Przegląd Prasy #259 – pierwszy turniej MTG Arena Mythic Invitational

Wizardzi zapowiedzieli coś takiego, co się nazywać będzie Mythic Invitational. Turniej ma sporą pulę nagród i to jest fajne. Mniej fajne jest to, jak to będzie wyglądało – dziwaczny Standard oraz zestaw graczy, którzy niekoniecznie mają największe umiejętności, ale dużą liczbą followersów sprawiają, że perspektywa grindowania na Arenie wcale nie bawi wielu. No ale jest. Szczegóły niżej. Gorzej, że Wizardzi zrezygnowali z coverage’u swoich eventów. Na szczęście przejęli to ponoć goście z CFB, ale przykro się słyszy, że wieloletni fotograf Wizardów od MTG został zwolniony.

Te i inne njusy w najnowszym przeglądzie. Miłej lektury.

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 6 Patronów, których chciałbym przedstawić poniżej imiennie i anonimowo:

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Boks zostanie rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

Pomagacie nam nie tylko finansowo, ale tak naprawdę są to gesty, które dają nam wiele radości i motywacji do dalszej pracy. Każdy gest, każda złotówka, ale także komentarz czy polubienie tekstu jest dla nas sygnałem, że robimy coś ważnego i przydatnego dla naszego community.

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Sydney

Event wygrał Jarron Puszet. Chcecie więcej informacji? Np. o formacie i liczbie graczy? Ok, to pierwsze zdradzimy – limited Ravnica Allegiance. Ale jak interesuje was coś więcej, to niestety, albo i stety – Wizardzi zwinęli interes i już coverage’u nie będzie od nich z GP. I niech to będzie komentarzem do całej sprawy.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Mtg Arena, pierwszy Mythic Invitational

Zgadnijcie, co łączy Boston, turniej z ogromną pulą nagród, duże nagromadzenie graczy i Czarodziei? Otóż jest to Wybrzeże! Właśnie w Bostonie zostanie rozegrany turniej Mythic Invitational, w którego puli znajdzie się okrągły milion dolarów, pod patronatem Wizards of the Coast. W rolę grających wcielą się natomiast uznani grający, oglądani streamujący i osoby, które na zakończenie sezonu będą w ścisłej topce na MTG: Arena. Brzmi fajnie? Przygotujcie szczęśliwe flanelowe koszule do grania w medżika i z wyprzedzeniem wyróbcie wizę na Twitcha, aby nie przegapić tej okazji. Nie przegapić warto też tego tekstu o Arenie.

Co prawda w społeczności jest spora dyskusja na temat tego turnieju, jego formatu i co najważniejsze – zaproszonych osób, bo klucz był trochę niejasny i nie każdemu spodobało się zapraszanie streamerów z dużą liczbą followersów a małym skillem ponad platynowych prosów. Magic na pewno nie idzie w kierunku old-players-friendly, tylko promuje show dla nowych graczy. Z naszego punktu widzenia starych zawodników nie jest prosto takie posunięcia oceniać, ale to w końcu Wizardzi drukują karty i mają swoją strategię rozwoju. Może nie nam oceniać tę strategię, może pozostało nam tylko patrzeć i podziwiać kolejne marketingowe posunięcia Czarowników. Może to nie skończy się tak źle? Może warto mieć wiarę? : )

The MTG Arena Mythic Invitational 2019

The MTG Arena Mythic Invitational 2019

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Team Unified Standard / MKM Trial w Pruszkowie – 9-10 lutego

Zapraszam Was na turniej w interesującym formacie Team Unified Standard podchodzący pod trial MKM! 9-10 lutego, w pruszkowskim hotelu Comfort Biznes odbędzie się spora impreza z turniejami w kilku opcjach bitewnych/planszowych. W niedzielę podczas eventu będzie zorganizowany turniej Mtg w Team Unified Standard. Link do wydarzenia na fb.

Paprykarz Open – 8-10 lutego 2018

Szczecin zaprasza na RPTQ razem z side eventami na 8-10 lutego. Będzie też LCQ i MKM Trialsy. Szczegóły w linku. Przypominamy o prerejestracji. Videozajawkę możecie zobaczyć tutaj.

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Mana w nowym T2 jest dobra, ale nie przesadzajcie

Prawda, wraz z shocklandami i checklandami w jednym standardzie otrzymaliśmy solidną bazę do bidowania wielokolorowych decków (prawie jak za czasów Khansów), jednak koszty kart nie wyglądają za ciekawie. Jak przygotować się do składania decków w najbliższym czasie i jak dużo tego wszystkiego nam będzie potrzebne? Czyżby Field of Ruin i Crucible of Words może zobaczyć dzięki temu grę? Przy okazji mamy też wspominkę o zawodzie, jakim była decyzja Wizardów o zaprzestaniu prowadzenia coverage’u.

Eleganckie i efektywne odpowiedzi na Hydroid Krasis

Krasis stał się dużym wyzwaniem dla obecnego Standardu – jest duży, daje życie i dobiera karty w momencie gdy jest castowany. Co zrobić w takim razie z taką bestią? Okazuje się, że jest wiele sposobów, dzięki którym można grać dookoła niego, bądź go sprytnie wykorzystać. Jak? Przekonajcie się sami.

Esperaganza

Standard się zmienia – to co nowy dodatek przyniósł, tego już nikt nie zabierze. Przede wszystkim, dostaliśmy ogromne ilości landów, które pozwalają na konstruowanie decków z bardzo greedy manabase. Między innymi taką konstrukcją jest Esper – w końcu w trzykolorowym decku nie chcielibyśmy liczyć na kombinacje czterech basic Plainsów i Swampów, w celu rzucania Basilica-Bell Haunt. BBD przedstawia kilka różnych spojrzeń na te kolory.

Trzy najlepsze białe decki w T2

Lubicie agresywne konstrukcje? Zdecydowanie to artykuł dla was – wspólnym mianownikiem jest oczywiście kolor biały, jednak nie zabraknie tutaj czerwonego, a nawet niebieskiego! Grindowanie na Arenie może stać się dzięki temu jeszcze szybsze niż dotychczas.

Ciekawe decki:

 

ARENA

107 minut gry Shahara Shenhara

Gracze Nexusa mogą czuć się zagrożeni – jeśli macie siłę do męczenia jednej gry przez prawie dwie godziny, nie mając jednocześnie winconów w decku, to możecie mieć takiego pecha, że gracie akurat na jakiegoś streamera. Taka sytuacja rzeczywiście się zdarzyła Shaharowi Shenharowi. Poskutkowało to tymczasowym banem dla niefajnego przeciwnika, jednak Nexus coraz bardziej staje się kością niezgody pomiędzy graczami a graczami. I to był w tym tygodniu taki gorący kartofel, którzy Wizardzi sobie trzymali, a fani karcianki patrzyli i się śmiali.

 

MODERN

Wpływ Ravnica Allegiance na Moderna

Wiadomo, że MTG to nie tylko standard. Wraz z Ravnica Allegience Modern zyskał też kilka kolejnych zabawek, które mogą dać nowe życie dla starych, istniejących już od dawna konstrukcji. Swoje dorzuca też Lee Shi Tian.

Wezwijcie policję- rola Twina w Modernie

Kolejna gratka dla wielbicieli wykresów i obrońców Twina w jednym – garść informacji na temat tego, jak ban wpłynął na metę, co było większym problemem, a przede wszystkim, czy powinien zostać odbanowany?

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Limited Ravnica Allegiance w liczbach

Ponownie medżik w cyferkach – tym razem Limited. Zdecydowana gratka dla statystyków, fanów cyfr po przecinku i grania w Medżika. Obszerną analizę przygotował Tobi Henke, za co serdecznie trzeba mu podziękować.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage Sultai Primer

Vintage to świetna zabawa na MTG:Online – wirtualne single na szczęście nie osiągają cen ich rzeczywistych odpowiedników, a co za tym idzie, rzeczywiście można próbować w tym formacie szczęścia. Tym razem Primer do BUGa!

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przewidując popularność generałów z Ravnica Allegiance

Ravnikowe legendarne kreatury zaczynają odciskać piętno na formacie – powstały pierwsze konstrukcje, przyszedł też czas na ‘The 600”. Kto będzie poniżej, kto powyżej? Którzy generałowie będą popularni, a którzy staną się niszą, którą niewielu się interesuje?

Planeswalkerzy i Commander

Jak to jest w końcu z tymi planeswalkerami – powerhouse, czy niewiele zmieniający w rozgrywce crap? Otóż zależy. Na przestrzeni lat, począwszy od Rare’owych Lowrynowych walkerów, poprzez Mind-Sculptorowe kombinacje, na dzisiejszym Dovinie i Kai kończąc, zostało wydrukowane całe stado planeswalkerów, gdzie każdy gwarantuje ciekawy zestaw umiejętności. Grunt to zagwarantować sobie przewagę – skoro już ich używamy, to może Doubling Season byłby dobrym wyborem? Albo Atraxa, która stała się inspiratorką dla tego tekstu i rozważań o roli walkerów w EDH.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Wybaczcie, ale… tak właściwie to co to ten Pauper?

Pauper to kawał dobrego formatu – przystępnego w cenie, w miarę zbalansowanego, sprawiającego przyjemność, ale co dalej? Co dokładnie kryje się w tym formacie, który powstał wśród graczy, dla graczy? Prawdziwy bajzel, bo czarodzieje nie ogarniają dobrze nawet własnej banlisty. O jej kwiatkach – a te są kolosalne – autor materiału na goldfishu.

Dimir Guildmage w MBC

Tradycyjny Mono black Control w Pauperze niewiele zmieniał się na przestrzeni lat – tutaj natomiast pojawia się sytuacja, w której do tego starego archetypu wrzucono Dimir Guildmage wraz z kilkoma niebieskimi zabawkami.

Bądź łobuzem, zdobądź tron

Kendra Smith ponownie z Pauperowym akcentem – tym razem na temat dwóch, bardzo podobnych, Monarchowych konstrukcji w kolorach RW.

 

INNE

Polskie grupy magicowe

To info na dłużej zagości w przeglądzie, ale warto je tu zachować – chcemy was zachęcić do dołączenia do kilku grup Magicowych w polskiej facebookowej społeczności. Pierwsza z tych grup to MTG Polska – grupa dla każdego polskiego gracza zainteresowanego MTG. Druga grupa to MTG Polska Trade. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla tych, którzy chcą sprzedać lub kupić produkty związane z Magiciem. Trzecia grupa ma skupiać wszystkie te osoby, które grają sieciowo w Magica. Jeśli gracie MTGO, MTG Arena, na Cockatrice lub innych cudach, to dołączcie do niej i chwalcie się wynikami, dzielcie uwagami i twórzcie z nami magicową społeczność.

Zajrzyjcie też koniecznie na Standardowo T2. MGGG robi tam kawał dobrej roboty i warto to docenić i polecić.

Historyczne gadanie – Orzhov Syndicate i papieskie rodziny renesansowych Włoch

Kiedy pierwszy raz zapoznałem się z historią dotyczącą Orzhov Sindicate, uznałem, że jest to najciekawsza, pod kątem lore, Gildia. Co ciekawe, Charles Allison znalazł tutaj jeszcze dodatkowy, historyczny aspekt, który sprawia, że całość jest jeszcze bardziej wciągająca. Lubicie renesans, Włochy i fascynują was losy Borgiów? To tekst dla was.

Przyszłość równie jasna co niepewna

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka będzie przyszłość medżika? W związku z ostatnimi dość znaczącymi zmianami, takimi jak dorzucenie Areny do Panteonu gier Wizardów, bądź zmianami w strukturze turniejowej, w jakim kierunku potoczą się losy naszej ulubionej karcianki? O tym rozważa SaffronOlive.

Stan Programu

Jahn trochę ma przebojów w pracy, więc w sekcji opinii się usprawiedliwia. Sekcji z decklistami też nie ma, ale są ceny oraz njusy. W njusach zaś o rezygnacji z coverage’u i zwolnieniu fotografa, co pracował dla Wizardów 20 lat. Jest też o Arena Mythic Invitational. O banie KCI, koncu kolejek draftowych za paczkę i paru innych rzeczach.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowo w zasadzie cisza – no, może poza Hydroid Krasis, Seraph of the Scales i Athreosem. Ale generalnie bez jakichś wielkich finansowych histerii.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
  2. Marble Titan (Ninth Edition)
  3. Prime Speaker Vannifar (Ravnica Allegiance)
  4. Woodland Bellower (Magic Origins)
  5. Athreos, God of Passage (Journey into Nyx)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Mythic Invitational 2019, indeksy mtg 04.02.2019

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (