Przegląd prasy #58 – Prereleasy DTK

Ze względu na prereleasy DTK nie był rozgrywany żaden większy turniej w ubiegły weekend, a nowa edycja zaabsorbowała nas na tyle mocno, że nie widzieliśmy poza nią świata. My tu psychatogowo pisaliśmy analizę, większość dużych serwisów też robiła swoje przeglądy setu, oceny kart itp. Mało było miejsca dla innych aktywności pisarsko-magicowych, ale na potrzeby przeglądu prasy udało się znaleźć trochę materiałów. Oczywiście sporo z nich dotyczy wejścia nowych kart, znalezieniu dla nich miejsca w starych taliach albo zbudowania na ich podstawie nowych decków z ambicjami na przewidzenie zmian w metagame formatów constructed (co i tak najszybciej zdarzy się na Pro Tourze).

Zabierałem się do napisania wstępu prasówki z dużą euforią, chciałem zrobić show, że mieliśmy turnieje premierowe, że to takie super, święto magica, wszyscy grali i masa ludzi o tym pisze. Jednak w trakcie zdałem sobie sprawę, że dopiero co pisałem podobny wstęp przy okazji prereleasów FRF. Kurde, Wizardzi odpalają dodatek za dodatkiem, jak tu robić z tego święto? No dobra, może wstałem lewą ręką (do pisania ważniejsza niż noga). Nie będę psuł nastroju przy kolacji, przecież jest super, Smoksy Tarkiru fajne, turnieje udane, wszyscy grali i masa ludzi o tym pisze. Przyznam też, że dawno jakiś set nie wywarł na mnie równie dużego wrażenia pod kątem jego wkładu do constructed. Pojawiła się masa fajnych kart do obecnych talii, dostaliśmy też sporo czarów, które mogą rozpocząć zupełnie nowe decki. Po co narzekać? Pora zabrać się za budowanie wypasionych, zaskakujących konstrukcji na Grand Prix Kraków.

Koniec dygresji, umarł król, niech żyje Sarkhról.

– Ober

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Aktualizacja banów i restryktów

Jakoś nie było wielkich spekulacji przed tym ogłoszeniem, a jednak coś tam się poruszyło:

Pauper: Treasure Cruise dostał bana.

100 Card Singleton: Skullclamp również dostał bana.

Nie są to banicje tak spektakularne jak wywalenie Birthing Poda i Deathrite Shamana z moderna, ale to zawsze jakieś istotne zmiany w metagame’ach.

Nie każdemu dane prereleasy DTK

Rosja, o dziwo nie ze względu na swoje wojny, ale na swój radziecki, pokręcony charakter, ma sporo problemów z organizacją rzeczy na czas. Nie inaczej się stało z prereleasami, które nie mogły odpalić się w ubiegły tydzień. Zawiniły służby celne, które zatrzymały produkt na granicy. Co ciekawe, kiedyś z podobnego powodu Wizardzi mieli problem z Grand Prix bodajże w Moskwie. Tu nie podam stosownego linka, musicie uwierzyć w pamięć dziadka Obera. Tak czy inaczej, z tego co powiedział Reddit pre się nie odbyło, a przy okazji wypłynęły jakieś problemy z regionalnym koordynatorem na terenie ich kraju. Więcej możecie poczytać tutaj. Od własnych komentarzy się powstrzymam, aby nie robić tu magicowego-onetu.

Ogłoszenia Magic Online na 17 marca 2015 – promki, newsy

MOCSową promką za kwiecień będzie Damnacja w fullartowej formie. Przy okazji warto wspomnieć, że obecny sezon kończy się 25 marca. Nie ma więc wiele czasu na zdobycie QP w sezonie 4 (z Courserem), ale za to sezon 5 (z Damnacją) potrwa aż do 29 kwietnia. Ponadto, będziemy mogli dostać Dragonlord’s Servant za udział w eventach i Suspension Field za aktywność sklepową. Z linka dowiemy się też trochę o prereleasach DTK. Zaczną się one 3 kwietnia, czyli w Wielki Piątek, a skończą w poniedziałek świąteczny (6 kwietnia). 

kwietniowe MOCS i MOPR Promos

Linkowane ogłoszenia i njusy zawierają również informacje o naprawianych bugach i ulepszeniach programu. Jak chcecie, rzućcie okiem – większość z nich jest średnio ciekawa, ale jest jedna rzecz, o której warto tu wspomnieć. Wizardzi dodali licznik gier w oknie kolejek. Innymi słowy, nie musimy już machać kursorem i liczyć po kolei każdy pojedynek, dzieląc to potem przez dwa. Teraz możemy sobie zobaczyć od razu jak wiele meczy jeszcze się toczy. Niby nic, a jednak cieszy i jest dowodem, że Czarodzieje wsłuchują się w uwagi graczy.

Bonus:

Jak jesteś niezwykłym członkiem społeczności magicowej, odpowiedzialnym za przestrzeganie zasad, możesz o sobie powiedzieć „I am the Law!” i takie tam, czyli jesteś sędzią magicowym, to może Cię ucieszyć objawienie nowych promek sędziowskich: judge-promos-coming-soon-2015-03-23. Chyba najwartościowszą z promek jest tu Wasteland. Ostatnio widać, że Wizardzi chcą trochę więcej tych landów wrzucić na rynek, ale te promki na pewno nie obniżą ich kosztów, tylko pewnie osiągną jakieś astronomiczne ceny.

promo Wasteland

Od prereleasa do Pro Toura

Tekścik skupiony głównie na życiu obecnych magicowych sportowców, ich wyścigu po tytuły i zaproszenia na Worldsy, taki trochę „pudelkowy artykuł” z naszego świata. W czym rywalizuje Maynard i Wescoe, do jakiego teamu przeszedł Jacob Wilson, kto ma najwięcej punktów ubitych na turniejach Grand Prix? Wszystkie odpowiedzi w linku zawartym w tytule.

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Grand Prix Kraków

Już niebawem jeden z najważniejszych turniejów 2015 roku w kraju, czyli Grand Prix w Krakowie. Turniej odbędzie się 17-19 kwietnia 2015 w krakowskich Halach Expo (Expo Kraków, Galicyjska 9, 31-586 Kraków). Formatem turnieju jest Standard wraz z edycją Dragons of Tarkir, którą już w weekend będziemy poznawać na prereleasach. Warto się szybko prerejestrować online, aczkolwiek nigdy nie przebiliśmy 1300 zawodników na polskich GP, więc może nie ma co panikować : )

W linku powyżej znajdziecie najważniejsze informacje o trialach, matach, wpisowym, a także przewodnik dla obcokrajowców po mieście. Z najistotniejszych informacji podajemy jeszcze ceny:

  • Grand Prix Kraków Main Event (39,99 €)
  • Grand Prix Kraków Sleep in Special Experience (59,99 €)
  • Grand Prix Kraków VIP Experience (89,99 €)
  • Infinite Trials Package – 100 packs only (44,99 €)

Rejestracja online działa do północy 16 kwietnia 2015.

Wasze pierwsze Grand Prix

Na stronie Bazaar of Moxen, czyli organizatora najbliższego polskiego GP, pojawił się mały zbiór porad dla graczy, którzy chcą się pierwszy raz wybrać na tak duży turniej, zwłaszcza dla tych, którzy myślą o występie w Krakowie. Dobrze jest sobie przyswoić takie informacje, przejrzeć jakie turnieje odbędą się w ramach side eventów itp. Jak byłem młodym magicowcem i wybierałem się na jakieś większe turnieje, to zawsze czytałem takie informacje od deski do deski.

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Prezenty od DTK dla decków z devotion

Conley Woods zebrał najważniejsze karty jakie Dragonsy dały taliom opartym na devotion. Przyznam, że już od pierwszych spoilowanych kart widziałem ogromny potencjał do dewocjonalnych talii i byłem nimi uradowany jak dziecko. Właściwie wszystko co jest dobrym mana sinkiem, a najlepiej, aby stało na stole i samo dodawał osię do dewocji jest tu w cenie. Przegląd Conleya zebrał wszystko w całość i bardzo jestem rad, że sam tego nie muszę ogarniać, a chciałbym na pewno kilka z tych pomysłów przetestować przed GP Kraków.

Najbardziej przeceniane karty z Dragons of Tarkir

Nie wszystko złoto co się świeci. Matt Sperling dość celnie podsumowuje wybrane karty jakie dał nam Dragons of Tarkir, te o których podczas spoilowania mówiło się trochę więcej i rozbudzały naiwną fantazję niektórych graczy. Crapy lub gamebreaker-wanna-be zostają obdarte z farby i cekinów. Artykuł o tym, żebyście nie wpadli w pułapkę budowania na siłę decków dookoła tych kart czy wciskali je na testing i tracili czas. It’s a Crap! No może z jednym wyjątkiem – Lightning Berserkera będę przeciskał w mono redach.

Liczbowe podsumowanie standardu przed Dragonsami

Tu akurat nie ma co opisywać, warto po prostu wejść i zdać sobie sprawę czym graliśmy w standardzie, jak to wyglądało liczbowo, jakie kolory dominowały i które karty można było najczęściej spotkać. Swoją drogą, ciekawe czy umiecie wskazać najczęściej graną kartę z dwójki? Sprawdziłem  ja bym nie trafił. to samo się zresztą tyczy sideboardów.

Ciekawostka z Ordealami

To żaden artykuł i sprawa poruszona w wątku powyżej części z Was jest pewnie znana, a nawet wydaje się oczywista, ale mi się taka nie wydała i poczułem się oświecony, jak to przeczytałem. Drobiazg ze standardu, a jednak może komuś wygrać grę i warto takie „techy” podrzucać. No dobra, do rzeczy – na Ordealach therosowych jest napisane wprost „jeśli ordeala poświęcasz to…”. I tu jest diabeł pogrzebany, jak użyjesz np. Atarka’s Commanda, aby w odpowiedzi na atak stwora z Ordealem go pozbawić aury, to będzie zonk. Command tak samo jak np. Abzan Advantage nie niszczy aury, tylko każe ją poświęcić, a ta, zgodnie z wordingiem się odpali i da swój efekt. Idąc dalej można wykorzystać takiego Abzan Advantage na samego siebie jak gramy Ordealami, albo w bardziej eternalowej grze wykorzystać wspomniane aury z Auratogiem. Wiem, że praktycznie nikt nim nie gra, ale nazwa serwisu i nasze powiązania rodzinne zobowiązują : ) Takie małe, a cieszy. Takie małe, a warto jednak znać najróżniejsze triki w constructed i wygrywać dzięki nim gry.

Dragons of Tarkir w sideboardach

Pewnie zauważyliście już, że DTK dało nam sporo sideboardowych. Takich, co się w młodości mówiło „ej, bez chamskich kart na kolory!” xD Owen Turtenwald omawia 7 takich kart, które jego zdaniem znajdą się w sideboardach topowych decków. Nawet ustawił je w swoistym rankingu siły.

 

MODERN

Nowa strona o modernie

Tym razem nie artykuł, ale swoista reklama całej strony. Na reddicie wypatrzyłem wątek o stronie Modern Nexus (miała się oryginalnie nazywać Masters of Modern, ale istniał już taki podcast, więc założyciele serwisu się przebrandowali na szybkości). Polecam przejrzeć zasoby strony i odwiedzać ją w miarę regularnie, zapewne będzie kolejnym przydatnym źródłem wiedzy o tym formacie.

Pora wydać komendy!

Jak oryginalny tytuł sugeruje, tekst jest częścią cyklu, w którym autor będzie komentował karty z Dragonsów pod kątem ich zastosowanie a modernie. W pierwszej cześci, Reid Duke omawia Commandy. Tekst króciutki, ale daje ogólne rozeznanie w tym, jak złote rozkazy smoczych elderów można wpasować w znane decki tego formatu. Troszkę głębiej do tematu podszedł autor z PureMtgo, który wybrał trochę więcej kart, jego zdaniem mogących coś pokazać w modernie. Artykuł, który dobrze uzupełnia tekst Reida, znajdziecie tutaj.

 

LEGACY

Missed Triggery

W sumie to takie historyjki trochę o missed triggerach, takim tracącym ciepło, lecz wciąż gorącym temacie. Ile się traci na zbyt szybkim graniu, nie pilnowaniu własnych triggerów, o tym właśnie pisze autor w otoczce gier z legacy. Jako bonus dostajemy na koniec kolejne dwie historyjki, tym razem z cyklu „grałem z typem”, ale ponoć to takie wisienki na torcie. Wśród nich opis meczu R/B Goblins vs Enchantress oraz R/B Goblins vs Reanimator. Czytanka do poduszki.

 

COMMANDER / TINY LEADERS

26 decków w rok – epizod 15: Boros

Anax and Cymede standardu nie zawojowali, ale trzeba przyznać, że jest to karta z potencjałem. Ot, choćby potencjałem w casualowych formatach takich jak Commander i Tiny Leaders. Dowód tego w tekście, w którym mamy dwa spisy – jeden ze 100 kartami, jeden z 50. Oba decki to coś dla miłośników agresji i tokenów.

 

COMMANDER

Jedna idealna karta

Carlos Gutierrez omawia nam casus karty, która pojawia się znikąd i nagle trafia do każdego decku, bo tak fajnie wszystko skleja w różnych strategiach. Oprócz omówienia samego zjawiska, oczywiście w Commanderze, mamy tu okazję zobaczyć 3 całkiem fajne decki. Generałami są tu Ephara, Child of Alara i innistradowy zombie Gimgrin. A wszystko dzięki Read the Runes. Do tego parę słów o kartach z DTK.

 

LIMITED

Analiza Dragons of Tarkir serwisu PureMTGO

Większość materiałów uzupełniających, linków, lineczek, smaczków, flavourów, cudów, cudaków, spisów introsów i pochodnych – nawrzucaliśmy do naszego kompendium wiedzy o nowym dodatku, czyli do Analizy Dragons of Tarkir. Jednak zalinkowana w tytule analiza jest jedną z najlepszych w internecie. Nie tylko ładnie przedstawione statystyki, ale jeszcze wyciągnięte są z nich bardzo celne wnioski. Czytajcie, uczcie się, rozwalajcie przeciwników w nowym limited!

 

INNE

State of the Program

Jakoś tak wyszło, że wszystkie njusy w tym tygodniu opublikowane u Jahna mamy już omówione i nie bardzo jest co dodatkowo podkreślać. W sekcji opinii mamy trochę o nowych kolejkach, czyli 6-2-2-2 i o tym, czemu warto dać im szansę. To o czym Jahn pisze ma sens. Warto zerknąć też na pewno na króciutkie omówienie flashback draftów Rise of Eldrazi pod kątem cen. Do tego dostajemy spisy talii: Sultai Superfriends w T2, UG Infect w Modernie, paupera pomijamy bo deck z Treasure Cruise, Reanimator w Legacy i Dredge do Vintage. I wreszcie ceny, a w nich spadki w T2, spadki w Modernie i spadki w eternalach.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd zdominowały decki do Moderna i przewidywania talii w standardzie. Mamy tu wyróżnioną mono U dewocję Todda Andersona i mono R dewocję Brada Nelsona. Ot, standard. W modernie dostajemy spis Living Enda, ale nie taki do końca typowy. Tu Sprayquaza w Daily połączył to ze Splinter Twinem i zdecydowanie warto to zobaczyć! Czwarty deck to zastępstwo Poda – Bant Chord. A skoro Pod, to mniej więcej wiecie już czego się spodziewać. No i na koniec Legacy i deck prosto z Vintage, czyli combo Imperial Bomberman z tanimi artefaktami i wracaniem ich sobie z grobu wzbogacone o nowe techy. 

 

G Finanse G

 

Przewidywana wartość DTK

Saffron Olive analizuje na goldfishu najnowszy dodatek pod kątem EV zarówno pod kątem pojedynczych kart, jak i ogólnie jako set. Warto tu zwrócić uwagę, że DTK w stosunku do innych dodatków jest niezwykle tanie i porównać je można do niezbyt przychylnie przyjętego Dragon’s Maze (pudło się zwraca dopiero, gdy jet w nim Narset). Najważniejsze co z tego tekstu wyniesiecie to spekulacje na temat trendów na przyszłość i wiedzę, czy warto otwierać paczki DTK, czy nie. Materiał jest głównie dla trejderów, ale osobom, które planują zakupy lub mini inwestycje w boksy, też się przyda.

Co kupować, co sprzedawać z DTK

Przewidywania zmian cen kilku nowych kart z komentarzem. Oczywiście ceny określane pod kątem zastosowania kart w constructed, więc w tekście macie głównie karty, które ludzie chcą gdzieś zastosować, wepchnąć po taliach, zbudować dookoła nich secret techy czy też pakować do  tier 1 decków z poprzedniego formatu.

Dziwne duże i rzadkie – promki i dziwadła, cz. 2

W poprzednim przeglądzie mieliśmy część pierwszą z „Muzeum Osobliwości” Magica, teraz dostajemy uzupełnienie o kilka nowych kategorii. Wśród nich DCI Membership Promos (ba, nawet byłem członkiem tego programu!), promki arenowe (ligowe), książkowe i magazynowe, specjalne karty z prereleasów, Junior Super Series, FNMów i wielu, wielu innych, o których mogliście nawet nie mieć pojęcia. Warto wiedzieć ile stoi świecący alter-full-art Mutavault promo zanim go oddamy jakiemuś sklepowi na GP albo jak pojawi się z nim tania aukcja w jakimś serwisie.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Snapcaster Mage
  2. Monastery Mentor
  3. Ugin, the Spirit Dragon
  4. Tasigur, the Golden Fang
  5. Whisperwood Elemental

 

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil (z pomocą Sołtysa)


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze