Przegląd prasy #26 – Pro Tour w Modernie

Ubiegły tydzień stał jeszcze pod znakiem Pro Touru, który odbył się w standardzie i limited, więc dostało się innym formatom constructed i autorzy prawie w ogóle nie pisali o modernie, vintage i legacy. Shame on you! Za to najważniejszym newsem tygodnia jest chyba Pro Tour w Modernie, na który zdecydowali się Wizardzi pod presją krytycznych głosów Magicowców.

Z dużych wydarzeń mieliśmy też Grand Prix Utrecht, gdzie pojechało wielu Polaków a kilku z nich praktycznie do końca walczyło o miejsca w Top 8. O tym jak im poszło, przeczytacie w dalszej części przeglądu prasy. Zapraszamy!

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacje z turniejów WOTC:

  • Grand Prix Portland– Na teamowym turnieju w Portland zjawiło się 649 teamów, z których najlepszym okazał się Panteon, w mega prosowym składzie: Owen Turtenwald, William Jensen, and Reid Duke. Formatem był Team Limited Trios Core Set 2015.
  • Grand Prix Utrecht – kolejne bliskie Grand Prix i pasujące naszym rodakom. Pojechała cała armia (~45), przetrwała garstka (5). Do śmiałków wracających na tarczy należą:

    24 Kowalski Grzegorz 36 pkt. $400, 2 Pro Points
    42 Janik Maciej 33 pkt. $300, 1 Pro Point
    77 Knocinski Przemyslaw 31 pkt. $250
    84 Wald Piotr 31 pkt. $250
    98 Brancewicz Michal 30 pkt. $250

Cały turniej wygrał Oliver Polak-Rottmann, będąc najlepszym z 1518 graczy. Formatem panującym w ubiegły weekend w Utrechcie był standard, a zwycięskim deckiem był Mono Blue Devotion, Format został pobudzony po ubiegłotygodniowym Pro Tourze i gracze chętnie sięgali po talie najlepszych prosów na świecie.

winner gp utrecht, a w ogole, to będzie Pro Tour w Modernie!

Będzie Pro Tour w Modernie!

WOTC ugięło się pod presją społeczną i zdecydowało zamienić format standard na modern podczas Pro Touru w Washington D.C. Dodatkowo Grand Prix Vancouver (luty 21-22.2015) zamiast w limited, będzie rozgrywane również w modernie. Czyli jak tłum z pochodniami pójdzie pod pałac, to szlachta się jednak ugnie : ) Jest to świetna wiadomość dla fanów formatu, bo wycofanie całkowicie moderna z PT oznaczałoby powolną śmierć moderna.

Na MTGO zbliżają się Mistrzostwa Core Setu oraz Champsy Vintage Masters

Informacje o Champsach nie są może nowe, ale właśnie nadszedł czas tych Mistrzostw, więc przypominamy. Co prawda mamy teraz WMCQ i PTQ na dniach, większość ludzi będzie testowało pod te turnieje, nie mniej, są wśród nas grinderzy MTGO i psychofanatycy VMA : )

Znamy już skład Mistrzostw Świata w Magica

Za nami ostatni w tym sezonie Pro Tour, który wyłonił ostatniego, dwudziestego czwartego gracza na Magic World Championchip 2014. W linku znajduje się opis wszystkich prosów jacy zmierzą się o rękę księżniczki i furę koksu. Niestety nie ma tam żadnego Polaka, jak od dawna wiadomo – w Magicu nie dla nas kwitnie ananas.

Leczenie MTGO

Ostatni update przyniósł graczom Online trochę ważnych poprawek, można m.in. znowu grać Giftsami : ) Pełna lista poprawek i naprawek w linku powyżej.

Zagłada ze skarbca!

Dziś przedstawiono karty z From the Vault: Annihilation. Przyznam, że mnie wybór sweeperów jakoś nie porwał, ale Wratha czy Geddona to bym przytulił. Wszystkie karty wraz z obrazkami dostępne są w tytułowym linku.

 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Wykresy, tabelki, procenty

W linku powyżej autor prezentuje statystyczny przegląd Standardu na Pro Tourze. Jak rozkładał się metagame, które karty były topowe i w jakich ilościach, ile stworów, jaki removal, co było najczęściej grane z M15? Na te wszystkie pytania odpowiada ten artykuł.

UW control – z czym to się je

Mistrz koloru niebieskiego i talii kontrolnych,  czyli Andrew Cuneo, omawia UW control Ivana Flocha, którym ten wygrał Pro Tour. Opis Maindecku, sideboardu i kilka porad dla graczy.

Omówienie decków z Top 8 Pro Touru

Echa Pro Touru nie milknął, a w sezonie WMCQ każdy tekst o standardzie może się przydać. Tu Adam Yurchick omawia talie z Top 8 PT. Przydatne dla osób, które dopiero się obudziły, że trzeba grać standard i chcą poznać nowy metagame.

Koniec Labiryntu

Szukasz alternatywy do standardu, coś co pobije bezsilnego UW? Polecamy Maze’s End deck od Gabriela Nassifa. W zemście za jego kontry, Ty będziesz preventował cały świat i go regularnie sweepował. Intrygujące prawda?

Chord of Slivers

Kolejna dskocznia od szarej rzeczywistości kilku Tier1 decków, tym razem Slivery wspierane Chord of Calling i bazujące nie tylko na nowych Sliverach, ale także ich rodzinnej jaskini, która zadebiutowała w M15.

Relacja finalisty Matta Sperlinga z Pro Toura

Pilotujący Burna Sperling został zmiażdżony przez Flocha i jego UW w finale, prawda? A wiedzieliście, że wcześniej, w dwunastej rundzie, to Sperling był górą? I to dlatego, że Floch, zniechęcony rozwojem sytuacji i pewnie zmęczony, poddał grę, choć mógł dociągnąć kilka kart i jeszcze żył. Nie wspominając o tym, że sam siebie zszokował, zapominając o triggerach z dwóch owiec (zaś w całej grze na stole pojawił się ich komplet). W sumie, wychodzi na to, że ten MU wcale nie jest taki jednostronny. A to nie jedyna z ciekawostek, o któych Sperling pisze w swojej relacji z Pro Tour.

 

MODERN

Dyskusja o modernie

Niestety, jak pisałem na wstępie, nie trafiłem na zbyt wiele ciekawych materiałów o strategiach czy deckach. W powyższym linku jest za to bardzo długa dyskusja o modernie i jego przyszłości. Bardzo możliwe, że właśnie ten temat na forum Salvacji przelał czarę goryczy i dał Wizardom do myślenia, czego efektem jest powrót moderna na jeden z nadchodzących Pro Tourów.

 

LIMITED

Cube draft od  Andrew Cuneo

Co prawda Andrew jest znany głównie z grania Blue i Ux kontrolami, ale tu prezentuje filmik o draftowaniu Cube Drafta. Taka odskocznia od formatów constructed i powrót do przeszłości.

Magic 2015 Sealed od Conleya Woodsa

Tu dla odmiany filmik od Conleya Woodsa, na temat draftowania M15.

Niedoceniane picki w draftach M15

Artykuł opisuje kilka niedocenianych kart w draftach Magic 2015, na które warto zwrócić uwagę. Dobry zestaw informacji dla drafterów.

Team Pantheon draftuje M15

Czyli trochę statystyk i komentarza do M15. Tekst w zasadzie podsumowuje testing kilku znanych graczy (Finkel, Duke, Jensen, Parke, Turtenwald, Black, Rietzl, Martell), którzy zebrali się, aby potrenować trochę format. Z tego względu wszelkie dane tu podawane należy traktować z dystansem, bo niekoniecznie są w pełni miarodajne, ale coś tam wartościowego można na pewno z nich wyciągnąć.

Magic 2015 RG Draft z Marshallem Sutcliffem

Mimo problemów technicznych Sutcliffe’a, fajnie się ogląda. Jeżeli wydaje się wam, że draftowe filmiki są długie i nudne – zerknijcie tu. Jest szybko, konkretnie i dynamicznie, a do tego dość ciekawie.

 

INNE

Kilka akapitów o złym mind secie

Gracze Magicowi jakoś nie zaadaptowali określenia Mind Set, tak jak pokerzyści i bardzo rzadko się do niego odnoszą, a jest to jedna z ważniejszych kwestii jeśli chcemy grać dobrze i mamy często do czynienia z emocjami wpływającymi na naszą grę. Polecam artykuł każdemu, kto doszukuje się szczęścia i pecha w kartach, zamiast spojrzeć na własne błędy.

O tym jak przestałem się martwić i pokochałem V4

Tekst, w którym autor narzeka na narzekających na klienta MTGO. Może to brzmi głupio, ale artykuł trafia w punkt i wypada się pod nim podpisać. Przejdźmy już do kolejnego etapu żałoby! Zaakceptujmy zmiany i zacznijmy patrzeć na klienta konstruktywnie i zalejmy Wizardów sugestiami poprawek. A właśnie – w tekście mamy sporo uwag, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych (tych sporo więcej) na temat tego, co jest fajne, a co nie. Warto to przejrzeć, choćby po to, aby dowiedzieć się o istnieniu klawisza M. Ponoć jest fajny. Albo – wiedzieliście, że można jednym kliknięciem rozkazać atak wszystkim stworom? Jest tu też parę innych fajnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. (Nawiasem mówiąc, autor ma plusa za nawiązanie do Dr. Strangelove’a i za linka do Helloween i w sumie za całokształt. Bo w sumie dlaczego nie.) A przy okazji, jeszcze cytacik z tekstu o tym, co należy poprawić:

MAJOR, VERY VERY UNBELIEVABLY MAJOR: A chat where you can’t select/copy/paste text (email addresses, links, decklist) shouldn’t exist in 2014. In fact, I believe it didn’t exist in 1998 as well. This is so high priority that should’ve been done yesterday, and it would still be too late. (chyba już to naprawili w ostatnim updacie – dopisek red.)

Robimy plan – tydzień piąty

Kolejny etap tworzenia planu. Tym razem trochę o stworach, jakie będą nawiedzać krainę snu (porzucono wątek muzyczny). Generalnie koncept się rozwija i miło patrzy się na efekty społeczności, choć akurat landy, jakie zaprezentowano nam na stronie, są takie sobie.

State of the Program

Garść njusów, z których najważniejsze jest to, że Pro Tour M15 był świetny, FtV: Annihilation zostało opóźnione (z 22 sierpnia na 6 października, ale chodzi o wersję online i kwestię folijek, które na MTGO zostały potraktowane po macoszemu; Jahn spekuluje, że przy okazji kwestia ta zostanie ulepszona). Do tego jeszcze – od 13 do 19 sierpnia będzie można wziąć udział w Vintage Masters Championship Qualifiers, czyli sealedowych, pięciorudnowych turniejach swissa, w których trzeba zrobić co najmniej 4-1, aby przejść dalej, i które kosztują 50 tix lub produkt i 6 tix. Tak, dobrze czytacie – pięćdziesiąt tixów. W sumie to jednak zrozumiałe – w końcu mówimy o paczkach VM.

Sekcji opinii nadal nie ma, ale zamiast raportu z bugami i problemami do zmiany, Jahn opisuje, co mu się w V4 podoba. Polemizowałbym tam z jednym czy z dwoma przypadkami, ale dobrze spojrzeć na klienta od drugiej strony i poszukać w nim czegoś dobrego. Nawet jeśli to „coś dobrego” ogranicza się do „nie jest dobrze, ale w sumie wyszło im lepiej niż przy poprzednich zmianach” lub „z tygodnia na tydzień V4 się poprawia” czy „lepiej grać w Magica niż nie grać.” Co do reszty – są deck techy (UW Control Ivana Flocha ze Standardu, Kiki Pod w Modernie, Miracles w Legacy i Deathrite BUG w Vintage). Są też ceny, a tu w zasadzie jak nie stabilnie, to w górę. A propos – Wasteland (uncommon z Tempesta) to około 150 tixów za singla. Wyżej jest tylko Black Lotus (około 200 tix). Może przydałby się jakiś flashback draft lub promka za MOCSy, bo cena to jednak z kosmosu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Pamiętacie jak to ludzie narzekali, że  Maze’s End to taka crapiasta promka i karta? A jednak trochę to pograło. Mało tego, Gabriel Nassif zabrał ten deck na Pro Toura, co Gutierrez odnotowuje, szczególnie ze względu na zmiany w tym decku (chodzi o Restock i granie pojedynczymi Guildgate’ami głównie). Uczciwie trzeba jednak przyznać, że Francuz Pro Toura nie zawojował i to zarówno w limited jak i w constructed. W Modernie dostajemy ciekawy spis UR Control, działający trochę na zasadzie oszustwa: „uważaj, bo mogę być Splinter Twinem). W Legacy przyglądamy się czemuś takiemu, co się zowie Junk Depths, a w Vintage mamy okazje zobaczyć Gush Pyromancera. Podobną talię Gutierrez prezentował nam niedawno. Ta ma jednak trochę fajnych modyfikacji. I na koniec Commander z Tariel, Reckoner of Souls.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (