Przegląd Prasy #253 – 257 – Nowy Rok, GP Praga, pre Ravnica Allegiance i ban KCI

Dzisiejszy magicowy przegląd zbiera informacje z ostatniego miesiąca, a nie tygodnia. Nadrabiamy zaległości, a że sporo się działo, to od razu przechodzimy do rzeczy. Za nami nowy rok, kilka Grand Prix, w tym chyba najważniejsze, a na pewno najbliższe nam, GP Praga. Poza tym poznaliśmy nazwę nowego dodatku po Ravnica Allegiance. Do tego ostatniego pojawił się zaś cały spoiler, a przez to w miniony weekend mogliśmy pograć jego prerelease. I wreszcie jeszcze świeżutkie info o banie dla KCI.

A to przecież tylko drobna część tego, co się działo. Zapraszamy więc do lektury i dziękujemy przy okazji, że nas czytacie. Dziś będzie sporo, więc nie przedłużajmy.

Wieści z Psychatoga

 

Witamy 2019 rok

Trochę z poślizgiem zaczynamy ten rok. Jak pewnie zauważyliście zalegamy z przeglądami i pod koniec ubiegłego roku nie wyrabialiśmy się z oddawaniem ich na czas. Mamy coraz więcej pracy własnej i coraz mniej gramy w karty, to zapewne pierwszy powód. Kolejny jest taki, że nie mieliśmy pewności, czy w ogóle ciekawią Was przeglądy i ich formuła. Po ankiecie na fanstronie facebookowej upewniliśmy się, że mają swoje grono fanów i raczej wiele w nich zmieniać nie powinniśmy. Póki co tak przeglądy jak i Psychatog pozostają niezmienione, ale planuję drobne rewolucje w trakcie roku. Zobaczymy, czy coś nowego uda nam się zrobić, a do tego czasu będziemy funkcjonować jak zawsze. Zresztą więcej detali poniżej.

Remanent Psychatoga

Na razie uzupełniłem nasze dwa stałe działy historyczne:

Do aktualizacji są jeszcze Linki oraz Magic TV – chciałbym mieć tam świeże info o streamerach magicowych i zastanawiam się powoli nad zmianą wyglądu tego działu. Praktycznie przestałem draftować, a przez wprowadzenie lig, granie limited zupełnie się dla mnie odmieniło (jest wygoda, ale też brak ciągłości) i w końcu zaniechałem ich rejestrowania. W związku z tym muszę przemyśleć sens działu ze zwycięskimi draftami. Podobnie ze zwycięskimi taliami. Nie oszukujmy się, ale MtgGoldfisha nie przegonimy. Nie zrobimy lepszego systemu do zbierania i archiwizowania decklist, więc nie ma co się oszukiwać, ten dział zapewne wyleci. Sklepy i turnieje wymagają dużej przebudowy lub są do wywalenia. To tak w dużym skrócie : )

Powoli nad Psychatogiem pracuję, ale też poprosiłem o pomoc kilka osób, mamy fajne pomysły, aby trochę odświeżyć i rozkręcić nasz serwis. Z technicznych spraw, to nawet zastanawiam się nad przygotowaniem skróconej wersji serwisu po angielsku, tak jak to robi np. Hareruya. Z małych rewolucji merytorycznych, to warto wspomnieć, że startujemy właśnie z projektem Magic Lore, o którym dam posta jutro lub po jutrze na Psychatogu i zrobiliśmy już małą zajawkę na facebooku, o tutaj.

Pomysłów jest sporo, jak coś się uda, to oczywiście zaczniemy się chwalić. A skoro to pierwszy przegląd w tym roku, to na razie życzymy Wam samych dobrych gier, miłych wyjazdów i niezapomnianych chwil z Magiciem, tak na żywo jak i w wersji cyfrowej. Wyciągajcie z gry i magicowych przyjaźni maksymalne value ;p A jak już coś nam się uda z Psychatogiem, to będzie wartość dodana i każdy na tym skorzysta :)

– Ober

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Praga

Za nami epicko, legandarno, mityczny Grand Prix w Pradze. W głównym turnieju rozgrywany był sealed deck (day 1) oraz draft (day 2) Ultimate Masters. Na Grand Prix zagrało około 2500 zawodników (w standingach ostatniej, piętnastej rundy widnieje liczba 2495). Całość wygrał Pascal Vieren (4-C reanimator), pokonując w finale ostatecznego drafta Alexandra Rosdahla (Sultai Midrange) 2-0. Wynik graczy z Top 8 poniżej.

Wyniki Polaków (wyszukani po tagu [pl]), którzy zrobili dzień drugi (18 lub więcej punktów) prezentujemy poniżej:

Z ciekawostek, kolega Paweł Bujanowicz przygotował fajny podręcznik do limited tego formatu. Szkoda, że pod sam koniec jego grania, ale za to widać, jak tworzenie materiałów edukacyjnych działa stymulująco i pozwala ułożyć sobie wiedzę – Buja zebrał punkty dające mu wstęp do rozgrywek drugiego dni. Tam niestety nie poszło mu już dobrze, ale to wciąż fajny wynik!

Z innych wieści Rei Sato został zdyskwalifikowany na tym evencie, a że miał opcję grania w Magikowej Lidze Prosów… to już jej nie ma, bo wysokie standardy trzeba zachowywać. Szczegółów trochę na ten temat w linku.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Krark-Clan Ironworks zbanowane

No i KCI się doigrał. Krark-Clan Ironworks jednym służył za narzędzie sadystycznych tortur, innym spędzał sen z powiek. Wizardzi uznali jednak, że kolejny puzzle-maker, czyli silnik do gry w jednoosobowego pasjansa musi umrzeć. No i dobrze, niech ginie!

Poza tym, na wschodzie bez zmian. Coś tam Czarowniki przebąkują o Gushu i Foil w Pauperze, ale bez konkretów. No może mała ważna informacja – na MTGO bany mają wchodzić od razu, bez rozróżnienia na kolor skóry, rasę, płeć i waszą obecność w lidze.

Prereleasy Ravnica Allegiance

Nie tylko jest już spoiler, ale także wydana edycja. Ba, większość z Was zapewne już nawet pograło prereleasy. Lucky you! Ja w tym czasie (Ober) przechodziłem właśnie Octopath Traveler i zabierałem się za pisanie monografii. Pieskie życie : (

Wracając jednak do tematu – Michał przygotował dla Was jeszcze przed weekendem ładny materiał wprowadzający do formatu – zachęcamy do lektury tych, którzy jeszcze nie mieli okazji go poczytać. Dla zainteresowanych dodatkowo tokeny z dodatku.

Znajdą się też pewnie amatorzy Planeswalker decków, których spisy możecie zobaczyć tutaj. Tu z kolei zobaczycie zawartość Guild Kitów.

Wojna Iskry

War of the Spark to według ubogich doniesień nazwa kolejnej edycji. Według Gamepedii, będziemy mieli kolejną walkę Nicol Bolasa z Gatewatchem (pod linkiem Gamepedii jest nawet obrazek inserta z Lilianą i Gideonem, klasyczne B&W). Będzie to 81 edycja karcianki z datą premiery na kwiecień 2019. Oficjalnie nie będzie to częścią bloku, ponoć będzie to jedna z trzech części serii z tego samego świata.

P.S. Ludzie już się śmieją, że Wizardzi stawiają na Transformersy.

Challenger decki wracają

Już w najbliższym czasie zobaczymy kolejne Challegner decki! Nowi gracze będą w stanie przejść z MTG: Areny na semi-kompetytywny poziom niewielkim nakładem finansowym, natomiast starsi wyjadacze będą mieli dostęp do kilku dobrych kart w standardzie po niższej cenie. Z tej okazji odrobina spekulacji w tekście z Goldfisha.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Team Unified Standard / MKM Trial w Pruszkowie – 9-10 lutego

Zapraszam Was na turniej w interesującym formacie Team Unified Standard podchodzący pod trial MKM! 9-10 lutego, w pruszkowskim hotelu Comfort Biznes odbędzie się spora impreza z turniejami w kilku opcjach bitewnych/planszowych. W niedzielę podczas eventu będzie zorganizowany turniej Mtg w Team Unified Standard. Link do wydarzenia na fb.

Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku. Przypominamy o prerejestracji.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Standard z Ravnica Allegiance

Dziś wielosmakowe danie zupełnie niewegańskie; polecamy Wam kilka brewingów z pomysłami na talie do standardu:

Nowe zabawki do standardu według Hareruya Pros

Macie tu zestaw tradycyjnych pomysłów na talie od prosów należących do stajni Hareruya. Nie traktujcie ich zbytnio poważnie, bo jest to klasyczna praca domowa dla zawodników spod szyldu tego świetnego tokijskiego sklepu. Jak to też bywa w artykułach sklepowych – mają zaprezentować nowe produkty, aby biznes się kręcił : ) Talie mogą za to stanowić dobry punkt wyjścia do nowych konstrukcji.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Rozgryzanie modernowego kodu

Jak to jest z tym modernem i jak bardzo trzeba go rozgryzać? Począwszy od pytań o bardziej filozoficznej naturze, czyli “co to jest metagame”, poprzez świat midrangeowych decków i ocenie poszczególnych kart, kończąc na kolejnych zawiłych tematach, Gregg Ong przeprowadza nas przez ten format w bardzo zwięzłej formie. To tekst dobry dla każdego modernowego stratega.

Jak wcisnąć Pteramandera do talii UR o smaku delverowym

Modern Nexus piórem Jordana Boisverta rozkminia temat włączenia Pteramandera, czyli salamandrowego drejka do niebiesko-czerwonych talii w stylu Delver-Bolt-Snap-Przeszkadzajka. Temat może nie wydaje się głęboki, ale tekst wyszedł autorowi dość treściwy. Ten sam serwis proponuje również ciekawy temat pochodny, który warto dorzucić – na temat oceny stworów bazujących na spellach, takich jak właśnie Delver, Thing in the Ice czy Arclight Phoenix.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ravnica Allegiance – przegląd setu

PureMTGO również dołożyło swoją cegiełkę do tworzenia kontentu dla graczy limited – skoro czas Prereleasowych Sealedów minął, warto zająć się draftami.

 

LEGACY/VINTAGE

 

Przewodnik po Paradoxical Outcome

Michael Bonde prezentuje swoją wersję talii wraz z ładnym opisem silnika talii i rozpisaniem sposobów na wygrywanie. Tekst nie jest długi, ale za to konkretny.

Przewidywania dotyczące Legacy na 2019 rok

Na MCMie autor o swojskim imieniu i nazwisku (Robert Swiecki aka CabalTherapy) podejmuje się tematu przewidywań finansowych w Legacy na 2019 rok. Argumenty brzmią bardzo sensownie. W dużym skrócie – chyba właśnie teraz jest warto wejść w Legacy, jeśli nie chcesz srogo przepłacać a interesuje cię format.

 

COMMANDER

Przeglądy i recenzje Ravnica Allegiance

Nowy set, nowe możliwości, nowe zabawki do EDH. A i przy okazji nowe teksty, w których autorzy przyglądają się dodatkowi wzdłuż i wszerz, prześwietlając go na wylot i analizując pod każdym kątem. Przedstawiamy je wszystkie zbiorczo. Sami wybierzcie, który temat was najbardziej interesuje, a jak wam starczy czasu, to nawet i całość poczytajcie.

  • Azorius – edhrecowy przegląd azoriusowej gildii. Sprawdźmy czym Senat pozwala nam grać.
  • Gruul – edhrecowy przegląd gildii RG
  • Rakdos – edhrecowy przegląd ravnicowych mistrzów balowania
  • Simic – edhrecowy przegląd zielono-niebieskich mutantów
  • Orzhov – edhrecowy przegląd tych smutnych panów od podatków i  kościoła
  • bezgildyjni, część 1 – edhrecowy przegląd kart bez watermarka
  • bezgildyjni, część 2 – i druga część tegoż edhrecowego przeglądu kart bez watermarka

Top 10 kart z 2018 roku

Ekipa EDHReca zajęła się analizą roku 2018 pod kątem Commandera – abstrahując od regularnych setów, w których raczej znajdziemy karton do grania w standardzie, przede wszystkim dostaliśmy Commanderowe decki i Battlebonda, więc było z czego wybierać. Z tego wyszło soczyste zestawienie kilku czy kilkunastu list Top 10 kart od różnych autorów edhreca. A na koniec info o najpopularniejszych kartach i generałach na podstawie danych na stronie. Topkę od siebie dorzuca także Bruce Richard.

Toolbox – odrodzeni w nowym roku

Fleshbag Maruder, Liliana’s Scepter i Reanimate wchodzą do baru, a to dopiero pierwszy klient. Otóż to, chodzi właśnie o The Eldest Reborn – enchant okrzyknięty mianem trzyturowego planeswalkera, który już widnieje w wielu Edehowych spisach. W linku znajdziecie kilka decklist, które w pełni wykorzystują potencjał tej karty.

Prime Speaker Vannifar

To niby tylko deck tech. Niby nic specjalnego. I niby jest tekst poniżej, od Jasona Alta, który również pokazuje talię na tytułowej legendzie z Ravnica Allegiance. A mimo to mamy tekst godny uwagi, który nie dość, że fajnie się czyta i podrzuca nam szczyptę deckbuildingowej teorii, to przede wszystkim świetnie nas przeprowadza przez proces tworzenia decku.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Wstrząsnąć podstawami

Kendra Smith ponownie o Pauperze. Co prawda, wspominamy ją w momencie gdy większość jej przewidywań dotyczących B&R Listy została rozwiana. Mimo wszystko, warto zapoznać się z jej dość okrutnym zdaniem na temat tego, co uzdrowiłoby obecną Pauperową metę. Warto też zajrzeć do jej podsumowania roku 2018.

Przegląd Ravnica Allegiance pod kątem Paupera

Pauper i Ravnica Allegiance – to duo zapowiada się lepiej niż ostatnie dodatki. Powodem jest kilka bardzo sensownych wyborów, jak Final Payment i Open the Gates, a przede wszystkim nowy Bolt – Skewer the Critics. Na przestrzeni kilku następnych tygodni będziemy mogli obserwować jak sobie radzą w formacie z niezbanowanym Foilem. Co więcej, jeśli te karty będą mieć impakt w klasycznej wersji Paupera, to jak wywrócą metagame Paupera na MTG: Arena?

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Odpalenie MtG Arena mogło zabić Valve „Artifact”

Stworzenie gry to jedno, stworzenie dobrego środowiska dla graczy to natomiast drugie. Co oferuje nam Artifact? Niestety, nie jestem tutaj w stanie się wypowiedzieć, ponieważ nie miałem przyjemności zagrać, jednak gracze widocznie przestali interesować się nowością i fanbase mocno zubożał na przestrzeni raptem dwóch miesięcy. 

Podsumowanie roku Carlosa Romao

To ciekawy wpis w stylu blogowym przedstawiający kilka aspektów życia „zawodowego” gracza na poziomie pro. Zawsze lubiłem czytać takie wpisy i sprawdzać jakie podejście do tematu mają inni zawodnicy, zwłaszcza jak osiągają duże sukcesy w karciance.

Postawmy na show

To tylko artykuł spoilerowy, ale przedstawiający fenomenalny art z Ravnica Allegiance i krótkie omówienie go wraz z cospleyerką i artystą. Seb McKinnon stworzył ilustrację do Bankrupt in Blood i to jest coś, czego nie można przeoczyć. Blade Juggler w tym to tylko wisienka na torcie. Od Mike’a Linnemanna.

Jak rozwiązać kwestię bojkotu artystów

I jeszcze jeden tekst od Mike’a. Tym razem temat poważniejszy i może nie do końca interesujący szeroką publiczność, ale że pokazuje odrobinę realia życia artystów Magicowych, to pewnie nie zaszkodzi podlinkować. Mike przedstawia sposoby rozwiązania konfliktu z grafikami. Jeśli nie wiecie o co chodzi, przeczytajcie wstęp w linku lub zajrzyjcie do któregoś z poprzednich przeglądów.

 

:g: Finanse :g:

 

Wróżby finansowe na temat Ravnica Allegiance

Finansowa strona nowej Ravniki zdecydowanie sprzyja nowym graczom – najdroższa karta w secie jest w przystępnej cenie 13 euro, według MagicCardMarketu, co daje zdecydowanie lepszy wynik niż cuda z Dominarii. Co jesli chcemy bardziej trejdować, niż grać? Albo boimy się, że otworzone syty na Prerelease mogą stracić wartość? Wtedy warto skorzystać z tego artykułu i zapoznać się z przewidywaniami.

Przewidywana wartość nowego dodatku

SaffronOlive jak co dodatek zabiera się za finansowa analize opłacalności nowych kart. Oczywiście opłacalności finansowej, wartości zakupu boxa, otwierania go na single do sprzedaży na rynku wtórnym itd. Long story short – jest dobrze! RNA według wyliczeń wydaje się zaskakująco opłacalnym dodatkiem, przynajmniej teraz, podczas okresu prereleasowego, keidy karty sa jeszcze drogie za sam wygląd, a nie znamy do końca wszystkich sleeperów. To może być jeden z lepszych dodatków do otwierania na sell singli od dłuższego czasu.

Na koniec słodka ciekawostka z MTGO na temat standardu


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)
  2. Legion’s Landing (Ixalan)
  3. History of Benalia (Dominaria)
  4. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)
  5. Carnage Tyrant (Ixalan)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

ban KCI, Ravnica Allegiance, przeglad prasy 21.01.2019

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (