Przegląd prasy #57 – Magic Origins i spoiler Dragonów

Mamy już pełen spoiler Dragons of Tarkir, ale Wizardzi nie dają nam odetchnąć i zaczynają podrzucać informacje na temat Magic Origins. Jeszcze we wstępie coś nostalgicznego – niedawno był 50, jubileuszowy przegląd, a teraz, wraz z 57 wchodzimy w nowy rok psychatogowej prasówki magicowej! Super sprawa, cudownie, że jeszcze nie skapitulowaliśmy, a Wy wciąż nas czytacie.

Podsumowań nie będzie, szampana nie otworzę, zamiast tego zbiorę się na drobną prośbę – jak macie coś ciekawego, przeczytaliście nieludzko dobry artykuł, albo trafiliście w mało znane magicowe terytoria internetu, to dajcie nam znać. Każda pomoc przy tworzeniu przeglądów jest na wagę złota. Tyle z próśb i sukcesów, tyle ze słodzenia, a teraz zapraszam do czytania : )

 

B Relacje z turniejów B

 

Ubiegły weekend gościł dwa odległe dla nas turnieje Grand Prix, do tego w formacie limited, więc opisze je w telegraficznym skrócie, bo raczej nie zawierają dla Polaków zbyt wiele intrygujących informacji. Jeśli jednak jesteście głodni najskuteczniejszych obecnie talii w constructed, to rzućcie okiem tutaj, na wyniki ze StarCityGames Open w Dallas.

Grand Prix: Cleveland

Na turnieju pojawiło się 1844 graczy, całość zwyciężył Bill Tsang, który w Top 8 zdraftował bardzo agresywne UR. Formatem był Khans of Tarkir / Fate Reforged Limited.

Grand Prix: Auckland

Na tym ultraubogim w zawodników turnieju pojawiło się raptem 383 graczy. Auckland leżące w Nowej Zelandii najwyraźniej nie skusił magicowych turystów do zamorskich podróży (acz, w relacji Wizardzi piszą, że to największe GP w Nowej Zelandii). Tutaj triumfował Teruya Kakumae, który w Top 8 zdraftował Mardu z Kolaghan, the Storm’s Fury. Formatem był również Khans of Tarkir / Fate Reforged Limited. Co ciekawe, do drugiego dnia wchodziło tylko 64 graczy. Co drugie ciekawe – na tym GP dyskwalifikację za oszukiwanie dostał jeden z redaktorów Channel Fireball, James Fazzolari, który z automatu został wyrzucony z ich redakcji.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Nowe informacje o Magic Origins

Podstawowe info o secie macie w linku tytułowy, ale pojawiło się też fabularne info, z którego dowiadujemy się, że obie strony Legend-Planeswalkerów będą dotyczyły innych światów. Pierwszy z nich, to ten z którego dany bohater pochodzi, druga strona dotyczy pierwszego świata, do którego planeswalkowała. W ten sposób w Magic Origins odwiedzimy aż dziesięć planów magicowych.

Trafiłem też na trailer do Magic Duels: Origins, gdzie pokazują drobne animacje z planeswalkerami Originsa:

Jeszcze PureMtgo dało swój tekst podsumowujący Pax Eastowe newsy o Originsach – taki trochę bardziej szczegółowy przegląd tego, co zaspojlowano (acha, Gideon jest z Therosa, to tak jeśli to również komuś umknęło).

Zmiany turniejowe na MTGO

Znikają Magic 2015 4-Booster Sealed i Theros Block 4-Booster Sealed oraz block constructed. Legacy/pauper/momir/vintage 8-many z payoutem 5-3-2-2 również znikają. Z tego co rozumiem, zostają tylko 2-many w tych formatach. 8 osobowe turki pozostają tylko w standardzie i modernie. Encorowe formaty draftowe limited, tj. takie, które zawierają sety legalne w standardzie będą grane w payoucie 6-2-2-2 swiss zamiast 8-4 i 4-3-2-2. W takim układzie będzie można zagrać zaraz jak wejdą Rise of the Eldrazi Flashback Drafty.

Obecne drafty Magic 2015 i drafty w Theros Bloku znikają 1 kwietnia i wskakuja za nie właśnie te wersje 6-2-2-2. Khans of Tarkir/Fate Reforged blok dosanie swoje 6-2-2-2 kiedy Dragons of Tarkir Releasy wskoczą na MTGO, czyli 6 kwietnia. Z tego co rozumiem 8-4 zostają dla nowych setów, dla starych będą nowe kolejki. Dochodzi też 1 legacy Daily, ale to już kosmetyka.

frost walkerPoznaliśmy promke FNM na czerwiec

Jest nią Frost Walker. W sumie nie ma się co dalej rozpisywać, jaki żywiołak jest, każdy widzi.

Wywiad z Liz Lamb-Ferro

Liz Lamb-Ferro, to Magic Brand Manager Magic: the Gathering. Została przepytana przez dziennikarza serwisu Hipsters of the Coastw ramach wywiadu podczas PAX East. Poruszana tematyka dotyczy Pro Tour Coverage, Unhinged 3, Battle for Zendikar, kobiet w community Mtg i przeniesienia World Championship na PAX Prime. Szczegóły znajdziecie w linku powyżej.

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Grand Prix Kraków

Już niebawem jeden z najważniejszych turniejów 2015 roku w kraju, czyli Grand Prix w Krakowie. Turniej odbędzie się 17-19 kwietnia 2015 w krakowskich Halach Expo (Expo Kraków, Galicyjska 9, 31-586 Kraków). Formatem turnieju jest Standard wraz z edycją Dragons of Tarkir, którą już w weekend będziemy poznawać na prereleasach. Warto się szybko prerejestrować online, aczkolwiek nigdy nie przebiliśmy 1300 zawodników na polskich GP, więc może nie ma co panikować z tym : )

W linku powyżej znajdziecie najważniejsze informacje o trialach, matach, wpisowym, a także przewodnik dla obcokrajowców po mieście. Z najistotniejszych informacji podajemy jeszcze ceny:

  • Grand Prix Kraków Main Event (39,99 €)
  • Grand Prix Kraków Sleep in Special Experience (59,99 €)
  • Grand Prix Kraków VIP Experience (89,99 €)
  • Infinite Trials Package – 100 packs only (44,99 €)

Rejestracja online działa do północy 16 kwietnia 2015.

Zapowiedź maty na GP Kraków

Na facebooku organizator turnieju, czyli Bazaar of Moxen, ogłosiło jak będzie wyglądać mata rozdawana na tym turnieju. Możecie ją zobaczyć poniżej. I chociaż przy głównej playmacie trochę przegapiono okazję (wiecie, Kraków, Wawel, smoki Tarkiru – naprawdę można poczuć rozczarowanie), to organizator obiecał, że maty za side eventy są już bardziej dedykowane miastu i znajdzie się na nich jakiś charakterystyczny element.

gp krakow playmat

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Pokonać GW Dewocję

Po tym jak GW Devotion podbiło szturmem GP Miami, również szturmem zaatakowało scenę truniejową. W tekście poza krótkim opisem strategii decku i jego mocnych oraz słabych stron, autor podrzuca nam pomysły jak talię można pokonać grając innymi deckami. A tu możemy zobaczyć jeszcze wyczerpujący deck tech od Adama Yurchicka o mistrzowskim opanowywaniu tej talii.

Wokół bloku: poświęcić się Standardowi

Idziemy dalej w kierunku talii opartych na devotion. Mamy tu opis silnika zielonych dewocji, również opis wspomnianego wyżej Gw Devotion, ale także opcję na produkowanie nykthosowej many ze wsparciem czerwonego. Gr i Gw Devotion mają też szybki przewodnik sideboardowania przeciw najbardziej popularnym archetypom w standardzie.

Pięć decków po pięć dolarów

Standard jest drogi? No jasne, ale da się w nim znaleźć opcje budżetowe. Oczywiście decki i ceny pochodzą z MTGO i opierają się o boty MTGO Traders, ale jednak i na żywo nie powinny jakoś bardzo nadszarpnąć portfela. Mimo rotacji, jeśli szukacie czegoś w miarę taniego i kompetytywnego, możecie zerknąć.

5 Decków z Mastery of the Unseen

Wspomniana w tytule karta robi ostatnio furorę i zdecydowanie jest to jedno z odkryć formatu. Conley Woods robi tu przegląd spisów wykraczający jednak poza sztampowe WG Devotion. Warto na to wszystko tu zerknąć choćby ze względu na BW Constellation. Deck ten zresztą wziął na tapetę inny redaktor TCG Player, czyli Frank Lepore. Pod tym linkiem znajdziecie video deck techa i omówienie tej talii.

 

MODERN

Sultai Kontrola w Modernie

A to taki w sumie nawet ciekawy opis decku. Może nie jest szczególnie wyczerpujący, ale na pewno jest w nim wszystko, co potrzeba, aby zrozumieć działanie i mieć jako takie pojęcie o talii. W praktyce jest to nie tyle Sultai, ile UB kontrola z Tasigurem, Lilianą i typowym zestawem czarów, do którego dodano zielony splash dla Abrupt Decayów i innych takich hejtujących kart. Gerard Fabiano niby wygrał podobną, ale bardziej kreaturową talią, jeden z turniejów, więc może warto nad tym trochę posiedzieć.

 

LEGACY

Z powrotem wśród żywych

Mamy tu spis reanimatora w Legacy, którym ostatnio gra sobie Joe Fiorini, autor tekstu. Ot, zwykły deck na wracaniu sobie przekokszonych stworów z grobu. Dodatkowo mamy jednak parę tipsów, trochę o sajdzie, trochę o gejmpleju i bonusowo mały wywiad z Zaciem Hillem. W sumie, to nawet nie takie „parę” porad, bo jest ich całkiem sporo i tworzą solidną lekturę dla młodocianych nekromantów w Legacy.

 

COMMANDER

Weź się za życie

Niby idea 75% w Commanderze niezbyt nas interesuje, to jednak na pewno przedstawiony gain lajfowyy deck znajdzie amatorów. Generałem jest tu Selvala, Explorer Returned, a po części opiera się na Test of Endurance jako jednym z winconów.

 

LIMITED

Sukces w Sealed nr 72

Nazwa cyklu tym razem myląca. Autor zazwyczaj pisze o sealedach, ale wyjątkowo tym razem mamy drafty i trochę ogólnie o nadchodzącym limited. Do widzenia FRF/KTK! Już wkrótce wchodzą nowe drafty z DTK. Z tej okazji Marcos Rodriguez robi przegląd mechanik z DTK i robi małe podsumowanie minionego formatu. Na dokładkę mamy dwa drafty gdybyście chcieli pooglądać sobie trochę limited.

Przygotowując się do Pre DTK

Początkujący gracze powinni tu zajrzeć, bo znajdą parę uwag odnośnie kart z najnowszego dodatku siły kolorów. Reszta… jak nie macie czasu na duże analizy, ale nie chcecie być zupełnie w lesie z nowym setem i wiedzieć o istnieniu paru co mocniejszych commonów, to również możecie zerknąć.

 

INNE

Ile legend potrzeby do zmiany żarówki?

Ten żartobliwy tytuł prowadzi do jak najbardziej poważnego tekstu. Pod linkiem Saffron Olive patrzy sobie na legendarne kreatury z Dragons of Tarkir i analizuje je trochę pod kątem grywalności, a trochę pod kątem finansów. Przy okazji możemy dla siebie podpatrzyć, czym kierować się przy ocenie legendarnych kart. A chociaż wszyscy podskórnie wiemy, że legenda musi być tania i musi być potężna, to jednak jest to nieco powierzchowne podejście, poparte intuicją, ale nie faktami. Saffron Olive podaje zaś fakty. I to dla nich warto zajrzeć.

Acha, w środku jest nieco matematyki i bardzo fajny link do magicowego tekstu o rozkładzie hipergeometrycznym… nie pytajcie, po prostu przeczytajcie jeśli macie ochotę. Na szczęście ta matematyka nie jest konieczna do przyswojenia tekstu, ale wnikliwym się przyda.

Smocza anatomia

Fantastyczny link! Mike Linneman znowu popełnił znowu tekst, który może zrobić wrażenie nie tylko na miłośnikach smoków. W kontekście Magica to kopalnia wiedzy o tych stworach. Dowiemy się zarówno pierdółek, jak co to są Hellkite’y i kiedy w Magicu mamy z nimi do czynienia, aż po kwestie poważniejsze jak ich rysowanie. Dla samych obrazków warto tu wejść. No bo gdzie indziej dowiecie się, jaką muskulaturę smoki kryją pod łuskami?

State of the Program

W newsach Jahn podsumowuje oczywiście wieści z Paxa. Reszta njusów jest już trochę nieaktualna, ale i tak warto o nich wspomnieć w ramach kronikarskiej rzetelności. Po pierwsze więc, dziś zakończyły się Alarowe drafty z okazji dnia św. Patryka. Trwały przez weekend. Po drugie, w piątek odbyło się R&D Challenge. Po trzecie, ogłoszono terminy onlinowych draftów DTK. Po czwarte, warto zdecydowanie przypomnieć, że już w tę środę wraca Rise of Eldrazzi we flashbackach i Holiday Cube. I wreszcie, zainteresowani finansową stroną Magica mogą chcieć posłuchać podcastu z radiowego programu Planet Money. W sekcji opinii, z kolei, niekończąca się epopeja o paczkach i ich cenach – rzecz jasna na MTGO. Innymi słowy o tym, czemu BNG i THS kosztują razem mniej niż JOU i co z tym można zrobić oraz gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Mount St. Helens. W deckach, jakże by inaczej, odkrycie GP w Miami – GW Devotion w T2, a dalej: Modern – Death’s Shadow Aggro, fajny Cursed Red w Pauperze, ANT w Legacy i Shops w Vintage. No i ceny (Modern lekko spada, reszta stabilnie).

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jak to pisze Gutierrez – pełne spektrum archetypów w tym tygodniu. Przegląd otwiera Mardu Midrange w T2. Deck jest całkiem fajny, o ile lubicie wariacje na temat WR. Tu czarny dodawany jest głównie pod Crackling Doom i Mardu Charmy i sajdowe Thoughtseize’y. W trochę podobne klimaty, ale inne kolory, pcha nas kolejny spis – RG aggro Kiblera. I tu za bardzo nie ma co gadać, ot najsilniejsze karty w kolorach podparte spaleniami i dużo hejstu. W Modernie Caleb Durward kombinuje z Tezzeret Giftsami. Jest tu też Tooth and Nail Alexandra Westa, oczywiście do Moderna, ale tego decku nie polecam. To nie tylko glass cannon, to jeszcze ma zrypany mana base. No i ostatni deck, czyli Worldgorger Dragon Combo w Legacy od Carstena Kottera. Pomysł stary, za to nowe wykonanie.

InkTrap

Tumblerowa stronka artysty, który wysyłając do ludzi karty przez Pucatrade, zawsze dodaje do nich jakieś grafiki. Przyznam, że obrazki mnie tak rozbawiły, że przeleciałem przez kilka stron. 

 

G Finanse G

 

Wycena Mythiców: dane, smoki i tiery

Mała analiza na temat cen mythiców 6 miesięcy po ich prereleasach, od Return to Ravnica do Khans of Tarkir. Z prostej statystyki wychodzi, że ponad połowa mythiców (56,67%) z tych setów zaliczyć można do crapu, albo taniej masy. Następnie mamy grupę kart będących staplami formatów (26,7%), z ceną od 5 do 10$, z czego wychodzi, że większość (~83%) mythiców ma cenę poniżej 10$. Co dalej, jakie są statystyki dla najdroższych kart, ile ich jest, co z nich wynika i jak to się przekłada na Dragons of Tarkir – w tekście zalinkowanym w tytule. 

Dziwne duże i rzadkie – promki i dziwadła, cz. 1

Ciekawy tekst prezentujący niezbyt znane produkty magicowe mogące mieć spora wartość kolekcjonerską i finansową. Wśród nich mamy karty z theme decków Ice Age’a z dziwnymi, wielkimi ikonkami edycji, promki z programu Players Reward, foile Alt-Art z Planeshifta, prastare karty testowe, na których Wizardzi próbowali jak będą wyglądały foile, wielkie 'oversized’ karty, avatary z Vanguarda itp.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Mastery of the Unseen
  2. Whisperwood Elemental
  3. Tarmogoyf
  4. Ugin, the Spirit Dragon
  5. Monastery Mentor

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil (z pomocą Sołtysa)


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze