Przegląd Prasy #295 – Pioneer – nowy format, bany i Mythic Championship V

Cisza. I cisza. I wciąż cisza. A potem Mythic Championship V, bany Poletka i Astrolabium, a także ogłoszenie o Pioneer, nowym formacie nierotacyjnym wspieranym przez Wizardów. Do tego jeszcze Artisan, wieści z Areny… a taki spokojny tydzień się nam wydawał. Spokojny, ale emocjonujący, bo przecież perspektywa Polaków na MC V napawała nas nadziejami. Niestety, krajanie do Top 8 nie weszli.

Pioneer, bany i samo MC V nam to jednak jakoś wynagradzają. A co poza tym w minionym tygodniu? O tym wszystkim piszemy w najnowszym przeglądzie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Mythic Championship V

Jeśli chcecie szczegóły, to sprawdźcie link. My zaś ograniczymy się do stwierdzenia, że w finale spotkali się Jean-Emmanuel Depraz i Javier Dominguez. To ten drugi okazał się zwycięzcą ze swoim Gruulem. Mythic Championship było zdominowane obawami o stan Standardu i dominację Golosa. To się faktycznie częściowo potwierdziło, ale chyba nie było aż tak strasznie. Oczywiście, event był tylko dla najlepszych i był rozgrywany na Arenie, choć na żywo. Ponoć jednak nie obyło się bez wpadek. Crashe i bugi doskwierały graczom przed i w trakcie turnieju.

W czasie eventu nie obyło się bez wielkiej polityki – stety, niestety. Lee Shi Tian wyraźnie pokazał, że nie podoba mu się to, co dzieje się w jego rodzinnym mieście w Chinach. To o tyle warte odnotowania, że podobny protest u Blizzarda w kontekście Hearthstone’a skończył się banem dla gracza, odebraniem nagrody i wielkim skandalem, bojkotem firmy, itd. Wizardzi mieli za to pozwolić na takie zachowanie, ale nie komentować, co brzmi jak bardziej rozsądne podejście. Jeśli zaś chodzi o protesty, o sytuacji w Hong Kongu możecie przeczytać tutaj. Lee Shi Tian napisał tekst, w którym wszystko objaśnie ze swojej perspektywy. To już nie Magic, ale mimo wszystko trudno ten temat przemilczeć w dzisiejszym globalnym świecie jak widać.

Wracając jednak do Magica, to tutaj mamy decklisty z Mythic Championship 5 Top 8. Z kolei pod następnym linkiem możemy zobaczyć matchupy Mythic Championship V. W nich jest sporo informacji podsumowujących event i siłę poszczególnych decków. Jest też inne uzupełniające omówienie MC V, które też warto zobaczyć.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Pioneer – nowy nierotujący format

Wizardzi ogłosili nowy nierotujący format. Będzie nazywał się Pioneer i trochę będzie prypominał Frontiera. Trochę, bo będzie się zaczynał już na Return to Ravnica i nie będzie feczy. Na razie te pięć kart to jedyne zbanowane karty, a powodem jest zbyt stabilna multikolorowa baza, która przyczynia się do homogeniczności konstrukcji. Nowy format ma wypełniać lukę, która wytworzyła się od powstania Moderna – powiedzmy sobie szczerze – kawałek czasu temu to było. Format będzie miał spore wsparcie, ale nie będzie go na Arenie. Można się jednak spodziewać Pro Touru, a już wkrótce pojawi się na Magic Online, gdzie będą MOCSy i inne takie w tym środowisku rozgrywane.

Bany w T2 i Papuperze – Pole umarłych i astrolabium

Field of the Dead poszło w Standardzie, Pauper doczekał się bana Arcum’s Astrolabe. Oba ogłoszenia mają posmak emergency bana, bo Wizardzi przenieśli pierwotną datę ogłoszenia o wykorzystaniu młotka i w taki sprytny sposób udają, że wszystko od początku było ok. Ale w zasadzie wszyscy się tego spodziewali i raczej nie będzie narzekaczy. Dlatego też i tłumaczenia Wizardów w zasadzie przewidywalne… i może trochę tylko szkoda, że ban astrolabium nie poszedł wcześniej, a standard nie ma fajnego sposobu na pozbywanie się landów. Może nie trzeba byłoby teraz uciekać się do banów.

Stan gry – MTG Arena październik 2019

Mamy wieści o stanie Areny. Wizardzi głównie chwalą się Brawlem i mówią o stabilności programu. To w tej chwili najważniejszy temat tego ogłoszenia. Jeśli interesuje was Brawl, to też tu zajrzyjcie. Będą eventy, będzie XP  za daily, będziecie musieli zajrzeć po więcej detali do tekstu…

Formaty MTG Areny

Wizardzi wskazali formaty, jakie pojawią się w najbliższym czasie na Arenie lub już na niej są. Będzie na przykład taki nowy arenowy Pauper na sterydach, czyli Artisan. To format na commonach i uncommonach. Żadnych przegiętych bomb, żadnych mitycznych bzdur, żadnych planeswalkerów… oh wait…

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Pewnie kojarzycie pewien motyw ze szkoły – właśnie ten, w którym nauczyciel wspomina o tym „jak to się za jego czasów robiło”, mówiąc na temat rozwiązywania danego zadania? Właśnie jesteśmy postawieni przed podobną sytuacją, ponieważ Field of the dead  odpocznie sobie od gry turniejowej, dopóki Pionieer nie zacznie być popularnym formatem. Jednak wracając do meritum, rzućmy okiem na Pola Golosa i jak wygrać mirror tych konstrukcji

Ciekawe decki:

 

ARENA

Drafty na Arenie to nie tylko kwestia umiejętności grania – dochodzi tutaj jeszcze problem tego, że musimy zmierzyć się nie z ludźmi, a maszynami. Na co zwracać uwagę i co draftować? Tematem zajął się Tobi Henke, któremu po serii obfitego Limited zostało już niewiele kart do zebrania z tego dodatku.

 

MODERN

Rok 2019 dla Moderna przewidywał Gwiazdkę regularnie co kilka tygodni, podrzucając mu pod choinkę kolejne, syte enablery. Jak powszechnie wiadomo z filmów i seriali na temat zombie, to co już nie żyje bardzo ciężko zabić. W dużej mierze odnosi się to również do niektórych Modernowych archetypów, w szczególności tych, które miały przyjemność cieszyć się do niedawna Faithless lootingiem. Z kolei Emma Partlow zajęła się deczywem o którym od dłuższego czasu nikt nie słyszał – dokładnie, chodzi o Storma. Zwycięzca SCG Modern w Indianapolis bardzo mocno odbił od założeń najpopularniejszego gracza Storma, Caleba Sherera – największym niuansem tego decku, jest opcja fikcyjnego grania 7 sztukami Gifts Ungiven, dzięki Merchant Scrollom. 

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowanie Throne of Eldraine nie należy do najprostszych – należy mieć świadomość o niektórych zagrożeniach w formacie… A w zasadzie tym, że większość dodatku skupia się na bagatelizowaniu zagrożeń. Ciągłe dostawanie życia za pośrednictwem Food tokenów, blokerzy, z dużymi plecami, karty w niecodzienny sposób oddziałowujące na sytuację w stole – to tylko ułamek tego, co dzieje się w tym Limited. Przede wszystkim, ważną kwestią pozostaje to, że Drafty oferują to, że jesteśmy w stanie złożyć w pełni działające monokolorowe konstrukcje, niestety, trochę odmiennie prezentuje się sprawa Sealedów. Dodatkowo, jak każdy dodatek znajdują się w nim również overhyped karty – które z nich są takimi w kontekście Limited? Przy okazji, zapoznamy się też z tymi niedocenianymi.

LEGACY/VINTAGE

Kolejne wydanie Vintage 101 wydaje się obiecujące już od samego początku, głównie za sprawą wykorzystanej gry słów. Jak z kolei prezentuje się treść? Oczywiście, na tapecie mamy Fastbondową konstrukcję, która od czasu zdjęcia restrykcji zdobyła wiele na popularności, jednak nie na tyle, żeby wygryźć najpopularniejsze decki formatu.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Nadszedł czas na drugą odsłonę recenzji ELD od Goldfisha – znajdziemy tutaj ogromną ilość treści, ponieważ pod uwagę został wzięty kolor czerwony, zielony wraz z multikolorami, landami i kartami bezkolorowymi. W ramach wisienki na torcie, również znajdziemy informację na temat Brawla. 

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Kendra Smith przemówiła – Stompy wraca do Pauperowego menu. Co więcej, sytuację poprawia też ban Astrolaby, przez którą większość Pauperowców nie miała lekko w ostatnim czasie. Jednak jeśli macie ochotę na odrobinę nostalgii, to wybierzmy się w podróż po Jeskai Snow w tym formacie. 

 

INNE

Pierwszy Standard ever, tak zwany Oldschool, to było coś. Obecnie jest to jeden z absolutnie najdroższych formatów, ze względu na to, że nie dopuszcza do gry przedruków kart w kolejnych setach. Tak więc niestety, ale nawet duale z Revised nie są tutaj mile widziane. Przechodząc jednak do rzeczy, prezentujemy nostalgiczny i specjalny raport turniejowy, właśnie w tym formacie. A skoro pojawiło się coś dla wyjadaczy, nie możemy zapomnieć o młodszych milusińskich – tak więc dorzucamy w tym wydaniu przeglądu poradnik dla początkujących medżikowców.

 

Stan Programu

Njusy skromne, raczej przypominające o tym, co się dziać miało w weekend. Nic dziwnego skoro tekst publikowano w piątek. W gorącym temacie o banach i tym jak mogły one wyglądać w poniedziałek czyli dziś. My już wiemy. Jakie były przewidywania? W deckach Golos Fires w T2, Jeskai Helm w Legacy, turki w Modernie, Pauperowy Mantle Delver, Vintage’owy Skullclamp Shops oraz. Brawlowy Domri. Na koniec ceny

 

:g: Finanse :g:

 

Kwestia sprzedaży kart, to zazwyczaj smutna kwestia, w szczególności gdy dotyczy całej kolekcji. Jednak, jeśli już musimy zdecydować się na tę ponurą decyzję, bądź zwyczajnie chcemy sprzedać część kolekcji, żeby kupić inne karty, zapłacić rachunki lub opłacić kotu 5 wizyt u weterynarza dzień po dniu (tak, to akurat mnie spotkało w tym tygodniu), to zróbmy to w przemyślany sposób. 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
  2. Questing Beast (Throne of Eldraine)
  3. Embercleave (Throne of Eldraine)
  4. Once Upon a Time (Throne of Eldraine)
  5. Brazen Borrower (Throne of Eldraine)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie. 

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (