Przegląd prasy #36 – Nowy standard

Właściwie ubiegły tydzień stał głównie pod znakiem nowej planszówki na bazie Magica, którą jednak wolę zdeprecjonować, jako będącą tylko wyciągaczem kasy. Nowy standard chyba na dobre zdominował teksty autorów magicowych i jest to naszym zdaniem temat przewodni przeglądu. Techy, antydecki, nowinki i… mały spadek popularności innych formatów constructed. Zapewne niemały wpływ ma na to Pro Tour, który niedawno się odbył i zainspirował wielu karciarzy. Możliwe też, że rotacja na tyle zmniejszyła pule kart, że ludzie wracający do Magica po jakiś przerwach, zajarani draftami KTK, zauważyli, że w miarę łatwo teraz wskoczyć do standardu.

Jeszcze jeden akapit wstępu poświęcimy na posypanie głowy popiołem i wirtualną pokorę: Ober kończy swój wiekopomny artykuł naukowy i płodzi doktorat, Emil zaś idąc w ślad za Sarkhanem oszalał i draftuje do potęgi, stąd nasze ciągłe spóźnienia w publikowaniu przeglądów i ogólne zminimalizowanie materiałów na Psychatogu. Jest to dość trudny okres dla redaktora naczelnego, ale mamy nadzieję, że nam wybaczycie i spuścicie na to kurtynę miłosierdzia.

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Los Angeles

GP w standardzie, zebrało 1751 graczy zainspirowanych Pro Tourem. Po dwóch dniach walki na polu bitwy zostali tylko Denis Ulanov i Daniel Scheid. Zwyciężył Daniel swoimi RG Potworami, które zjadły Mono Red Aggro Denisa. A-dzbany (tak, tak, zabawa słowna) zostały troche w tyle. Co prawda kilka dostało się do Top 8, ale widać, jak szybko metagame zareagował na talie Prosów z Honolulu i zaczął szukać odpowiedzi na midrange decki. Może to też powód dlaczego Firedrinker Satyr nagle skoczył i jeden z powodów pikowania do góry w cenie Eidolona of the Great Reveal.

Przy okazji Pro Touru dałem w 'finansach’ link do coverage’u robionego pod kątem zarabiania na kartach. Widzę, że blog Mtgprice zrobił z tego temat cykliczny, więc dodaję od razu tutaj coverage dla trejderów.

Filmik z Pro Touru

Ciekawe video z życia prosów podczas Pro Touru. Taki highlife magicowy. Aż chce się wygrywać i być ich ziomkiem. No może to banda nerdów, ale jednak mega prosi! Mnie ten film motywuje do lepszego grania : )

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Przypominamy o zbliżającym się (jeszcze małymi krokami) PTQ Fate Reforged na Pro Tour Washington. Impreza odbędzie się w Łodzi 9 listopada 2014. Będzie to jedna z ostatnich imprez w starym formacie dającym zwycięzcy od razu zaproszenie na Pro Tour. Warto mieć ten turniej na uwadze też z tego powodu, że wpisowe jest dośc spore, ale w zamian mamy już pulę nagród gwarantowanych wartościowo przekraczającą 20k PLN, a organizator jeszcze zapowiada, że ta wartość może wzrosnąć.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Planszówka magicowa

Jak już wspomniałem, nie jestem fanem takich produkcji, ale sporo ludzi się ciekawi tą grą, pewnie znajdzie się kilku fanów, więc dla higieny podajemy linka. Nie do źródła, ale do GatheringMagic, które dość wyczerpująco opisało w czym rzecz. Macie sporo zdjęć, filmik i podsumowanie planszówki.

Figurki, laleczki

Kolejny temat, który mi jest daleki. Laleczki sobie nie kupię, ale idzie zima, święta, może kupicie komuś pod choinkę. Dla zasady daję linka i obrazek.

Funko Pop! MTG Series 2

Ogłoszono nowe promki na MTGO

promki mtgo 20-10-2014Za MOCS 2014, sezon listopadowy, do zgarnięcia jest Metalworker a za Magic Online Player Rewards październikowy (29.X – 26.XI) jest Temple of Mystery i Brain Maggot.

Ankieta zadowolenia z MTGO

WOTC chyba się lekko ugina pod naporem narzekań na klienta online. Tak bardzo, że zrobili ankietę na temat programu i jeszcze odnoszą się w niej do Hearthstone’a. Może przejrzeli na oczy, że w dzisiejszych czasach można mieć serwery stabilne jak mają wszystkie MMORPGi, a także dobrze napisany i działający program jak ma wspomniane Kamienne Serce (wiem, że to palenisko, ale dla mnie to zawsze będzie kamienne serce, bo kamień mi z serca spada, że wreszcie Wizardzi widzą jakąś konkurencję na rynku). A może wskazóweczki na ich licznikach wirtualnych dolarów zaczęły powoli spadać? Wypełnijcie, nie bądźcie obojętni, to jak udział w wyborach!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Analiza Standardu na Pro Tour KTK

Cytując jeden z komentarzy: „This text is pure gold.” Frank Karsten znowu nas rozpieszcza dobrym contentem. Mamy tu treściwy przegląd decków z PT wraz z sugerowanymi sideboardowymi. Dodatkowo mamy tu tabelkę z posegregowanymi wynikami poszczególnych decków. Mamy więc wreszcie właściwą perspektywę co do tego, jak na Pro Tourze spisywały się poszczególne talie. To jest nowy standard, to są jego fundamenty.

Jeskai Ascendancy razy dwa

Sukcesy Jeska Ascendancy sprawiły, że trzeba być przygotowanym na walkę z nim, i to w każdym formacie. Pod kątem T2 (i jako pokłosie Pro Tour) dostajemy dwa teksty na Channel Fireball, które pozwalają nam zapoznać się z tą talią w wersji combo. Pierwszy z nich jest od PVDR i dostajemy tu najzwyklejszego deck techa wraz z sideboardowaniem się. Drugi tekst jest od Nathana Holidaya i podobnie traktuje temat. 

Demoniczne Zoo

Sam Pardee przedstawia deck do standardu w abzanowych kolorach. Wychodzi z tego zwięzły, ale treściwy deck-tech z opisem radzenia sobie z najpopularniejszymi archetypami.

Czarno-niebieska kontrola TeamCFB

Andrew Cuneo przedstawia deck, którym Team Channel Fireball grał na Pro Tourze. A tu inne ujęcie tego samego tematu, czyli czarno-niebieskiej kontroli, tym razem napisana przez Melissę De Torę. Nieco inną talią Ivan Floch dostał się do Top 8 Pro Tour Khans of Tarkir.

Mardu Kontrola może być dobra

Wiedzieliście, że mtggoldfish.com to nie tylko ceny, ale też artykuły? Teraz już wiecie. Pierwszy pojawił się 10 października, a teraz mamy kolejne. Nie są to rozbudowane teksty, ale jak na start jest całkiem nieźle. Zainteresować się nimi mogą szczególnie osoby szukające decków budżetowych w granicach 100 dolarów. Właściwie każdy tekst jest opatrzony wykresami z cenami. Zaskakująco dobrze się to przegląda, mimo pewnej powierzchowności i pretekstowości. Zamieszczony tu link traktuje o archetypie, który właściwie nie ma jeszcze żadnych wielkich sukcesów. Czy jest w tym potencjał? Jakiś na pewno (o czym niżej). Przede wszystkim mamy jednak nowe źródło tekstów, które – miejmy nadzieję – będzie błyszczeć wartościowymi materiałami. A tu dla porównania i potwierdzenia, że coś ten archetyp może zdziałać tekst Raphaela Levy’ego z PT KTK. 28 miejsce na Pro Tour to w końcu nie byle co. W przeciwieństwie do decku z goldfisha nie mamy tu Butcherów, w mainie jest inny układ sweeperów i point removalu – widać, że ta wersja przeszła przez testy i ma dopieszczoną liczbę czarów.

 

MODERN

 Affinity Goertzena

Ancestrall Recall w Modernie: jak z nim walczyć

Zbanują, czy nie zbanują, na razie z Treasure Cruise musimy jakoś żyć i jakoś sobie z nim radzić. Tu mamy kilka pomysłów na to. Najpierw autor wymienia parę kart, a potem przedstawia nam dwa decki i sposoby niwelowania przewagi jaką wyprawa po skarby daje.

 

LEGACY

Legacy Storm z Cruise’ami

 

VINTAGE

Vintage Stax od LSV

 

LIMITED

Khans of Tarkir Prerelease

Relacja z turnieju pre na MTGO. Autor nie bawi się w competitive na siłę i raczy nas friendly turniejem. Prosi więc pewnie nawet do tego nie zajrzą, ale jeśli zaczynacie Magica, nie macie pojęcia jak ugryźć Khansów albo chcecie podpatrzeć, gdzie i jakie błędy można zrobić – klikajcie! Tekst jest świetnie napisany (nawet wtręty o weselu i pakowaniu prezentu nadają kolorytu), wciągający, a do tego ładnie przedstawia błędy i tok myślenia zarówno jeśli chodzi o deckbuilding jak i gry. Można sporo z tego wyciągnąć. Jak widać, błądzenie to ludzka rzecz, a spóźnialscy czasem mają łatwiej (bo mogą ominąć korki).

Top 8 Decklists z PTQ w Wielkiej Brytanii

A dokładnie w mieście Milton Keynes. Są to spisy talii z draftów, może kogoś zainspirują na nadchodzącym PTQ w Łodzi.

Sealed Sucess: o teorii grania draftów KTK

Oprócz zapisu draftów KTK, mamy tu ciekawą i wnikliwą wypowiedź na temat tego, jak należy draftować KTK. Tym bardziej jest ona wartościowa i ciekawa, że omawia sposób draftowania Reida Duke’a i Jeremy’ego Dezaniego z Pro Toura. Teoria wynika tu więc z praktyki.

Analizując kostkę MTGO

Analiza to dużo powiedziane, ale tekst warto przeczytać, jeśli się kostkę mniej zna. Jeśli się ja zna dobrze, to można co najwyżej skonfrontować własny punkt widzenia co do oceny poszczególnych kart w kostce. Bez strachu, tekst nie dotyczy wszystkich pozycji. To tylko omówienie zmian w kostce, jakie przyszły z updatem jej m.in. o M15. W każdym razie, miła odmiana od samych draftów. Czasem przyda się i taki tekst o kostce.

 

INNE

Więcej o misprintach z Keithem Adamsem

Coś dla Berłosiów tego świata – aspirujących i tych bardziej doświadczonych – czyli dla wszystkich miłośników miscuttów i misprintów. Czy można trafić na karty do Magica z kwadratowymi krawędziami? Co wspólnego ma Amstell Beer z kartami z Mirage? Czemu niemiecka karta z pokemonem Tangela mogłaby posłużyć jako Commander? A może jesteście ciekawi jak wygląda textless Serra Avenger, pierwsze próby z foilami czy gdzie można znaleźć włosy na karcie? To tylko kilka przykładów tego, co pokazują nam w tym dziesięciominutowym filmiku. Obejrzyjcie także ze względu na playtestowe karty – Time Walk był przegięty? A co w takim razie z czerwonym Starbust, które było odwrotnością Walka (czyli oponent opuszcza turę). Nie wspominając o powiązaniach choćby ze Star Trekiem czy Dungeons and Dragons.

Lee Shi Tian i Umbrella Revolution

Na ten tekst warto zwrócić szczególną uwagę. Z zasady Magic rzadko miesza się w sprawy realnego świata, Wizardzi czerpią z niego pełnymi garściami, ale unikają jak ognia opowiadania się po jakichkolwiek stronach sporu politycznego. Gracze jednak to inna sprawa, podobnie jak niezależne od Wizardów fanstrony miłośników karcianki. Historia talii Lee Shi Tiana nie jest tak banalna, jak to zazwyczaj bywa. Deck ma polityczny kontekst, jest do niego dorobiona ideologia. Rzecz dotyczy protestów w Honk Kongu, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, kliknijcie w linka. Warto, bo tekst ten to nie tylko deck tech, ale też ciekawa i ważna historia. Unikatowa na tle setek innych magicowych tekstów.

Herosi Sztuki: Jeff Menges

Kolejny tekst poświęcony magicowym artystom. Kolejny raz sięgamy do początków Magica. Menges stworzył pierwsze Swords to Plowshares (w wersji z Alphy). Jak on sam mówi, jego specjalnością są krajobrazy w klimatach fantasy. Jeśli – jak to teraz modne – wolicie tradycyjne malarstwo od cyfrowego, to powinno się wam tu spodobać.

Model kryzysowy

Ten tytuł to dość swobodne tłumaczenie, ale mimo wszystko pasuje jak ulał. Mamy tu wyliczone wiele problemów, jakie Paul Liecht widzi z nowym klientem i ogólnie podejściem Wizardów do onlinowego grania. Poszczególne elementy tej krytyki traktowane z osobna nie są być może jakoś szczególnie poważne. Da się z nimi żyć, ale jeśli zebrać je w całość mamy niezbyt optymistyczny obraz. Wychodzi z tego właśnie model kryzysowy, nie model zarządzania kryzysem, ale model na kryzys. Sposób na to, jak zrazić do siebie klientów. Co się Liechtowi nie podoba? W skrócie: sieciowa „śmierć” Vintage zanim format na dobre się narodził, problemy z implementacją poprawek, stosunek Wizardów do poprawy klienta (a właściwie wrażenie, że nie panują oni nad sytuacją), antyspołecznościowy design, a co za tym idzie brak manier u graczy, z czym wiąże się też „quitters dilemma”. Jeśli korzystacie z MTGO będziecie czytać i co chwilę potakiwać. Decki na końcu tekstu to już tylko tak na deser.

State of the Program

Nadchodzi już z najbliższym downtimem spory update, który namiesza w kliencie. Przygotujcie się na zmiany. Poza tym Wizardzi przeprowadzają ankietę, w której można wypowiedzieć się, jak podoba się nam nowy klient (nie każemy wam klikać w SotP, linka macie tutaj). Trzeci mały njus dotyczy MOCSów, w których promką ma być Metalworker z alternatywną grafiką. A w sekcji opinii… narzekania na klienta. Uzasadnione zresztą, a i warto wspomnieć, że w piątek Wizardzi zaliczyli nieplanowaną przerwę. Gracze mieli problemy z połączeniem z serwerem, Wizardzi wyłączyli dostęp i niby naprawili co trzeba (połatali to lepsze słowo). Tak czy siak, zaliczyli kolejną wtopę i jak pokazuje historia Jahna kłopoty nie zaczęły się „wczoraj”.

W deckach mamy Abzan Midrange Ari Laxa (jeśli jeszcze się wam ten spis nie znudził), budżetową ciekawostkę do Moderna, czyli taki śmieszny burn o nazwie Red Bump, deck na Food Chain do Legacy i w Vintage Sultai creatures, czyli BUGa. Na koniec ceny – w T2 zdominowane przez Pro Tour ze szczególnym wskazaniem na skok ceny Ajaniego z JOU, Dig Through Time, Temple of Malady. W Modernie spadki cen związane najprawdopodobniej z Jeskai Ascendancy (i stąd skok Scalding Tarn). Legacy/Vintage też trochę na minusie.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Raphael Levy otwiera zestawienie – co tylko potwierdza, że dobrze Ober wyłapał ten tekst z sieci – ze swoją Mardu Kontrolą, albo jak tu wolą – Mardu Planeswalkers. Kontrola to zresztą o tyle złe słowo, że Mardu może być albo agresywne, albo raczej midrange’owe z dużą liczbą removalu i walkerami. Jak podkreśla Gutierrez – talia ta wrażliwa jest na meta. Drugi deck tygodnia też jest z T2, ale mamy tu jeszcze rzadsze (póki co) zestawienie kart, które na Pro Tour jakoś nie rzucały się szczególnie w oczy. Chodzi o Kiorę, Ashioka, Garruka, Prognostic Sphinxa, Sultai Charm… słowem kontrolny BUG w standardzie. Deck do Moderna jest za to kompletnie odjechany i pewnie nie-aż-tak-bardzo-grywalny jak byśmy chcieli. Konstruktorem jest zresztą Travis Woo co wiele tłumaczy. Mamy tu Narset Combo – talię, która obok Emrakula korzysta z Jeskaiowej przywódczyni (zamiast Grieselbranda) do zabijania przeciwnika, a całość spaja Goryo’s Vengeance. Wreszcie Legacy – i niech was nie dziwi obecność Jeskai Ascendancy. Tak, tam też ta karta się wpycha. Na koniec Commander i rampa na Selvali z Conspiracy.

Generator kart magicowych

To już ostatnia ciekawostka, ucieszy zapewne fanów kart alternatywnych, albo… ich zdenerwuje :) W linku macie generator losowych kart do Magica. Kliknijcie i czytajcie. Takie proste!

 

:g: Finanse :g:

Cotygodniowa aktualizacja wygranych i przegranych

Co sprzedawać, co kupować, na które karty zwracać uwagę. Wartościowy przegląd zmian cen i sugestie do tego w co inwestować, a czego się pozbywać. Zakres cen aż do Legacy, EDH/Casual. Dla leniwych: sprzedawajcie m.in. Pearl Lake Ancient, Rakshasa Deathdealer, Siege Rhino. Kupować warto See the Unwritten, a trzymać Perilous Vaulty i Blood Moony. Po więcej szczegółów i po powody tych decyzji to już odsyłam do linku.

Byki i Niedźwiedzie tygodnia

Natrafiłem na kolejną ciekawą stronę finansową, tym razem nie tylko o M:tg, ale jest też miejsce na League of Legends, Hearthstone i StarCraft. Wracając do naszych tematów: mamy tu rozpiskę kart, które autor poleca kupować oraz tych, które warto opychać póki czas. Tekst dotyczy tylko kart ze standardu.

Inne (MTGOwe) ciekawostki z Mtggoldfish.com

eidolon  20-10-2014

Eidolon przez chwilę podupadł na zdrowi, jednak okazał się świetnym remedium na Ascendancy Combo w Modernie, a Mono Red znowu święci triumfy w standardzie. Wspominałem już, że jest grywalny w Legacy?

Na razie jeszcze JOU jest w formacie, ale przestaje się draftować blok Therosa i karty będą raczej zyskiwać na cenie. Zresztą zaraz zobaczycie co się dzieje z Temple of Malady.

hurkyls recall 20-10-2014

Pro Tour tak wyhajpował standard i limited KTK, że ludzie grają je na potęgę. Tak bardzo, że ceny Vintage zaczynają powoli topnieć. Vintage Masters z dnia na dzień traci na wartości, mało kto chce grać Vintage, Wizardzi nie nakręcają premiere eventów w Legacy i zamiast trzymać karty na lepsze czasy, ludzie wyprzedają je i kupują nowe techy do moderna i standardu. Zbliżamy się do momentu kiedy warto kupić sobie wielką dziewiątkę, Force of Wille i uzupełnić duale na MTGO. Kto sprzedał te karty gdzieś w środku sezonu Vintage Masters, ten zyskał. Teraz powoli trzeba je uzupełnić, bo Wizardzi na pewno sobie przypomną o formatach Eternal i wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębami, że jakieś MOCSy i PTQ są w niedostępnych formatach, a cena leci do góry.

Dobra, tyle ze wstępu – jak to się ma do Hurkyl’s Recalla? Ano tak, że w trakcie wielkiego jarania się vintage constructed, które nastąpiło po premierze Vintage Masters, masa ludzi zaczęła grać Vintage, wtedy jeszcze Wizardzi na siłę wciskali nam ten format, robili fajne promocje (booster VMA za 2-persona Vintage i Legacy), a jednym z lepszych i tańszych decków był Vintage Stax, czyli talia oparta praktycznie na samych artefaktach. W Vintage Online właściwie są cztery rodzaje decków: Stax na artefaktach, który nie musi mieć drogich niebieskich kart, Dredge na grobie, który nie musi mieć Fowów i wielkiej dziewiątki, jakikolwiek Uxyz-deck z wielką dziewiątką i Force of Willami (+tanie stwory albo kontrola) oraz cała reszta, która nie bardzo może z powyższymi konkurować. No może jeszcze BW coś tam potrafi urwać. Ale pointa jest taka, że Stax wygrywał dość sporo, a Hurkyl’s Recall był na niego jedną z najlepszych odpowiedzi. Nie gramy Vintage, mamy potrzebę budowy decku do Moderna i Standardu? No to sprzedajemy karta po karcie, drogie cuda, które trzymają wartość. Jak Recall jeszcze spadnie, to sam zacznę je kupować. Jest to jednak jedna z niewielu kart, tak bardzo skuteczna na affinity, staxy i inne roboty, która gra w Modernie, Legacy i Standardzie, a do tego była dostępna tylko w jednej edycji. Stąd też była jej wysoka cena.

No to się rozpisałem, ale jakoś mnie wena naszła ;p

siege rhino 20-10-2014

Bohater Pro Toura miał swoje pięć minut, na razie jednak wraca do stajni odpocząć. Nie wiem czemu taki spadek ceny, pewnie ludzie podjarali się talią prosów i wpadli z nią na zły okres anty-abzan-hejtu. Abzanowe midrange jednak nie wygrywają każdego meczu, więc marzyciele, którzy kupili go pod wpływem emocji zaczęli wyprzedawać po pierwszych porażkach. Na moje oko jednak Nosorożec może trochę zyskać w najbliższym czasie. To mocarna karta, która może pograć nawet w modernie.

ajani 20-10-2014

Jeden z flagowych Planeswalkerów Wizardów, Pluszak, którego eksploatują do oporu z liczbą jego wersji. Odzyskuje świetność po Pro Tourze i zapełnia Abzan midrange w standardzie. Myślę, że jest obecnie trochę przewartościowany i jego cena powinna spaść do jakiś 12$, może mniej.

stoke 20-10-2014

Najlepszy direct formatu, w ogóle mega silna karta, którą czasem rzuca się za darmoszkę (zwłaszcza z trzema tokenowymi goblinami na podparcie). Cena chora jak na uncommona, aż prosi się o draftowanie M15 (a paczek z tej edycji wcale tak dużo nie było otwieranych). Cena może jeszcze skoczy, ale dziwię się, że przebija nawet wartość najwyższej ceny jaką osiągnęły Lingering Souls swego czasu. A jak już mowa o directach, to warto też zwrócić uwagę na: Crater’s Claws.

temple of malady 20-10-2014

Oto i wspomniana świątynia. Trochę chora cena jak na tapland. Inne skrajlandy potrafią stać coś koło 3$, ale Malady jest wyjątkowy, obecnie ogrywany do potęgi w standardzie i jest też z ostatniej edycji bloku, czyli jest go mniej niż np. kart z Therosa. Przyznam, że swoje Temple GB właśnie sprzedałem.

boon satyr 20-10-2014No ten gość może nie osiągnął najwyższej ceny jaką miał (bo stał nawet koło 6-8$ na starcie), ale zaczyna być znowu przydatny w standardzie. Może warto kupować go na ilość.

 

Jeśli interesuje Was popularność kart, to poniżej przedstawiam Top 5 z najczęściej oglądanych kart na GoldFishu:

  1. Dig Through Time
  2. Siege Rhino
  3. Sarkhan the Dragonspeaker
  4. Jeskai Ascendancy
  5. Goblin Rabblemaster

Jak widać, niewiele się zmieniło od ubiegłego tygodnia.

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (