Przegląd prasy #45 – spoilowanie Fate Reforged i Champsy SCG

Tym razem „tematem okładki” naszej prasówki jest pojawienie się pierwszych kart z Fate Reforged. Zbliżają się Święta, nie czas na turnieje i wielkie wydarzenia, są za to prezenty. Przez najbliższe tygodnie będziemy z podnieceniem śledzili nowe hity świata Khansów.

Oczywiście mamy też do zaproponowania wiele ciekawych linków, w tym Mistrzostwa SCG, które ładnie wplotły się do materiałów jakie pojawiły się w tym tygodniu na magicznej tapecie internetu. 

 

:b: Relacja z turnieju :b:

Mistrzostwa StarCityGames

Najlepsi gracze SCG zmierzyli się w dużych Mistrzostwach tegoż serwisu, który zamknął rok i sezony grania. Rozgrywane było Legacy i standard. W linku powyżej macie opis graczy, Chris VanMeter opisał swoją drogę do tych Mistrzostw z małą relacją, tu macie fact sheeta turnieju, a pikantne szczegóły o zwycięstwie Brada Nelsona z jego decklistami macie tu: http://www.starcitygames.com/events/201214_roanoke.html. W sumie, to Brad miał niezłego runa z oboma formatami, a na koniec ograł jeszcze niezłych prosów: Reida Duke’a w półfinale i Gerarda Fabiano w finale.

Mam nadzieję, że nie pomieszałem linków, bo sporo tego dali i porozrzucane z dziwną logiką to wszystko. Nie żeby nasz Megatog i Sezonowe Psychatogi były logicznie zorganizowane ;p

Brad Nelson winner SCG champs

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

Fate Reforged

Fate Reforged wychodzi 23 stycznia następnego roku, a spoilerowanie ma się zacząć oficjalnie za tydzień, jednak Czarownicy i Gwiazdorzy rzucili już pierwsze prezenty i pokazali nam cztery karty nakreślające lekko czego mamy się spodziewać:

spoilowanie Fate Reforged
Spodziewamy się więc kart w stylu Charmów, z możliwością wyboru potrzebnego w danej sytuacji efektu, kontynuowania kombinacji kolorów z klanów pierwszego dodatku Khansów oraz wielkich słoni z Reachem i rozmazaną zdolnością xD

2014 Magic Online Holiday Cube

Świąteczna kostka, wzmocniona o Power Nine, wróciła i z tej okazji Wizardzi podarowali graczom na MTGO 16 Phantom Pointów i foilowany Everflowing Chalice. Nic tylko grać. A żeby grać warto wiedzieć, jakie zmiany Wizardzi wprowadzili. I możemy to sprawdzić właśnie w powyższym linku. Kostka zniknie z MODO 5 stycznia. Oznacza to dwa i pół tygodnia zabawy od chwili jej pojawienia się. W chwili publikacji przeglądu będą to równe dwa tygodnie.

Promką styczniowego sezonu MOCS na MTGO będzie:

Więcej informacji tutaj.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Nowi bohaterowie!

Mamy coś świeżego. Kolejna rzecz, która jest dowodem na to, jak bogaty jest teraz Standard. Koncept na pewno nie jest nowy, ale póki co nie chwycił. Pytanie tylko czy mono black aggro jest szybsze od wersji BR (też nie za często granej). No i czy niebieski rozwiązuje problem talii z CA i wreszcie jak talia radzi sobie z biczami Erebosa i Siege Rhino. Tak czy siak, czarny heroic trafił na łamy SCG, a cały koncept przedstawia Matt Higgs.

Nowe turnieje Open

Adrian Sullivan bierze na tapetę wyniki z jednego z ostatnich turniejów organizowanych przez SCG i przygląda się kilku co ciekawszym deckom. Format to oczywiście standard. W taliach jest kilka ciekawych techów i mamy też spojrzenie na meta. Wygrana Sultai Reanimatora bierze się po części właśnie z tego, co grało. Jak się jednak okazuje, to UW Heroic zdobył najwięcej punktów zanim zaczęły się gry w topie. Jest tu także słówko o tym, co Sullivanovi podoba się w nowym sposobie rozgrywania turniejów SCG.

Kontroluj dalej

Chyba najciekawsza Esperowa kontrola w obecnym standardzie jaką widziałem. Fajnie opisana i z dokładną rozpiską sideboardowania się. Jednym z ciekawszych techów jest tu Raise the Alarm. W komentarzach dość mocno zwracają uwagę na tę kartę.

Tnąc metagame samurajskim mieczem

Kolejny deck, tym razem dla miłośników dewocji. Oto próba zrobienia z Villainous Weatlha czegoś, co łamie format. Na pewno próba ta może się podobać i wygląda bardziej stabilnie od wcześniejszego, kontrolnego Sultaia, gdzie było dużo removalu i kontr, a mało stworów. Może i faktycznie Nykthos robi różnicę. Na dokładkę talia do Commandera na Reaper King.

Bicz Erebosa

Taki trochę krótki ten tekst, ale jednak temat na czasie. Reid Duke przygląda się tu różnym strategiom, jakie możemy w standardzie przyjąć przy graniu Whip of Erebos. No i to kamyczek do dyskusji o tym, jaka jest najlepsza karta formatu. Hordeling Outburst? Goblin Rabblemaster? Whip of Erebos? A może coś jeszcze innego?

Najlepsze karty sideboardowe, którymi nie gracie

Kolekcja techów do obecnego standardu. Nie do wszystkich jesteśmy przekonani (Worst Fears?!), ale jest tu parę ciekawych pozycji. Rzućcie więc okiem na to, co Adam Yurchick uważa za underplayed.

Decklisty ze Star City Games

Na SCG pojawiają się co jakiś czas spisy talii, bez jakichś dodatkowych analiz i opisów. Oto te które wpadły nam w oko w tym tygodniu:

 

MODERN

Modern żyje, Modern nie żyje, Modern zmartwychwstanie!

O co mu chodzi? Przecież Wielkanoc to nie te święta. Powinno być coś o narodzinach, może coś związanego z nowym Modern Masters, może o banach lub odbanowywaniu… i rzeczywiście, te tematy też poruszymy, ale w ostatnim tygodniu mieliśmy małą dyskusję nie o narodzinach, a o umieraniu. Wszystko za sprawą pewnego tekstu na MTGGoldfish.

Zaczęło się jednak od tekstu na StarCityGames: „Czy wkupujesz się w Moderna?” W pierwszej chwili go zignorowaliśmy. Argumentacja nie jest jakoś szczególnie mocna, a sam wywód nie porywa. Ot, taki zwykły tekst, w którym jest trochę fajnych rzeczy, i jest trochę rzeczy słabszych, nic specjalnego. I przeszedłby on bez echa, gdyby nie kolejny tekst ze wspomnianego MTGGoldfish: „Modern nie żyje„. Mamy w nim zupełnie inny obraz sytuacji, mocno pesymistyczny. Reakcja czytelników była szybka i mało przychylna („this article is garbage”), a temat zawitał nawet na forum mtgnews.pl. Tu też nie spotkał się ze zrozumieniem. Nic dziwnego, bo autor, Josh Kaufman, napisał tekst pod wpływem emocji. Sam się do tego przyznał w komentarzach zresztą. Jeśli jednak przyjrzeć się jego argumentacji, i przeczytać wspomniany komentarz pod tekstem, to poza stwierdzeniem, że facet ma ego, i że przesadza (kwestia DRS, kwestia Cloudposta w pauperze, etc.), a w pewnych rzeczach jest niekonsekwentny („odbanowanie BB złe, bo bez przedruku; odbanowanie Jace’a byłoby dobre, bo teraz tani”), to coś w tym mimo wszystko jest (np. nowe ramki i perspektywa nowego formatu; kwestia zasadności banów; nie odpalanie się turniejów online, etc). Zamiast pisania o tym, że Modern zdechł, autor powinien był tylko napisać, że Modern okazał się niewypałem, że to format, który wymaga naprawy, etc. Dyskusja na temat stanu formatu, a nie jego przetrwania, może nie byłaby równie emocjonująca, ale na pewno dużo ciekawsza i bardziej merytoryczna.

A jak jest naprawdę? My wam nie powiemy. Nie jesteśmy Maxem Kolonko. Sami oceńcie. Sami zdecydujcie, kto was bardziej przekonuje. To od was przede wszystkim zależy czy Modern żyć będzie, czy też zgnije jak Extended.

Bijemy Delvera w Modernie: Hexproof

Tak po prawdzie nie tylko Hexproof, ale właśnie dlatego tekst jest też ciekawym komentarzem do wspomnianej wyżej kwestii. Mamy tu także Tezzereta i Jeskaiowe combo. Równie interesujące są jednak wnioski z końca tekstu, które zacytujemy. Martin Juza pisze tak:

Modern is a wide open format. There are so many different playable decks that attack from so many angles that it’s basically impossible to find a deck that has a good matchup against all of them. Ultimately you will just have to choose something you will not be able to beat. I think the most important lesson that I learned about Modern is that it rewards experience rather than creativity.

Nowy Storm

I jeszcze jeden deck „inny” niż Pod czy UR Delver. Tym razem William 'Huey’ Jensen opowiada o decku, którym grał na Worldsach. Mamy tu opis zmian w talii, które należało zrobić, aby dostosować ją do obecnego meta. Jest też opis sideboardowania się.

Mordenowe oszustwa z UR Emrakulem

Szef kuchni poleca dziś oszustwa. Dotyczą one oczywiście wstawiania Emrakula mniejszym kosztem, a jak je robić pokaże mistrz przyrządzania dziwnych decków, czyli Travis Woo. Wystarczy zmieszać ze sobą Polymorpha, Through the Breach i Dryad Arbor. Doprawiamy to potem drawem (Dig Through Time, Serum Visions), zalewamy kontrami (Izzet Charm, Remand) i podpalamy (Ligthning Bolt). Na koniec zasypujemy czerwonoziemiami (Mountainy) i umieszczamy pod wodą (Islandy). Do smaku możemy też dodać np. szczyptę Wurmcoila, odrobinę Electrolyze’y lub garść Pyroclasmów, ale to opcjonalne, zależne od gustu i tego z kim siadamy do stołu. Et voilà! Oto przepis na szybki makaron w counter-burnowym sosie.

Duma chmur

Frank Lepore przywdziewa skrzydła i wraz z magicowymi aniołami i ptaszkami snuje się po obrzeżach modernowego meta. Jest w tym formacie deck z Pride of the Clouds, o którym rzadko się pisze, a który działa trochę jak White Weenie, choć jest niebiesko-biały. Lepore uaktualnia trochę wcześniejszą iterację talii i dostosowuje ją do meta. Deck wygląda całkiem sympatycznie. W linku opis i komentarz wraz z materiałem filmowym z gier.

Jeskai Burn

I ostatnia lista na dziś, tym razem z PureMTGO. Sporo tych modernowych materiałów. Ten jest o tyle ciekawy, że chociaż deck ma przede wszystkim palić i korzysta z delvovych drawów, to jednak wykorzystuje trochę kart, które rzadko spotykamy razem – choćby Mutagenic Growth i Geist of Saint Traft (nawet jeśli ten ostatni tylko w sajdzie). Tylko pamiętajcie – to nadal jest burn, ale z białym i niebieskim splashem.

 

LEGACY

The Cruise Blues

Blues w zasadzie dlatego, że artykuł dotyczy Treasure Cruise i koloru niebieskiego. Jest tu trochę o efekcie, jaki ten pseudo-Ancestral Recall ma na budowanie decków w formacie (np. wyjaśnia niewtajemniczonym słabość Shardless BUGa w tej chwili). Jest też sporo o samym meta i na koniec dwie decklisty z combo na Jeskajowej Ascendacji. Jak na darmowe materiały z SCG wychodzi z tego naprawdę fajny tekst (od Glenna Jonesa).

Wygrywając SCG w Portland

David McDarby wygrał turniej StarCityGames w Portland pilotując Deat and Taxes i nie omieszkał nam o tym opowiedzieć za pomocą swojej dość bogatej relacji. Ładne rozpisanie gier runda-po-rundzie z planami sideboardowymi. 

 

LIMITED

Sukces w Sealed

Przyznam, że nie było za dużo dobrych tekstów o limited w tym tygodniu, więc podrzucamy jeden dla zasady, aby limiciarze nie wyszli z wprawy. Co prawda tytuł wziął się od cyklu „Sealed success”, który jak na warunki artykułów magicowych można uznać za swoistą Modę na Suknie (to już 60 odcinek z tego cyklu!), jednak prawi nie o siledzikach, tylko wyjątkowo o trzech rozegranych przez autora draftach.

 

COMMANDER

Atalya na życiu

Jak swego czasu przymierzałem się do grania EDH, miałem zamiar zacząć od złożenia talii na lifegainie i Trostani, Selesnya’s Voice. Nic z tego nie wyszło, bo zanim się zebrałem do kompletowania decku, straciłem możliwość gry w Magici na żywo. Patrząc teraz na ten link, mam jednak ochotę wrócił do tematu. Może złożę coś takiego online? Tam przynajmniej nie trzeba się bawić w księgowego, zapisując każdy jeden punkcik życia za każdym razem. Ale link wart wzmianki nie tylko ze względu na moje osobiste doświadczenia, ale także dlatego, że deck jest na Atalya, Samite Master, a o mniej typowych opcjach na generałów chyba dobrze od czasu do czasu przypominać.

 

PAUPER

Wpływ Treasure Cruise na Paupera

Opowiedziano już wiele historii o morzu, napisano też już sporo o Treasure Cruise w formatach constructed. Nie napisano chyba jednak za wiele o najlepszym drawing spellu w Pauperze, więc podrzucamy uzupełnienie tej luki. W powyższym tekście mamy przykłady UG, UW, UWR i URów, które wykorzystują kopalnię skarbów. Jak pauperzycie i nie jesteście na czasie z najlepszym drawem Khansów, to jest to pozycja dla Was. No i może dla wielbicieli historyjek o morzu.

 

INNE

Patrick Chapin o oszukiwaniu

Dośc długi i ważny elaborat o oszustwach w Magicu z dość świeżymi przykładami na bardzo znanych graczach. Sam tekst wydał się community Magicowym tak ważny, że uprosili StarcityGames, aby przeniósł go ze strefy płatnej premium do darmowego katalogu artykułów tegoż serwisu. Z niektórymi tezami Chapina się nie zgadzam, nie podoba mi się jego mentorski ton i samozwańcze mianowanie się szeryfem Magica, gdzie większość jego argumentów jest dość płyciutka, a ludzi ocenia przez własny pryzmat nieskazitelności („jak pros z 10 letnim stażem mógł tego nie zauważyć? – Ja nigdy nie zrobiłem takiego błędu, więc on na pewno oszukał” itp.). Jednak poruszana kwestia jest bardzo ważna, przykłady dobre, uczące i wnoszące wiele do społeczności M:tg. A jak Wam będzie mało, to uzupełnienie tematu w kolejnym tekście o oszustwach, tutaj.

Artyści na Grand Prix i ich przyszłość

Mark Linnemann znowu daje nam dobry tekst o artystach na turniejach typu Grand Prix. Wszystko to trochę w kontekście tego, co dzieje się na amerykańskich eventach, ale część spostrzeżeń dotyczy także i naszych imprez. Interesujących rzeczy jest tu wiele – choćby kwestia ewolucji tamtejszych GP w formę przypominającą mini-konwenty. Najciekawsze są jednak oczywiście wątki dotyczące roli artystów na tych imprezach.

Top 5 błędów popełnianych przez dobrych graczy

Paulo Vitor Damo da Rosa przedstawia swoje zestawienie 5 największych błędów jakie popełniają doświadczeni gracze. Taki trochę tekst z gazety, którą czyta się w poczekali u fryzjera, coś z Pani Domu, tylko Magicowej i pisanej przez mega prosa. Nie chcę jednak umniejszać tematu, bo jest dość istotny, raczej sugeruję lekkie pióro autora. Warto zwrócić uwagę, że dobry gracz może np. przekminić sytuację, za bardzo oceniać ją przez swój pryzmat, kiedy jego przeciwnik może mieć głowę w chmurach i w ogóle nic nie planować. Zresztą, poczytajcie sami.

State of the Program

Niewiele się działo, ale warto na pewno wspomnieć, że przy okazji Holiday Cube wszyscy logujący się na MTGO od 26 listopada do 17 grudnia dostali Everflowing Chalice i 16 Phantom Pointów. Wpisowe do Holiday Cubów wynosi 10 tix lub 16 Phantom Points. Przypadeg? Mamy tu też zapowiedź, że 7 stycznia na PureMTGO pojawi się preview kary z Fate Reforged. Poza tym w piątek można było pograć Modernowe R&D Challange, a jeśli ktoś nie pamięta – najbliższe downtime’y będą miały inne niż zazwyczaj daty. No i ogłoszono promkę MOCSów w sezonie drugim, o czym już wiecie.

Sekcja opinii już trochę z życzeniami noworocznymi. Oczywiście życzylibyśmy sobie tego co Jahn – bardziej socjalnego MTGO, bo jak słusznie on zauważa w Magicu nie chodzi tylko o grindowanie i tixy. Interakcja i rozmowy o deckach też są ważne. Dalej mamy cennik kart z bloku Urzy, którego właśnie powinniśmy móc draftować. W deckach Ascendacja (T2), Merfolki (Modern), Jeskai Beats (blok), UR Delver (Legacy), Aury (Pauper) i Winter Storm Caleba Durwalda (Vintage). Na koniec jak zwykle ceny kart online.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

I kolejny dowód na bogactwo standardu – Jeskai Ensoul, talia Todda Andersona, która trochę przypomina Ascendacje, trochę UW Heroica, a trochę jest typowym UR na Ensoul Artifact. Kolejny deck to również T2 i talia, na którą zwrócili uwagę też na SCG. Link wyżej. Chodzi oczywiście o 4-coulor Whipa. W Modernie mamy okazję przyjrzeć się talii Franka Karstena. A to oczywiście oznacza roboty lub jak kto woli Affinity. W Legacy dostajemy z kolei którąś już z kolei wersję comba z Dark Depths, ale tym razem warto na nią zwrócić uwagę o tyle, że próbuje być grindy w środowisku z Treasure Cruise, gdzie o CA łatwo. BG Depthsy mają też ciekawą odpowiedź na Ascendancję w postaci Chains of Mephistopheles. Ten tech nie jest nowy, ale wart wzmianki. Na koniec zwyczajowo deck do Commandera, tym razem na Titania, Protector of Argoth czyli landy w natarciu!

 

:g: Finanse :g:

 

Opłacalne flashback drafty

Ciekawy tekst o tym, jak wprowadzenie Flashbackdraftów i Holiday Cube’ów wpływa na ceny kart i potencjalny zarobek związany ze starymi kartami. Mamy tu ładne zestawienie cen i przykłady jak niektóre karty mogą polecieć w górę, a na koniec mamy dobre podsumowanie całego tematu w pięciu prostych punktach. Enjoy moje małe przycinacze, enjoy i zacierajcie rączki : )

Heroiczny tydzień

Sam tytuł odnosi się raczej do świątecznego okresu, kiedy to sprzedawcy mają więcej niż zwykle roboty. Nie znajdziemy tu właściwie nic o UW, RW czy B heroicach do Standardu. Tekst też mógłby znaleźć się w innym dziale – w Modernie, albo w Limited, bo dotyczy Modern Masters 2015. Jako że jest pisany pod kątem potencjalnych przedruków i informacji dostępnych o dodatku, to trafia jednak tutaj. Jeśli interesują was przewidywania Rayana Busharda, klikajcie.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Flooded Strand
  2. Goblin Rabblemaster
  3. Jeskai Ascendancy
  4. Sidisi, Brood Tyrant
  5. Chandra, Pyromancer

 

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (