – Tibalt zawalczy z Chandrą na okładce komiksu IDW Publishing. W sekcji opinii tym razem brak opinii. W deckach zaś RDW w T2, Skred Red i Cremator combo w Modernie, UW Control w Legacy i BUG w Vintage. Na koniec ceny.
Stan Programu – 9.11
Trochę njusów, a potem sekcja opinii o Ultimate Masters. W niej ocena Mastersów i ostatniego dodatku z serii, jego EV, a także trochę słów o tym, jak sklepy mają niefajnie w kontekście sprzedaży dodatku w Wallmartach. W deckach White Weenie w T2, Humans w Modernie, Miracle w Legacy i Paradoxical Mentor w Vintage. Na koniec ceny.
:g: Finanse :g:
Kłopoty z Kronikami
Pomylić możemy wiele rzeczy w ocenie karty – jej stan, język (hiszpański i włoski dla laika, to zupełna masakra) bądź to w jakiej edycji została wydrukowana. Niestety, w niektórych przypadkach może być to bardzo bolesne dla kieszeni. Tu mamy trochę wyjaśnień na temat tego, jak to było z kartami w kronikach. A wcale nie było jasno i przejrzysto.
Podstawy MTG finansów
Jak wyglądają magiczne finanse oczami gracza, który w temacie siedzi od 1994 roku? Zapoznajcie się z jego historią i doświadczeniem, bo dla początkującego magicowca jest tu sporo przydatnych informacji, które warto poznać, by sprawnie poruszać się na magicowym rynku.
Ranking wszystkich 40 topperów z UMA
Nadchodzi ciężki czas dla naszych kieszeni – UMA zbierze pieniężne żniwo. Czekają na nas nowe, mniej obramowane wersje starych i lubianych kart – Demonic Tutor, Liliana of the Veil lub Eternal Witness. Jak to wszystko wygląda cenowo? Zerknijcie do artykułu.
UMA – Rzecz w perspektywie
A tutaj zderzenie UMA z rzeczywistością, przekonajcie się sami o perspektywach, które oferują nam Wizardzi tym setem.
Anatomia buyoutów
Tak jak człowiek ma swoją anatomię, tak i buyouty ją mają. Dziś wyjaśni ją nam Cliff Daigle na paru konkretnych przykładach.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
- Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
- Carnage Tyrant (Ixalan)
- Rekindling Phoenix (Rivals of Ixalan)
- Assassin’s Trophy (Guilds of Ravnica)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.