Spoilery Throne of Eldraine już idą pełną parą – na horyzoncie widać potencjalne karty do chociażby Simic Flasha. W tym tygodniu wydarzyło się sporo – Indianapolis miało okazję być miejscem zbiórki 330 drużyn w ramach turnieju Grand Prix, zakończył się Brawlowy event na MTG:Arenie, coraz aktywniej publikowane są porotacyjne decklisty, bądź ich całe spisy w zgrabnych artykułach. W tym tygodniu w ilości materiałów zdecydowanie dominuje Modern i Commander. W kontekście Moderna Jund nie daje nikomu spokoju, z kolei Edehowcy muszą się liczyć z wysypem nowych pomysłów na generałów, ze względu na wysyp legendarnych kreatur w Throne of Eldraine.
:b: Relacje z turniejów :b:
Bite 330 drużyn zebrało się w celu wygrania drużynowego Grand Prix w Modernie. Odbyło się ono w Indianapolis. W statystykach, był to zwykły event, lecz dla nas, graczy, były to dwa pełne gry medżikowego szaleństwa bez Hogaaków, Faithless Lootingów, natomiast z Mistyczkami, które znalazły się w raptem czterech konstrukcjach w Top4 drużynowego turnieju, co więcej, nie zawsze w playsecie.
Decklisty z eventu z Top 4 znajdziemy tutaj.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Sezon spoilerowy trwa w najlepsze – które arty wam podeszły? Wolicie regularne wersje kart, czy może alternatywne warianty które przygotowali dla nas Wizardzi? Oczywiście, to nie koniec – zapowiedziane zostały nowe sety. Który z nich jest waszym ulubionym? Powrócimy na Theros i Zendikar, a w międzyczasie poznamy zupełnie nowy plan jakim jest Ikoria. Z kolei jak wyglądają ostatnie zmiany na cyfrowej platformie? Brawl zbiera krwawe żniwo. No, może niekoniecznie krwawe, jednak przyciąga wielu zainteresowanych nieszablonowością i możliwością odskoczni od regularnego wbijania rangi. Niestety, wszystkie decki Brawlowe są już niedostępne na dedykowanym evencie, ponieważ dzisiaj dobiegł on końca.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
O rotacji trąbimy co najmniej od kilku ostatnich przeglądów, a to znaczy, że zbliża się ona coraz większymi krokami. Co zagości na stołach od października? Wygląda na to, że Eladrine przyniesie nam nieziemską ilość rycerzy, jednak jak zagospodarować obecne w Standardzie karty? Big Red, Simic Flash a nawet Jeskai Walkers już czekają, aby z nich skorzystać – w artykule znajdziecie aż 10 deczyw które będą mogły odnaleźć się w nowym Standardzie. Mimo wszystko, do października jeszcze sporo czasu, więc macie nadal okazję spróbować maszyny jaką są Izzet Wizardzi.
Ciekawe decki:
- Przedporotacyjny Mono Black
- Jund Dinosaurs
MODERN
Nowa meta powolutku się kształtuje – zdaniem Adama zrobiliśmy kółko wokół moderna, w kontekście tego co grało i co gra obecnie. Dobrą pozycję ma Jund – to właśnie on obecnie prezentuje się świetnie w tym formacie. Jest go coraz więcej, dostał multum nowych kart, tak więc każdy z nas zna już trio Fetch-Shock-Thoughtseize. Co więcej zmieniło się w ciągu pierwszego tygodnia po rebrandingu moderna? Tematem zajął się Brian. Zdecydowanie ucieszą się osoby którym brakowało Valakutów i Scapeshiftów w maindecku. Z kolei pozycja kilku innych modernowych decków wciąż stoi pod znakiem zapytania, wszystko za sprawą pozbycia się Faithless lootingu. Fenix, Pyromancer i Dredge nadal próbują odnaleźć się w tym świecie, z mniejszymi bądź większymi sukcesami.
Ciekawe decki:
LEGACY/VINTAGE
Ten tydzień w Legacy wyglądał kosmicznie – na ostatnim dużym turnieju znalazły się tylko CZTERY Brainstormy w Top8. Tak, dobrze przeczytaliście – cztery sztuki, nie czterech graczy grających playsetem. Z kolei Hogaaków było dwukrotnie więcej, a Dark Depths’ów aż czterokrotnie więcej. Czyżby Legacy przekręciło się o 180 stopni? Jak w takim razie teraz wygląda ten format? Widać ogromne zmiany za sprawą Modern Horizons, a przede wszystkim Wrenn & Six’a. Czy dla Legacy będą potrzebne bany w tej kwestii? Z kolei ostatni artykuł z serii Vintage 101 będzie prawdziwą gratką dla fanów tej serii – ogromna ilość różnych konstrukcji, która wypłynęła po zdjęciu restrykcji z Fastbonda i coraz głośniejsze wołanie o ban dla Dredża. Ponadto Paradoxical Outcome zostaje zwycięzcą ostatnich vintydżowych zmagań.
COMMANDER
Trwa kontynuacja serii oceniania edehowych lądów – kolejna dawka manodajnych i niekoniecznie krain została opisana przez Josepha Megilla, na podstawie statystyk z EDHRec. Z kolei reszta medżikowego życia toczy się dalej i wydawane są coraz to kolejne zestawy do gry z przyjaciółmi i nie tylko – tyczy się to Brawlowych zestawów, które mamy okazję oglądać również na Arenie. Zbyt szczegółowe Top 10 mechanik z kolei ponownie bierze się za sprawę niestarzejących się mechanik – prawdziwych hitów Edehowego formatu w zaledwie jednym keywordzie. Jak wiadomo, Commander to przede wszystkim zabawa dla czterech osób. Co się stanie, gdy użyjemy tylko trzech? Otóż, wraz z tym, przychodzą nowe motywy, jak w przypadku umiejętności Goad – bo zasadniczo zarządzamy całym combatem naszego przeciwnika. Niestety, część mechanik staje się wraz z tym mniej użyteczna.
Ciekawe decki:
- Vorinclex, Voice of Hunger
- Memnarch
- Jaya Ballard, Task Mage
- Baird, Steward of Argive
- Syr Konrad, the Grim
- K’rrick, Son of Yawgmoth
- Yarok, the Desecrated
- Chainer, Nightmare Adept
- Sai, Master Thopterist
- Greven, Predator Captain
PAUPER
Gobliny wkraczają w Pauper – dodatkowo, Kendra Smith przedstawia dwa spisy dla fanów Mono Reda w tym formacie. Opierają się na zagrywaniu czerwonych kreatur i rzucaniu boltów, co najlepsze – w tym samym kolorze. Problemem tych konstrukcji może okazać się brak kreatur do castowania w pewnym momencie, ale od czego mamy khansową mechanikę Dash?
INNE
Wizardzi obrali ostatnio sobie nowy target – Historic. Nie jest to szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że to zwyczajnie zagospodarowanie pieniężnej luki między Nieistniejącym Jeszcze Formatem, ze względu na brak kart które są poza Standardem na Arenie a tradycyjnym, Standardowym graniem, która zwyczajnie może im przynieść kolejne korzyści – w końcu karty w nim będą droższe w przeliczeniu na Wildcardy. Jak wiadomo, im ciężej zebrać, tym łatwiej na tym będzie Wizardom zarobić – poza tym, hybryda standardo-moderno-legacy i ciekawy balans Power Creepu może okazać się ciekawą mieszanką wybuchową.
Jak to mówią, „with great power, comes great responsibility”, i ma to zastosowanie do zarazem sędziów i osób średnio trzymających się zasad. Sheldon Menery będący niegdyś sędzią L5, opisuje swoje przygody sprzed 20 lat i opowiada, dlaczego nie wyłapał więcej oszustów.
Stan Programu
Kilka njusików, w tym o banie na całe życie dla Conleya Woodsa oraz nazwach nowych nadchodzących setów, a potem gorący temat, a w nim omówienie kilku kart z Throne of Eldraine. W deckach Sneak & Show w Legacy, Twiddlestorm w Modernie, UB Teachings w Pauperze. Na koniec ceny.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Hogaak, Arisen Necropolis (Modern Horizons)
- Force of Negation (Modern Horizons)
- Urza, Lord High Artificer (Modern Horizons)
- Prismatic Vista (Modern Horizons)
- Wrenn and Six (Modern Horizons)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Drodzy Psychatogowicze,
chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.