Przegląd Prasy #271 – Mythic Championship II Londyn

W zasadzie cały tydzień w magicowym świecie to tak naprawdę dwie rzeczy – prerelease’y oraz Mythic Championship, który rozgrywano w Modernie w tym samym czasie. Jaki będzie wpływ finansowy tego rodzaju eventu na kondycję sklepów w Wielkiej Brytanii, dla których tak duży event w czasie pre był problemem? Być może kiedyś zobaczymy. To co mogliśmy zobaczyć to weekend grania w Modernie z nowym mulliganem. To nowy dodatek, którego limited mogliśmy doświadczyć na żywo. I to trochę żenady związanej z banami graczy takich jak Owen Turtenwald i Yuuya Watanabe. Cóż, na im głębsze wody Wizardzi wypływają, tym mocniej im wybija szambo – no ale szczegóły w przeglądzie.

Mamy nadzieję, że niezależnie od tego, czy byliście na pre, czy oglądaliście Magica na twitchu, czy graliście na Arenie lub MTGO, a nawet na Mythic Championship, to posiadówa z karcianką była dla was równie przyjemna, jak dla nas przygotowanie tego przeglądu. Miłej lektury.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Mythic Championship II

Turniej wygrał Eli Loveman, który grał Humanami. W finale pokonał Matta Sterlinga z Affinity, który był 9, ale dostał się do Top 8 na plecach Yuuya Watanabe, który wyłapał bana – o tym za chwilę. Loveman pokonał także Javiera Domingueza z Izzet Phoenixem oraz Aleksandra Hayne’a z Tronem. W top 8 znalazły się też dwa inne Humany Briana Braun-duina i Chrisa Kvarteka, Titan Shift Thien Nguyena, Tron Adriana Zhu. Decki z ósemki możecie zobaczyć na przykład tu na goldfishu. Tu znajdziecie zaś decklisty z:

Na goldfishu znajdziemy najciekawsze decklisty. Jak wiecie – albo i nie – tym razem spisy były jawne, każdy musiał wcześniej je podać i były znane, wyłączywszy liczbę kart w sideboardach. Później zostały opublikowane w całości i możemy wreszcie zobaczyć najciekawsze konstrukcje. To właśnie znajduje się w powyższym linku. Jest też złotorybkowe podsumowanie dnia pierwszego, razem z oceną archetypów i tego jak im poszło. A tu podsumowanie hipsterskie Day 1 i Day 2.

Mythic Championship towarzyszyło niestety kilka nieprzyjemnych sytuacji. Pierwsza z nich wiąże się z wycofaniem przez Czarodziei Owena Turtenwalda z MPL oraz londyńskiego turnieju. Powodem są zarzuty o 'predatory behaviour’ w stronę 'female magic players’. Ponoć nie rozumiał, że 'nie’ znaczy 'nie’. Ponoć wysyłał fotki, których nie powinien. Ale też sytuacja tam nie do końca jest ponoć czysta, więc znalazł obrońców. Nie nam oceniać, zwłaszcza, że nie znamy szczegółów i nie wiemy, czy pogłoski są prawdziwe i ile w nich prawdy. Wydaje się jednak, że zarzuty musiały być naprawdę poważne, skoro Wizardzi wycofali dla Owena zaproszenia i na Mythic Championship i MPL. Nie zrobiliby tego, gdyby nie mieli solidnych podstaw, by pozbyć się jednej z twarzy Magica ze swoich eventów.

W MPL Turtenwald został zastąpiony przez Autumn Burchett. To też wywołało kontrowersje, bo wiecie – gender, polityczna poprawność. Wizardzi to tłumaczą miejscem i punktami Autumn w rankingu Mythic Pointów. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc sami uznajcie jak jest. My w każdym razie nie mamy powodu nie wierzyć argumentacji Wizardów. Faktem jest, że Autumn ma to pierwsze miejsce, a Wizardzi mogą rozdawać zaproszenia do MPL komu chcą.

Kolejna sprawa to potencjalne cheatowanie Yuuya Watanabe, który w 15 rundzie dostał deck checka. Okazało się, że karty w jego decku – Tronowe landy – są znakowane. Watanabe zarzeka się, że o tym nie wiedział, ale akceptuje decyzję i przeprasza… choć to też zależy od tłumaczenia, bo ponoć aż tak apologetyczny nie jest. Potencjalne czitowanie, to rzecz jasna dotyczy intencjonalności całej sytuacji. Sędziowie ocenili, że nie ma szans, by Yuuya nie wiedział o znakowaniu i trudno z tym polemizować. Tak czy siak, nieprzyjemna sytuacja, bo Watanabe zapewnił sobie wejście do Top 8 – zobaczylibyśmy go tam, gdyby nie dyskwalifikacja.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

MPL wystartuje 11 maja

Wreszcie dowiedzieliśmy się czegoś konkretnego o Magic Pro League. MPL wystartuje 11 maja. Gracze będą podzieleni na 4 grupy i będą rozgrywali cotygodniowe gry, a potem zwycięzcy grupy będą przechodzili do Day 2 Mythic Championship na Arenie. Nie wiadomo jak ban Watanabe na Mythic Championship wpłynie na jego obecność w MPL.

Mythic Championship IV i VI

Wizardzi ogłosili formaty kolejnych Mythic Championship. W Barcelonie będziemy grać Modern i Modern Horizons. W Richmond grane będą dodatek o kodowej nazwie Archery w Limited oraz Standard. Pomiędzy oboma eventami będą jeszcze, oczywiście, dwa eventy Mythic Championship w świecie cyfrowym – na Arenie.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Mythic Championship Qualifier – 25-26 maj 2019

Paprykarze otwierają puszeczkę i ze środka wyskakuje świeżutki Mythic Championship Qualifier. W maju będzie można pograć sobie w Magici i spróbować wbić się do Barcelony prosto z Polski. Formatem ma być standard. Będzie się działo.

Mythic Championship Qualifier – 1-2 czerwca 2019

Warszawska Strefa MTG pozwoli nam pograć w Magica po raz kolejny w hotelu Sangate. Okazją do tego będzie organizowane przez wspomniany sklep MCQ. Szczegóły – mamy nadzieję – wkrótce zostaną podane.

MagicFest Kraków – 12-14 lipiec 2019

Już 12-14 lipca odbędzie się u nas MagicFest Kraków 2019, którego main eventem jest oczywiście Grand Prix. Będzie grane limited Core Setu.

efekt świetnej frekwencji Grand Prix Warszawa 2018

MagicFest Kraków 2019

Info o tym feście znajduje się na oficjalnej stronie z rozpiską: https://magic.wizards.com/en/content/premier-events-schedule

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Tierlisty planeswalkerów i nie tylko z War of the Spark

Kolejny artykuł prosto od Grzegorza Kowalskiego! Tym razem podejmuje temat oceny kart z nowego dodatku pod kątem standardu. Dodatkowo, przedstawia wszystko w zgrabny sposób, klasyfikując je na kilka tierów, wraz z drobnym opisem.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Kolekcjonowanie na MTG Arenie – część 1

Medżik to przede wszystkim kolekcjonerska gra karciana – jej cyfrowa wersja niczego w tym temacie nie zmienia. Jak w takim razie zbierać cyfrowe kartoniki? Bardzo ładnie to tu wszystko opisane – polecamy gorąco.

Pauper na Arenie

Pauper na Arenie obejmuje tylko wersję w Standardzie – nie zobaczymy niestety Crypt Ratsów, Lightning Boltów i Delverów. Mimo wszystko, pozostaje masa konstrukcji, które są warte złożenia i rozegranie paru gier.

 

MODERN

Amerykański ludzik w Londynie

Londyn został zaszczycony obecnością gości z Ameryki – przyjechał niczym wąsaty wuj z Warszawy do rodziny na Podlasie. Cel wizyty? Modern na Magic Fest London! I jak wiemy – udało mu się to całkiem nieźle. Całkiem nieźle napisał on też swój tekst o przygotowaniach do eventu – naprawdę forma tego, to coś wyjątkowego w Magicowym światku. Warto poczytać, bo to dość wyjątkowy tekst.

Wpływ londyńskiego mulligana na Moderna

Medżikowa prasa wrze – nie tylko Brian, ale i Adam poruszają temat eventu z ostatniego tygodnia. O zgrozo, nie piszą o epickich przygodach na Prerelease nowego dodatku, tylko przełomowym modernowym evencie.

War of the Spark w Modernie i starszych formatach

Czas ponownie zakoszulkować Alolsaurus Riderów, ponieważ nowy format właśnie wkracza do starszych formatów! Zobaczcie, z czym niedługo będziecie musieli się zmierzyć w tych mniej i bardziej kompetytywnych deckach.

Ciekawe decki:

LIMITED

Prerelease primer War of the Spark

PVDR funduje nam solidne omówienie najnowszego dodatku pod kątem limited. Jak zwykle jest tu garść wartościowych porad i uwag, w które koniecznie trzeba się wsłuchać. Do tego na goldfishu mamy wypisane removal w War of the Spark i sztuczki w War of the Spark. Co więcej, Mike Sigrist opowiada też o tym, że War of the Spark to najsilniejsze limited od lat.

 

LEGACY/VINTAGE

Vintage 101 – WAR w Vintage

Vintage absolutnie zawsze kręcił się wokół trzech rzeczy – płakania o Workshopy, Power 9 i hejtu na Bazaar of Bagdaad. Mimo to, w ten przepotężny format wchodziły coraz to kolejne karty z ostatnich setów – Paradoxical Outcome, Lavinia, Dromoka i wiele innych. W jakich barwach rysuje się przyszłość Vintage po War of the Spark?

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Przegląd War of the Spark od EDHRECa

Dostaliśmy tradycyjny przegląd kart od EDHRECa. W linkach poniżej macie omówione wszystkie kolory.

A tu jeszcze przegląd od Shledona Menery’ego.

Karty Build Around w War of the Spark

Budowa decków dookoła jednej karty często się spisuje – gramy fajną konstrukcją. Ponadto, ma określony plan, co szczególnie dla nowych graczy jest ważną nauką, ponieważ skupiają się na skutecznym wygrywaniu. W takim razie, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym, korzystając z kart z War of the Spark?

Krótki wywiad z Gavinem Verheyem o EDH w War of the Spark

Karty do EDH są wszędzie. Znajdziemy je w każdym formacie, secie, płatkach śniadaniowych, w deckach do EDH i w wielu innych miejscach. Są też w WAR – mieszanka bogów z tutorami i spellami nagradzającymi za trzymanie miliona landów na stole to coś, co świetnie wpasowuje się w logikę tego formatu. Gavin Verhey opowiada jak to się stało, że kart do EDH jest w War of the Spark tak wiele i jak były projektowane.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowy przegląd War of the Spark

Amass, countery, manasinki i Naturalize z dodatkową opcją – to wszystko, co gwarantuje nam nowy dodatek w zakresie Paupera. Jak można przekuć nowe commony na solidne konstrukcje? O tym opowie Kendra Smith.

Ciekawe decki:

 

INNE

Legendy War of the Spark

Legendy z Iskierek to przede wszystkim gratka dla ludzi uwielbiających lore. W związku z tym dodatkiem pierwszy raz możemy zobaczyć Roaleska, Feather, Fblthpa i wielu innych. Oczywiście, nie zabraknie starych przyjaciół. O wszystkich opowiada Jay Anneli.

Bezspoilerowa recenzja książka Ravnica War of the Spark

Hipsterzy dostarczają nam recenzji książki o Ravnice. Jak się okazuje, najnowsze dzieło przedstawiające fabułę jest… nie jest złe, ale bardzo dobre też nie. Ma pewne wady, ale ma też zalety – o wszystkim w linku. Bez spoilerów.

Stan Programu

W njusach nie ma nic nadzwyczajnego –  ot, Mythic Championship, prerelease’y i update na MTGO. Właściwie to tyle. W sekcji opinii jest zaś ciekawa notka o wrażeniach z gry na Arenie… ale takiej mniej kompetytywnej, a bardziej casualowej. Fajna to opowieść. W deckach Arena Gates w T2, UW Stoneblade, a na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

Cenowa historia Mythic Edition

Planeswalkerzy z Mythic Edition to kawał dobrego, foilowanego kartonu do EDH lub lubianych konstrukcji. Jim Casale wyjaśnia, w jaki sposób kształtują się koszty kart z tego produktu i jaka jest opłacalność zakupu tegoż.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Tezzeret, Master of the Bridge (War of the Spark)
  2. Nicol Bolas, Dragon-God (War of the Spark)
  3. Liliana, Dreadhorde General (War of the Spark)
  4. Celestial Kirin (Saviors of Kamigawa)
  5. Arclight Phoenix (Guilds of Ravnica)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (