Przegląd prasy #25 – Pro Tour Magic 2015

Za nami Pro Tour Magic 2015, który poza ciekawymi rozgrywkami i techami przyniósł naprawdę sporo interesujących informacji. Dostaliśmy przy okazji rozpiskę nowych sezonów Pro Tourów oraz Grand Prix, z których jedno okazało się polski GP w Krakowie!

Tradycyjnie także wykopaliśmy kilka artykułów z różnych formatów turniejowych, kilka tekstów o strategiach ogólnych i tekstów okołomagicowych nie związanych bezpośrednio z graniem, ale za to z grą. Polecamy wczytać się wnikliwie, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie : )

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Pro Tour Magic 2015Ivan Floch, słowacki pros, rozwalił wszystkich swoim topornym, acz skutecznym UW controlem, pokonując w Finale Pro Tourowego debiutanta Jacksona Cunninghama, grającego GW naporem.

Chyba najbardziej w pamięć zapadło wszystkim zabijanie owcami w ostatecznej rundzie. Polish Tamales pięknie to przedstawia:

źródło: http://polishtamales.tumblr.com/post/93740444404

źródło: http://polishtamales.tumblr.com/post/93740444404

Poza Jacksonem, całe top 8 było naszpikowane mocnymi pro-graczami. Niestety naszym dwóm reprezentantom nie udało się zrobić dnia drugiego.

Talie z Top 8 Pro Tour Magic 2015 zamieściliśmy już w naszych Decks to Beat Standardu. Turniej przyniósł także kilka techów które opisano tutaj, tu (hydra), tu (M15 impact on standard), a tu macie opis metagame standardu z PT. Ciekawe decki z dwójki zostały też opisane w 5 deckach tygodnia, które znajdziecie pod koniec naszego przeglądu.

Poza tym, Jeremy Dezani zgarnął w pełni zasłużony tytuł gracza roku zaś Jared Boettcher został Rookie of the Year 2014.

 

Ivan floch Pro Tour 2015 top1

Mała rewolucja w drodze na Pro Tour – IRL oraz Online

W sumie sporo opisaliśmy już wczoraj i jeśli jeszcze nie dotarły do Was te nowiny, to polecamy się z nimi zaznajomić, bo mogą u nieprzystosowanego Magicowca wywołać małe zdziwienie, a nawet szok : ) W skrócie: zmienił się jeden ze sposobów kwalifikacji na Pro Tour. Teraz na sam Pro Tour Qualifier trzeba się dostać z RPTQ – regionalnych kwalifikacji. Zwycięzca takiego turnieju (a będzie ich w kraju sporo i nie będą pewnie za duże) ma wejście do dużego PTQ, gdzieś w Europie. Na dużym PTQ top 4 albo top 8 (jak jest więcej niż 128 osób) dostaje zaproszenie na Pro Tour.

Przy okazji Pro Touru ogłoszono 4 kolejne sezony Pro Tourów i Grand Prix. Te pierwsze będą teraz tylko w limited i standardzie, Wizardzi nie chcą na razie promować bloku ani moderna, bo ponoć te nie promują ich nowych dodatków. Przy okazji wyszło, że znowu mamy Grand Prix w Polsce, lecz tym razem w Krakowie, i co więcej, może Was to też ucieszy: Bazaar of Moxen ogłosił, że w tym roku to oni organizują GP Kraków + 3 inne europejskie GP! -> http://www.bazaar-of-moxen.com/en/index.html

Na pewno polscy legaci będą w niebo wzięci:

„We are thrilled at the challenge and are already committed in keeping making our Grand Prix more than just a Grand Prix: A Magic Week-End for all Magic Players. All the major formats will be present each day.
For instance, if you are a Legacy player, you will enjoy one of our great Legacy tournaments each day at each of our Grand Prix. The same will be true for Modern, Standard and Limited.

We are currently finalizing the Side Events schedule for Grand Prix Strasbourg (28-30 November 2014) so stay tuned!”

W tym tygodniu ogłoszono również powrót MOCSów. Po paru miesiącach nieobecności tych turniejów (od listopada 2013) Wizardzi wreszcie już na sierpień zapowiedzieli ich pierwszą w tym roku edycję. W ogóle zostanie przywrócone sensowne Organized Play online. Będzie można się zakwalifikować na Pro Tour dzięki turniejom PTQ online, do których podobnie jak w turniejach na żywo będziemy mieć turnieje kwalifikacyjne. Jak to wszystko będzie wyglądało można znaleźć, oprócz wcześniejszego odsyłacza, także pod tym linkiem. Innym słowy, wreszcie są powody do grindowania.

 

Zmiana w Exemplar Program, ofiarami padły sędziowskie promki

W wielkim skrócie: WOTC ucina promki sędziowskie za Grand Prix. Za to kuszą do zostania sędzią za pomocą np. takich turniejów: http://blogs.magicjudges.org/mojo/what-is-mojo/. Zostań sędzią, weź karabin w rękę i wio na wojnę – see the world!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

UR Artefakty

Opisywany deck to budżetowa konstrukcja. Mimo to, jeśli Khans of Tarkir będzie faktycznie miało więcej artefaktów niż zwykle (co póki co raczej jest wątpliwe) lub jeśli będą one naprawdę dobre, to może stanowić on ciekawy punkt wyjścia do stworzenia grywalnego decku. Talia Mike’a Cannona korzysta z Doom Scuttling Engine’a i Shrapnel Blasta, co pozwala na zadanie nawet 11 obrażeń w jednej turze. Nie jest to z pewnością topowy deck, ale pokazuje, że w standardzie jednak coś się dzieje mimo dominacji mono blacków i jund monsterów (choć po Pro Tourze układ w Tier 1 może się zmienić).

Standard Lifegain

W zasadzie nic szczególnego – ot, deck na lifeganie do T2, czyli coś w rodzaju modernowego Soul Sisters, ale trochę bardziej toporne. To również raczej casual – ale i ta talia pokazuje, że w standardzie jest sporo miejsca na różne archetypy teraz i konstruktorzy nie mogą się nudzić. Zresztą, „casualowym” combem owca + anioł Floch wygrał Pro Toura, a tu też jest ono obecne, więc kto wie? Może nie jest aż tak zły ten deck.

Junk w Standardzie

Co powstanie, kiedy połączymy WG z Mono Blackiem? Ano, trochę śmietnik, a trochę midrange’owy deck, który już powinien być w stanie coś ugrywać. A nawet jeśli nie, to podejście Briana Demarsa, czyli „twórzcie własne, hybrydowe decki”, warte jest wyróżnienia. Bo przecież nie powinniśmy tylko netdeckować (nawet jeśli prezentowana przez niego talia nie jest jakaś szczególnie innowacyjna).

 

MODERN

Seria o ręce: Angel Pod

Carrie Oliver bierze pod lupę tym razem startowe ręce Angel Poda. Artykuł bardzo ważny dla pilotów talii opartych na Podzie, zwłaszcza na anielskiej konstrukcji.

Reid pokazuje swoje siostry

W linku znajduje się krótki filmik o modernowym, monobiałym Soul Sisters. Polecamy głównie dla fanów tego decku.

Rybki wygrywają PTQ we Włoszech

Kolega wygrał PTQ w swoim kraju i uraczył nas relacją z turnieju. Całość niestety w języku włoskim, stety da się dość dobrze przetłumaczyć google translatorem. Jeśli nie pojawi się wam opcja translacji na stronie, to polecam po prostu odpalić w Chromie/ściągnąć jakąś tłumaczącą wtyczkę i jednym kliknięciem magicznej różdżki uczynić tekst czytelnym dla nieuczonego Polaka. Mi się udało przeczytać, a przyznam, że warto, bo jest trochę opisów gier, podany całe spis decka i opcje sideboardowe na różnych przeciwników.

Co Grand Prix Boston wniosło do moderna

Zmiany w metagame, nowe techy, modyfikacje decków wraz z komentarzem Adama Yurchicka – czyli o tym, czy GP Boston miało wpływa na moderna. W skrócie – modern żyje i ma się dobrze!

 

LIMITED

Draftowe archetypy w M15

To tekst Franka Skarrena, a nagłówek mówi w zasadzie wszystko. Autor co prawda ogranicza się do opisu tylko trzech archetypów, ale i tak można wyciągnąć z tego parę wskazówek.

Jeszcze więcej draftowych archetypów w M15!

Tym razem jednak mamy autorkę, dość popularną u lubianą w Polsce, a i samych archetypów opisanych jest więcej – są tu tokeny, RG Beats, Blue/X artefakty, Blue/Black Control i WB Lifegain. Autorką zaś jest Melissa De Tora.

  VINTAGE

Oathbreaking w Pradze

Deck Tech i relacja Carstena Kottera z turnieju Vintage w Pradze. Wszystko bardzo fajnie, w miarę dokładnie i ciekawie opisane. Zresztą, cytat z tekstu na zachętę:

I had Grieselbrand in play and attacked to finally procure myself some life to turn into cards. My opponent, who also has three to five points of power in Snapcaster Mages and assorted small creatures in play, blocks with a Swan token I have kindly given him and casts Red Elemental Blast targeting his Swan to stop the lifegain.

Me: Mentall Misstep.

Him: Mentall Misstep.

Me: Misstep again.

Him: Force of Will.

I finally had yet another Swan Song to make sure he didn’t get to Red Elemental Blast his Swan Song token.

Only in Vintage!

 

INNE

Strategia 75 kart

Trochę o sideboardowaniu. Na początku odrzuciłem ten tekst, bo Glenn Jones trochę ględzi we wstępie, ale potem się rozkręca i opowiada sporo wartościowych rzeczy. Dowiemy się więc, co to jest metoda słonia (no, może nie do końca, bo to trochę mętne) i przekonamy się, czemu sideboard Shauna McLarena z Pro Tour Dragon’s Maze, to nie było chaos oraz dlaczego warto myśleć o talii pod kątem wszystkich 75 kart, a nie tylko tego, co mamy w mainie.

Optymalna krzywa dzięki symulacji komputerowej

Analiza Franka Karstena. I jak zwykle drobiazgowa rzecz. Temat – jaka jest optymalna krzywa? Czy istnieje coś takiego?

Nowe PTQ

Komentarz Caleba Durwalda do zmian w PTQ. Na dokładkę deck do Vintage (Doom Blast).

Zafoliowani*

Opowieść o sędziowskich promkach – o tym skąd się wzięły, kiedy, jakie one były. Może tekst nie wdaje się za bardzo w szczegóły, ale pokazuje stan rzeczy i „perspektywę historyczną”.

* Zwracam uwagę na tytuł w oryginale, jest on fajnie wieloznaczny w kontekście ostatnich zmian w programie sędziowskich promek. „Foil” można przetłumaczyć między innymi jako „udaremnić”, „zniweczyć”.

Robimy Plan – tydzień 4

Kolejny tydzień robienia planu. Tym razem wybieramy czy pozostawić muzykę jako temat planu, czy też skupić się na śnie. Ponadto możemy się wypowiedzieć na temat Koszmarów (czyli o aspektach niebieskiego, czarnego i/lub czerwonego koloru) oraz inkarnacji, czyli żywiołaków reprezentujących emocje i charakter planeswalkera, który stworzył ten świat.

State of the Program

Oprócz newsów, które i u nas opisujemy, jest u Jahna kilka takich, które warto wspomnieć – choćby to, że MOCSową promką w kolejnym miesiącu będzie Show and Tell. Ponadto Wizardzi ogłosili, co się będzie działo, kiedy event z jakiegoś powodu zaliczy crasha. Pojawiła się też zapowiedź kolejnego Community Cup i z nieco bardziej technicznych rzeczy – zlikwidowano niektóre kolejki (nie można już grać np. w Theros bloku) i zastąpiono wypłaty nagród w części eventów na boostery M15. No a poza tym decki (GW Aggro w T2, Junk w Modernie, OmniTell w Legacy i Control Oath w Vintage) oraz ceny (wreszcie w górę). Sekcji opinii brak.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Tym razem Gutierrez przygotował przegląd pod kątem Standardu – ot, kolejny przykład na to, jak bardzo Pro Tour oddziałuje na scenę Magicową. W zestawieniu wymieniane są Mono-Black Devotion, Jund Walkers, Golgari Stockpile, GW Midrange i Boros Soldiers. Jak się okazało, na Jund Walkers (choć bez Garruka i Lilki) i GW Midrange faktycznie warto było patrzeć, bo obie konstrukcje trafiły do Top 8 na Pro Tour.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (