crossorigin="anonymous">

Przegląd prasy #35 – Pro Tour Khans of Tarkir

Pro Tour Khans of Tarkir już za nami. Tradycyjnie jest wydarzenie wyznaczające kierunki rozwoju formatów magicowych jakie były na nim rozgrywane. Standard nagle zyskał metagame i pokazał co tak naprawdę jest skuteczne, a co nadaje się na FNMy, w limitednagle zobaczyliśmy geniusz drafterski prosów i zrozumieliśmy jak wyglądają sygnały w Khansach.

Jest to także wydarzenie które ściąga na siebie uwagę bardzo wielu widzów, o czym dobrze wiedzą Wizardzi i w związku z tym reklamują przy okazji PT swoje szalone pomysły. Tym razem dowiedzieliśmy się jakie będą lokalizacje PPTQ (czyli tych dużych, na które trzeba się dostać), że będzie za ich granie syta karta promo i że na Magicu można zarobić jeszcze więcej wydając planszówkę. No więc niedługo będzie strategiczna planszówka Magicowa z figurkami.

B Relacje z turniejów B

Pro Tour Khans of Tarkir

Mieliśmy na nim 3 polskich zawodników, z których tylko Duo wkroczył do dnia drugiego i co więcej, ugrał tam jeden z najładniejszych wyników w naszej protourowej historii. Maciej „Duo” Janik zrobił 11-5-0 za co zebrał 2550$, 10 Pro Pointów, zaproszenie na Pro Tour Waszyngton i prawdopodobnie rzutem na taśmę przejął na długo prowadzenie w PT Pointach polskich, a daje to kapitanowanie narodową drużyną na następnych World Magic Cup. Hubert Pszczółkowski i Piotr Wald zakończyli swoją walkę z sumą 9 punktów.

pierścień mocy!

Pro Tour Khans of Tarkir wygrał Ari Lax grający Abzan Midrange. Jego miks Midrange z Azban Super Friends zawierał Sorin Solemn Visitor, Elspeth Sun’s Champion, Ajani Mentor of Heroes, Nissa Worldwaker, Liliana Vess oraz Siege Rhino, który został już okrzyknięty nowym Thragtuskiem.

 Ari Lax wygrywa Pro Tour Khans of Tarkir

Decklista zwycięzcy:

pokaż / ukryj

Ari Lax
Abzan Midrange
Pro Tour Khans of Tarkir winner

 

W Wieści z wybrzeża W

Lokacje regionalnych RPTQ + za duże PTQ będzie Liliana

liliana ptq promoJak już wspomniałem, Wizardzi zaprezentowali nam lokacje dużych PTQ (25.04.2015, tydzień po GP Kraków):

 • Rzym (Włochy)
 • Madryt (Hiszpania)
 • Lyon (Francja)
 • Londyn (Wielka Brytania)
 • Düsseldorf (Niemcy)
 • Sztokholm (Szwecja)
 • Praga (Czechy)
 • Sankt Petersburg (Rosja)

Uczestnikom tych turniejów zostaną rozdane Liliany Promo, które ktoś już podliczył i wyszło mu, że rynek zaleje lekko ponad 9000 nowych Lilek z okazji wszystkich PPTQ. Nie żeby ich cena z tego powodu miała jakoś bardzo spaść.

Jeszcze info o małych kwalifikacjach – pierwsze z nich odbędą się na całym świecie w tym samym czasie i będą w Standardzie. Wszystkie będą się odbywać od 6.12.2014 do 22.02.2015.

Aha, dla skonfundowanych mała legenda:

PPTQ – Pre Pro Tour Qualifier (taki mały, sklepowy, na którym każdy może zagrać)
RPTQ – Regional Pro Tour Qualifier (taki duży, z Lilianami, na który trzeba się zakwalifikować)

 

FNMy będą miały inną formułę

A dokładnie, to rozwinie się możliwość rozgrywania na nich różnych formatów magicowych.

formaty fnmów 2014

Do tego sklepy będą miały więcej luzu w rozdawaniu FNMowych promek.

Ważne daty MTGO

 • MTGO v4 Update – 22 października wejdą zmiany dotyczące grobu (możliwość pop outowania go, której bardzo brakowało w nowej wersji) zmiany w kolekcji, aby łatwiej się nią zarządzało pod kątem trejdów, powrót (!) rankingu graczy i naprawa wielu bugów, które się nazbierały ostatnio.

Strategiczna planszówka Mtg

Kolejny super pomysł Wizów na wyciąganie kasy z graczy. Może jestem negatywnie nastawiony na takie pomysły, może to naprawdę super pomysł, ale ja raczej tego nie dotknę. Niemniej, są zapewne maniacy planszówek czy figurkówek, którzy dadzą się na to złapać i spędzą wiele upojnych godzin turlając kostki, łażąc po plainsach i mountainach, walcząc z przywołanymi stworami. Na targach gier w Essen 16 października dowiemy się więcej. Na razie mamy tylko obrazek, na którym widać małą Chandrę. Zgadnijmy, w rolę jakich postaci z uniwersum Magica będziemy się wcielać tym razem?

strategy mtg board game

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Jeskai Tempo

Jadine Klomparens opisuje wszystko co się da o Jeskai Tempo. A właściwie wszystko, co dało się znaleźć przed Pro Tourem. Tekst jest dobry na rozgrzewkę, bo w tym tygodniu, po Pro Tourze, zaleje nas fala nowych artykułów o Abzan Midrange, Jeskai Tempo i deckach przeciwko nim.

Ascendancy Combo od Caleba

Pod linkiem znajduje się filmik od Caleba Durwarda z jego wersją decku.  Znów jak powyżej – ciekawy starter przed wylewem tekstów z nowymi wersjami tej talii. Jej wejście do Top 8 na pewno zainspiruje wielu fanatyków układania pasjansa.

Statystyki najlepszych decków z Pro Touru

Statsy zostały opracowane na podstawie talii, których piloci zrobili 18+ punktów w constructed. Mamy więc metagame, na którego czele są „Jeskai Wins” i „Abzan Midrange”, Rozkład kolorów (najwięcej białego), statystyki stworów (w mainie najwięcej było Courser of Kruphix a w sideboardach Narset, Enlightened Master), removalu (mainowo Lightning Strike a w sajdzie Drown in Sorrow) i pozostałych kart w mainach (wygrywa Urborg) oraz sideboardach (Disdainful Stroke) oraz ilości kart z KTK. Najwięcej występów miał Sarkhan, Windsweapt Heath i… Disdainful Stroke.

 

MODERN

Treasure Cruise to prawdziwy problem

Treasure Cruise to obok Jeskai Ascendancy jedna z tych kart, które mają największy wpływ na kompetytywne formaty. Tylko czy te karty nie są czasem zbyt dobre? Ascendancja to osobny temat, deck kręci się w trzeciej turze, a tego Wizardzi w modernie chcieli uniknąć. Co z tym zrobią, zobaczymy. W tekście kwestia ta jest wspomniana, ale to Treasure Cruise jest tu bohaterem tekstu. Czy karta ta powinno dostać bana w modernie? Czy jest tak dobra (lub nawet lepsza) jak Ancestral Recall? James Fazzolari twierdzi, że tak. W linku możecie przeczytać jego argumentację.

Sam Pardee o Ascendancy combo, cd.

A propos Jeskai Ascendancy Combo decku – Sam Pardee w materiale video przedstawia ten deck. Możecie tu zobaczyć, jak to wszystko działa. Fazzolari też linkuje do tego materiału, a obie kwestie są ze sobą powiązane właśnie dzięki Treasure Cruise.

 

LEGACY

Khansy w Legacy

Tekst podsumowujący zmiany jakie Khansy wprowadziły do Legacy. Jest też spis Blue/Red Delvera, który zyskał Monastery Swiftspeara i Treasure Cruise, Esper Cruise deck, który również wykorzystuje nowego Ancestrala oraz Blue/Black Death’s Shadow, który… także wykorzystuje komplet Cruise’ów.

 

VINTAGE

Co MTGO zrobiło dla formatu Vintage

To właściwie taka luźna publicystyka o formacie i tym co MTGO dla niego zrobiło poprzez wydanie niedawno Vintage Masters. Format ożył, ludzie zaczęli grać go online, przypomnieli sobie, że istnieją w ogóle stare karty. Nie ma tu decklist, nie ma techów i strategii, ale jest przyjemny tekst, który polecam na zimne, jesienne wieczory.

 

COMMANDER

Damia, Sage of Stone

Autor zamieścił filmik o talii bazującej na Damia, Sage of Stone i cały spis. Fani komandosa dowiedzą się z tego materiału jak wykorzystywać moce dobierawcze tytułowej gorgony (skip drawu co turę, w zamian dobieranie kart do 7 jeśli mamy ich mniej w beggining of upkeep). Kombogenność do kwadratu z Recycle i Null Profusion.

 

LIMITED

Khansy w limited po pierwszym PTQ

Jedno z omówień nowego dodatku pod kątem limited. Jest o landach, o morfach, o szybkości nowego dodatku, o czarach i o tym, dlaczego warto grać limited Khansów.

Draftuj z Marshallem KTK

Marshall Sutcliife draftuje Khansów, czyli jak grać Temurem i jak dobry jest Savage Knuckleblade i Icy Blade. Wyszło całkiem ciekawie.

Cube Drafty

Dwa drafty z Pure MTGO od TugaChampiona. Dostajemy tu dwie kontrole – jedna UW, a druga to trochę rampujące się UG. W obu mamy ciekawe gry, ale to co nas najbardziej interesuje, to przebieg pickowania.

 

INNE

Jaki masz endgame?

Corbin Hosler zadaje proste pytanie, które znalazł w tekście Gavina Verheya i które miało duży wpływ na jego grę: jaki masz endgame? Chodzi tu zastanowienie się nad celem tej zabawy i realizację tego celu. Artykuł motywacyjny.

Analiza Franka: play or draw w Magicu

Lepiej zaczynać, czy lepiej dobierać? Frank Karsten jak zwykle przychodzi do nas z dobrym tekstem i solidnymi wyliczeniami statystycznymi. Czy na pewno zaczynający ma lepiej? Czy są sytuacje kiedy wolisz dobierać karty?

State of the Program

Po staremu – ceny (Modern w dół, Legacy/Vintage też), deck techy (Abzan Midrange, Jeskai Ascendancy Combo), sekcja opinii (o tym czemu to jest czas zakupów online i czemu warto spróbować magicowego Vintage; warto zajrzeć), a także njusy. Warto na pewno wyróżnić zapowiedź zmian w kliencie. Interfejs ma się istotnie zmienić. Poza tym wstrzymano sprzedaż From the Vault: Annihilation (online tylko!) i jeden z eventów PTQ zaliczył zwiechę w drafcie Top 8 turnieju. Sami widzicie. Po staremu.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd Gutierreza poświęcony jest oczywiście Pro Tour KTK. Właściwie mamy tu dwa teksty. W pierwszym mamy omówienie dwóch decków Jeskai, GB Devotion, UW kontrolę i Mardu Midrange. To jeszcze przed turniejem. Drugi tekst omawia już topowe decki z imprezy – możecie go znaleźć tutaj. Tu też mamy dwie talie na Jeskai Ascendancy (Lee Shee Tiana i Watanabe), a do tego Abzan Aggro Mike’a Sigrista, Abzan Midrange Ari Laxa i UB kontrolę Flocha.

 

G Finanse G

Zwycięzcy tygodnia według mtgstocks.com

Top 10 spadków i wzlotów wg serwisu mtgstock.com uwzględniający wszystkie formaty, nie tylko standard. Kto by pomyślał, że Oubliette będzie mieć taką dramatyczną historię.

Notatki z Pro Tour Khans of Tarkir pod kątem finansów

Blog.mtgprice.com robił na bieżąco notatki z Pro Tour Khans of Tarkir i pisał co podczas relacji co może mieć wpływ na ceny danych kart – w jakich deckach były, czy wygrywały, jak często wygrywały, czy ktoś o nich mówił itp. Są tam bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące każdej rundy z dnia drugiego PT. Na samym dole tekstu jest też link do notatek z dnia pierwszego.

Lekcje$$$ z PT Khansów

Ten sam blog.mtgprice opublikował bardzo ciekawy tekst z analizą finansową kart ze standardu po rozegranym Pro Tourze. Co jest nowymi Staplami, co odegrało pierwsze skrzypce na turnieju i będzie zyskiwać na cenie, po ile będzie chodził najlepszy goblin sezonu? Odpowiedzi w tekście.

Inne ciekawostki z Mtggoldfish.com

temple of malady 13-10-2014

Temple of Malady od pojawienia się JOU miało jakoś mistycznie wysoką cenę. Khansy tak mocno wzbogaciły Junka, że świątynia w kolorach Bayou musiała tylko zyskać. Przyznam, że jestem bliski sprzedawania swoich Maladów za tę cenę, ale tylko dlatego, że brzydzi mnie junk i będe pewnie forsował rogue ascendancje. Warto jednak pamiętać, że JOU nie będzie teraz za często rozgrywane, wszyscy otwierają na potęgę paczki Khansów.

siege rhino 13-10-2014

Nowy Thragtusk tak często się pojawiał na ficzerach z PT, tak często kończył gry, że nie mógł przejść niezauważony. Jego trzy many w koszcie nie są żadnym problemem w obecnym formacie pełnym kolorowego mana base’u. Jego cena będzie pewnie jeszcze rosła, bo to okrutnie mocna karta, tak do kontroli jak i midrange’ów, jak i finisher do aggro, zamykający tam mana curve. Wykres na obrazku powyżej przedstawia cenę dla wersji papierowej karty. Dla Online jest również wysoka cena, ale skok był mnie dramatyczny, bo ludzie szybciej reagują online.

perilous vault 13-10-2014

Przez weekend zobaczyliśmy dwa skuteczne spisy niebiesko-czarnych kontroli, różniące się głównie finisherami (Antyczny z Perłowego Jeziora i Prognostyczny Sfinks), ale mające jednego, bardzo silnego sweepera – własnie Perilous Vault. Jest to cięższa wersja Nevinyrral’s Diska, ale kasująca na stole wszystko, łącznie z indestructiblami. Vault raczej nie będzie jakoś gwałtownie rósł, jego zastosowanie ogranicza się do standardu i może jakiś ciężkich ramp w innych formatach, ale obecnie będzie hype na budowanie UB kontroli, co może cenę potrzymać przez chwilę na tym poziomie. Tu również wykres na obrazku przedstawia cenę dla wersji papierowej karty. Ludzie na MTGO oglądając PT kupowali od razu kartę, Papier ma swoje opóźnienia.

dig through time 13-10-2014

Skok znowu bardziej widoczny dla papierowej karty, minął weekend i poszły wszystkie zamówienia w sklepach : ) Dig jest tak niesamowicie mocny do controli, comba i midrange’ów, że jego cena musi być wysoka. Każdemu niebieskiemu graczowi polecam zakupić komplet jeśli go jeszcze nie ma. Poza tym, jest to karta także do moderna, legacy i może nawet Vintage, dająca ogromny wybór drawu jaki dostaniemy, zazwyczaj za bardzo niski koszt.

polukranos 13-10-2014

Hydra zjadająca świat nie sprawdziła się za bardzo w nowym świecie standardu, Nosorożec junkowy okazał się o wiele lepszym 4-mana dropem, a green devotion zbytnio obessały na PT, aby wynieść Polukranosa na wyżyny cenowe. Jego cena nie będzie zawrotnie spadać, nadal jest niezłym stworem, ale w trakcie Pro Touru ludzie zaczęli go szybko wyprzedawać (był dobrą inwestycją kasy na jakiś czas) i zamieniać na karty do nowych decków w kolorach klanów. Wykres dla karty online.

wingmate roc 13-10-2014

I ostatnia ciekawostka ze skaczących cen. Ptaszysko jest powoli wykupywane ze sklepów. Online znowu zareagował szybciej, przez co ceny zmieniały się w trakcie Pro Touru. Ptak jest niezłym finisherem, ma spory card advantage, ale osobiście nie ufam kartom za więcej niż 5 mana, a nie są planeswalkerami. Jak dla mnie, typek na razie ma dobry czas, ale cena nie powinna się długo utrzymywać.

Jeśli interesuje Was popularność kart, to poniżej przedstawiam Top 5 z najczęściej oglądanych kart na GoldFishu:

 1. Goblin Rabblemaster
 2. Dig Through Time
 3. Jeskai Ascendancy
 4. Sarkhan the Dragonspeaker
 5. Courser of Kruphix

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze