Przegląd Prasy #260 – prerelease Grand Prix w Londynie i krasisowy standard

Oj, Wizardzi, Wizardzi. Niby wszystko ok, a w praktyce to tak nie do końca. W czym rzecz? No ogłosili nam last minute niemalże prerelease Grand Prix w Londynie i niby fajnie, ale trochę późno. Trochę ludzi może być niezadowolonych, choćby bo bye’e. Jeszcze inne story to ten nieszczęsny Mythic Invitational, z którego streamerka Mafer zrezygnowała, bo wygłaszała homofobiczne uwagi. Nie można tego było zawczasu sprawdzić? W jej miejsce wzięto Caleba D. Chociaż sprawdzona firma.

Ale jest też się z czego cieszyć bez krzywienia się zanadto. Standard jest nowy i świetny na razie i chociaż Hydroid Krasis dominuje, to wcale nie jest pewne, że meta się nie zmieni. Jest też trochę ciekawych tekstów, inspirujących decków. Generalnie jednak – bez wielkich ekscytacji w tym tygodniu. I dobrze. Magic trochę potrzebuje stabilizacji i ciszy w tych niespokojnych i zmiennych dla niego czasach.

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 7 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Boks zostanie rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

MagicFest Toronto

W Toronto rozegrano Grand Prix na 1300 osób w Modernie. Wygrał Michael Rapp z Death’s Shadow. Wśród zwycięskich decków w Top 8 także 2 BG Rock, Whir Prison, Dredge, 2 Izzet Phoenix, Titan Shift.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Prerelease Grand Prix w Londynie

Nie ma to jak robić ogłoszenia na reddicie zamiast na oficjalnej stronie Wizardów. No ale co my się tam będziemy czepiać. 26 kwietnia w Londynie będzie można zagrać prerelease Grand Prix War of the Spark – yup, w dniu pre będzie się po raz pierwszy chyba odbywać GP. Co ma swoje wady, zalety i specyfikę, o czym szerzej w linku na reddicie powyżej.

MaRo hintuje nowy modernowy produkt

MaRo zdradził – jeśli jeszcze tego nie słyszeliście – że dostaniemy nowy modernowy produkt. To ma być innowacja tego roku, a ogłoszenie pojawi się jeszcze w ciągu miesiąca. Też nie możecie się doczekać?

Stan designu produktów

Gavin Verhey opowiada nam o tym jak się sprawdziły produkty magicowe w zeszłym roku. Jest trochę może nie zapowiedzi, ale obietnic, są podsumowania, trochę informacji ciekawych – jak czekacie np. na Spellbooka kolejnego albo Commandera czy coś, to zerknijcie. Może akurat dowiecie się tego, co was interesuje jeśli chodzi o te czy inne produkty w 2018 i pośrednio w 2019.

Zasady nienaturalnej selekcji

Kolejne magicowe opowiadanie – tym razem rzecz dotyczy gildii Simic. Pojawia się Zegana, jest o utopijnej frakcji oraz tej adaptacyjnej. Szkoda tylko, że te historie zostały całkiem relegowane do roli fillerów, a prawdziwa linia fabularna jest już tylko dla wybranych – tych co dorwą się do książek.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Jak już wcześniej wspomnieliśmy przy Grand Prix Warszawa 2018, dzięki super frekwencji dorobiliśmy się na przyszły rok kolejnego dużego eventu w kraju. Miało nie być Grand Prix, bo organizator CFB zaczął liczyć dukaty w skarbcu i nie wierzył w nasz kraj, ale jednak matematyka zarobków i piękna liczba turystów magicowych wpłynęła na ich decyzję. Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix (no tak to się teraz wszystko nazywa).

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Na razie mieliśmy tylko zapowiedź, nie znane są jednak żadne inne szczegóły, włączając w to format turnieju głównego. W sumie, to trochę przykre, ale nadal nie ma nawet info o tym feście na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Top 10 decków RNA

Orzeł wylądował, RNA całkowicie zadomowiła się w standardzie na stałe. Jak wyglądają obecnie topowe decki według Setha Manfielda? A Simon Nielsen uzupełnia temat. Oba teksty to podstawowe informacje niezbędne do ogarniania meta formatu.

Pteramanderowanie

Ptreramander stał się najlepszym uncommonem ostatniego dodatku. Wpasował się w masę konstrukcji, niektórym dając nowe życie. Jakie konstrukcje są z niego najbardziej zadowolone i są w stanie najskuteczniej z niego skorzystać? Tematowi w podobny sposób przygląda się także Adam Yurchick, opisujący czemu Pteramander to najlepsza karta RNA.

Największy trick Dimira

Ptreramander nie jest jedyną kartą która odciśnie ogromne piętno na standardzie – pozostała druga jaszczurka, tym razem Simicowa, mianowicie Hydroid Krasis. Okazuje się, że Dimir ma niezliczoną ilość sztuczek, aby samemu skorzystać z ostatnio rozchwytywanego Jellyfish Hydra Beasta. Dimir mógł odstawić naprawdę niezła sztuczkę w tym Standardzie, przekonując wszystkich… że go nie ma.

Policja manabase

Właściwe zagospodarowanie landów jest nie tylko bardzo ważnym aspektem odnoszenia sukcesów w grze, ale przede wszystkim pozwala nam nadać tempo rozgrywce. Z kolei nieumiejętne uniemożliwia prowadzenie danej konstrukcji. Jak skutecznie przygotować swój deck? Odpowiedzi udzieli Simon Nielsen w swoim artykule. To świetny tekst, który choć jest w kontekście T2, powinni przeczytać wszyscy magicowcy, a nie tylko ci od Standardu. Jest treść.

Uaktualnienia budżetowych decków z RNA

Goldfish rzuca nam garść uaktualnień oraz ciekawych deczyw przeznaczonych raczej do casualowo-amatorskiego grania na FNMach. Najważniejsze, że to budżetowe opcje. I w sumie dość ciekawe.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Jak wiele gier potrzeba, aby wbić rangę Mythic?

Oczywiście, można mówić o tym, że wszystko zależy od umiejętności gracza i trochę szczęścia, jednak teraz pochylmy się nad tym z matematycznego punktu widzenia. Ilu gier trzeba, aby wbić Mythica? Frank Karsten odpowiada.

Trochę o Arenowym Pauperze

Arena to nie tylko Mythic Championship, Standard, Limited masa grania, gromadzenia kart i rozgrywki okraszonej przyjemną szatą graficzną. Okazuje się, że raz na jakiś czas jest opcja zagrania Paupera – i w tym tekście trochę informacji na ten temat, który w chwili publikacji przeglądu pewnie będzie nieaktualny, ale na pewno wróci. Chociaż osobiście, czekam ze zniecierpliwieniem na następny Singleton. /Michał

Czy można przygotować się do Mythic Championship, grając tylko Arenę?

Rozgrywka na Arenie i “w terenie” zdecydowanie się od siebie różnią. Analizą tych różnic zajął się Mike Sigrist na łamach ChannelFireball. Jego celem, było określenie, czy sama rozgrywka na Arenie zapewni wystarczającą ilość umiejętności, aby stanąć w szranki na Mythic Championship. A przy okazji coś co może pomóc, parę praktycznych porad w turniejach na żywo od Andreasa Relinga – nie tylko dla Arenowców, ale i dla innych magicowców też.

Tipsy z Areny – dociągaj karty szybciej

Niby nic, bo video trwa 2 minuty i jak mówią w komentarzach – to powinno być zrobione jako top 10 albo coś w tym stylu, ale no jest. Może się komuś przyda taka ciekawostka i może warto dać wam znać, że goldfish i SaffronOlive dają taką serię, w której będą dawali krótkie tipsy. My więcej tego raczej wrzucać nie będziemy, ale sygnalizujemy, że taki content się tam ma pojawiać, więc jak kogoś interesuje – niech śledzi. No, chyba że jakiś tips będzie naprawdę przydatny, to wtedy jednak podlinkujemy. A dla tych co się im nie chce klikać w video – chodzi o to, by w czasie tury przeciwnika trzymać kartę zawieszoną nad battlefieldem, wtedy karta na draw nam błyskawicznie wskakuje na rękę.

 

MODERN

Modernowy UR Feniks, czyli budujemy ptaszka w oparciu o dane

Arclight Phoenix od czasów wypuszczenia zapewnia graczom multum rozrywki. Zdołał wgryźć się jednocześnie w Standard, Modern i Legacy, stając się jedną z najbardziej wsiąkających w format kartą wypuszczoną w ostatnich latach. Jak skutecznie zbudować swojego UR Fenixa? I to w oparciu o dane z dużego turnieju. O tym Tobi Henke w infograficzno-statystycznym materiale.

Chalice of the Void

To taki nawet ciekawy tekst, w którym autorka – Emma Partlow – pokazuje nam zastosowania dla Chalice’a w Modernie, sugerując kilka decków, które mogą go chcieć teraz i tłumacząc, czemu Chalice ma w tej chwili w Modernie szanse. Myli się? Ma rację? Sami oceńcie.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Wilczy przewodnik po draftowaniu RNA, część 1 i część 2

Draftowanie jest z założenia super sprawą – daje nam karty do kolekcji, zwiększa umiejętności w budowaniu decku, zapewnia dostęp do waluty premium na Arenie. Jak wiadomo, im lepsze wyniki tym większa satysfakcja z gry. Co za tym idzie, warto zadać sobie pytanie “jak dobrze draftować?” i odpowiednio się przygotować. Tu Shane Garvey z PureMTGO nam w tym pomaga, analizując swoje wcześniejsze przewidywania oraz podpowiadając jak się w środowisku RNA poruszać. Oczywiście, mamy też coś od prosów. Martin Dang napisał krótki swój przegląd Limited RNA. I co ciekawe odradza granie Orzhovą, choć w jednym z innych tekstów Orzhov to ma być najlepsze gildia. I tak to właśnie wygląda – co gracz, to inna opinia. A jak wam oba powyższe teksty nie wystarczą, to jest jeszcze ten od Jasona Chunga oraz ten od Marcio Carvalho.

 

LEGACY/VINTAGE

Enevoldsena przewodnik po DT w Legacy – część 1

Krótki, ale fajny przewodnik gracza, który na GP Toronto zrobił 12-3 w modernie po DiT w Legacy. Nic dodać, nic ująć. A tu część druga. I jeszcze część trzecia.

Vintage 101 – życie BUGa

Trochę historii BUGa w Vintage. Jest fajne omówienie, jest trochę decklist – czegóż chcieć więcej.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Grałem z typem

VILQ z Mana Vault i Błażej z Mountain, Go nadchodzą z pierwszym, premierowym podcastem poświęconym EDH. Jak sam tytułowy obrazek nam wskazuje – rozmawiają o roku 2018 i RNA w EDH. Trochę jakość dźwięku mogłaby być lepsza, ale na pewno się chłopaki wyrobią i dobrze powitać taką inicjatywę na polskiej scenie. Powodzenia chłopaki, a wam czytelnicy miłego słuchania/oglądania – przez trochę ponad godzinę.

Karty Build-around w Ravnica Allegiance

Jest ogromna liczba kart, wokół których można zbudować deck do EDH – w końcu możemy korzystać z całego dorobku MTG, z drobną banlistą. Swoje trzy grosze (a w zasadzie to cztery) do tego interesu dorzuca również ostatni dodatek. I o takich kartach, które mogą stanowić podstawę konceptu całego decku mowa w tym tekście.

Ciekawe decki:

 

INNE

 

Intrygi Nicola Bolasa

Największy antagonista z Multiversum non stop daje o sobie znać, jednak jak wyglądały jego wszystkie intrygi? Jay Annelli przygotował małe kompendium wiedzy na temat bolasowej działalności między planami.

Przegląd artów Ravnica Allegiance

Dość już o samych kartach. Pochylmy się nad tym, czego w kartach najwięcej – przejrzyjmy Ravnikowe arty – od Vorthos Mike’a. To tekst patrzący na temat bardziej globalnie. A jako uzupełnienie tekst Donny’ego Caltridera, w którym autor przygląda się kilku ciekawym obrazkom z Ravnica Allegiance.

Kiedy granie by wygrać to przegrana

Pamiętacie “Who’s the beatdown”? Brian Braun Duin napisał artykuł na temat przegrywania przez chęć wygrania – brzmi znajomo? Co prawda, inspiracja płynęła z zupełnie innego artykułu, jednak trzeba przyznać Brianowi, że dołożył kolejną cegiełkę do rozbudowania pojęć takich jak “wygrywanie” i “przegrywanie” w kontekście Medżika.

Niebo nie spada nam na głowy

Kolejny quality materiał od Hipsterów, w którym czuć pewien element misji gaszenia małych pożarów wśród Medżikowego community. To trochę podsumowanie tego, co ostatnio się działo w Magicu. To także rozważania o postrzeganiu Magica przez graczy.

Dekada białego aggro

Craig Wescoe nostalgicznie podsumowuje swoje sukcesy z White Aggro na dużych turniejach. Jest w tym kawał jego historii jako gracza, ale i kawał historii Magica. Więc żeby powspominać – warto zajrzeć. A przy okazji można zobaczyć jak  White Weenie zmieniało się przez lata.

Stan Programu

Pete Jahn raczy nas garścią njusów, wśród których najciekawszy to ten o wymianie jednej z zaproszonych do Mythic Invitational na Caleba Durwarda. O tym dlaczego tak się stało przeczytacie tutaj. W skrócie – m.in. homofobiczne teksty sprzed lat. W sekcji opinii o Wizardach i ich rezygnacji z coverage’u. Dalej są decki – Standard – Bant Nexus i Sultai Krasis, Modern – Dredge, Pauper – Burn i Legacy – ANT oraz Vintage – Hollow One. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Kilka dobrych, ale drogich spekulacyjnych zakupów w kontekście EDH

W tym tekście jest po pierwsze teza, która przeczy zasadzie, by nie kupować droższych kart. W tym wypadku spekulowanie może się opłacić. Po drugie, mamy konkretne karty, które powinny – według autora – pójść w górę w niedługim czasie. Warto przynajmniej rzucić okiem, żeby chociaż na radarze się te karty znalazły.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hydroid Krasis (Ravnica Allegiance)
  2. Athreos, God of Passage (Journey into Nyx)
  3. Thrumming Stone (Coldsnap)
  4. Seraph of the Scales (Ravnica Allegiance)
  5. Teferi, Hero of Dominaria (Dominaria)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 11.02.2019

kliknij, aby powiększyć

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (