Przegląd Prasy #300 – ostatni przegląd Psychatoga, bany Moderna i Theros

Drodzy Państwo, oto ostatni przegląd Psychatoga, a przynajmniej koniec przeglądów w formie, w jakiej je znaliście, a i trochę też w jakiej sami chcielibyśmy je pisać. Nie ukrywajmy, że od dłuższego czasu mamy problem z dotrzymywaniem własnych terminów. O tym zresztą dokładniej w dalszej części przeglądu.

Dziś witamy pełen spoiler Therosa, podrzucamy kolejne lineczki no i rozprawiamy się z własną przeszłości i przyszłością. Zapraszamy na ostatni, trzysetny przegląd prasy Magicowej!

 

Wieści z Psychatoga

 

Podsumowanie ubiegłego roku i plany na przyszłość

Niestandardowo 'Wieści z Psychatoga’ otwierają obecny przegląd. Mamy Nowy Rok, zamykamy poprzedni i chyba pora coś podsumować i na pewno się wytłumaczyć. Sukcesem jest fakt, że wciąż jesteśmy, nie zamykamy się, a do tego opłaciliśmy serwer na kilka kolejnych lat. Porażką jest osłabienie frekwencji, mniejszy wkład w teksty merytoryczne, nie dotrzymanie własnych terminów. Zacznijmy jednak od przeglądu.

Przegląd Prasy prowadziliśmy od prawie sześciu lat! Pierwszy z nich opisał Kxrekorikus wraz z dodatkiem Emila, który jest obecnie filarem Psychatoga. Było to 18 lutego 2014 roku. Od  tego czasu prasówka lekko się zmieniała, powiększała, a przy okazji stawała się naszym słupem ogłoszeniowym, na którym wieszaliśmy różne informacje związane ze stroną.

Jak już wspomniałem we wstępie, nie umiemy trzymać się terminów, nie umiemy dobrze przyłożyć się do szczegółowej prasówki, a wstyd nam oddawać niedopracowany tekst. Przykładem zresztą jest niniejszy post, który spóźnia się o tydzień. Przykładem jest poprzedni przegląd, który wyszedł trochę niedokładnie, pisany na szybko w świątecznym zgiełku i bez odpowiedniej korekty (zostawiamy go jednak w tej niedoskonałej formie jako własną pokutę). Powodów jest wiele. Z roku na rok jesteśmy coraz starsi, mamy więcej zajęć zawodowych, więcej obowiązków związanych z rodziną (ba, nawet rok temu wziąłem ślub! ba, nawet stałem się poważnym naukowcem od bezpieczeństwa pracy i nanocząstek!). Z roku na rok niestety również gramy mniej w karty, więc nie ze wszystkim jesteśmy na bieżąco. Śmieszna sprawa, ale nawet w pewnym momencie zauważyliśmy, że przegląd prowadzimy właśnie po to, by wiedzieć w ogóle co się dzieje w mtg :D Brakuje nam też świeżej krwi i młodych, a młodym graczom brakuje chęci do pisania i cierpliwości – nie ma co narzekać, takie czasy. Poza tym, treści magicowe mocno się rozrzedziły, autorzy bardziej przykładają się do innych form przekazu, czyli video i audio, które wymagają znacznie więcej uwagi by je ogarnąć. To są wady. Zaletą jest to, że są jednak młodzi i piękni, którzy przejmują pałeczkę. Są wciąż ludzie zaangażowani, pełni energii oraz weterani, którzy wciąż trwają na polu bitwy. W Polsce mamy świetny serwis magicowy z artykułami – Guildmage, który z werwą zabrał się za edukowanie kolejnych pokoleń rodzimych magów. Guildmage, który stworzył mocny team graczy – Guildmage Pro, a o którym sam marzyłem tworząc Psychatoga. Mi się nie udało, Wam się już udało. Trzymam kciuki i życzę samych sukcesów i zwycięstw. Jesteście świetną ekipą : )

Kolejną zaletą jest to, że my również się nie poddajemy. Zmieniamy za to formułę serwisu pod nasze możliwości. Psychatog jest obecnie naszym hobby i wkładem do środowiska Magicowego. Więcej pracujemy, więc mamy też więcej pieniędzy na to nasze hobby xD Nadal zapraszamy do współpracy, jeśli chcecie również wnieść cegiełkę do polskiego magica (zawsze zapraszam do kontaktu: ober@psychatog.pl). Pomimo, że nie zarabiamy na stronie internetowej, to stać nas, by opłacać kolejne teksty i pomoc w budowaniu Psychatoga.

Co się zmieni ze stroną? W sumie już się trochę zmieniło, bo musieliśmy zmienić serwer, przy okazji zmieniliśmy motyw na nowszy, zaktualizowaliśmy silnik strony i wtyczki, ale to jest wnętrze, którego pewnie nie widać. Co do części, którą widać:

  • chcemy bardziej skupić się na Magic Lore i podstawach dla początkujących,
  • dalej będziemy pisać o historii Magica, nawet szykuje nam się fajny sponsor :)
  • wciąż zbieramy materiały do Magic Lore Wiki, wciąż szukam chętnego grafika i programisty do pomocy.,
  • dalej będziemy publikować tematyczne artykuły i wciąż namawiamy sędziów do publikowania na naszych łamach,
  • postaramy się dostarczać regularnie artykuły na wybrane przez nas tematy, ale zachęcam również do zgłaszania własnych pomysłów – postaramy się ich podjąć.
  • nie będziemy już robili analiz dodatków, a na pewno nie w takiej formie jak kiedyś, tutaj robotę przejął za nas Guildmage i chwała im za to!
  • nie będziemy też raczej prowadzić własnych relacji z turniejów, bo w nich praktycznie nie uczestniczymy.

 

A co z przeglądem? Nie damy rady prowadzić dalej naszej prasówki w obecnej formie. Będziemy za to regularnie publikować tzw. flesz z newsami, czyli szybką prasówkę z linkami, bez ich większego opisu. Postaramy się ją jednak zamknąć w mniejszej objętości i dzięki temu prowadzić cyklicznie i na czas. To powinno wyjść nam wszystkim na zdrowie ;p

Pozdrawiam ciepło i serdecznie, a w tym miejscu także składam Wam najlepsze życzenia na Nowy Rok, dużo podbojów, trofeów, dużo many i punktów życia. Abyście prowadzili swe armie przez kości poległych jak Olga prowadziła swój pług, abyście nieśli sztandary po złamanych sercach jak Kanister niesie swe talie przez kolejne pola bitew.

Wszystkiego Dobrego i niech magia będzie z Wami!

Redaktor naczelny Psychatoga
– Ober

P.S. niedawno rozpoczęliśmy karnawał, więc podrzucamy click-baitową Lilianę prawie nie związaną z tematem xD

karnawałowa Liliana

Magic Lore i Patronite

 

Tradycyjnie dziękujemy naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl. Lekko zaniedbaliśmy, ale w kolejce czekają kolejne teksty o Planeswalkerach zamykające II etap projektu. Prosimy o odrobinę cierpliwości, w tygodniu publikujemy już kolejny wpis. Po zamknięciu II etapu rozpoczniemy przygotowania do III etapu; planowanie kolejnych tematów i rekrutację autorów.

W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym darczyńcom:

  • Michał Sumka
  • Paweł Szczęsny
  • Rymika Myślicka
  • Piotr Gliźniewicz
  • Jakub Rojek z Wilda Software
  • Sebastian Pustelnik
  • Patron Anonimowy
  • Patron Anonimowy
  • Sklep StrefaMtg.pl

 

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

Bany w Modernie – Mox Opal, Mycosynth Lattice i Oko

Nie dla 'braku zabawy’ i hardlocków – Lattice, nie dla szybkich startów – Mox, nie dla złej karty, która zaczynała grać wszędzie, a najbardziej w decku na Urzy. Po prostu nie, nie i nie. Trzy razy nie. Żegnajcie. Nikt za wami płakał nie będzie… a może właśnie będzie. Fani Affinity, istniejecie jeszcze? Fani Trona? Fani Urzy? Fani Moderna?

Co ciekawe, Pioneer nie ma banów, ale doczekał się krótkiego komentarza, zwłaszcza w kontekście pewnego combo, które jeszcze nie zagrzało miejsca w meta, a już budzi kontrowersje. Chodzi oczywiście o Balistę i Helioda. To chyba pierwszy raz, kiedy Wizardzi tak bezpośrednio pokazują żółtą kartkę i wypuszczają w świat sygnał, że potencjalnie mogą coś młotkować.

Tu o temacie Matt Sperling. Sprawie przygląda się także Seth Manfield.

Theros Beyond Death – pełen spoiler

Jest już cały spoiler nowego dodatku w starej krainie Theros. Jeśli chcecie wiedzieć, co czeka herosów po śmierci na Therosie, to zapraszamy do wczytania się w karty, ich flavour text, obejrzenia spoilera, no i oczywiście, do eksplorowania therosowego świata zmarłych poprzez rozgrywki magicowe.

A przy okazji tutaj mamy podsumowanie historii Theros, tutaj są tokeny, tutaj planeswalker decki, a tu karty promo.

Savjz odmawia zaproszenia do Rivals League

Z czego wynikała taka decyzja? Hipsterzy z Wybrzeża wybadali temat.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Miewaliśmy ostatnio w Standardzie Mono Red, Black (na który zresztą wiele osób narzeka), Green, Blue… ale jakoś brakowało Mono White – okazuje się, że teraz pojawia się możliwość, żeby i ten deck mógł pograć w Standardzie.

Simic w ostatnich miesiącach był dość porządny – miał masę przydatnych kart, a przede wszystkim Oko. Niestety, jako, że padło sporo banów w tych kolorach, Wizardzi postanowili troszkę wzmocnić archetyp, między innymi poprzez wydrukowanie Uro, Titan of Nature’s Wrath. Oczywiście, pomimo banów nadal sobie świetnie radzi – tutaj możecie zapoznać się z przemyśleniami z Mythic Championship VII.

Ciekawe decki:

 

ARENA

Czas na Brawl z Merchantem – no, może nie tym, o którym myślicie. Merchant jest YouTuberem, którego główną zajawką jest właśnie Brawl.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Bez artykułów w tym tygodniu. Te się dopiero zaczną po banach, więc czeka nas gorący okres w Modernie. Chociaż może odnotujmy jako już historyczną ciekawostkę ten tekst. O Urza Foodzie. Pamiętajcie, fast foody szkodzą.

Ciekawe decki:

 

PIONEER

Wszyscy lubimy prognozy – czy tu chodzi o pogodę, giełdę, czy to, co będzie grane w najbliższym roku w Pionieerze. Mimo wszystko, jest to dość rozległy format – zawiera w sobie kilka ostatnich Standardów, znacząco różniąc się od Moderna i formy Standardu którą mamy obecnie. Co warto wiedzieć i czym grać podpowie nam Gyba, z portalu Guildmage.pl.

Oczywiście, nowemu formatowi nie może brakować czołowych comb w innych formatach – Storm w pełni okazałości, wraz z Lotus Fieldami i masą untapów.

A jak wolicie poczytać o czymś gorącym i fajnym, to jest tekst dla was od Setha Manfielda o redzie i tym, czy jest za dobry w formacie, czy nie. A, no i grajcie Pioneera jak prosi, np. Grzegorz Kowalski.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Dlaczego jeszcze nie zaczęliście budować swoich Cubów? Okazuje się, że mają sporo więcej zalet, niż tylko bycie fajną formą rozrywki.

Vintage kojarzy się z formatem, który ma dozwolone w sobie wszystkie możliwe „najlepsze karty”. Jak się okazuje, w Vintage Cube z kolei znajdziemy również te „złe, słabe, niedobre”. Jakie to karty i dlaczego? A jakie karty są niezrozumiałe w tym formacie? Sprawdzić to możecie tutaj.

 

LEGACY/VINTAGE

Potencjalny Timetwister, w postaci Echo of Eons, nie daje graczom spokoju od czasu wydrukowania. Dlaczego? Okazuje się, że złamanie tej karty w Legacy staje się trudne, lecz nie jest niemożliwe.

Jak wyglądał w ten tydzień w Legacy? Począwszy od podsumowania wpływu Arcum’s astrolabe na Legacy poprzez masę eventów, na spisach kończąc. A kolejny tydzień skupił się na spoilerach z Theros. Natomiast Vintage staje pod znakiem zapytania – co dokładnie przykuje uwagę graczy w 2020 roku i jakie konstrukcje będą popularne? Kolejna edycja Vintage 101. A także kolejna po kolejnej. Ta zajmie się z kolei RUGami i Deathrite Shamanem.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Form highlanderów mamy na pęczki – Canadian Highlander, 7-point Highlander, a teraz dostajemy informację na temat European Highlandera. Dlaczego warto zainteresować się tym formatem? Przekonajcie się sami. Uro, niedawno zaspoilerowany Gniew Natury stwarza wrażenie Explore na sterydach – w końcu dodatkowo daje 3 hp. Problemem staje się jego opcja z Escape, gdy za bite 4 many staje się typem 6/6. Jak będzie wpasowywał się w kanon Commanderowych kart?

Ostatnimi czasy, w związku z zakończeniem roku 2019 pojawiała się masa artykułów na temat „top X kart poprzedniego roku”. Tym razem, w trochę podobnej konwencji, ale wnoszącej świeży powiew powietrza dla sprawy prezentujemy – Top 10 kart opierających się na liczbie 20.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Kolejna odsłona poradnika Kendry Smith, który dotyczy elfów. Tym razem, zaprezentowane zostały matchupy z którymi dane nam się będzie zmierzyć w trakcie gry.

Ciekawe decki:

 

INNE

Jeśli interesuje was Magic Legends, czyli ten cały MMORPG, to tutaj znajdziecie krótki filmik, który już wywołał porównania z Diablo. Na fanów komiksów o Chandrze czeka zdecydowanie fajna zajawka. A skoro już o komiksach mowa, to nie można zapomnieć o wrzuceniu motywu z filmów superbohaterami, które można opisać za pomocą pięciu kart. Klimat noworocznych postanowień się nas trzyma, więc warto zaczepić podobny temat – mianowicie kłamstewka które my, gracze MTG, często sobie wmawiamy. Na koniec mamy totalnie niewegański temat – historia wołowiny na przestrzeni Magic: the Gathering.

Nie zapomnijcie o Stanie Porgramu.

:g: Finanse :g:

Mamy dla was kolejny tekst o kupowaniu kart w rotacyjnym okienku. Rotacja przed gorączką rotacyjną często nas dopada i tu kolejny raz o tym, jak się z nią obchodzić.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

  1. Walking Ballista (Aether Revolt)
  2. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
  3. Sen Triplets (Alara Reborn)
  4. Brazen Borrower (Throne of Eldraine)
  5. Idyllic Tutor (Morningtide)

oraz

  1. Hermit Druid (Stronghold)
  2. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
  3. Cavalier of Thorns (Core Set 2020)
  4. Fractured Powerstone (Planechase Anthology)
  5. Uro, Titan of Nature’s Wrath (Theros: Beyond Death)

 

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online na dzień 13 stycznia 2020):

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl