Przegląd Prasy #290 – spoilery Throne of Eldraine i nowe sety

Spoilery Throne of Eldraine już idą pełną parą – na horyzoncie widać potencjalne karty do chociażby Simic Flasha. W tym tygodniu wydarzyło się sporo – Indianapolis miało okazję być miejscem zbiórki 330 drużyn w ramach turnieju Grand Prix, zakończył się Brawlowy event na MTG:Arenie, coraz aktywniej publikowane są porotacyjne decklisty, bądź ich całe spisy w zgrabnych artykułach. W tym tygodniu w ilości materiałów zdecydowanie dominuje Modern i Commander. W kontekście Moderna Jund nie daje nikomu spokoju, z kolei Edehowcy muszą się liczyć z wysypem nowych pomysłów na generałów, ze względu na wysyp legendarnych kreatur w Throne of Eldraine.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Bite 330 drużyn zebrało się w celu wygrania drużynowego Grand Prix w Modernie. Odbyło się ono w Indianapolis. W statystykach, był to zwykły event, lecz dla nas, graczy,  były to dwa pełne gry medżikowego szaleństwa bez Hogaaków, Faithless Lootingów, natomiast z Mistyczkami, które znalazły się w raptem czterech konstrukcjach w Top4 drużynowego turnieju, co więcej, nie zawsze w playsecie. 

Decklisty z eventu z Top 4 znajdziemy tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Sezon spoilerowy trwa w najlepsze – które arty wam podeszły? Wolicie regularne wersje kart, czy może alternatywne warianty które przygotowali dla nas Wizardzi? Oczywiście, to nie koniec – zapowiedziane zostały nowe sety. Który z nich jest waszym ulubionym? Powrócimy na Theros i Zendikar, a w międzyczasie poznamy zupełnie nowy plan jakim jest Ikoria. Z kolei jak wyglądają ostatnie zmiany na cyfrowej platformie? Brawl zbiera krwawe żniwo. No, może niekoniecznie krwawe, jednak przyciąga wielu zainteresowanych nieszablonowością i możliwością odskoczni od regularnego wbijania rangi. Niestety, wszystkie decki Brawlowe są już niedostępne na dedykowanym evencie, ponieważ dzisiaj dobiegł on końca.

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

O rotacji trąbimy co najmniej od kilku ostatnich przeglądów, a to znaczy, że zbliża się ona coraz większymi krokami. Co zagości na stołach od października?  Wygląda na to, że Eladrine przyniesie nam nieziemską ilość rycerzy, jednak jak zagospodarować obecne w Standardzie karty? Big Red, Simic Flash a nawet Jeskai Walkers już czekają, aby z nich skorzystać – w artykule znajdziecie aż 10 deczyw które będą mogły odnaleźć się w nowym Standardzie. Mimo wszystko, do października jeszcze sporo czasu, więc macie nadal okazję spróbować maszyny jaką są Izzet Wizardzi.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nowa meta powolutku się kształtuje – zdaniem Adama zrobiliśmy kółko wokół moderna, w kontekście tego co grało i co gra obecnie. Dobrą pozycję ma Jund  – to właśnie on obecnie prezentuje się świetnie w tym formacie. Jest go coraz więcej, dostał multum nowych kart, tak więc każdy z nas zna już trio Fetch-Shock-Thoughtseize. Co więcej zmieniło się w ciągu pierwszego tygodnia po rebrandingu moderna? Tematem zajął się Brian. Zdecydowanie ucieszą się osoby którym brakowało Valakutów i Scapeshiftów w maindecku. Z kolei pozycja kilku innych modernowych decków wciąż stoi pod znakiem zapytania, wszystko za sprawą pozbycia się Faithless lootingu. Fenix, Pyromancer i Dredge nadal próbują odnaleźć się w tym świecie, z mniejszymi bądź większymi sukcesami. 

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy wyglądał kosmicznie – na ostatnim dużym turnieju znalazły się tylko CZTERY Brainstormy w Top8. Tak, dobrze przeczytaliście – cztery sztuki, nie czterech graczy grających playsetem. Z kolei Hogaaków było dwukrotnie więcej, a Dark Depths’ów aż czterokrotnie więcej. Czyżby Legacy przekręciło się o 180 stopni? Jak w takim razie teraz wygląda ten format? Widać ogromne zmiany za sprawą Modern Horizons, a przede wszystkim Wrenn & Six’a. Czy dla Legacy będą potrzebne bany w tej kwestii? Z kolei ostatni artykuł z serii Vintage 101 będzie prawdziwą gratką dla fanów tej serii – ogromna ilość różnych konstrukcji, która wypłynęła po zdjęciu restrykcji z Fastbonda i coraz głośniejsze wołanie o ban dla Dredża. Ponadto Paradoxical Outcome zostaje zwycięzcą ostatnich vintydżowych zmagań.

 

COMMANDER

Trwa kontynuacja serii oceniania edehowych lądów – kolejna dawka manodajnych i niekoniecznie krain została opisana przez Josepha Megilla, na podstawie statystyk z EDHRec.  Z kolei reszta medżikowego życia toczy się dalej i wydawane są coraz to kolejne zestawy do gry z przyjaciółmi i nie tylko – tyczy się to Brawlowych zestawów, które mamy okazję oglądać również na Arenie. Zbyt szczegółowe Top 10 mechanik z kolei ponownie bierze się za sprawę niestarzejących się mechanik – prawdziwych hitów Edehowego formatu w zaledwie jednym keywordzie. Jak wiadomo, Commander to przede wszystkim zabawa dla czterech osób. Co się stanie, gdy użyjemy tylko trzech? Otóż, wraz z tym, przychodzą nowe motywy, jak w przypadku umiejętności Goad – bo zasadniczo zarządzamy całym combatem naszego przeciwnika. Niestety, część mechanik staje się wraz z tym mniej użyteczna. 

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Gobliny wkraczają w Pauper – dodatkowo, Kendra Smith przedstawia dwa spisy dla fanów Mono Reda w tym formacie. Opierają się na zagrywaniu czerwonych kreatur i rzucaniu boltów, co najlepsze – w tym samym kolorze. Problemem tych konstrukcji może okazać się brak kreatur do castowania w pewnym momencie, ale od czego mamy khansową mechanikę Dash?

 

INNE

Wizardzi obrali ostatnio sobie nowy target – Historic. Nie jest to szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że to zwyczajnie zagospodarowanie pieniężnej luki między Nieistniejącym Jeszcze Formatem, ze względu na brak kart które są poza Standardem na Arenie a tradycyjnym, Standardowym graniem, która zwyczajnie może im przynieść kolejne korzyści – w końcu karty w nim będą droższe w przeliczeniu na Wildcardy. Jak wiadomo, im ciężej zebrać, tym łatwiej na tym będzie Wizardom zarobić – poza tym, hybryda standardo-moderno-legacy i ciekawy balans Power Creepu może okazać się ciekawą mieszanką wybuchową. 

Jak to mówią, „with great power, comes great responsibility”, i ma to zastosowanie do zarazem sędziów i osób średnio trzymających się zasad. Sheldon Menery będący niegdyś sędzią L5, opisuje swoje przygody sprzed 20 lat i opowiada, dlaczego nie wyłapał więcej oszustów.

 

Stan Programu

Kilka njusików, w tym o banie na całe życie dla Conleya Woodsa oraz nazwach nowych nadchodzących setów, a potem gorący temat, a w nim omówienie kilku kart z Throne of Eldraine. W deckach Sneak & Show w Legacy, Twiddlestorm w Modernie, UB Teachings w Pauperze. Na koniec ceny.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
  2. Force of Negation (Modern Horizons)
  3. Urza, Lord High Artificer (Modern Horizons)
  4. Prismatic Vista (Modern Horizons)
  5. Wrenn and Six (Modern Horizons)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (