Przegląd prasy #34 – PTQ w Bielsku-Białej

PTQ w Bielsku wyłoniło nam ponownie szefa wszystkich szefów – Piotr Wald rozwalił system i jeszcze na samym końcu obronił honor ojczyzny pokonując czeskiego rycerza w finale. Obcy kapitał nie był w stanie nam ukraść slota, a własny kapitał nie był w stanie powstrzymać Piotra, który wygrał pięknie wszystkie swoje gry w topie 2-0 bardzo ładnym WBg aggro. Poza tym mamy wielkie podniecenie Ascendancją, zbliżający się Pro Tour, ciekawe zmiany w cenach kart i relację z dwóch Grand Prix.

Kontynuuję dział finansowy przeglądu, ale zaczyna mi się rozrastać i nie wiem, czy nie wydzielę go jako oddzielnego materiału. Zaczyna nam się robić ściana tekstu i nie chcę Was zamęczać taką dużą lekturą na raz, która… dalej kieruje do kolejnych lektur. Co myślicie o podzieleniu przeglądu na dwie części?

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Wizardzi przegrali Community Cup

Nie żeby ta fascynująca informacja miała jakiekolwiek znaczenie dla świata… Ale dla mnie ma! Po pierwsze lubię jak Wizardzi przegrywają, bo często są wszystkowiedzącymi bucami, których nie da się zreformować. Nawet takie mikroskopijne utarcie nosa ma ideologiczną wartość.

A po drugie, tak bardzo napawam się ich przegraną :D

Pod linkiem jest cała relacja z Pucharu, nie czytałem jej, bo nie ma żadnej wartości merytorycznej. Zresztą co to za puchar, o który walczą tylko dwie drużyny? Hmm… nawet brzmi to jak „two teams, one cup” xD

Uncharted Realms: Taigam’s Scheming

Odrobina flavouru dla miłośników Khansów, szczególnie tych, którzy są zainteresowani Sultai i postacią Taigama. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że Khansom nie będzie towarzyszyć ani książka, ani e-book. Więcej na ten temat w dziale Inne, w artykule „Media i przekaz”, w portalu Star City Games.

Ważne daty MTGO

  • 6 października: KTK Pre-Releasy znikają.
  • od 6 do 22 października: trwają KTK Release Events.
  • 6 października: From the Vault: Annihilation będzie dostępny w sklepie MTGO.
  • 6 października: Duel Decks: Speed vs. Cunning będzie dostępny w sklepie MTGO.
  • 8 października: Constructed queues zaczynają wypłacać boosterami KTK zamiast M15.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Szanghaj – 1192 graczy pojawiło się na największym w Chinach GP, gdzie otwierali na potęgę boostery Khansów i grali sealeda oraz drafty tą edycją. Najlepszym z nich okazał się Yu Yin, który w Top 8 drafcie złożył bardzo silny Abzan deck, posiadający Abzana Ascendancję i Charma w swoich szeregach. Co ciekawe, w finale Xu Su walczył z nim swoim Temur deckiem, który posiadał własną Ascendancję i Charma w kolorach Temura.

Grand Prix Orlando – tu zjawiło się 2277 zawodników grający również limited Khansów. Melissa DeTora władająca Temurem przegrała w finale z Eugene Hwangiem, który pilotował bardzo agresywne Mardu.

 

PTQ w Bielsku Białej

Dopiero co rozegraliśmy 111-graczowe PTQ w Bielsku, w formacie limited Khansów. Między rundami zbierałem informacje o przebiegu turnieju, starałem się streamować wybrane mecze i dodawać inne materiały, co też znalazło się w zalinkowanej wyżej relacji. Mam jednak wrażenie, że zainteresowani, albo śledzili wszystko na bieżąco, albo po prostu byli na miejscu. Warto jednak zaznaczyć, że cały turniej wygrał fenomenalny Piotr Wald, który na naszych oczach rośnie na świetnego Prosa. Życzę mu z całego serca, aby pobił polski rekord i jako pierwszy wszedł do Top 8 Pro Touru, a już najlepiej, aby go wygrał! Ma szansę za niecały tydzień i potem w Waszyngtonie. W sumie, to niech wygra dwa z nich, albo jakoś się podzieli najwyższymi miejscami z Duo i Hubertem : )

Piotr Wald winner PTQ w Bielsku

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Pro Tour Khans of Tarkir w Honolulu

Idzie Pro Tour, w którym gracze będą walczyć taliami ze standardu i wydraftowanymi z draftów KTK. Pro Tour jest tradycyjnie najważniejszą wykładnią metagame dla rozgrywanego formatu, w jednym momencie oświeca wszystkich jak i czym grać limited, formuje metagame na wiele tygodni i daje nam kolejnego króla Magica. Wygranie PT jest równoznaczne z wygraniem teleturnieju TVP, pokonaniu bazyliszka i zebraniu miliona widzów przed swoim kanałem na jutubie. Wywiady, lasery, dziki i antracyt.

Wśród najlepszych zawodników na świecie znajdą się nasi sprawdzeni wyjadacze: Duo, Wald i Hubert Pszczółkowski, którzy już mieli okazję doświadczyć gier na najwyższym poziomie wtajemniczenia i wiedzą czego się spodziewać. Co prawda obce siły, zagraniczny kapitał i podstępne gobliny rozpyliły mgłę nad Krakowem, przez co chłopcy utknęli we Frankfurcie spóźniając się na przesiadkowy samolot, a Duo został oszukany na biletach, ale sytuacja wydaje się pod kontrolą i wysłannicy kraju Białego Orła szczęśliwie dotrą na czas.

11-12 października: Konwent Fantastyki Tetcon w Tczewie

Zawsze lubiłem konwenty z MTG. Za czasów oberowej młodości nie było zbyt wielkiego wyboru turniejów, sklepy nie miały możliwości robić dużych eventów w lokalu, więc często trafialiśmy do jakiś szkół na konwenty. Była to świetna okazja, aby się lepiej poznać, spędzić czas nie tylko przy kartach, ale oczywiście także polując na szalone goty, pić różnej maści magiczne napoje, palić zaklęte zioła, spać w śpiworze na sali gimnastycznej no i ogólnie miło spędzać czas.

To już drugi konwent fantastyki Tetcon w Tczewie i znowu oferuje trochę atrakcji Magicowcom, a w programie między innymi: Saturady Night with Legacy oraz dwa drafty Khans of Tarkir, jeden po drugim lub równolegle w zależności od chętnych. Nie jest to oszałamiająca ilość, ale kto ma czas grać jeden turniej po drugim jak dookoła tyle atrakcji:

Eliminacje Mistrzostw Polski 7 Wonders, Inne turnieje (Summoner Wars, The Spoils, Carcassonne, Munchkin, Warmachin/Hordes, Warhammer Fantasy Batlle, Neuroshima Hex), Pokazy gier, Blok Gier Elektronicznych, Rock Band, Ultrastar, DDR, League of Legends, Hearthstone, Prelekcje, Larp/RPG, Manga i Anime, Cosplay, Maginarium, Pracownia Gedeona, Fire Show.

 Oczywiście chętnie zareklamuję też inne konwenty z Magiciem, jeśli będziecie je do mnie wcześniej zgłaszać – trzeba wspierać lokalne sceny!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Constructed Khans of Tarkir w pigułce

Jarvis Yu zbiera w jednym miejscu pokaźną liczbę decków, które powstały lub zostały zmodyfikowane w oparciu o Khansów. W większości to talie do standardu, ale jest też coś do moderna, a nawet do legacy.

Ascending Goblins

Tydzień temu wspominaliśmy o combo deckach na jeskajowej ascendancji, a tu mamy inne podejście do tej karty – aggro tokeny, które jeśli mają Ascendancy w stole, to są naprawdę dużym zagrożeniem dla oppa. Jeśliby talia ta zaczęła zyskiwać w sile, łatwo ją jednak wyłączyć jakimś Back to Nature, a do tego ma to tylko jeden plan na grę, więc trzeba to traktować jako rogue/tier 2 deck. Na pewno jednak jest to ciekawe, a do tego stosunkowo niedrogie spojrzenie.

Spadkobiercy Mono G Aggro

Coś dla miłośników tanich decków na kuchenne stoły i FNMy, bo raczej nie są to konstrukcje, które ugrają coś więcej. Jak zresztą wszystkie budżetowe decki. Mamy tu trzy dwukolorowe decki oparte o Heir of the Wilds. Strategia jak w typowym aggro: wystawiać stworki i atakować, a co przeszkadza zabijać removalem. Autor wrzuca jednak do buildów Mystic Elves i trochę midrange’owych stworów, co spowalnia te talie, więc tytułowi „spoadkobiercy mono G aggro” są trochę na wyrost, ale przynajmniej budżetowe, dwukolorowe talie oparte na stworach mamy omówione.

Statystyki z pierwszego tygodnia standardu Khans of Tarkir

To takie wstępne mocno i mało miarodajne statystyki, bo oparte o zaledwie dwa turnieje SCG i wyłącznie top 32, ale już daje to jakieś wyobrażenie o obecnym standardzie. Najwięcej w meta mamy w tej chwili Abzanów, Temurów, GR i mono G devotion, ale niech tylko KTK zacznie grać online, albo niech odpalą się jakieś GP, to pewnie dojdzie tu do jakiegoś przemeblowania. Meta przynajmniej na razie wydaje się jednak dość mocno zróżnicowane. Warto też zwrócić uwagę na to, że w nowym T2 dominuje kolor zielony, a zaraz za nim jest czerwony, czego można się było spodziewać, bazując tylko na kartach z M15 i bloku Theros. Ważne jest jednak, aby pamiętać, iż ponad połowa meta to decki trzykolorowe. Na które karty można było na tych dwóch turniejach trafić najczęściej i w jakiej liczbie, musicie sprawdzić już sami, klikając link.

Kolejne ciekawe spisy z turnieju SaitoShop

Turniej co prawda miał tylko 35 zawodników, ale wpadł mi tam w oko cudowny deck:

Pragnę nim grać : ) Kocham Japończyków za ich inwencje twórczą, dlatego tak często ich śledzę i linkuję. Meta całego Top 8 wyglądało tak: Ensoul Aggro, WBR Control, WB Control, Mono Red, Heroic Aggro, Yisana, RG Aggro, URG Planeswalker. Po szczegóły zapraszam do linka powyżej.

Tydzień pierwszy: zwycięzcy i przegrani

O ile powyżej mamy suche statystyki, to Josh Silvestri daje nam omówienie tematu. Jest kilka zaskakujących rzeczy, np. kwestia słabości mono redów.

 

MODERN

Jeskai Ascendancy

Opis combo decku, o którym wspominaliśmy już przed tygodniem, z jego słabymi i mocnymi stronami. Jest tu trochę o samej konstrukcji talii, o tym jak gra, o sideboardzie i kartach, które będą problematyczne. Autorem Sam Pardee:

Sam Pardee

Talia jest tak eksploatowana ostatnio, że czuję jej szybki wskok do królestwa Tier 1-2 decków. Wish daje opcje wyjścia z wielu problematycznych sytuacji, kręci się bardzo szybko i skutecznie, kto wie, może niedługo trzeba będzie grać Spirit of the Labyrinth?

 

LEGACY

Wpływ Khansów na Legacy

Kolejny artykuł z przeglądem decków. Jako że tym razem mamy Legacy na froncie, to wpadło do tego działu, ale Caleb sięga też po talie z Moderna i Standardu. Ot, specyfika tygodnia po releasie.

 

VINTAGE

Shandalar!

Link na pewno nie dotyczy formatu Vintage, ale na pewno podchodzi pod kategorię 'vintage’. Frank Karsten wściekł się na MTGO i uznał, że nagra speedruna przez pierwszą wersję komputerowego Magica, czyli Shandalar. Ciekawe, czy ktoś z Was miał w to przyjemność pograć. Ja grałem ^^

 

LIMITED

Czas Mardu

Po tym jak Jacob van Lunen opisywał poprzednio pięciokolorowy archetyp w Limited Khansów, postanowił teraz skupić się na Mardu. Dowiadujemy się więc, jakie są mocne strony tych kolorów, jakie karty zbierać i jak takie tego rodzaju działają.

Khans of Tarkir Pre i Limited…

…w wykonaniu Travisa Woo. Fajne dla osób, które jeszcze nie wiedzą, jak składać deck w Khansach lub nie czują się z tym dobrze. Tu jest to tak fajnie opisane, że każdy kto tu zaglądnie będzie wiedział, czym się kierować i jak podejmować właściwe decyzje przy budowaniu sealed decków. Co za tym idzie jest to tekst raczej dla początkujących lub dla osób, które są ciekawe, jak u innych wyglądało składanie decku w tym formacie. Tekst dobry do momentu, w którym Woo opisuje deck – ostatnie trzy akapity, jeśli chodzi o ich wartość poznawczą, już takie sobie. Jak sam Travis.

Cube Draft

Guilherme Carmona Alexandrino draftuje kostkę. Udaje mu się zebrać trochę rampującego się BG Rocka, którym dochodzi do finału.

Video Cube Draft

Tu kolejna kostka, ale tym razem w formie filmiku na YT i w wykonaniu Paula Cheona. Mamy tu całkiem fajne Mono Blue.

Pięć draftowych mitów

Niby tekst dla początkujących, ale warto przypominać sobie te rzeczy od czasu do czasu. Bo niby oczywiste, szczególnie dla starych wyjadaczy, ale oglądając niektóre mecze prosów można odnieść wrażenie, że niekoniecznie o nich pamiętają. 

 

INNE

PVDR otwiera worek z różnościami

Generalnie zbiór różnych przemyśleń i spostrzeżeń Paulo Vito Damo da Rosy. Trochę tu o fair play, dobrym przygotowaniu do grania pro, relacjach z turniejów, trochę o kulturze gry, o poszczególnych kartach i paru innych rzeczach w tym nazwach decków. Tu zresztą się odwołamy do komentarza Szymona Cofalika pod artykułem: „Words of wisdom on deck names! I wish everyone was thinking like you do.” I niech one będą najlepszą rekomendacją, nawet jeżeli z wnioskami PV się nie zgadzacie (a mogą się tacy zdarzyć, biorąc pod uwagę choćby dyskusję o tym, że Junk to nie nazwa decków w kolorach :W::B::G:, a archetypu).

Media i przekaz

W związku z rezygnacją Wizardów z tworzenia kolejnej książki towarzyszącej nowemu setowi, John Dale Beety podsumowuje dotychczasowe metody opowiadania historii w Magicu. 

Tworzymy plan, Tydzień 10: Przewodnik Planeswalkera po Somnii

Podsumowanie całego projektu. Dyskusja o nim będzie nadal trwała na reddicie i być może będzie jeszcze jakoś rozwijany, ale Ant Tessitore zapowiada powrót do „normalnych, vorthosowych” artykułów od przyszłego tygodnia. Tak czy siak, był to na pewno ciekawy eksperyment.

Herosi Sztuki: Noah Bradley

Kolejny tekst przedstawiający jednego z wielu magicowych artystów. Tym razem jednak o tyle ciekawy, że nie skupia się jak poprzednie artykuły cyklu na Magicu, a sięga głównie po prace inne prace autora. Te zaś robią wrażenie. Zerknijcie tu też, jeśli nie widzieliście wcześniej Temple of Mystery czy Tin Street Market w większej rozdzielczości. Albo jeśli chcecie się dowiedzieć, jak takie efekty osiągnąć (dla tych którym się nie chce: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, a potem ćwiczyć bardziej).

Wywiad z Jeremym Jarvisem

Artykuł ciekawy ze względu na kilka „technicznych” rzeczy związanych z graficzną kuchnią Wizardów – Jarvis jest w creative teamie. Jeśli nie wiedzieliście np. jak wyglądają opisy zamawianych grafik (właściwie opis Waste Not), albo nie macie pojęcia co to kontrapost i jak termin ten wiąże się z Therosem, to tu się tego dowiecie. No i dodatkowo mamy słowo o sliverach i kontrowersyjnych zmianach w ich wyglądzie.

Podstawy dobrej gry

Autor porusza dwa ważne tematy dla dobrej gry Magicowej. Jednym z nich jest wspominany czasami przeze mnie i wykorzystywany regularnie przez pokerzystów EV, czyli Expected Value (wartość oczekiwana), które jest stosowane nie tylko do określania opłacalności inwestycji, lecz także opłacalności konkretnego zagrania. Drugim omawianym tematem jest Opportunity Cost, który pomaga kiedy mamy jakiś wybór i chcemy wybrać najlepszy.

W tekście mamy trochę matematyki z naciskiem na prawdopodobieństwo, ale jest na tyle krótki i przejrzysty, że każdy powinien go zrozumieć i nie znudzić się przy tym. Padło tu także ładne stwierdzenie:

One of the most important things to remember with Magic (and any game of variance or imperfect information) is that the right play does not always win you the game. That does not make it any less correct, however.

State of the Program

Trochę ciekawych njusów w tym tygodniu było. W weekend mieliśmy prereleasy KTK, a dziś weszliśmy w okres releasu dodatku na MTGO. Od 8 października, czyli od środy, w turniejach Constructed nagrody zaczną być wypłacane w paczkach KTK. VMA i Therosowe Intro Packi znikną ze sklepu (to akurat nas raczej tak średnio interesuje), a do tego kończy się okres wykupu kart z bloku Innistradu. Do tego dochodzi kwestia nagród w turniejach i nie odpalających się eventów Vintage’owych oraz temu, jak rozwiązać ten problem (więcej o tym w linku).

W sekcji opinii po razy kolejny o zarządzaniu kolekcją. Tym razem chodzi jednak o kolekcję papierową i problemy z jej katalogowaniem. Z kolei w Deck Techach jest Abzan Midrange (standard), Blue Moon (Modern), Izzet UR Delver (Legacy), Pyromaster Ascension (Vintage). Do tego podsumowanie cenowe, w którym można wspomnieć, że Past in Flames, City of Traitors, Courser i Konfluencja tanieją, Rabblemaster, Elspeth i Polukranos w górę – więcej o skokach cen także u nas w przeglądzie poniżej. Generalnie jednak ceny są w miarę stabilne.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

I znowu przede wszystkim standard. Trzy wyróżnione decki do tego formatu to UW Heroic (prawie taki jak w bloku Theros, ale z paroma usprawnieniami), Jeskai Tokens (kolejny dowód na to, że Jeskai Ascendancy ma spory wpływ na constructed) i GB Devotion (czyli zielony wiecznie żywy). Modern to UR Delver Caleba Durwarda, które – co warto podkreślić – wykorzystuje Treasure Cruise. Okazuje się, że ta karta może się sprawdzać nie tylko w T2. A przynajmniej są próby z jej wykorzystaniem w starszych formatach. Potwierdzeniem tego jest też UR Delver do Legacy. Tam również znajdziemy tę kartę, a że przy okazji deck wygrał Star City Open, tym bardziej można zrozumieć, czemu trafił do 5 decków tygodnia. 

 

:g: Finanse :g:

Przewidywania brainstormbrewery.com

Autor dywaguje na temat potencjału i zmiany cen dla pięciu kart: Utter End, End Hostilities, Siege Rhino, Mantis Rider, Empty the Pits. Przy okazji wskazuje na dobrą cenę foil See the Unwritten, który będzie bardzo popularny w zielonych deckach EDH i poleca sprzedawać na razie Sorinów z KTK. Zresztą o Sorinie dowiecie się więcej z kolejnego linka.

Tygodniowe upadki i wzloty wg blog.mtgprice.com

Tytułowy blog podsumowuje miniony tydzień przedstawiając top 10 wzrostów cen i top 5 spadków. Hitem ubiegłego tygodnia jest na pewno Glittering Wish, który napędza Ascendancy Combo oraz foil Monastery Swifspear, który według ich źródeł dochodzi nawet do 25$!

foil monastery swifspearMtggoldfish podaje 20$ dla papierowej wersji, co nadal jest mega odlotem. W skrócie zestawienie wygląda tak:

Do góry:

  1. Glittering Wish
  2. Mantis Rider
  3. Monastery Swiftspear foil
  4. Ashcloud Phoenix
  5. Jeskai Ascandency

Na dół:

  1. Surrak Dragonclaw
  2. Anafenza, the Foremost
  3. City of Brass
  4. Griselbrand
  5. Sorin, Solemn Visitor

W tekście znajdziecie dobre wytłumaczenia na zmiany cen wszystkich kart oraz pozostałych karcianych bohaterów „wzlotów”.

Przy okazji, jak już wspomniałem o Złotej Rybce, to tak wyglądają ich zestawienia dla wygranych i przegranych tygodnia, uwzględniające tylko standard i wersje papierowe kart:

tygodniowe zmiany cen

Inne ciekawostki z Mtggoldfish.com

Ascendancja rozpaliła umysły graczy i wskoczyła na salony moderna. Opcja zabicia Birds of Paradise w drugiej turze jest rzeczywiście bardzo kusząca. Na razie Ascendancja lekko zwolniła, ale czuję, że może wyskoczyć jakiś deck w standardzie na Pro Tourze, a wtedy zobaczymy kolejny szalony skok.

Jest też druga strona medalu – kilku naszych pro graczy uważa, że ten enchantment szybko dostanie bana w modernie, bo jest zbyt combogenny. Ciężko się z nimi nie zgodzić, zwłaszcza po tym jaki jest hype na tę kartę i jak ludzie kosmicznie ją eksplorują. W końcu powstanie wersja bliska ideału, z małą szansą na zacięcie się i wczesnymi killami, a wtedy może zdominować moderna na dobre i Wizardzi nie zawahają się użyć banhammera.

ascendancja górka

Jeszcze warto wspomnieć o wyraźnym skoku Hornet Queen:

hornet queen up

Królowa jest w większości zielonych talii, dobrze wpasowuje się w strategie Devotion, fajnie się ją reanimuje. Myślę, że cena jeszcze będzie wzrastać. Stwory rozrzucające tokeny zawsze miały zastosowania w formatach constructed.

Jeśli interesuje Was popularność, to poniżej przedstawiam Top 5 z najczęściej oglądanych kart na GoldFishu:

  1. Doomwake Giant
  2. Goblin Rabblemaster
  3. Glittering Wish
  4. Sarkhan the Dragonspeaker
  5. Stoke the Flames

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (