Przegląd prasy #62 – Grand Prix Kraków!

Święto Magica na szczęście wypaliło świetnie (w odróżnieniu od żużlowej padaki w stolicy) i poza fajnym eventem dostaliśmy świetny występ Bartysa. On na pewno też cieszy się z wywalczonego przez siebie wyniku i zaproszenia na Pro Tour. Grand Prix Kraków pobiło polski rekord liczby graczy na jednym turnieju, ściągnęło masę prosów, którzy mieli dość blisko z zakończonego niedawno Pro touru i dało nam wspaniałem emocje przez 3 dni ciągłego grania.

Tradycyjnie zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy po więcej szczegółów i ciekawostek.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kraków

Tyle czekaliśmy i wreszcie się doczekaliśmy! Magicowe Grand Prix wróciło do Krakowa, a Polak wrócił do Top 8 turnieju. Grało 1149 osób. Do drugiego dnia przeszło 37 Polaków, najlepiej z nich zagrał Bartek Lewandowski, który zakończył w Top 4 grając swoją wersją Jeskai Tokens. Niestety w półfinale Bartysowy deck uległ w walce z Esper Dragonami. Powtórzyła się w ten sposób historia rodem z Fate Reforged, kiedy to Ojutai i Silumgar połączyli swe siły (z pomocą zdradzieckiego Tasigura) i dokonali rzezi na świątyni klanu Jeskai. Jeszcze ciekawiej jakby Bartys grał Shu Yunem, a rozwaliliby go właśnie Ojutaj, Silumgar i Tasigur (w Esper Dragonach zazwyczaj nie ma tego ostatniego).

Bartys - grand prix krakow 2015

Cały turniej wygrał Alexander Hayne, który grał jednym z sześciu Esper Dragonów, które znalazły się w Top 8.

Hayne na Grand Prix Kraków

A jak poszło pozostałym Polakom? Oto nasi gracze, którzy skończyli w kasie:

Top 4: Bartek Lewandowski
12. Grzegorz Kowalski
14. Jakub Bański
20. Bartosz Bruski
30. Grzegorz Czapor
33. Przemysław Knociński
36. Hubert Pszczółkowski
41. Jakub Grefling
51. Krzysztof Morzyc
52. Kamil Ladachowski
53. Michał Lorenc
58. Michał Kępiński
61. Mateusz Lissowski
62. Paweł Pędrakowski

Jest ich 14. Dla porównania – w 2014 było to 13 osób, ale żadna z nich nie dotarła do Top8. Najwyżej był Albert Strebejko, na 12 miejscu.

Z tego eventu mamy też trochę linków, do których warto zajrzeć. Zacznijmy od Decklist z Grand Prix Triali. Warto zauważyć, że rozegrano ich aż 37, co jednak jest dużą liczbą. Dobrze przy tych decklistach wziąć pod uwagę, że czasem gracze się dogadują na zasadzie „potrzebuję bye’a, weźmiemy splita?”. I tak warto się jednak tymi spisami zainteresować, tu wspominając o dwóch kwestiach.

Pierwsza rzecz, o której warto wspomnieć, to że wygrało tu sporo Polaków, 14 konkretnie, jeśli się nigdzie nie pomyliliśmy – wizardzi tu dość frywolnie te nazwiska potraktowali. Jakub Janeczek, Mateusz Kuźmiński, Maciej Faustyn, Michał Szklarski, Jan Brożek, Marcin Markiewicz (którego przeinaczono, z tego co rozumiemy, na Martin Markiezice), Kamil Banach, Michał Matreńczyk (zakładamy, że to Polak, Michał Marteńczyk), Tomasz Sodomirski, Mathieu Deloly, Kamil Kulczyński, Adam Gerwatowski, Paweł Stopa, Jakub Jandak ugrali sobie 2 baje na start main eventu. Innymi słowy mniej więcej 1/3 decklist i zwycięstw to nasi.

Druga rzecz to meta zwycięzców – mamy tu: 3 Esper Dragons kontrola, 3 Abzan Midrange (ciekawy deck Mohameda Nabila), 2 Ascendancy Combo, 3 Boss Sligh/RDW, 3 Atarka Sligh, 1 Bant Ojutai, 5 Abzan Aggro, 2 4c Whip (Abzan – jeden splashujący niebieski, drugi czerwony), 1 Sidisi Whip, 1 RG Aggro, 3 RG Devotion, 1 BG Devotion, 2 Temur, 2 Ascendancy Tokens, 2 Jeskai, 2 UB Control, 1 BR Warriors. Na pewno nie możemy narzekać na brak grywalnych decków! Ta lista pokazuje, że obecne T2 jest naprawdę zdrowe i różnorodne. Oby ostatnia dominacja kontroli nie przełożyła się tylko na zbyt dużą liczbę tego rodzaju decków i popularność tego rodzaju konstrukcji. Wykorzystać to na pewno będą mogły agresywne weenie decki. Rzuca się też w oczy liczba Abzan Aggro, Atarka/Boss Sligh, Esper kontroli i RG dewocji. Można to odczytać jako wskazanie, które decki to Tier 1, a które zaliczyć możemy w niższych kategoriach. Obecny Standard jest jednak tak podatny na zmiany meta, że to co dziś jest dobre, jutro może okazać się graczem z drugiej ligi.

Dla mnie najciekawszą talią – oprócz Temura Janeczka i Rajacica – jest talia Kamila Kulczyńskiego, czyli coś co spisałem wyżej jako 4c Whip, ale bicza tak na dobrą sprawę nie ma (jest 1 sztuka), a zamiast Sidisi ma Siege Rhino. Niebieski splashuje po draw (Dig Through Time, Sultai Charm) i Ojutaia w mainie, a do tego gra Garrukiem. Nie chcę oceniać tej talii dopóki nią nie zagram, ale dla mnie to najbardziej oryginalny spis turnieju (podobnym grał też Tomas Krejsa, ale korzystał z Atarek i jego spis, choć w wielu miejscach podobny, to jednak już bardziej typowy Abzan). Myślę, że warto też wspomnieć o BR Warriorsach Aki Vainio. Jak wiecie Ober grał czystym mono B aggro i sobie chwalił (spis jest na naszej fanstronie fb). To jest podobne i do czarnej agresji, i do czerwonych oraz czerwono-zielonych slighów i RDW, ale nieco bardziej midrange’owe.

Niepokonani – kolejny ważny link w wątku GP od Wizardów to decklisty, które w Day 1 nie przegrały. Mamy tu Esper Dragons Robina Dolara – gracz ten potwierdził zresztą skuteczność dochodząc do Top 8, Abzan Controlę Andreasa Relina, Esper Dragons Martina Müllera (i znowu gracz z Top 8!) i Michaela Durhama z Red Aggro. Czterech graczy i trzy decki kontrolne i jeden, który kontrole zabija zanim są one w stanie cokolwiek zrobić. Kolejny dowód na to, że w T2 odeszliśmy od midrange’owych konstrukcji, które przegrywają z kontrolami i jeżeli chcemy z tymi deckami wygrywać, powinniśmy albo odpowiadać inną kontrolą, albo iść w aggro. Na krakowskim GP wyszło, że kontrole są bardziej spójne, bo zagrabiły prawie całkiem Top 8, ale PT udowodnił, że „tępe aggro” należy brać pod uwagę. Tu jeszcze mała uwaga w kontekście „tępego aggro” – typu decków, o którym wielu mówi, że tam nie trzeba myśleć, że to talie, które wybierają gorsi skillem gracze. Po części macie rację, w grę wchodzi także cena takich spisów, ale w obecnym T2 nie liczy się aż tak bardzo to kto czym gra i samo wzięcie kontroli nie jest równoznaczne z „pro playerem”. Dużo ważniejsza jest decyzja związana z meta. Aggro przestało być wyborem ubogich, stało się wyborem rozsądnych. „It’s a meta call”. Potwierdza to zresztą Tobi Henke w tekście, w którym wymienia red aggro – obok Esper Dragons i Abzan aggro – jako jeden z aktualnie trzech głównych decków.

No i wreszcie linki do spisów decków z top 8 i top 16. Zignorujmy na moment top 8, bo nie jest ono jednak do końca reprezentatywne. Dopiero w Top 16 wychodzi nam, że format jest bardziej zróżnicowany i nie składa się tylko z Esper Dragonsów. Mamy tu Bant Heroica, RG Smoki, Abzan Whipa, Esper Smoki Ulricha, GW Aggro, G Devotion Kuby Bańskiego, Abzan Midrange i Abzan Control. Znamienny jest brak tu jakiejś silniejszej reprezentacji aggro decków. Lepsze byłyby dane z całego top 32, ale można chyba powiedzieć, że po Pro Tourze agresjom było nieco trudniej – inne decki i gracze byli już na nie lepiej przygotowani. Z pomocą przychodzi trochę przegląd meta z Day 2 ze strony Wizardów. Na 152 talie najpopularniejsze są Red i Abzan aggro – w sumie 57 osób grało tymi archetypami.

I na koniec – nie samymi GP człowiek żyje, side eventy też się odbywają. Jeden z naszych, gracz o ksywce Xaron na mtgnews.pl, prawie wygrał turniej SSS. Prawie, bo w finale przegrał 1-2. Jak wiecie coś jeszcze o sukcesach Polaków, to dajcie nam znać, a my tymczasem gratulujemy wszystkim naszym rodakom dobrych wyników.

P.S. w niedzielne południe mieliśmy też info, że z sajtu poleciało aż sześciu trejderów (Bazaar of Moxen widać bardzo dbał o swoje interesy), co jest dość sporą liczbą jak na Grand Prix.

Grand Prix Kyōto

Daleko, daleko, w najbardziej dziwacznym kraju na Ziemi (oprócz Polski) również rozgrywano Grand Prix. Kyōto ugościło 1943 graczy walczących w formacie Legacy. Wygrał Yuta Takahashi UW Miraclami. Warto też zwrócić uwagę na obecność w topie Shouta Yasooka, który na PT był drugi. Decklisty z tego turnieju możecie zobaczyć tutaj.

Pierwszy turniej z serii MagicCardMarket

Warto też zaznaczyć, że w miniony weekend w Rzymie debiutowały turnieje MCM. Main event w Modernie wygrał Niemiec Wagner Pascal, grający bezstormową Ascencją (Pyromaster Ascension), który również podbił main event Legacy, grając w nim dla odmiany ANTem. Main event Vintage wygrał Togores Rodrigo grający Gush Mentorem, zaś Standard został zdominowany przez Tristana Polzla i jego Red Deck Wins.

Inne turnieje

Tu krótko. W miniony weekend odbyły się jeszcze turnieje SCG:

Decklisty i zwycięzców możecie zobaczyć w linkach na Goldfishu.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Ogłoszenia MTGO na 14 kwietnia

Warto przypomnieć, że czas releasów kończy się już w tę środę. Innymi słowy zagrać te specjalne turnieje będziecie mogli jeszcze jutro tylko, ewentualnie pojutrze z rana. Ogłoszona też promkę MOCSową za szósty sezon. Będzie nią Pernicious Deed z naprawdę pięknym artem:

Za Event Promo posłuży za to Repeal, a Store Promo to Abzan Beastmaster.

Regionalne Pro Tour Qualifiersy (RPTQs) na Pro Tour Magic Origins

Już w najbliższą sobotę, 25 kwietnia 2015, będą odbywały się na całym Świecie turnieje RPTQ. Aby zagrać w jednym z takich turniejów, trzeba było wygrać zaproszenie na lokalnych PPTQ lub nałapać masę Pro Punktów. Najbliższe RPTQ dla Polaków odbędą się w Pradze Czeskiej (Cerny Rytir Praha), Londynie (Dark Sphere), Dusseldorfie (Mage Store), Sztokholmie (Dragons Lair – Stockholm), Rzymie (Best Western Blu Hotel Roma), Lionie (Carta’jeu), Sankt Petersburgu (GaGa Playloft) i Madrycie (Evolution store). Zobaczymy jak pójdzie ten turniej i co powiedzą o nim gracze. Będzie to premierowe odpalenie turniejów kwalifikacyjnych w nowym systemie gry o Pro Tour.

Przypominamy, że gracze z Top 4 Regionalnych Pro Tour Qualifierów ze 128 lub mniej graczami, otrzymają zaproszenie i bilet lotniczy na Pro Tour Magic Origins, zaś gracze z miejsc 5-8 dostaną zaproszenie na kolejne RPTQ. Jeśli na turnieju będzie więcej niż 128 osób, to zaproszenia na PT dostają gracze z całego topa. Formatem jest standard, Planeswalker Points multiplier wynosi x5. Kartą promo jest Liliana of the Veil.

Lista zaproszonych znajduje się tutaj, zaś tu są bardzo ładnie nałożone na mapę turnieje PPTQ.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Pyrkon

Wielkimi krokami zbliża się do nas Pyrkon, który odpala się już w najbliższy weekend (24-26 kwietnia 2015) i jest jedną z najważniejszych imprez growych w Polsce. Cosplayerzy, pisarze, komiksiarze, filmowcy, fantaści, mangowcy, a także magicowcy mają swoje święto w północnej części kraju. Zresztą impreza jest wydarzeniem na ogromną skalę i ściąga też gości z zagranicy.

Blok magicowy jest dość bogaty i zawiera m.in: FNMy, PPTQ w sealedzie, PPTQ w modernie, GPT Paryż, pyrkonowe legacy, masę draftów, turniej 2HG, rozgrywki w Tiny Leaders, French Commander oraz turnieje dla początkujących.

Rozpiskę turniejów macie na forum.

Gnomicon

Kolejnym ważnym wydarzeniem na mapie polski jest zbliżający się Gnomicon w Szczyrku, miejsce bardzo bliskie psychatogowemu sercu. Chcielibyśmy serdecznie Was zaprosić na ten mini konwent, który odbywa się w dniach 22-24 maja. W poniższym spoilerze rozpiska turniejów magicowych:

Spoiler

Piątek

17:30 – FNM Standard, wpisowe 15 zł
20:00 / 20:30 – FNM Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.

Sobota

10:30 / 11:00 –  PPTQ Milwaukee, Sealed Deck Dragons of Tarkir + draft w Top8, wpisowe 100 zł
18:00 – Draft Modern Masters 2015, wpisowe 135 zł, 3 boostery do drafta, 1 do puli nagród.
21:00 – EDH Tiny Leaders, wpisowe: 15 zł w całości przeznaczone na nagrody

Niedziela

10:30 / 11:00 – EDH Multiplayer, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród
12:00 – Draft Dragons of Tarkir, 30 zł jeżeli bez nagród dodatkowych, 40 z 1 boosterem do puli nagród
14:30 – Standard, wpisowe 15 zł, 1 booster do puli nagród

Możliwe, że odbędzie się także drugie PPTQ do Milwaukee, wtedy zastąpi turnieje niedzielne.

Oprócz Magica na konwencie odbędą się też turnieje w Legendę Pięciu Kręgów, turniej klasy master w Warhammera Fantasy Battle, spore turnieje Warmachine & Hordes, Warhammera 40k, i możliwość prawie ciągłego grania w gry planszowe. 

Organizator prosi zainteresowanych o rejestrację przez formularz, który znajduje się tu: http://bitly.pl/rejestracja. Po rejestracji przesłana będzie informacja z potwierdzeniem obecności i informacja z danymi do przelewu.

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura :)

LSV zaprasza na Grand Prix Las Vegas

Luis Scott-Vargas zaprasza! Czy możecie się oprzeć? No nie, w końcu to LSV. Rzecz zaś dotyczy największego chyba GP w najbliższym czasie – GP Las Vegas. Pamiętacie jak w ubiegłym roku ten sam turniej w formacie Modern Masters limited zebrał ponad 5000 graczy?

Oprócz unikatowego LSV tokena, dowiecie się stąd też co fajnego przygotował tam organizator czyli Channel Fireball. A żeby zaostrzyć apetyty – będzie 30 artystów, 40 sklepów, nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Pro Tour Dragons of Tarkir: Analiza archetypów

Ten tekst to całe mnóstwo spisów z Pro Tour i krótkie komentarze do nich od Adama Yurchicka. W oczy rzuca się spora liczba kontroli i dewocje. Nie mogło też zabraknąć aggro, wyróżnia się jeszcze Chromantiflayer i deck Craiga Wescoe. Resztę dość dobrze znamy. Jeśli szukacie linka z podsumowaniem meta na Pro Tourze i chcecie orientować się w obecnym standardzie, to warto zajrzeć do tego linka.

Mono Red Aggro do Standardu

Tekst od Franka Karstena o talii „easy to learn, hard to master”, jak to on sam pisze. Artykuł jest naprawdę dobrze i drobiazgowo opracowany i porusza wiele najbardziej palących kwestii. Nie ma się więc sensu rozpisywać – po prostu jeśli tym gracie (lub w ogóle gracie T2), to przeczytajcie.

Standard Esper

Jeszcze jeden ważny tekst z CFB. Tym razem mamy tu opis Esperowych smoków od PVDR. Dość powiedzieć, że Paulo dostał się do Top8 krakowskiego GP. To powinno wystarczyć jako polecenie tego deck techu.

 

MODERN

Becoming a Modern Man: Mit spełniony

Autor rozkminia Myth Realized pod kątem Moderna. Mamy tu więc deck tech UW kontroli z opisem wyboru kart i możliwymi opcjami. Dodatkowo filmiki z gier, pokazujące jak deck działa. I na koniec, jako miły dodatek, mamy tu też dwa inne spisy, w których enchantment z Dragonsów może się sprawdzić – Jeskai Control i Enduring Ideal.

 

LEGACY/VINTAGE

Eternal Spotlight: fluktuacje kwantów i Token Elementale

Trochę tekst o wszystkim i o niczym – tak długi, że można się w nim zgubić, ale zawsze to materiał o Vintage. Mamy tu „historię pewnego obsysu”, spisy Jeskai Mentora i UR Delvera i mini deck tech do tego drugiego wraz z garścią porad i spostrzeżeń o pewnych wintydżowych zagraniach oraz pogadankę o wariancji w Magicu i tiltowaniu. No a przy okazji, skoro autor poleca, to i my polecamy osobom z odrobiną czasu do posłuchania podcastu So Many Insane Plays o Gitaxian Probe. Ponoć wnikliwa analiza karty.

 

COMMANDER

Najlepsze sposoby na pozbycie się wkurzających Commanderów

Po zmianach zasad z tzw. tuckiem w EDH trzeba jakoś dostosować się i znaleźć skuteczny sposób na pozbywanie się generałów. Na pomoc przybywa więc Tomer Abramovici i serwuje tekst, w którym mamy przegląd kart jakimi możemy rozwiązywać ten problem. Czy to wszystkie warte wzmianki opcje – na pewno nie, ale sam temat wart uwagi.

 

LIMITED

Preview drafta z DTK

Chodzi tak naprawdę o omówienie pierwszych trzech picków z jednego z pierwszych dwóch draftów DTK. Tekst dotyczy turnieju z drugiego kwietnia, czyli tego późniejszego. Grali w nim Frank Lepore, Julian Knab, Kenji Egashira, Paul Cheon, Graham Stark, Scotty MacCallum, Marshall Sutcliffe i pracownik Wizardów – WotC_Astocles. Całość była oczywiście streamowana, ale jeśli ktoś przegapił, to może rzucić okiem. Warto o tyle, że draftują prosi i co stosunkowo rzadkie mamy ogląd wszystkich picków wszystkich graczy, a nie tylko jednego.

Sukces w Sealed 77

Ten tekst jest trochę podobny do tego powyżej, ale zamiast omówienie drafta z premierowego turnieju mamy omówienie drafta z Pro Tour. Jest o sygnałach i o strategii drafterów. Ponadto tekst jest okraszony filmikiem z drafta 8-4.

Brakujące elementy…

…czyli dlaczego Silumgar to nie jest najlepszy deck, a drafty 8-4 sprawiają, że jesteś gorszym graczem. Jeszcze nie jesteście zaintrygowani? Ok, to powiem tak – z tekstu dowiecie się co nieco o Kapitanie Ameryka statystyki, Abrahamie Waldzie, oraz o tym, dlaczego dzięki niemu w czasie II Wojny Światowej USA straciło mniej samolotów i lotników. Co to ma w ogóle wspólnego z MTG? Angielskie słówko „bias” powinno być wystarczającą podpowiedzią, a jeśli nie to po prostu kliknijcie linka. To jeden z najlepszych tekstów w tym przeglądzie.

Analiza Limited: DTK/FRF

I jeszcze na dokładkę trochę statystyk z 25 tysięcy draftów na MTGO. Niektóre wyniki, jak np. zwycięskie archetypy, mogą być zaskakujące. Chodzi mi tu głównie o dość wysoki win % talii o trzech i więcej kolorach – nawet jeśli to tylko splashe, to znak, że DTK/FRF wcale nie musi być tak dwukolorowe jak wieść gminna niesie; oczywiście, pamiętając, że decki te nie pojawiają się zbyt często.

 

PAUPER

Poświęcanie się w Pauperze

Alex Ullman jak zwykle o pauperze, tekst w koncu jest z PureMTGO (a nie z Gathering Magic, Ullman pisze i tu, i tu). Tym razem trochę o meta, ale też o decku na arystokratkach do paupera. Ullman dzieli się z nami updejtowaną wersją decku Blue Bloods. Rzecz jasna w decku nie ma Cartel Aristocrat, ale idea talii jest podobna jak za czasów Innistradu/Ravnici.

 

INNE

Wygrać Pro Tour

Martin Dang pobił wszystkich na Pro Tour DTK i opisał to w świetny sposób. A najlepszą zachętą niech będzie cytat z tekstu:

„Round 3 vs. Yudai Yamagami

I asked my opponent politely what his name was, when we sat down across from each other. The only thing he said was YOU DIE, which at the time seemed quite full-on.”

Prosta instrukcja Thoughtseize’owania, co do której prosi mają nadzieję, że jej nigdy nie poznasz. Nie uwierzysz w punkt 4!

Ewidentnie ktoś tu zabiega o uwagę. Taki tytuł widzimy raczej przy badziewnych reklamach środków na porost włosów albo tych odchudzających specyfików, ale ten tekst z reddita warto przynajmniej przelecieć. Mamy tu trochę wartościowych uwag o korzystaniu z Thoughtseize. Bardziej doświadczeni gracze raczej to wszystko wiedzą, ale mniej ogranym to się na pewno przyda.

State of the Program

Poza promkami, o których wspominaliśmy, Jahn zwraca uwagę na zmieniony podział nagród, a właściwie rodzaj wypłacanych w nagrodach paczek. Wizardzi posłuchali graczy i dali nam więcej paczek FRF. Na pewno zauważyliście więc, że cena FRF spadła, ale za to paczki KTK wzrosły odrobinę w cenie. Zobaczymy jak to dalej się rozwinie, ale na razie wygląda to na bardzo dobre posunięcie. Poza tym będzie coś takiego jak Standard Super League na wzór ligi Vintage, czyli będzie turniej, w którym prosi będą strimować swoje gry, a komentować będzie LSV i Randy Buehler. W sekcji opinii Jahn sobie trochę narzeka, bo wstał lewą nogą. W sumie niewiele do polecania czy opisu. W deckach mamy głównie spisy do Standardu z PT, więc jak ktoś chce sobie przypomnieć to może to zrobić – jest tu Abzan Aggro Brada Nelsona, Esper Control Josha Utter-Leytona, Abzan Control Chestera Swordsa i pszczoły Sama Blacka. Poza tym UW Merfloki w Modernie, Blue Burn/Delver w Pauperze, Belcher w Legacy i Shopsy w Vintage. Poza tym ceny i słówko na temat tego jakim fajnym graczem jest Adrian Sullivan.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Dziś ze standardu dostajemy Esper Dragons od Paulo Vitor Damo da Rosa, którym zrobił 13 miejsce na Pro Tourze i Top 8 podczas Grand Prix Kraków. Dalej prezentowany jest niebiesko-zielony Morph deck, którym Patrick Chapin chciał zagrać na wspomnianym Pro Tourze, ale w końcu wybrał inną talię. Ciekawym spisem jest trzecia propozycja. To Esper Tempo z Monastery Mentorami, Stratus Dancerami, Myth Realized i Narset Transcendent. Planeswalkerka jeszcze nie doczekała się wielkiego grania i może od takich talii zacznie się jej kariera. Czwartą talią jest czarno-niebieski Dragonfolk od Caleba Durwarda. Właściwie, to są merfolki z kartami  o typie 'Shapeshifter’, które uznaje się za czary z każdej rasy magicowej – w tym merfolków czy smoków (ale także goatów, demonów, rycerzy, warriorów, jednorożców, ninjów, assassinów, treefolków czy czego tam sobie zapragniecie). Dla przykładu – jak pokażecie Nameless Inversion podczas castowania Silumgar’s Scorn, to zostanie on policzony jako smok a Scorn zadziała jak Counterspell. Piątym deckiem jest talia, którą gracz o nicku MasterSplinter zrobił 3-1 na modernowym daily i jest to klasyczny RBg suicide oparty na Death’s Shadow, ale wzmocniona o nowy Temur Battle Rage. Wcześniejsze wersje tej talii grały tylko w dwóch kolorach, tym razem doszedł też zielony dla Become Immense, możliwości rzucania z many Mutagenic Growth, a także Rancora oraz kart sideboardowych: Abrupt Decay i Destructive Revelry.

 

 

:g: Finanse :g:

 

Zarządzanie ryzykiem: Modern Masters 2015

Kiedy sprzedawać karty, a kiedy je trzymać? Ot, dylemat każdego trejdera, dotykający także takich graczy, którzy kitrają swoje single po klaserach z nadzieją, że karty z dawno granego drafta się kiedyś zwrócą. Temat poruszany jest co jakiś czas i nie inaczej jest tym razem. Tekst opisuje kwestię ryzyka i zarządzania nim w kontekście zakupów związanych z nadchodzącym Modern Masters 2015. Możecie bowiem np. chcieć sprzedać karty, bo istnieje opcja, że zostaną przedrukowane albo wkupić się w jakieś, licząc na zyski z odwrotnej sytuacji. Ten tekst nie powie wam „kup to, nie kupuj tamtego”, choć przykłady paru kart w nim mamy.  Znajdzie tu za to wiedzę potrzebną do samodzielnej oceny problemu.

Długoterminowa prognoza finansowa dla twojego decku na MTGO

I znowu te finanse od MTGGoldfish, ale tym razem z perspektywy gracza, a nie trejdera. Chodzi o to, że w deck musicie zainwestować. Jak już to zrobicie, to chcecie, aby się zwrócił. Potem zaś sprzedajecie single, kiedy talia przestanie was rajcować lub działać. No i tu mamy wypisane popularne decki na MTGO z aktualnego meta, a do nich dołączoną tabelkę, z której możecie odczytać, ile trzeba wygrać, aby cała ta zabawa się wam opłacała.

Popularne karty z MtgGoldfish

  1. Dragonlord Silumgar
  2. Dragonlord Ojutai
  3. Dragonlord Atarka
  4. Icefall Regent
  5. Narset Transcendent

 

-x-

Pozdrawiamy serdecznie,

– Ober & Emil


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (