Przegląd Prasy #299 – zamykamy kolejny magiczny rok!

Święta, święta i po świętach, więc wracamy do was z kolejnym Przeglądem Prasy. Święty Mikołaj, Dziadek Mróz, Gwiazdor i Wizards of the Coast nie próżnują w donoszeniu nam coraz kolejnych i lepszych prezentów w postaci zaspoilerowanych kart. Co więcej, to nie są jedyni siwowłosi faceci, o których ciągle głośno – okazuje się, że Urza również pokazuje pazur, szczególnie w Modernie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Niestety, od czasu GP Portland nie wydarzył się żaden duży, znaczący turniej.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Sezon spoilerowy trwa w najlepsze – właśnie na łamach portalu ChannelFireball pojawiła się informacja o pozostałych Templach! Dodatkowo, ciągle uzupełniane są pozostałe zaspoilerowane karty.

 

Problem w druku promo Buy-a-box Theros: Beyond Death

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

Styczeń będzie łaskawy dla fanów Limited i Moderna, a to wszystko dzięki dwóm ogromnym turniejom w tych formatach. MagicFest Austin będzie odbędzie się 10-12 stycznia i formatem będzie Modern, z kolei MF New Jersey przypada na 24-26 i formatem będzie Limited.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Niedawno w Standardzie rozegrało się GP Portland. Świetny wynik uzyskał zwycięzca – ugrał 14-0-1, a sam turniej zakończył w pięknym stylu, Rotting Regisaurem z podpiętym Embercleavem.

Oczywiście, żeby pozostawić niezachwianą równowagę w Standardzie, wypadałoby wspomnieć o Golgari Cat Ovenie, nad którym ostatnio pracuje Martin Juza.

Powolutku zaczynamy sezon spoilerowy! Czas na kolejną dawkę sytów z Theros: Beyond Death. Wiemy już na bank, że nowy dodatek sporo namiesza, więc warto być przygotowanym w zakresie pomysłów na nowe konstrukcje. Obszerny, toolboxowy artykuł napisał Zvi Moshovitz, w którym podjął się analizy białego, niebieskiego i czarnego koloru.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Kojarzycie ten typ reklam mówiący o tym, że ktoś zarobił miliony monet bądź osiągnął inny życiowy sukces ZA POMOCĄ JEDNEGO NIEZAWODNEGO SPOSOBU? Otóż mamy to i w medżiku – sprawcie, że wasz modernowy deck stanie się lepszy za pomocą jednego, dziwnego tricku!

Urza zdecydowanie przetarł sobie Modern i dostosował go pod siebie, na spółkę z Oko. Okazuje się, że Autumn Burchett przybija wraz z nimi piątkę, grając i tuningując Urza Charma. Dodatkowo, mamy w zestawie poradnik do sideboardowania się tym deckiem.

Na szczęście, nie jest to jedyna niebieska konstrukcja tego przeglądu. Nikachu, popularny kierowca Merfolków, wyciąga świątecznego karpia i serwuje nam go ponownie, zaraz po wyjęciu z mikrofalówki.

Oczywiście, w ferworze rzucania niebieskich kart, nie możemy zapomnieć o starych i dobrych konstrukcjach, takich jak Titanshift. Jak wygląda jego aktualna forma i co się zmieniło, że ten deck nadal daje sobie radę w obecnej mecie?

Ciekawe decki:

 

PIONEER

Każdy z nas kojarzy grę w Papier-Kamień-Nożyce – wymaga niesamowitych umiejętności i niewielkiej odrobiny szczęścia. Jak się okazuje, w Pionieerze możemy podjąć grę samymi Nożycami, nie mając aż takiego złego matchupu z Kamieniem.

Bany w kontekście Pioneera przeszły już do porządku dziennego (a w zasadzie coponiedziałkowego), jednak coraz mniej graczy doszukuje się w tym negatywów i korzysta z tego, co oferuje nowa meta, tworząc kolejne grywalne konstrukcje.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ktoś kiedyś stwierdził, że życie to zasób. Tak samo z resztą jak i karty w ręku bądź krity i landy w stole. A co jeśli sprawimy, że brak kart na ręku będzie naszym najcenniejszym zasobem? Panie i panowie, lecimy z Dredżem!

Andrea Mengucci rzucił się na Vintage! Zobaczcie, jak poszło mu na jego Eternal Weekendzie.

W Vintage 101 również udzielił się świąteczny klimat – perełką w tym zakresie jest Snow Painter, natomiast reszta deczyw które zobaczymy to Storm, Dredge i Vengevine. W ramach wisienki na torcie, paryski Eternal Weekend.

 

COMMANDER

2019 się już powoli kończy, a co za tym idzie warto powspominać co się w nim działo. Przede wszystkim, dostaliśmy nowe karty, które możemy wykorzystać w masie formatów. Przede wszystkim, wystarczyło ich aby stworzyć listę najlepszych dziesięciu kart tego roku. Jak natomiast trzymają się kolory? Otóż w tym wydaniu przeglądu mamy dwa tematy – Grull oraz niebieski.

Jak każdy dodatek, nowy Theros zmieni oblicze wielu istniejących formatów. Pierwsze pomysły na Ashiok, wraz z toną sytych kart, krążą już w internecie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Kontynuacja serii z Kendrą Smith trwa! Pauperowe elfy właśnie dostały swój własny poradnik dotyczący wyboru sideboardowych kart.

 

INNE

Rok 2019 się kończy, więc przygotujmy się na kolejny Rewind – tym razem czeka nas 5 różnych kategorii przedstawiających karty z 2019 roku.

Elspeth powraca, wraz z nowym dodatkiem. Jak wygląda jej postać w medżikowym Lore? Poznajcie koleżankę Kotha i Vensera, prosto ze świata zawładniętego przez Phyrexian – Elspeth Tirel.

Wielu graczy uważa czerwony za dość solidny kolor, pod względem power levelu. Mimo wszystko, wydaje się on w pewien sposób ograniczony, ze względu na to, że jego głównym planem jest liczenie na spalenie przeciwnika. Jak sprawić, żeby stał się silniejszy i nie musiał polegać na jednym gameplanie?

 

:g: Finanse :g:

 

Pionieer ostatnimi czasy zyskuje ogromną popularność. Jakby nie patrzeć, jest to nowy, świeży format z kawałem wsparcia od Wizardów (chociażby w postaci banlisty). Jeśli zastanawiacie się nad zainwestowaniem w ten format to ten artykuł zdecydowanie pomoże wam w decyzji.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish

 1. The Scarab God (Hour of Devastation)
 2. Oko, Thief of Crowns (Throne of Eldraine)
 3. Brazen Borrower (Throne of Eldraine)
 4. Sen Triplets (Alara Reborn)
 5. Embercleave (Throne of Eldraine)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

 

Wieści z Psychatoga

 

Drodzy Psychatogowicze,

chciałbym serdecznie podziękować naszym Patronom i Sponsorowi, którzy wspierają Projekt Magic Lore Pl! Mamy już 8 Patronów, którym chciałbym w tym miejscu imiennie i anonimowo podziękować:

 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy

Otrzymaliśmy również piękne wsparcie od warszawskiego sklepu StrefaMtg.pl. Ogromne dzięki! Box został rozdysponowany pomiędzy autorów piszących teksty w projekcie.

 

Gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil, Ober i Michał Kowalczyk


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze