Przegląd prasy #56 – Zendikar, Origins, Dragons of Tarkir, MM2!

Klęska urodzaju! Jak tu wybrać najważniejsze wydarzenie tygodnia, kiedy Wizardzi na raz wrzucają kilka 'przełomowych’ informacji, newsów, kart, dodatków, a na dodatek Polak ociera się o Top 8 Grand Prix?

W sumie, to od razu zapraszam do środka, zajawki nie ma co robić, bo wszystko jest w tytule, a sami pewnie wiecie co się działo w tygodniu. Ciężko nie wpaść choć na jednego z newsów jakie nam sprawili Czarownicy z Wybrzeża.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Liverpool

Jak już wspomniałem, Maciej Kawończyk otarł się o Top 8 tego GP ostatecznie kończąc na 17 miejscu, jednak do końca walczył na najwyższych stołach. Reszta Polaków grających w tym turnieju niestety nie załapała się w kasie. Formatem rozgrywanym był Fate-Khans Sealed Deck/Booster Draft. W finałowym drafcie zwyciężył Martin Dang z Danii, który zdraftował ciekawe UBr.

Grand Prix Miami

Niby daleko, niby nic co by dotyczyło polskich graczy, a jednak mały przełom – na turnieju pojawił się nowy deck, który szturmem wskoczył do metagame i już teraz można go zaliczyć do tier 1. Daniel Cecchetti, wygrał turniej prowadząc GW Devotion, w finale spotykając kolejne… GW Devotion. W Top 16 mamy kolejny taki deck Brada Nelsona (dokładnie 12 miejsce), który poświęcił się w bratobójczym meczu i wprowadził w ten sposób młodszego brata do ćwierćfinału. Efektem tego jest wysyp podobnych decków na MTGO i wizja bardzo długich meczy na turniejach w standardzie. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale na pewno standard jest obecnie jednym z najfajniejszych formatów, wciąż rozwijający się i nie oparty na jednych Pack Ratsach czy jednym archetypie i antydeckach na niego.

Warto szybko zakupić komplet Mastery of the Unseen, czuję, że będzie grane w każdym białym decku standardu. Z ciekawostek pojawiło się też Naya Aggro. Zresztą talie z Top 16 możecie sami poznać i ocenić tutaj.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Bitwa o Zendikar!

Podczas konwentu Pax East, na panelu Magicowym, podano tonę nowinek i ciekawostek. Jedną z nich był długo oczekiwany powrót do świata Zendikaru. Co prawda jałowo sie w nim grało w formacie limited, ale do constructed dostaliśmy wtedy największe potwory Magica, czyli Eldrazich podróżujących między światami, tam właściwie zaczęły się fabularne akcje z Sarkhanem, Chandrą, Sorinem, Jace’em i Nicol Bolasem, tam też były fetchlandy. Tym razem również spodziewamy się brakujących fetchlandów, z enemy kolorów, które uzupełniłyby zestaw fetchy jakie dostaliśmy w Khans of Tarkir.

Na poniższym filmiku pojawiła się zapowiedź (około 57 minuty słychać strzały!):

Planowana data wydania, to 2 październik 2015.

battle for zendikar

Smoki Tarkiru

Wizardzi zespoilowali dwóch planeswalkerów (Narset i Sarkhan), mamy już wszystkie Legendary Elder Dragony, prawie wszystkie Commandy (brakuje już tylko komendy Dromoki, czyli biało-zielonej), jest masa czarów do constructed i pojawiły sie monokarty uderzające w enemy kolory. Set zapowiada się naprawdę świetnie. Pojawiły się także karty dające wielkie możliwości zbudowania na nowo devotion decków. To na pewno będzie syty dodatek i Wizardzi będą nim sięgać po kolejny rekord sprzedażowy. Fabularnie: wiemy już, że Sharkhan budzi Ugina, i przez swoje czasowe podróże staje się bardziej rozkminiaczem – w efekcie jego karta jest w kolorach klanu Temur. Wiemy też, że Tasigur wisi na szyi Silumgara, który magicznie go utrwalił i na wieki będzie się nim chwalić jak trofeum.

Modernowi Mistrzowie, część 2

W ramach zasypywania nas prezentami, Wizardzi dali też newsa o planowanym Modern Masters 2. News jest krótki i prosty, ale niesie ze sobą ogromną moc – poznaliśmy dwie karty o dużym znaczeniu dla eternali, zwłaszcza dla moderna. Są nimi Karn i Tarmogoyf. Wizardzi wiedzą, że te karty są bardzo istotne dla metagame, że każdy powinien mieć do nich dostęp i że ceny są nienaturalnei wysokie (a wspomniany stwór gra prawie wszędzie i nie ma sposobu, aby dostał bana). No i już dopięli swego, cena online Karna spadła już z 50 do 37$ zaś cena Tarmogoja poleciała z 85 do 63$.

W linku tytułowym macie ładnie przygotowaną stronę z informacjami o tym dodatku (jest tam np. data wydania: 22 maj 2015).

Początki Planeswalkerów

Magic Origins ma być dodatkiem bardzo symbolicznym, z jednej strony coś zamyka, bo ma być ostatnim Core Setem wydanym przez Wizardów, z drugiej strony opowiada o początkach najbardziej popularnych (czytaj: najbardziej promowanych przez Wizardów) Planeswalkerów. Pax East był również miejscem ukazania jednej z takich postaci – poznaliśmy dwustronną Lilianę, która z heretycznej uzdrowicielki zamieniła się w Lilianę Nekromantkę, oczywiście za sprawą niedoleczonego ukochanego, którego przemieniła w Zombie

Liliana ze złamanym sercem

Duele plejnsłokełów zmieniają się w Dułels Oryginsy

Jeszcze coś tam się dzieje z Dules of the Planeswalkers, ale te cudo specjalnie marginalizuję, bo nie czuję w nim jakoś ducha Magica turniejowego. Wiem, że jest wybitnie potrzebne w celach marketingowych i że ściąga nowych graczy do gry, ale osobiście tego kijem nie tknę. Nie mniej, warto wspomnieć, że ten naganiacz nowych graczy ma być stand-alone platformą jak MTGO z cyklicznymi aktualizacjami. Nie wiem jaki jest sens w budowaniu drugiego Magic Online? Może Wizardzi tak bardzo nie radzą sobie ze swoim tworem online, że chcą go powoli zatłuc, a może chcą jakoś te dwa cudaki ze sobą połączyć? Na pewno coś knują, bo Heartstone’owa konkurencja nie śpi i radzi sobie o wiele lepiej niż internetowe twory Czarowników.

Dobra, w skrócie: Duels of the Planeswalkers zamienia się w Magic Duels: Origins i przechodzi na free-to-play. Wejście Duels Origins ma zakończyć (moim zdaniem durne) wydawanie co roku nowego DOTP i być od teraz platformą regularnie odświeżaną o nowe edycje.

Wracają drafty Kostki i Rise of Eldrazi od 18 marca!

To w zasadzie wiadomość jeszcze z poniedziałku, ale poprzedni przegląd robiliśmy trochę po macoszemu. Nadrabiamy to teraz. Po pierwsze, pojawią się flashback drafty RoE. Po drugie, wróci kostka i to w zmienionej formie. Wyjątkowo nie będzie to tylko update o nowe karty. Znerfiony zostanie red, trochę zmienione zostaną niektóre strategie, a do tego mamy minirewolucję w Blacku – pojawi się tribal na wampirach. Dokładny spis zmian możecie zobaczyć tutaj. Tutaj zaś jest tekst o powodach zmian.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Organizator robił już wielkie prereleasy, WMCQ i niebawem zabierze się za europejskie, regionalne PTQ, czyli doświadczenia jest u niego sporo i spodziewam się naprawdę sytego wydarzenia.

Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej. Jest kilka niewiadomych, jest sporo dociekań, ale też są głosy optymistyczne i pełne chęci do wystąpienia na tej zabawie. Zresztą poczytajcie sami.

dzien po!

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po decku – Mono Black Humans

Jak w temacie, ale od Franka Karstena. Deck niby budżetowy, ale potrafi przywalić. Karsten bardzo fajnie wszystko rozpisuje i mamy tu to, co w typowym deck techu. Nowością jest wypis kart, których się nie boimy i których zobaczyć nie chcemy – przyda się i grającym tym deckiem, i oponentom.

Abzan Kontrola – pokonać UB i Sultai

i Abzan Kontrola

W minionym tygodniu Zvi Mowshowitz opublikował dwa teksty na temat Abzanowej kontroli. Mamy tu po prostu taki typowy deck tech i przewodnik po talii. Drugi tekst skupia się na dwóch MU i ich pokonywaniu – na UB i Sultaiach.

Co Standard zyskuje na Dragons of Tarkir

No i mamy już pierwszą przymiarkę do nowego środowiska gry i nowej rzeczywistości z Dragons of Tarkir. W linku Conley Woods opisuje to, co jego zdaniem dodatek wniesie do Standardu. Nie znamy wszystkich kart, więc trudno już teraz wyrokować jak to będzie, ale mieć podobne rzeczy na oku na pewno warto.

Decki do Standardu na MaxPoint Open 5K w Chicago

Adam Yurchick robi przegląd decków i meta do T2 przed wspomnianym wyżej turniejem i przed GP Miami. Obszerny tekst, mnóstwo decklist, i to takie decklisty, które faktycznie wypłynęły w ostatni weekend. W tym tygodniu to pozycja obowiązkowa, jeśli nie orientujecie się za bardzo w T2, a chcecie choć trochę ogarniać.

5 decków, którymi zagracie w ten weekend

W tygodniu znowu Standard. W końcu tekst powstał przed GP Miami. Mamy tu parę całkiem ciekawych spisów, choć nic innowacyjnego. Jest Abzan Control i Mardu Midrange z najpopularniejszych decków. Do tego GR Devotion i Mono Blue Ensoul na dokładkę jako ciekawostka. Na koniec zaś Food Chain.

Inne ciekawe decki:

 

MODERN

Top 8 na Pro Tour FRF z UR Twinem

Jelgera Wiegesmy droga do Top 8 czyli o tym, jak UR Twinem grać, aby zapisać się w magicowej historii. Ot, typowy raport z turnieju, ale w tym przypadku mówimy o nie byle jakim turniej, bo o Pro Tourze.

Hiper Heroic

Chcecie deck, który wygrywa w drugiej-trzeciej turze moderna? Jeśli tak, to znajdziecie tu heroicową ultra-agresję. Trochę to taka inna wersja Kiln Fienda, a trochę bardziej uczciwa, bo musi wbić 20 dmg, wersja Infecta. Tyle że ten deck w drugiej turze bez problemu wbić może 10 i więcej obrażeń.

Najlepsze karty, którymi nie gra się w Modernie

Jacyś gracze moderna na sali? Jacyś chętni na mini przegląd kart z potencjałem do gry w tym formacie? Jeśli tak wystarczy kliknąć i viola! Mamy w puli kart do moderna sporo ciekawych, które znamy np. ze standardu, a mało kto bierze je pod uwagę w królewskim formacie moderna – w tekście znajdziecie na pewno wartościowe inspiracje.

 

LEGACY

Keep czy mull: Legacy RUG Delver

Klasyczny case study na temat pierwszej ręki jaką może dostać pilot RUG Delvera w Legacy. Cała analiza dostępna oczywiście w linku. Nie jest to artykuł pierwszej potrzeby dla graczy Legacy, ale na pewno jest to priorytetowe must-read dla graczy delverowych.

 

COMMANDER

26 decków w rok: Izzet

Mamy tu deck na legendarnej parze UR czarodziejów z dawnej Ravnici. Chodzi o kartę Tibor and Lumia. Talia nie jest jednak tak do końca typowym Commanderowym deckiem. Niektóre karty są po prostu tak randomowe, że bardziej niż walką z oponentami, zajmujemy się sobą sami. Nikt nie zwraca przez ten czas na nas uwagi, bo nie jesteśmy zagrożeniem. I tak do momentu, kiedy zostajemy na zasadzie „Last Man Standing” lub odpalamy coś w rodzaju Insurrection.

 

PAUPER

Ofensywa tokenów

Co zrobić w formacie, w który Treasure Cruise dobiera trzy karty? Ano, grać tak, aby te trzy karty nie miały znaczenia. Tak działają przedstawiane przez Alexa Ullmana dwa decki do paupera, które bazują na tokenowej agresji. Pierwszy to White Weenie Tokens, które zrobił 4-0 na jednym z daily, a drugi to Harsh Tokens – talia z czarnym spashem po Harsh Sustenance.

 

LIMITED

Wybierz Pick – Pick numer dwa w FRF

Popularny „Huey”, czyli Wiliam Jensen, dzieli się z nami garścią przemyśleń na temat opcji jakie otwierają przed nami drugie picki w drafcie Fate-Khans-Khans. Niektóre przykłady są chyba dosyć oczywiste, ale i tak warto rzucić okiem chociaż na moment i poczytać uzasadnienia do każdego z wyborów amerykańskiego prosa.

Jedno zagranie

Owena Turtenwalda nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, to gracz znany nie tylko ze swoich wyników, ale także z bardzo analitycznego podejścia do gry. Przedstawia nam ciekawą łamigłówkę sprowadzającą się do jednego zagrania w drafcie 8-4. Sama wielopoziomowość rozkminy zawartej w, zdawałoby się, prostej sytuacji sprawia, że warto się nad tą mini-szaradą pochylić i spróbować dojść do optymalnego rozwiązania.

Projektując Tempest Remastered

Jeden z tych tekstów, które w tym przeglądzie są trochę zgadywankami, „co będzie”. Ten traktuje jednak temat nie tyle od strony spekulacji, a z punktu widzenia designu, czyli tego jakim wyzwaniem jest remasterowany, reprintowany dodatek Tempesta. A że to dodatek projektowany przede wszystkim pod kątem limited, to link wklejamy w tym dziale. Niestety, nie jest to jeszcze oficjalne info od Wizardów, a opis z punktu widzenia fana i miłośnika projektowania dodatków.

 

INNE

Block Constructed nie żyje?

Ano, wygląda na to, że nie żyje – przynajmniej na MODO. Częściowo jest to wina Wizardów, częściowo format nie jest po prostu tak popularny jak kiedyś. Co można z tym zrobić? Czy warto coś z tym robić? Czy Vintage czeka podobny los? Na dwa pierwsze pytania znajdziecie odpowiedź w linku. Na to ostatnie niestety nie.

Brand Old Stories

Tytuł przypomina trochę „Brand New World”, więc zostawiamy bez tłumaczenia, ale to nie potencjalne nawiązanie do książki Huxleya sprawiło, że tekst znalazł się w przeglądzie. Powodem tym jest Liz Lamb-Ferro. Pracuje ona jako brand manager przy Magic Duels: Origins – następczyni komputerowego magica dla casuali, czyli Duels of the Planeswalkers. Z jednej strony macie więc w tekście podsumowanie informacji o wspomnianej grze i tego, czego dowiedzieliśmy się o niej w minionym tygodniu. Z drugiej, historia Liz i jej opowieść może nie są jakieś szczególnie odkrywcze i nie wyróżniają się jakoś mocno, ale to w jakiejś mierze historia każdego z nas. I, mamy nadzieję, w jakimś sensie motywacja dla przedstawicielek płci pięknej, że w Magic jest miejsce także dla nich.

Anioły miłości

Ten tytuł z kolei nie ma zbyt wiele wspólnego z zawartością. To tak naprawdę spekulacje odnośnie tego, co może pojawić się w From the Vault: Angels. Jeśli więc kolekcjonujecie te stworki albo jak macie ochotę na zgadywanki co będzie w tym produkcie – zerknijcie tu. To nie pierwszy tekst na ten temat od ogłoszenia info o zestawie, ale tu mamy kilka ciekawych wyborów. Czas pokaże czy się sprawdzą.

Elder co?

Fanów flavoru zaskoczyła niedawno informacja o tym, że będziemy mieli na Tarkirze Elder Dragony. Było to na tyle frapujące, że aż Ant Tessitore poświęcił temu tematowi tekst. Zresztą, nie on jeden poruszał ten temat, czego przykład macie w linku. Mamy tu bowiem wklejki z pytaniami i odpowiedziami Douga Beyera z A Voice of Vorthos. Flavorowi miłośnicy smoków – klikajcie!

State of the Program

Njusów jest trochę, chociaż z racji tego, że Jahn publikuje tekst w piątek, nie ma w nim tych naprawdę bombowych. Ale i tak warto zajrzeć (bo np. zmieniono w Sealed nagrody za wygrane 3-1). W sekcji opinii Jahn tym razem osobiście – o granym przez siebie Sealedzie, gdzie przegrał. Prosi on tu innych graczy o opinię, jak poradziliby sobie z podanym przez niego poolem. No a poza tym mamy decki – UB Waste Not w T2, Sultai Control do Moderna, Slivery w Pauperze, Painter’s Servant w Legacy i w Vintage Omni-Show. Na koniec jak zwykle ceny.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Gutierrez zaczyna od omówienia UB Waste Not decku od Antonino de Rosy do T2. Więcej o talii mógłby powiedzieć Ober, ale może poprzestańmy na tym, że „jak siądzie”, to deck robi frytki, ale zdarza mu się zacinać i wcale nie jest tak różowo, jak sugeruje Gutierrez – drugi plan i opcja „anty aggro” wcale nie są takie super. Im bardziej midrange’owe środowisko będziemy jednak mieć, tym lepiej deck będzie się sprawować. Na pewno jest to jedna z ciekawszych konstrukcji w aktualnym formacie. Kolejny deck to Naya Tokens Sama Blacka. Bardzo fajnie to wygląda – Gutierrez omawia wady, omawia zalety, a my mamy kolejny dowód na to, jak bardzo obecne T2 jest zróżnicowane. Jeszcze mocniej pokazuje to kolejny deck. Turbofog powraca, na razie jako spis, który musi sprawdzić się w praktyce, ale wygląda na pewno intrygująco. Kontry, removal, efekty Foga, a do tego 3 bogów – Thassa, Kruphix i Heliod. Talia w kolarach Banta. Czwarty deck to modernowy dredge. Kombinują na tym Golgari Grave-Troll coś, ale na razie nie bardzo to siada. Miłośnicy grobowych reanimacji powinni być jednak uradowani. Na koniec wampirki w Modernie. Wampirki zapowiedziano ostatnio jako część kostki, a teraz – jakimś zbiegiem okoliczności – Tom Ross złożył modernowego tribala na krwiopijcach. I deck robi całkiem fajne rzeczy.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowy przegląd spojlerów DTK – część 1

Niedościgniony, i jak zawsze najlepszy w swoich analizach, serwis PureMtgo, prezentuje swoje przewidywania cen kart z nadchodzących Dragons of Tarkir. Świetna sprawa dla wszystkich, którzy będą chcieli się wybrać na prereleasy, a tam leszczyć nieświadomych bądź bronić się przed leszczeniem swą świadomością. Przy okazji takie analizy i przypuszczenia od razu dają pewnie informacje na temat siły kart oraz możliwego zastosowania ich w constructed.

Notowania giełdowe ubiegłego tygodnia

Zestawienie największych skoków i spadków ubiegłego tygodnia uwzględnia ruchy cenowe kart sprzed Grand Prix. Jest to dośc istotne ze względu na pojawienie się GW devotion, który bardzo wzmocnił pozycję Mastery of the Unseen oraz Whisperwood Elementala w formacie. Tak czy inaczej, mamy tu warte uwagi zmiany cen: Nin, the Pain Artist (commander), Mishra’s Bauble (głównie przez modern; delve i prowess), Soul Spike (Necrotic Ooze deck), Outpost Siege, Summoner’s Pact (Amulet Combo), Animar, Soul of Elements (Tiny Leaders), Flusterstorm, Force of Will, Cavern of Souls, Blood Moon, Misdirection, Stifle, Elspeth, Fetche, Exploration, Mutavault i Shock Landy.

Puca Trade wchodzi na MTGO!

Malo znany, ale na pewno bardzo wart uwagi, serwis do handlowania kartami – Puca Trade, właśnie ogłosił plan swojego rozwoju i za pomocą serwisu crowdfundingowego zbiera kasę. Na razie zebrali 34% funduszy, w momencie pisania mieli 17146$ a celują w 50000 i raczej im się uda patrząc na szybkość łapania kasy z dotacji. Na szybko wyjaśniam jak działa PT: nasz have jest automatycznie matchowany z wantami innych użytkowników i nie trzeba przeczesywać serwisu, aby znaleźć brakujące karty albo czekać aż ktoś trafi na naszą listę i z łaski coś kupi. Robimy listę i serwis sam zajmuje się znajdowaniem chętnych na sprzedaż czy zakup. Jeszcze w kwestii rozwoju: wejście na MTGO (wymiana kart wirtualnych na papierowe), wprowadzenie trejdów kartami w różnych językach, uwzględnianie stanu kart, wersja moblina serwisu, lepsze określanie naszych potrzeb, Niby drobiazgi, a jednak potrzebne.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Narset Transcendent
  2. Ugin, the Spirit Dragon
  3. Tarmogoyf
  4. Tasigur, the Golden Fang
  5. Monastery Mentor

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil (z pomocą Sołtysa)


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (