Zaskakująco spokojny mieliśmy ten tydzień. Działo się MPL, ale bez jakiejś ekscytacji tutaj. Zadział się (prawie, bo Wizardzi postanowili tym razem karty pokazać tuż przed samym pre wszystkie, więc jeszcze czekamy) pełen spoiler Throne of Eldraine. Zadziało się ogłoszenie wyborów do Hall of Fame, a także zapowiedź trzech commanderowych eventów. Jakoś to wszystko jednak bez nadmiernego hałasu. Nawet Grand Prix nie było żadnego, co pozwoliłoby się odciągnąć od Throne of Eldraine.
W Standardzie wieje pustką. Wszyscy czekają na rotację. W Modernie wszyscy wciąż liżą rany po Hogaaku, znajdując pocieszenie w ramionach Stoneforge Mystic. Legacy, Vintage i Pauper sprawiają wrażenie wymarłych (czyli na tym froncie bez zmian – żarcik). W zasadzie jedynie Commander i Brawl gotują się w związku z nowymi legendami, deckami i produktami. Najbardziej w tym wszystkim cieszy nas zatem chyba wywiad z Justyną Gil na hipsterach – zawsze to miło zobaczyć kogoś naszego jak się nim na zachodzie interesują. Zatem zapraszamy do lektury. Odpalcie sobie jakąś przyjemną muzyczkę, ustawcie na tapetę Aurelię, nalejcie sobie do kubka kawy (czy co tam lubicie), rozsiądźcie się z laptopem lub smartfonem i wczytajcie w to, co przygotowaliśmy dla was tym razem.
:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:
Pełen (prawie) spoiler Throne of Eldraine
Oto i on – (prawie) pełen spoiler Throne of Eldraine. Możemy już szykować się na prerelease’y i analizować cały set pod kątem limited, standardu czy czego tam chcecie. jest wystarczająco dużo kart ku temu i warto już teraz je zacząć przeglądać. Albo możecie podziwiać wszystkie alternatywne warianty kart.
Portret Kenrithów
A propos podziwiania. Wizardzi opublikowali obrazek z królewską rodziną, w tym z Willem i Rowan Kenrithami, ich rodzeństwem oraz rodzicami. Jest tu też krótki wywiad z autorką fabuły wokół Throne of Eldraine.
Wizardzi zapowiadają CommandFesty
Wkrótce – niestety tylko w stanach – odbędą się 3 commanderowe eventy zorganizowane z inicjatywy Wizardów. W ich trakcie będzie grany Commander, Brawl, Planechase i inne takie rzeczy. Trochę szczegółów w linku. W tym daty eventów.
Reid Duke w Hall of Fame
W tym roku praktycznie jednogłośnie ta decyzja zapadła. Reid Duke zdobył blisko 95% głosów i jako najlepszy, najbardziej utytułowany z nominowanych zasiądzie pośród innych graczy w Hall of Fame. W tym roku tylko jemu udało się dołączyć do tego prestiżowego grona. Inni gracze nie przekroczyli wymaganej liczby głosów.
Zmiany w Arenie – Wildcardy w Historic
Community zawrzało, Wizardzi posłuchali. Karty z Historic formatów jednak nie będą kosztowały 2 Wildcardów, starczy 1 karta do ich zakupu. Będą także inne drobne zmiany, ale o szczegóły musicie już sprawdzić w linku.
:r: Przegląd prasy branżowej :r:
STANDARD
Powolutku, w miarę udostępniania coraz to kolejnych spoilerów, pojawiają się pomysły na nowe konstrukcje – tym razem mamy okazję zobaczyć kilka koncepcji Rycerzy. Co ciekawe, na jednym z nich pojawia się nasz dobry znajomy Javier. A skoro już o spoilerach mowa, to warto zapoznać się z tymi bardziej wartościowymi.
ARENA
Jak się okazuje, arkusze w Excelowe arkusze przydają się również na Arenie, między innymi w zakresie zdobywania kolekcji. Jak zebrać ją najszybciej? Odpowiedź podana na Hipsterskiej tacy.
MODERN
Nowa modernowa meta się kształtuje z każdym kolejnym turniejem – który deck zasługuje na nazwanie go nie fair? Jak widać, tolerancja powoli się zmniejsza, ze względu na to, że nawet Burn zasłużył na miano nieuczciwej konstrukcji. W takim razie, w jaki sposób i czym złamać nowy Modern? W tym tygodniu dostaliśmy dwa wartościowe poradniki – jeden jest kieszonkową encyklopedią na temat Living Enda, drugi z kolei jest na temat Boros Burna. Nie tylko wspomniane wcześniej konstrukcje próbują się dostosować do nowych zasad rządzących modernem – Faithless lootingowe decki nadal walczą o jakąkolwiek pozycję w mecie, szukając discard outletu.
Ciekawe decki:
LIMITED
Adventure, Food i Adamant będą nam towarzyszyć w najbliższym czasie podczas rozgrywania draftów i sealedów – przyjrzyjmy się mechanikom Throne of Eldraine dokładniej, pod kątem Limited.
LEGACY/VINTAGE
Co rzuca się w oczy w najnowszym wydaniu Vintage 101? Najprawdopodobniej to, co zwykle – Storm, Dreadhorde Arcanist, Survival i gdzieniegdzie Ravager Shopsy. Jednak prawdziwą bombą tego tygodnia jest powrót Belchera.
Ciekawe decki:
- 4C Control i Jeskai Snow (Legacy)
COMMANDER
Prawie wszystkie karty z nowego dodatku zostały ukazane, więc czas rzucić okiem na legendarne kreatury, które mogą już niedługo zostać waszymi generałami. W zależności czego oczekujecie od tego formatu, możecie spodziewać się tony zabawy, synergii i masy nieskończonych comb. Z kolei jak zbudować deck idealnie odzwierciedlający nasz styl gry i oczekiwania, pomoże Orren Mckay. Dla fanów landów w grobie z pomocą przychodzi Crucible of Worlds. Pamiętajmy jednak, żeby w deckach do EDH mieć odpowiedź na każdą możliwą sytuację – w tym zakresie najlepiej sprawiają się Toolboxy. Nowy dodatek wpłynie też na młodsze rodzeństwo Commandera – Brawla. Chociaż w tym wypadku okazuje się, że posiadanie takiego brata lub siostry bywa przydatne.
Ciekawe decki:
- Atla Palani, Nest Tender
- Kethis, the Hidden Hand
- Jarad, Golgari Lich Lord
- Kazarov, Sengir Pureblood
- Depala, Pilot Exemplar
- Emry, Lurker of the Loch
- Korvold, Fae-Cursed King
- Korvold, Fae-Cursed King 2
- Volrath, the Shapestealer
- Sharuum the Hegemon
- Judith, the Scourge Diva (Brawl)
- Kilka brawlowych decklist
PAUPER
Poza jednym ciekawym deckiem w tym tygodniu Pauperowe teksty nie mają nic do zaoferowania (zwłaszcza że w zasadzie to ich nie było).
Ciekawe decki:
INNE
Magic: the Gathering jest grą w której nie wszyscy mają okazję wygrywać – Brian Braun-Duin dostarczył nam właśnie kawał świetnego tekstu popartego własnym przykładem na temat radzenia sobie z porażkami. Odchodząc jednak od profesjonalnej gry, warto wskoczyć troszkę w tematy The Wildered Quest – książki która przedstawia kolejne przygody w Multiwersum. Co najlepsze, recenzja nie zawiera spoilerów! Natomiast kolejną najlepszą w medżiku rzeczą, zaraz po graniu i fabule są oczywiście arty – no i tutaj mamy okazję na zapoznanie się z wywiadem, w którym wzięła udział Justyna Gil. Udzieliła go dla redakcji Hipsters of the Coast.
Stan Programu
W njusach o takiej popularności Moderna, że playoffy do pełna wypełniły się graczami i trzeba było zrobić nowy limit. Poza tym o przedłużeniu kostki. No a na koniec o spoilerach Throne of Eldraine. Gorący temat to omówienie kolejnych kart z dodatku. W deckach Paradoxical Outcome w Vintage, Temur Delver w Legacy, Stoneforge Pox w Modernie, Teachings Control w Pauperze i na koniec ceny.
:g: Finanse :g:
Za goldfishem przekazujemy, że w tym tygodniu cenowo liczą się karty z decków do Brawla, które mają wyjść wraz Throne of Eldraine. W USA nie do końca przewidziano popularności tych spisów i produkt został wydrukowany w zbyt niskiej ilości w stosunku do popytu. Patrząc na preordery w naszych sklepach, to wcale nie jest jakaś wielka różnica. Wygląda to trochę jak z Commander 2019. Też już ich nie ma i to zanim de facto trafiły do sklepów. Z kolei standard to przede wszystkim rycerzyki. Wszystko co ma potencjał do grania w Knightach, to może rośnie. Ze starszych kart niesamowicie wielki skok zaliczyła [card]Drafna’s Restoration[/card] – z 1 do 300 dolców. A to zaś wina Throne of Eldraine. Specjaliści z Goldfisha sugerują, że to tylko tymczasowy buyout i nie ma się co przejmować. Cena się wkrótce ustabilizuje na rozsądniejszym poziomie i to raczej poniżej 5 dolców.
Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish
- Arcane Signet (Throne of Eldraine)
- Wrenn and Six (Modern Horizons)
- Mox Opal (Modern Masters 2015 Edition)
- Pillar of the Paruns (Dissension)
- Force of Negation (Modern Horizons)
Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):
Wieści z Psychatoga
Drodzy Psychatogowicze,
chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:
- Michał Sumka
- Paweł Szczęsny
- Rymika Myślicka
- Piotr Gliźniewicz
- Jakub Rojek z Wilda Software
- Sebastian Pustelnik
- Patron Anonimowy
- Patron Anonimowy
Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.
Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite
-x-
Pozdrawiamy,
– Emil, Ober i Michał Kowalczyk
Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.