Przegląd Prasy #249 – Grand Prix Warszawa 2018

Za nami mega wielkie Grand Prix Warszawa 2018! Tak wielkie, że organizatorzy oniemieli z radości i od razu ogłosili, że zrobią nam w przyszłym roku Grand Prix Kraków, a dokładnie MagicFest Krakow 12-14 lipca 2019, bo tak to się teraz będzie nazywać. Na main evencie finalnie zagrało 1836 zawodników przez co organizatorzy musieli ograniczać side event area i dawać ograniczenie osobowe do turniejów pobocznych. Weekend może nie przyniósł wielkich sukcesów dla Polaków, ale sukces frekwencyjny jest ogromny i tym trzeba się chwalić. Jest duch w narodzie, jest energia i potrzeba magii! Zresztą czemu mamy się dziwić skoro w kraju jest wicemistrz świata : )

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Warszawa 2018

To było rekordowe Grand Prix. Już na tydzień przed eventem wyprzedano wejściówki i wypełniono limit, który wynosił 1800 graczy. I faktycznie, w Warszawie ostatecznie na mainie stawiło się 1836 graczy – limitem zapisów było 1800. Dodatkowe sloty wynikały najpewniej z zagwarantowanych miejsc jakie dawały piątkowe Last Chance Triale. 

Całość wygrał Eduardo Sajgalik ze swoim Golgari, wygrywając w finale z Julienem Berteaux, który pilotował Borosa. W Top 8 znaleźli się także: Nuijten Julien, Vieren Pascal, Wallner Johann, Seibold Christian, Kerem Hannes, Babych Iurii.

Poniżej lista 43 Polaków, którzy zrobili dzień drugi (18+ punktów) – szukałem po tagu „[pl]”:

16 Glogowski Piotr (EUreka )  36
29 Kowalski Grzegorz (Hareruya Sword)  36
32 Gajewski Michal  36
36 Pedrakowski Pawel  36
66 Strzelecki Adam  33
74 Konieczny Dominik  33
80 Panka Dominik  33
87 Marek Krzysztof  33
94 Szadurski Mateusz  33
115 Grefling Jakub  31
133 Szymanski Jakub  30
141 Kosmacz Bartosz  30
142 Bujanowicz Pawel  30
190 Kaplan Adam  30
203 Cofalik Szymon  30
207 Uzar Pawel  30
223 Kapera Krzysztof  27
233 Pietrzak Maurycy  27
238 Fijalkowski Bartosz  27
239 Kowalczuk Wojciech  27
242 Fliegel Lukasz  27
265 Akinfiiev Oleksii  27
266 Jania Marek  27
269 Andrzejewski Alan  27
270 Nadolny Szymon  27
272 Bartkowiak Bartosz  27
279 Garczynski Marcin  27
296 Kosierkiewicz Ernest  25
297 Nosowicz Karol  25
298 Kolakowski Piotr  25
301 Lipinski Michal  24
318 Pioro Lukasz  24
322 Szewczyk Michal  24
331 Jaskolski Hubert  24
334 Petersen William  24
336 Konopko Lukasz  24
343 Kopec Mateusz  21
347 Kaczmarczyk Radoslaw  21
352 Pedrakowski Tomasz  21
353 Mikolajczak Bartosz  21
354 Sienko Dawid  21
355 Skocki Michal  21
357 Sznigir Filip  21

Nasi najlepsi obecnie prosi są nadal w świetnej formie i zajęli najwyższe miejsca z Polaków (Urlich + 1000$, Kanister +500$). Poza nimi w kasie znalazł się jeszcze Michał Gajewski (+500$) i Paweł Pędrakowski (+250$). Pechowiec, Adam Strzelecki, znalazł się na 65 miejscu, jedną pozycję od płatnego Top 64.

A na ostatecznej liście wyników z 15 rundy mamy 316 polskich nazwisk, co oznacza, że naszych graczy wcale nie było tak dużo (albo nie zdążyli się zapisać), za to cała wiara Europy i okolic zjechała się na tanie piwo i zwiedzanie szarej Warszawy xD

Omówienie szczegółowe topowych historii z GP znajdziecie tutaj.

Warto też dodać, że Robert Borkowski doszedł do finału mega PTQ na 520 osób, rozgrywanego w niedzielę, gdzie niestety przegrał, więc otarł się o Pro Tour. Nie mniej, to jest wielki sukces – gratulacje! 

DQ dla Christiana Seibolda

Właściwie, to sprawa jest dość prosta – Christian Seibold tak rozegrał spell przeciwnika, że poczekał na informacje wynikające z resolvowania spellu, który jednak w efekcie skontrował. Czyli dał się wygadać przeciwnikowi, trochę tak jakby go podpuścił, by wyjawił mu informacje, co ten chce zyskać, po czym zdecydował, że kontruje. Sędzie uznał, iż jest to „misrepresenting the gamestate in a way that would get him an advantage”, czyli takie 'niezrozumienie’ stanu gry, które daje mu przewagę. Właściwie, to nie jest wielka kontrowersja, poza tym, że sprawa dotyczyła ćwierćfinału Grand Prix i dała zwycięstwo Julienowi Berteaux 2-0 w meczu.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Pełen spoiler Ultimate Masters

Wizardzi pokazali nam cały set. Oj, jest na co patrzeć i czym się bawić. W najbliższym czasie warto się będzie limited tego setu przyglądać, bo

Bany i restrykcje – 26 listopad

Info pro forma, bo nic się nie zmienia, stety lub niestety.

Skala Rabiah – część 2

MaRo kontynuuje wątek światów, które mogą, ale nie muszą, które muszą, a także tych które nie mogą/oraz nie muszą powrócić w kolejnych dodatkach. Jest m.in. o szansach Shandalaru, Ravnici, Ulgrothy, Mercadii. Skala jest raczej niezobowiązująca, ale pozwala umieścić 'na mapie prawdopodobieństwa’ światy Magica – a właściwie to, czy je jeszcze zobaczymy.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pruszków Open – 7-9 grudnia 2018

W imieniu organizatorów zapraszamy na pruszkowskie RPTQ, na którym oprócz głównego turnieju będzie można pograć sporo side eventów. Szczegóły w linku.

Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to formatu turnieju głównego.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Czego spodziewać się na Team Unified Standardzie na WMC

Team Unified różni się delikatnie od tego, jak wyglądają regularne turnieje, w których najczęściej bierzemy udział. Najcięższą z restrykcji jest ta mówiąca, że jeśli jeden z graczy używa danej karty, to kolejny gracz z drużyny nie może już jej uwzględnić w spisie. Na szczęście, obecny standard jest dość szeroki, dzięki czemu jest wiele konstrukcji, które korzystają z zupełnie różnych kart. Przykładowe konstrukcje możecie zobaczyć w linku.

Ewolucja Banta na Pro Tour Atlanta

Mamy tutaj spis prosto ze standardu, w kolorach Banta, którym Nico Bohny ostatnio mocno testował i który wyewoluował w talię, którą zabrał na Pro Tour. Deck rzecz jasna o kontrolnym zacięciu, wraz z obowiązkowym opisem sideboardowania się.

Jeskai Control z Sailor of Means

Jak sprawić, aby mieć dobry deck kontrolny, mieć blokera zdającego bolt test oraz wrzucać Terefere w czwartej turze? Mieć w decku Sailor of Means. Ten niepozorny common robi drobną niebieską rewolucję w dotychczas widywanej Jeskai Kontroli.

Masterowanie Golgari

Co prawda teraz pewnie odpoczywacie bezpośrednio po GP Warsaw, jednak to nie szkodzi, aby zapoznać się z tym, jak Seth Manfield poleca się sideboardować Golgari Midrange’em na popularne decki w Standardzie. Enjoy! A tu parę dodatkowych słów na ten temat od Reida Duke’a.

Co się stało z zieloną Stompą w formacie

Jak to jest, że w obecnym standardzie działają takie decki jak Mono Red, Mono Blue, czy nawet mono White, a mono Green stompy, które było obecne w poprzednim standardzie już nie widzimy? Gianluca Aicardi przygotował krótką analizę sytuacji mono greena w standardzie.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Wnioski z testowania Green Sun’s Zenith

Cóż, niestety jest już trochę po ogłoszeniu zmian w banlistach formatów, jednak co by było, gdyby Green Sun’s Zenith był legalny? Mamy tu ostatni tekst z cyklu, w którym autor z Modern Nexus sprawdzał, czy GSZ jest bezpieczne do odbanowania. Wnioski w skrócie – nie jest.

Turbo Devoted Druid

Historia Turbo Druida w modernie jest długa – począwszy od dawnych Abzan Counters, grających jeszcze z Melirą, aż do dzisiaj, mających Viziera i korzystających z kilku innowacyjnych rozwiązań, takich jak playset Postmortem Lunge w mainie. To ciekawy spis i jeśli dać wiarę wynikowi autora na GP Atlanta – z potencjałem.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Przewodnik PV po gildiach Ravnici

Kolejna seria zmagań z Limited PVDdRa! Niestety, Tier listy kart w artykule doczekał się jedynie Boros, jednak warto sprawdzić, co Paul ma nam do przekazania tym razem.

Kompletny przewodnik po limited GRN

Martin Juza raczy nas dwoma tekstami dość dokładnie opisującymi najnowszy dodatek pod kątem limited i gildii w nim zawartych. Materiał z pewnością wart uwagi, a że wciąż w pamięci mamy nasze polskie Grand Prix, można potraktować jako okazję do wspominek i refleksji nad tym co wyszło, a co nie wyszło.

I na dokładkę jeszcze osobiste spostrzeżenia Marcio Carvalho z draftów GRN.

Sealed Guilds of Ravnica na Limited Resources

Podcast Limited Resoureces na temat Sealed deck. Tak w sumie tematycznie pod kątem minionego Grand Prix Warszawa 2018.

 

 LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – zakupy dla opornych

Powszechnie wiadomo, że Vintage jest sporo tańszym formatem przez internet,niż w rzeczywistości. Tym razem, w Zakupach dla opornych, zobaczymy Ravager Shops – deck budzący masę kontrowersji, będący totalną zmorą tego formatu, a jednocześnie jest staszym rodzeństwem modernowego Affinity. Oprócz tego garść innych wieści i decków z Vintage.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Commander Showdown – Tasigur vs Muldrotha

Dominariowe monstrum kontra Tasigur, w najlepszym formacie wszechczasów, czyli EDH. Jak wygląda konkurencja, pomiędzy tymi obydwoma Sultaiowymi generałami? Jak się okazuje mimo podobieństw obaj generałowie stołują się w dwóch różnych miejscach, karmiąc graczy o dość odmiennych gustach i preferencjach, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór menu – czyli stosowanych w deckach kart oraz strategiach.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Przewodnik po RG Sarkhan’s Unsealing

Meta w Standardzie zdecydowanie różni się od tego, co widzimy na co dzień na MtgArenie. W takim razie jak dobrze się czuć, grindując na arenie i czego się spodziewać? Soczysty Brew od Railiego, Toffela i Jiamina – RG Sarkhan’s Unsealnig.

 

PAUPER

Boros w Pauperze

W Modernie mamy Mono U Trona, GB Trona, GR Trona, Mono G Trona – taka różnorodność w zakresie jednego decku świadczy o tym, że zachowując pewien trzon jesteśmy w stanie osiągać wyniki konstrukcjami które odbiegają od siebie w znaczym stopniu, mających jedynie pewien wspólny element. Tak samo jest i z Borosem w Pauperze – wybór jest przeogromny. A nawiasem mówiąc, tronów w Pauperze też dostatek, ale skupmy się może na WR.

Przywróćmy Pauperowi Stompy

Stompy w Pauperze przechodziło przez wiele etapów, w wielu wersjach. Począwszy od bardziej “elfiej” wersji, aż do obcięcia ich do absolutnego core i zastąpieniu przy MM17 agresywniejszymi dropami balansowało między zwycięstwami a porażkami. Ostatnio było tak sobie. Teraz jest zaś dobry moment w rotującym stale i ewoluującym meta, aby znowu siąść za sterami tego zielonego potwora w drodze po najwyższe laury.

Ciekawe decki:

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Wybacz, umieściliśmy Brainwash online zamiast tych kart – część 10

Kolejna seria kart niedostępnych na MtgOnline. Poruszony zostaje przy okazji ważny temat inwestowania i spekulacji na kartach.

Ante? Postawmy na to

Nie wszyscy wiedzą, jak wyglądały początki Medżika – ciężkie i okrutne, niczym praca dziecka w kopalni. Oczywiście w tym przypadku było to opcjonalne – w końcu można było nie ryzykować. Czym więc było ante i jakie karty się z tym tematem wiązały? Sprawdźcie.

Stan Programu

Jahn w njusach pisze o paru ciekawych njusach, w tym o Modern Cube na MTGO przy okazji święta dziękczynienia. W sumie przez to święto Magic w tym tygodniu był trochę spokojniejszy niż zwykle jeśli chodzi o ważne info i ogłoszenia. A i temu tematowi jest poświęcona króciutka sekcja opinii ze świetnym cytatem z Heinleina. W deckach Jeskai Control z t2, Infect w Modernie, Slivery w Pauperze, Sneak and Show w Legacy i Temur Control w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

EV Ultimate Masters

Seth napisał kolejny tekst z cyklu expected value. Tym razem chodzi o Ultimate Masters, które zdecydowanie okazuje się opłacalne przy aktualnych cenach.

Czas crunchowania

Ten artykuł może być dla was pierwszym spotkaniem z tak zwanym Crunchem – przewidywaniem, które karty mają okazję pojawić się w secie na podstawie układu alfabetycznego w secie. Bardzo fajny temat, który ma też finansowy odcień, bo wiadomo w co inwestować można lub nie można, bo na pewno nie będzie w najnowszym reprint secie.

Crunchowanie box topperów

Co natomiast z cenami super fullartowych wersji kart? Jak ich cena będzie się kształtowała w niedługim czasie? Czy będą w zasięgu niedzielnego gracza EDH, aby dopimpować lekko deczek? Przekonajcie się sami.

Timeline UMA

Jak UMA wpływa na karty na przestrzeni czasu, od kiedy została zaspoilerowana? A może sięgniemy dalej i przekonamy się, w jaki sposób kształtowały się ceny kart, które widziały grę nie tylko z perspektywy klasera?


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  2. Manamorphose (Modern Masters)
  3. Niv-Mizzet, Parun (Guilds of Ravnica)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Manamorphose (Shadowmoor)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl