Przegląd prasy #38 – MTG PAX Australia

Przy okazji ostatniego MTG PAX Australia Wizardzi ogłosili sporo nowinek, które mogą się nam niebawem przydać (np. plotki o Treasure Cruise), podali nazwę i decklisty nowych Dual Decków zostały ogłoszone Smoki Tarkiru jako kolejny dodatek z bloku Khansów.

Wiadomo było, że napaćkają smoków, teraz mamy tego oficjalne potwierdzenie. Będzie szał dla fantastów, zianie ogniem i strzelanie złotą strzałą pod jedyną poluzowaną łuskę.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

W ubiegły weekend Wizardzi zaprosili graczy do Santiago w Chile oraz Nashville w Stanach, czyli takie lokacje, do których nasi rodacy za często się nie zapuszczają. Z tego względu dam tylko zdawkowe info, kto bardziej zainteresowany, niech klika linki:

  • Grand Prix Santiago – turniej rozegrano w standardzie. W finale Eduardo dos Santos Vieira (Whip Abzan) pokonał Rodrigo Soto (Abzan Midrange). W turnieju starło się 658 graczy. Nawet GP Warszawa zbiera więcej, he-he-he…w
  • Grand Prix Nashville – Na zawody drużynowe w Team Limited Khans zgłosiły się 464 drużyny, czyli 1392 zawodników. W finale combo złożone z Jesse Hamptona, Matthew Nassa i Jacoba Wilsona pokonało całkiem gwiaździstą drużynę: Tom Martell, Paulo Vitor Damo da Rosa.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Ostatni dzwonek przed PTQ Fate Reforged na Pro Tour Washington

Impreza odbędzie się w Łodzi: niedziela 9 listopada. Będzie to jedna z ostatnich imprez w starym formacie dającym zwycięzcy od razu zaproszenie na Pro Tour.

Prerejestracja nie będzie premiowana zniżką, jednak pomoże organizatorowi przygotować odpowiednio salę pod liczbę zawodników. Polecam sprawdzać link do forum organizatora, bo w tym tygodniu ma być podana ostateczna lista nagród.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Piekło Cheaterów

Tydzień temu pisałem o banhammerach, które zapoczątkowało community. Trevor Humphries chyba pogodził się z banem i zaczął szukać sobie alternatywy zawodowej jako celebryta:

trevor of hand

kliknij, aby powiększyć

Ponoć Alex Bertoncini dostał wcześniej dobrą radę, ale nie chciał słuchać. W sumie u Alexa nic nowego: całe życie na ban-icie.

explore new alex

cyt z reddita:”I guess Alex Bertoncini will have 2 Explore some other hobbies now.”

Zaś przy temacie Jareda Boettchera wspomniałem, że obronił się przed witch huntem, ale pochodnie wciąż płoną. No więc pochodnie nie dały za wygraną – DCI przejrzało jeszcze raz dowody i Jared nie tylko dostał bana, to jeszcze stracił szansę na zgarnięcie tytułu Rookie of the Year, na który miał ogromną szansę.


jared mat

kliknij, aby powiększyć

Jeśli Was to interesuje, to Jared próbuje zgasić pochodnie tym wywiadem, ale klamka już chyba zapadła, a pochodnie szukają kolejnej wiedźmy.

Zamykając temat dorzucam kolejne artykuły z prewentowania oszustw. Zabezpiecz się i przeczytaj ten tekst. Paul Rietzl radzi co robić, aby nie dać się wrobić nieuczciwym graczom. Bardziej doświadczonym też się przyda jako przypomnienie zasad, którymi warto się kierować na dużych turniejach. Słowem: artykuł obowiązkowy, który warto szczególnie wyróżnić w naszym przeglądzie. Bardzo dobrym tekstem jest też płód z manaleaka – tutaj. A gdyby komuś tej tematyki było mało, to na Goldfishu pojawił się tekst Circle of Protection: Cheaters, choć nie jest to na pewno rzecz równie wyczerpująca i wnikliwa.

MTG PAX Australia

Podczas PAX: AUS Wizardzi zapowiedzieli Duel Deck: Elspeth vs Kiora z alternatywnymi obrazkami obu planeswalkerów. Releases zaplanowany jest na 27 luty 2015. Zespojlowali trochę Fate Reforged, to może wielu ucieszyć – będzie hybrydowa mana. Przy okazji Paxa zadano trochę pytań o ban Treasure Cruise’a i wygląda na to, że Wizardzi prędzej czy później ulegną graczom. Aha, to już było przed PAXem, ale nowy Commander jest już cały zespoilowany. Na MTG PAX  ogłoszono także trzeci set Khansów o nazwie „Dragons of Tarkir„, czyli tytułowe Smoki Tarkiru zagoszczą na naszych battlefieldach. Może będzie to okazja, aby gościnnie pojawił się nasz ukochany Nicol Bolas?

mtg pax smoki

Wizardzi dojrzewają…

… jak wino – powoli i w ciemnej piwnicy. Co prawda zbierają dane z różnych ankiet, ale znając ich od tylu lat wnioskuję, że większość naszych głosów odbije się od nich jak groch o ścianę. W sumie nie ufam Wizom, nie wierzę w szybkie zmiany, ale dla zasady informuję, że mają dobre chęci. W sumie, to właśnie zrobili update swoich zasad dotyczących zwrotów kasy za turnieje (problem w tym, że wyłudzacze i tak będą udawać lagi i wyciągać zwrot wpisowego za turnieje do pięciu razy w tygodniu, tyle na ile pozwala bot sprawdzający zgłoszenia), zwiększyli nieco zarobek Pro Pointów za wysokie miejsca na turniejach Grand Prix (zauważyli, że ciężko cokolwiek ugrać) i wprowadzili bezpapierkową rejestrację DCI! Super, tylko powinni to zrobić jakieś 10 lat temu :D Omniszron jednak dał niedawno na forum starego linka, w którym były pracownik WOTC opisuje, jak wygląda tam orka suchej ziemi w pełnym słońcu. Po tym artykule straciłem wszelkie nadzieje.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD

Czarno-zielony Whip

Ciekawe, że pojawia się kolejny deck z Whipem. Tak zresztą w tej chwili wyglądają reanimatory – wszystkie opierają się na biczu i czarno-zielonym szkielecie. Do tej pory coś większego ugrał tylko tzw. Whidisi, czyli deck z dodatkiem niebieskiego po Sidisi, który znalazł się w Top8 GP Sztokholm. Zdarzyło mi się też grać z talią w kolorach Abzan – po biały sięgała dla Banishing Lightów i Soul of Theros, ale to akurat margines marginesu. Czyste BG coraz częściej można jednak spotkać online. To nadal nie jest najpopularniejszy deck, ale trzeba przyznać rację Jacobowi Wilsonowi – ma on całkiem dobrą pozycję w meta, a wszystko przez lifegain z bicza. Jedna rzecz tylko – przedstawiona tu wersja nie zawiera boskiej Nylei i jej atrybutu. Przydałyby się one jednak, nawet singlowo i warto pomyśleć za co (może za Brain Maggoty?).

RG Pszczoły

Historia pewnego turnieju i historia pewnego decku. Dość lakoniczna, ale to deck tech się liczy przede wszystkim! Spis jest fajny. Jest aggro odporny i dobry na midrange. Pszczółki robią robotę i podobnie jak z powyższym BG Whipem coraz częściej tę talię można spotkać. Oba decki to konstrukcje drugiego rzutu, dostosowane do meta po wysypie Abzanów i Jeskaiów. Autorem tej talii jest Caleb Durwald.

Sideboardowanie się UB kontroli

Jeśli ktoś naprawdę jeszcze chce się bawić tego rodzaju kontrolą w tym formacie, powinien sięgnąć po ten tekst. W końcu najlepiej czerpać wiedzę od najlepszych, a jakby nie było, w graniu tym deckiem Owen Turtenwald należy do czołówki. Tekst jest w zasadzie aktualizacją tego, co Owen pisał już wcześniej. Tu zaś dzieli się doświadczeniem i zmianami po GP Los Angeles. Jeśli jednak chcecie poczytać coś naprawdę fajnego o UB kontroli, to zajrzyjcie do tekstu Adriana Sullivana. To wersja z Ashiokiem i dla midrangowych konstrukcji, których jest przecież pełno, jest ona trudniejsza do ogrania.

Odbijamy

Miało tego tekstu początkowo tu nie być, bo Conley Woods wymyślił zabawkę – coś, czego nie można traktować poważnie i raczej nic ciekawego nie zdziała na żadnym turnieju. Ot, casual lub dziwoląg dla miłośników egzotycznych techów. W końcu kto na serio chciałby grać Dictate of the Twin Gods w T2? Toż to crap! A jednak Woods spróbował i idea ta jest tak zaraźliwa, deck tak nietypowy, że jednak w przeglądzie się znalazł. Trochę jest tu on na zasadzie wystawienia w Galerii Osobliwości, ale przyznacie, że Lightning Strike czy Anger of the Gods zadające 6 obrażeń to coś naprawdę kuszącego.

Tykające zegary w standardzie

Glenn Jones w fajnym przeglądzie decków do standardu. To nie listy są tu jednak na piedestale. Jones patrzy nie na spisy, a na to, co one robią w pierwszych turach gry, a odnośnikiem jest tu Jeskai Wins. I może warto tu jeden wniosek wyciągnąć: Jones nadal kombinuje. A to znak, że ten młody standard wciąż nie został rozgryziony.

Metagame #2

Analiza standardu na Goldfishu. Zwięzła, ale treściwa i dobrze obrazuje to, co w tej chwili dzieje się w formacie, szczególnie jeśli chodzi o wnioski. Na Starcity pojawiło się także omówienie Chrisa Vanmetera, właściwie pierwsza część omówienia, gdzie pojawia się kilka ciekawych list. Fajnie to pokazuje też, że co prawda mamy obecnie np. wiele Abzanów, ale są co najmniej trzy mutacje tego decku. Standard jest więc nieco bardziej różnorodny niż to się możę na pierwszy rzut oka wydawać. Vanmeter, rozkładając metagame na czynniki pierwsze, nam to udowadnia. Dodatkowym narzędziem może być tekst Gathering Magic: Przegląd standardowych statystyk. Podczas gdy na Goldfishu obraz sytuacji jest w skali makro (czyli archetypów), Nick Vigabool zbiera statystyki w skali mikro (czyli bardziej pod kątem poszczególnych kart).

 

MODERN

Modernowy zabójca gigantów – GW Boggles

Budżetowy deck na aurach i hexproofie, czyli bez koronetki i Leyline’ów, ale z alternatywami. Fajnie to opisane, wyjaśnione i rozpisane. Nie uświadczymy tego na turniejach pokroju GP, to na lokalne FNMy lub jako zabawkę do 2-manów online może ktoś zechce wykorzystać. A nawet jeśli nie, to warto docenić wysiłek autora.

 

LEGACY

Legacy po Khansach

Karsten Cotter robi przegląd tego, jak zmieniły się decki po Khansach w Legacy. Sporo spisów i w zasadzie jak wszędzie – za dużo Treasure Cruise. Krytyka tej karty jest ogromna i pojawia się praktycznie w każdym tekście o eternalach ostatnio.

Analiza Death & Taxes

O co chodzi w Death & Taxes? Tu możecie to sprawdzić. Autor przedstawia spis i wyjaśnia po co i dlaczego znajdują się w nim konkretne karty. Tekst dla początkujących i nie mających kontaktu z formatem – starczy wyjadacze dobrze wiedzą co i jak. Rozpoczynający przygodę z Legacy oraz osoby o tym myślące czegoś się z tego dowiedzą. Może nawet będą chcieli złożyć. Tego rodzaju teksty pojawiają się w sieci co jakiś czas i pewnie widzieliście już coś podobnego, ale właśnie z myślą o nowych graczach warto na te teksty zwracać uwagę.

 

VINTAGE

Codzienny turniej Vintage

Daily eventy w Vintage ostatnio rzadko odpalają, a więc i tekstów mniej. Gorączka po Vintage Masters opadła. Zainteresowanie format spadło. Mimo to są jeszcze ludzie, którzy grają – tu dowód. Autor gra Griselbrand Oathem (a przy okazji w jednej z gier mamy dowód na to, jak Vintage jest absurdalnym formatem – wspomniany demon w pierwszej turze to przegięcie).

 

LIMITED

Podręcznik Sealedów Khans of Tarkir

Książe Reid dość rozbudowany podręcznik do grania sealedów w Khans of Tarkir, z dużym naciskiem na budowanie decków. Jak mówi: „Każdy detal w Khans of Tarkir Sealed jest głęboki, wyzywający intelektualnie i interesujący”. Mam wrażenie, że w tym tekście chciał opisać właśnie każdy element tego złożonego formatu.

Trzy draftowe archetypy w KTK

Nathan Holiday przedstawia trzy różne sposoby myślenia o zbieraniu kart i składaniu talii w KTK. W skrócie – albo możemy postawić na Power, albo zbierać klan, który jest otwarty, albo forsować tempo. Strategie te są opisane i okraszone przykładowymi deckami. To którą z nich obierzemy w praktyce zależy oczywiście od konkretnego drafta, ale tekst pomoże dokonać świadomego wyboru.

 

COMMANDER

Preview karty do Commandera na Pure MTGO

Prezentowaną kartą jest Masterwork of Ingenuity, który zapewne jest już wam znany z licznych spojlerów. Karta warta jest jednak wyróżnienia ze względu na jej design i dołączony deck do Comandera. Generałem jest tu Kemba, Kha Regent, a to oznacza, że sporo w nim equipmentów. Sam tekst też niczego sobie.

 

INNE

Czasem klient jednak jest w porządku

Pomijając osobiste uwagi, mamy tu konstruktywną krytykę V4 klienta MTGO. Widać tu, że Wizardzi faktycznie coś robią, aby program działał lepiej i spełniał oczekiwania graczy. Nie zawsze to wychodzi (albo raczej: przeważnie nie wychodzi), ale to jakby osobna sprawa (bo rzeczy do poprawy wiele). Mamy też okazję zaobserwować, jak V4 się zmieniało i co już zrobiono. 

Herosi Sztuki: Lars Grant-West

Ten tekst bardzo fajnie się zaczyna, bo zwraca uwagę na charakterystyczną rzecz – zwracamy uwagę przede wszystkim na te obrazki, które są na erkach czy mythicach, często zapominając o tych bardziej pospolitych. Jasne, jak wychodzi nowy set, to każdy się zachwyca tym czy siamtym artem, ale jak przychodzi do podpisywania… no właśnie, kto dawał do podpisu coś w rodzaju Tormod’s Crypt? A propos, jakoś karta ta nie robiła na mnie wrażenia. Tu jednak zobaczymy ją nie przyciętą, w całej okazałości i jest to świetna grafika. W ogóle to może nic odkrywczego, ale karty są małe, gubią się szczegóły. Dopiero w powiększeniu wychodzi, jak fajnie zrobione są niektóre grafiki. Na przykład takie Melancholy. Wejdźcie więc tutaj,  popatrzcie, a przy okazji poznajcie kolejnego Magicowego artystę!

State of the Program

W newsach Jahn pisze paru ciekawych rzeczach. Po pierwsze, jeżeli wygramy paczki w turnieju, ale zrobimy to mimo bugów (np. bo klient lagował przy drafcie i nam picki losowe dawał), a po turnieju wyślemy podanie o zwrot wpisowego z tego tytułu, to jeśli tylko Wizardzi to zaakceptują, dostaniemy zwrot. Wcześniej wygrana w turnieju oznaczała automatycznie, że zwrot wpisowego nam się nie należy. Po drugie, Wizardzi zmienili terminy odpalanie się Vintage’owych eventów. Przypomina też o Spooky Evencie, czyli Sealedowym mash-upie halloweenowym (opłaca się to grać tylko dla funu, bo na pewno nie dla nagród). Wspomina też o podsumowaniu ankiety, w której ostatnio ocenialiśmy działanie klienta. Do tego jeszcze parę innych drobiazgów.

W sekcji opinii Jahn rozwodzi się o formatach i ich ratowaniu, o ich sytuacji oraz o podejściu gracz-hazardzista, a wszystko w kontekście Vintage. W przeglądzie decków mamy Jeskaia Mateja Zatlkaja z GP Sztokholm w T2, GW Hate-Bearsy w Modernie, Temur do Block Constructed oraz dwa wyjątkowe, bo nie-delverowe, decki do Legacy: Punishing Fire i Helmerator. Do Vintage spis listy z Griselbrand Oathem. No i jeszcze ceny – a tam stabilne T2 i zniżkujące pozostałe formaty, co można przypisać mniejszemu zainteresowaniu nimi oraz efektom Treasure Cruise’a i Dig Through Time. Może to dobry czas, aby wskoczyć do tych formatów, korzystając ze spadków i to zanim wspomniane czary dostaną bana (jeśli w ogóle dostaną).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Ober mówi, że nic ciekawego. W sumie faktycznie nie ma tu nic jakoś szczególnie spektakularnego, ale nadal coś tam kogoś może zainteresuje. Na pewno warto rzucić okiem na RG pszczółki do T2, bo talia zaczyna się przewijać w różnych wersjach na turniejach, przynajmniej na MTGO. W formacie, w którym szaleje Rabblemaster, deck ma całkiem fajne miejsce. Do Moderna Rodriguez poleca przyjrzeć się dwóm deckom – jeden to millująca, rekursywna UW kontrola Andrew Cuneo, a drugi deck – midrange’owy UWR – jest od Sama Blacka. W Legacy trafiła się wariacja Stompy, m. in. z Kalonian Hydra. Najciekawszy w tym zestawieniu, nawet jeśli tylko flavourowo/casualowo, wydaje się niebieski deck do EDH, bo wykorzystuje Morphy. Generałem jest tu Ixidor, Crafter of Dreams.

 

:g: Finanse :g:

W tym przeglądzie ukrócamy dział 'finansów magicowych’. Jakoś nie dostałem dużego feedbacku czy Wam się podoba czy nie, więc nie będę tracił zdrowia na dywagacje i wycinanie obrazków. Jeśli zmienicie zdanie, to wrócę do poprzedniej formuły. Tymczasem polecam poniższe:

Finansowy przegląd Commandera 2014

Goldfish podrzuca nam ciekawy tekst dla osób, które zastanawiają się jaki wybrać kolor zestawu. Jeśli bardziej niż flavour liczą się dla was pieniądze, tu dowiecie się jaki produkt ma szansę się zwrócić (tl;dr: czerwony i biały). Tekst paradoksalnie jest pisany bardziej pod kątem eternali constructed niż EDH. Nie ma się co dziwić – True-Name Nemesis nie zrobił furory dlatego, że każdy edhowiec go chciał, a dlatego, że pojawił się w Legacy. Dla casuali (dosłownie) parę słów też tu się jednak znajdzie.

Nie bądź jak Spike – poznaj upodobania grających przy kuchennym stole

Kolejny tekst z Goldfisha skierowany do traderów. Zajrzyjcie sobie i popatrzcie na wzrosty cen niektórych kart z ostatnich lat. Na MTGO nadal nie są one drogie, ale wersje papierowe to co innego. Może nie są one spektakularne w każdym przypadku, ale jeśli np. kupiliście Preator’s Counsel za 3 złote, to dziś (teoretycznie przynajmniej) karta ta jest warta 10 złotych. Podobnie Mikaeus, the Unhallowed, który podwoił swą wartość i dziś karta ta sprzedaje się w granicach 8 dolarów. Dlaczego tak się dzieje? Co kieruje casualowcami? W co warto inwestować? O tym właśnie jest ten tekst. 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (