Przegląd Prasy #292 – prerelease Throne of Eldraine

Za nami dwa tygodnie – przedprereleasowy i preleasowy. W tym pierwszym wiele się nie działo, bo wszyscy czekali na najnowszy dodatek. Owszem, było Grand Prix Atlanta. Ale i tak wszyscy już patrzyli na prerelease Throne of Eldraine. Drugi tydzień był już w zasadzie tylko na prerelease i nowym secie skupiony. W artykułach pojawiały się pomysły na nowe decki, analizy, przygotowania do pre, przeglądy kart i setów – wszystko inspirowane Throne of Eldraine.

I z tym was zostawiamy, zapraszając do lektury. Po dwóch tygodniach trochę nam się tych artykułów zebrało.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Atlanta

Grand Prix Atlanta rozgrywano 20-22 września. W evencie – grano nie byle co bo Legacy – zagrało ponad 1000 graczy. Całość wygrał Cyrus Corman-Gill pilotujący Storma. Decki z Top 64 można znaleźć tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Throne of Eldraine Deluxe Edition

Wizardzi oferują nowy produkt dla kolekcjonerów z grubą kasą i szczęściem do korzystania z ich strony. To wydana przy okazji Throne of Eldraine paczka atrakcyjnych fantów, w skład których wchodzą boostery, foli karty, non-foil karty, kody na arenę, binder. Całość za 450 dolców. Dobra jest też wiadomość, że będzie toto można wreszcie zamówić w Europie. Klienci z Polski na pewno się ucieszą.

MTG Arena – stan Gry – wrzesień 2019

Na Arenę wchodzi Throne of Eldraine. To zaś wiąże się z pewnymi zmianami, o których właśnie w powyższym linku. Co się zmienia? Co jest dodane? Na co możemy liczyć? Jeśli gracie, koniecznie sprawdźcie.

Promo Throne of Eldraine

Tu znajdziecie pełną listę promokart, które pojawią się wraz z Throne of Eldraine. To między innymi buy-a-box karta i inne ciekawe rzeczy.

Zmiany w Oracle

Wraz z Throne of Eldraine pojawiło się parę ciekawych zmian w kartach. Kilka rzeczy jest funkcjonalnych – np. pojawił się nowy podtyp stworków, Noble, a co za tym idzie część kart dostałą erratę. To ząś nie jedyna zmiana.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Co w zasadzie przetrwało rotację? To pytanie nurtuje obecnie lwią część graczy Standardu, przymierzających się do złożenia kolejnej talii, lub uzupełnienia starej nowymi kartami. Z pomocą śpieszy Brian Braun-Duin, jednak jeśli ma rację, to format jaki do tej pory znaliśmy przeminie bezpowrotnie. A jak się mają Rycerze? Seth Manfield ocenia możliwości tego Tribe, karta po karcie. Jaki będzie ostateczny werdykt? Nie można też zapomnieć o stałym bywalcu ostatnich Standardów, czyli Mono Redzie. Z tego, co w trawie piszczy, okazuje się, że jego przyszłość, tak jak przed dwiema ostatnimi rotacjami, jest podyktowana kartą o CMC 4. Mimo wszystko, możliwości TOE nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane – najbliższe duże turnieje powinny zweryfikować i wyrwać śpiochy z klaserów. Dodatkowo, przy okazji wyjścia TOE, warto dowiedzieć się jakie spisy zaproponują nam prosi z MPLa.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Dzięki wyjściu Throne of Eldraine na Arenę wpadło wiele promocyjnych kodów, które pomogą wzbogacić waszą kolekcje o kolejne karty lub ich alternatywne wersje. Zastanawialiście się już co jest warte wrzucenia do cyfrowego klasera? Hipsterzy już zebrali kawał materiału, który może pomóc wam w dokonaniu decyzji, na co warto przeznaczyć Wildcardy.

 

MODERN

Mistyczka już od dłuższego czasu spędzała sen z powiek modernowcom – głównie dlatego, że była zbanowana, pomimo bycia fair kartą (niby potężną, ale nadal fair). Ostatecznie, po unbanie okazuje się, że Modern dzięki tej pani stał się lepszym formatem. Meta zmieniła się dość mocno, non-stop wypływają coraz to nowe archetypy, niektóre mogą być warte spróbowania w nowej odsłonie Moderna. Oczywiście, same decklisty nie są w stanie sprawić, że osiągniemy niebywały sukces w medżiku – do tego przydaje się jeszcze wiedza o formacie. Dodatkowo, pomocne jest to, że od czasu bana Faithless lootinga format znacznie zwolnił – jednak musimy być przygotowani na powrót znanych i niekoniecznie lubianych archetypów – poszukiwane są nadal karty, które zastąpią stary Looting

Co najciekawsze, w przeciągu ostatnich dwóch tygodni, wśród prasy znalazły się dwa artykuły polskich graczy – Laplasjana, na temat Eldrazi Trona oraz Aleksandra Małeckiego, zabierającego nas na drobną podróż w czasie po dredżowej krainie

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Limited ma to do siebie, że nie ma dużego wyboru w zakresie puli kart. W całym dodatku znajdujemy trochę ponad 200 różnych kart, natomiast do dyspozycji mamy ich od około 40 do 84, z których należy wybrać najskuteczniejsze 23 lub 24. Niestety, w trakcie przeglądania puli niektóre rzeczy mogą nam umknąć, jak na przykład te 8 niedocenianych kart. Pomimo ograniczonego wyboru, to jednak od nas zależy co dokładnie znajdzie się w naszej talii. Jak zagwarantować sobie dobry wynik? Wystarczy umieć jedynie dobrze oceniać karty pod kątem limited, o czym napisał Paweł Bujanowicz. Z kolei, jeśli macie ochotę skonfrontować opinię Pawła wraz z LSV, to zapraszamy do kolejnego artykułu.

 

LEGACY/VINTAGE

Jeskai Dreadhorde, White Eldrazi i Dark Petition Storm – to jedynie przedsionek tego, co zobaczymy w wydaniu Vintage 101 z poprzedniego tygodnia.  Z kolei wydanie aktualne znaczenie bardziej wprowadza nas w świat tego formatu, podsyconego dodatkowo o baśniowe stwory i zaklęcia. Przerzućmy się jednak do Legacy – co tam w playoffach na Modo słychaćBiorąc pod uwagę kilka ostatnich dodatków, dokładnie 4 karty zmieniły oblicze Legacy – aż 3 pochodzą z Modern Horizons, natomiast czwarta z jednego z Core setów . Co więcej, jednej z Horizonsowych kart, został poświęcony nawet oddzielny artykuł

Wasteland od lat jest bardzo potężnym narzędziem w Legacy, nie tylko do odcinania przeciwnika od zasobów, ale również wywieraniu presji w stole. Jednak jak to w życiu bywa, wielkiej mocy towarzyszy wielki margines błędów – nie zawsze zdarza się nim optymalnie zagrać. Co może być równie dobrym sposobem odcinania przeciwnika od many jak wspomniany Wasteland? Stiflowanie jego fetcha! Co więcej, wraz ze Stifflem pojawia się również Wrenn and Six, którzy są podstawą solidnego tempo decku, jakim obecnie jest Temur Delver.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Im głębiej w las, tym więcej drzew – tak samo jest w kontekście EDH. W momencie gdy szlifujemy swoje umiejętności gry, zaczynamy dostrzegać coraz więcej niewielkich, lecz znaczących zagrań, co przekłada się bezpośrednio na przyjemność z gry i ilość zwycięstw. W takim razie, jak stać się lepszym graczem? Zaraz po podkręcaniu swoich umiejętności, możecie spróbować szczęścia w kolejnym Edehowym wariancie – The Usurper. Graliście kiedyś w mafię? To właśnie przeniesienie tej gry na pod Commanderowy. 

Wraz z wypuszczeniem Throne of Eldraine społeczność edehowa ruszyła naprzód rozwijając swoje spisy. Jak poowszechnie wiadomo, nieodłączną częścią Commandera są comba – tutaj znajdziecie aż 10 nowych, wraz z potężnymi synergiami! Jak z kolei wygląda sytuacja z  zupełnie nowymi konstrukcjami? Powiedziałbym, że dość przyzwoicie – im więcej kart, tym więcej możliwości, w szczególności, że zostaliśmy szczodrze obdarowani zestawami z Brawla. Sheldon zajął się tematem spisów, prezentując kilka wartych uwagi. 

Na szczęście, ostatni czas nie służył tylko nowym kartom – przejdźmy do historii, tudzież prehistorii, dla niektórych, mianowicie pojedynku postaci znanych nam z Weatherlight!

Co więcej, wraz z nowym dodatkiem rozwija się też Brawl i Oathbreaker. W kontekście Oathbreakera możemy ujrzeć Chandrę jako generała, dowodząca chmarą krasnoludów… o tej samej nazwie i w siedmiu kopiach! Natomiast artykuł Brawlowy w tym wydaniu Przeglądu Prasy jest dość obszerny – głównie z takiego powodu, że jest to przewodnik po Walkerach w tym formacie. 

Dostaliśmy właśnie kolejne wydanie serii artykułów na temat landów – tym razem głównym tematem będą Karoo landy.

Z kolei jeśli macie wolne 15 minut i ochotę, żeby zobaczyć co można wykrzesać z nowych generałów, zapraszamy gorąco na ostatni materiał Playing with Power, gdzie rozegrana została gra w wersji Competitive EDH.

Przegląd Throne of Eldraine w wykonaniu EDHREC wygląda następująco, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych kart, obiecująco wyglądających w EDH: 

Co z kolei z innymi serwisami na temat MTG w kontekście edehowych kart z TOE? Sheldon Menery wybrał 5 kart każdego koloru, które według niego mają Commanderowy potencjał .

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Ostatnie występy Arcum’s Astrolabe budzą nutkę wątpliwości, co do przyszłej legalności tej karty. Jednocześnie fixująca, dobierająca i będąca doskonałym celem do blinkowania karta staje się powoli Hogaakiem, albo bardziej Mox Opalem Paupera. Mortician beetle jest kartą która na przestrzeni Rise of eldrazi, aż do Modern Masters zaliczyła solidny upadek – z rare stała się commonem, dając podłoże dla właśnie Mono Black  Beetle. Jest to zdecydowanie szybsza wersja Mono Black kontroli, która zdołała wygrać turniej Rags to Riches. Niestety, pomimo fajności Paupera, musi się on zmierzyć z wieloma trudnościami – między innymi, jedną z nich jest to, że format jest głównie niebieski. Oczywiście, od reguły bywają odstępstwa, dlatego warto spojrzeć na trzy, małe i zielone perełki. Oczywiście, nie można zapomnieć o wpływie nowego dodatku na Pauper – artykuły na ten temat opublikowali Brian DeMars z Channel Fireball i Kendra Smith z CoolStuffInc.

Ciekawe decki:

 

INNE

Osoby z MPLu oraz inni, powszechnie znani i profesjonalni gracze Medżika zawsze byli inspirujący – teraz mamy okazję przeczytać historię jednego z nich, wraz z kilkoma cennymi lekcjami – mowa o Grzegorzu Kowalskim!  Mimo wszystko, grający nie są jedyną grupą która wnosi coś do naszej ulubionej karcianki. Na uwagę zasługują również artyści, pozwalający cieszyć oko wybitnymi artami – tym razem udzielić wywiadu miała możliwość Lena Richards. Zasłynęła ona udziałem w alternatywnych Eldrainowych obrazkach dla projektu Booster Fun. O co chodzi z tym projektem? Jest to seria kart z alternatywnymi obrazkami, inną ramką, będąca niekiedy w wersji foil. Z kolei dane liczbowe, pomoże zrozumieć Blog Cardsphere. W kontekście designu Throne of Eldraine przychodzą z pomocą również Hipsterzy z Wybrzeża – tym razem design jednak nie będzie polegał na artach, lecz dotyczył bardziej aspektów mechaniki kart. Co więcej, wraz z nowym dodatkiem, możemy zobaczyć dużą zmianę w kontekście Knightów – jacy byli kiedyś i jacy są teraz. Co prawda, nie są to aż tak duże różnice jak pomiędzy Goblinami na różnych planach, jednak cóż – coś się jednak zmieniło.

Stan Programu – 20 wrzesień

Njusy donoszą o edycji Deluxe Throne of Eldraine, a ponadto mamy tu zmiany na MTGO wspomniane i turnieje. W gorącym temacie jest o kartach z najnowszego dodatku. Z kolei w deckach Rakdos Aggro w T2, Jund Phoenix w Legacy, Living End w Modernie, Mono Green LD w Pauperze. Końcówka to jak zawsze ceny.

Stan Programu – 27 wrzesień

W njusach dwie fajne ciekawostki – jedna o pieczeniu ciast, druga bardziej szkolna Oczywiście w kontekście Magica. Gorącej opinii brak, a w deckach Esper Stax w t2, Forge Combo w Legacy, Paradoxical Urza w Modernie, Slivery w Pauperze, Krovolod w Brawlu i na koniec mamy ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Nie pierwszy i nie ostatni raz okazuje się, że potencjalnie nieźli generałowie, mający możliwość jakiejś ciekawej synergii bądź nietypowego combo, w miarę upływu czasu zaczynają rosnąć w cenie. Co więcej, bardziej rzuca się to w oczy, jeśli dotyczy to foilowanej wersji danej karty. W takim razie, jak właściwie zarządzać wartością?

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
  2. Murderous Rider (Throne of Eldraine)
  3. Brazen Borrower (Throne of Eldraine)
  4. Wrenn and Six (Modern Horizons)
  5. Once Upon a Time (Throne of Eldraine)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (