Przegląd prasy #84 – już po WMCQ Wrocław 2015

WMCQ Wrocław 2015 było najważniejszym dla Polaków wydarzeniem turniejowym ubiegłego tygodnia. Kwalifikacje wyłoniły ostatniego zawodnika, dzięki czemu znamy już cały skład Teamu na Puchar Świata. Redaktor naczelny Psychatoga również zaznaczył w tym turnieju swoją obecność całkiem niezłym wynikiem, więc mamy się czym chwalić.

Oczywiście nie samym chlebem i sławą człowiek żyje. Ważne są też nowe karty i nadchodząca bitwa z Eldrazi. BFZ już niedługo na dobre zagości w deckach porotacyjnych i zajmie magicowe tematy finansowe, co zresztą zaczyna być już widoczne w artykułach. 

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

WMCQ Wrocław 2015

Organizatorem WMCQ Wrocław był lokalny Sklep Feniks, który świetnie wywiązał się ze swojej roli. Na przyjemnym weekendzie z magiciem mieliśmy możliwość pogrania PPTQ, turniejów LCQ oraz dania głównego, czyli kwalifikacji na Puchar Świata. Na tym turnieju pojawiło się 107 zawodników, a do najlepszej ósemki weszli: Faustyn Maciek (Gobliny na Obeliskach), Oberbek Przemysław (oBeR skies), Hadryś Piotr (Jeskai), Kordalski Dawid (Mono Red), Wanat Piotr (Abzan), Chrobot Aleksander (BG Elfy), Konieczny Dominik (Abzan control), Kowalski Grzegorz (Jeskai). Ostatecznie w finale spotkali się Facio i Ober. Redaktor naczelny Psychatoga jednak poddał mecz by drop z powodów osobistych (głównie przez brak czasu w najbliższych miesiącach), a na Puchar Świata pojedzie Maciej Faustyn. Gratulujemy wszystkim graczom z Topa za świetną grę!

W związku z dość dobrym występem, Ober napisał mały raporcik z tego turnieju na naszej facebookowej fanstronie, możecie go również przeczytać w spoilerze poniżej:

Spoiler

Spis mojego decku, jeśli kogoś jeszcze interesuje jest poniżej. Rotacja go trochę ukróci, ale nie zniszczy : )

Przed turniejem zrobiłem kilka niepotrzebnych zmian, teraz bym grał wersją jaką dłużej planowałem – Read the Bones powinien wypaść i ma być w mainie czwarty Foul Tongue (nie ważne co zabija, miał dawać życie do wyścigu). Trzeci Anger z sb wypada i za niego wraca Orbs of Warding. Deck sprawdzał się całkiem nieźle, ale też miałem sporo farta, dobrych drawów i kilka błędów po stronie przeciwników, które uratowały mi mecze ;p Nie jest to pewnie top lista RB smoków, jednak jestem bardzo zadowolony z feniksów (aczkolwiek czasem zapominałem o ich wracaniu z grobu, do czego przyczyniło się MTGO, które przypominało mi za każdym razem, a na żywo jednak trzeba myśleć samemu), a najlepszym type w decku wbrew pozorom nie był Stormbreath (który rotuje) tylko Kolaghan, którym mógłbym grać nawet w 3 sztukach. Może przydałby się drugi Outpost w sideboardzie, nie wiem czy potrzeba aż 2 Cruxów.

W całym turnieju poszedłem 8-1. Po przegranej w pierwszym meczy z mono redem potem wygrałem każdy mecz aż do finału (nie mogłem brać splita w ostatniej rundzie przez tie breakery). Pokonałem po drodze Abzan Aggro, Abzan control/midrange, Jeskai Midrange, 2x Mardu Dragonsy, UR Ensoul (bardziej niebieski, z kontrami), Grixis Pedrosa (ale wole oldschoolową nazwę Crosis, zwłaszcza, że to był smok!), Mono reda (kolegę z pierwszego meczu spotkałem w Top 4, gdzie trochę oszukał go własny deck dość lichymi drawami).

Mecz w finale poddałem bez gry. Chyba mój deck był faworytem w tym matchupie przez masę removalu, sporo sweeperów po sb i 4 Kolaghan’s Commandy w mainie, które radzą sobie świetnie z Obeliskami w Goblinach. Ten matchup wychodził dobrze w testach. Tu pewnie kilka osób złapie sie za głowę, nie zrozumie decyzji, ale am poważne powody osobiste. Po pierwsze najbliższe miesiące będę miał bardzo pracowite, trochę odpuściłem w pracy i własny doktorat, aby przygotować się do ostatnich WMCQ. Granie po nocach i mocne zajmowanie głowy spisami decków są naprawdę absorbujące. Do końca roku i jakiś czas po nim nie będę miał czasu na regularną grę. Zagram pewnie pre, raz na jakiś czas mały turniej na MTGO, ale to wszystko. Nie miałbym możliwości przygotować się do WMC, a tu znowu siedziałbym po kilka godzin dziennie nad grą. A Puchar Świata MTG wymaga naprawdę mądrego przygotowania jeśli ktoś chce na nim dobrze zagrać i godnie reprezentować kraj. Po drugie Maciej ma ogromną pasję do Magica i na pewno przygotuje się lepiej niż ja. Do tego ma świetną ekipę we Wrocławiu i dobrego coucha Urlicha :) 

P.S. prawdziwym sposobem na sukces turniejowy nie są codziennie gry po kilka godzin, wertowanie spisów, kminienie techów, tylko najważniejsze talizmany: kasztanek (dzięki Sławku!), kamyk (dzięki Gerwaz!) i kulka z aluminium. Bez Was bym tego nie dokonał :) Jeszcze bez najwierniejszego kibica Alana, który poczekał na mnie do końca turnieju (dzięki Alan!).

P.P.S. gratuluję koledze z BG elfami wejścia do Top 8! To był jego pierwszy competitive turniej, do którego zresztą dostał się z sobotniego LCQ. Na miejscu zaskoczył wiele osób, miał swoje techy i pokazał, że nawet początkujący gracz może dobrze błysnąć na dużym turnieju. Niech to będzie motywatorem dla wszystkich, którzy boją się jechać na GP we własnym kraju a zamiast tego idą na gejmdej pograć o zabawną matę.

P.P.P.S. jeszcze jak kogoś obchodzą sprawy decku i matchupów, to chyba mój deck był faworytem jak byśmy zagrali finał. Bonusem jest masa removalu, sporo sweeperów po sb i 4 Kolaghan’s Commandy w mainie, które radzą sobie świetnie z Obeliskami goblinów. Także zamykając sprawę decku – wciąż ma potencjał i warto nad nim popracować po rotacji, ale nie podpowiem co bym dodał z BFZ, bo jeszcze nie wertowałem spoilerów.

Pozdrawiam,
– Ober

Przy okazji zakończenia trylogii WMCQ 2015 zaktualizowałem też naszą Historię Polskiego Magica oraz Polski Hall of Fame. Przypominamy jeszcze, że World Magic Cup 2015 odbędzie się 11-13 grudnia 2015 w hiszpańskiej Barcelonie. Więcej info o tym turnieju macie tutaj.

Turnieje SCG

Tradycyjnie, jak rozgrywane są światowe WMCQ, Wizardzi nie organizują żadnych swoich większych turniejów. W związku z tym polecamy rzucić okiem na zestaw turniejowy ze StarCityGames, gdzie w:

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Community wygrało Puchar

Logowaliście się ostatnio na MTGO? Jak nie, to warto, bo może jeszcze załapiecie się na darmowe promki (landy i Thalię)! Promocja jest związana ze srogą porażką ekipy Wizardów, która nie podołała wybrańcom Community Magicowego. Ojej.

Wizardzi zamykają swoje fora internetowe…

… i bardzo dobrze, bo nic tam się nie działo i okrutnie zanieedbali te miejsca. Cała ich uwaga w słuchaniu glosu ludu i informowaniu skupiła się obecnie na mediach społecznościowych, Twitterach, Redditach, Facebookach itp, gdzie możecie się z nimi kontaktować. Jeśli cokolwiek ważnego znaleźliście na tamtym forum, chcecie to zachować/skopiować, to macie czas do 29 października. Potem zawieje tam tylko kurz i zapachnie zgniłym mięsem.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Prereleasy Battle for Zendikar

Nadchodzą prereleasy BFZ na całym świecie! Szykujcie się do otwierania ultradrogich landów ekspedycji i odkrywania nowego-starego świata Zendikaru. Ponieważ turnieje prereleasowe będzie organizować praktycznie każdy większy sklep magicowy w Polsce, więc żadnych szczegółów nie podajemy. Zgłoście się tam gdzie macie najbliżej i grajcie : ) Jeśli kogokolwiek mogę przekonać swoją osobą, to zapraszam na prereleasy Strefamtg.pl, gdzie będziecie mogli mnie wgnieść w ziemię, zniszczyć i pozbawić przyjemności wygrywania (warto!). Strefamtg proponuje cały pakiet turniejów w ten weekend, dla każdego, kto będzie w stolicy (a nawet jeden turniej gościnny w Łodzi!). Sam będę pewnie na pre nocnym i/lub głównym. Spodziewam się jednak, że wiele innych polskich sklepów także przygotowuje masę atrakcji na weekend z prereleasami, więc warto rozeznać się w lokalnych placówkach.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Kiora, Master of the Depths

Frank Karsten omawia tu nową Kiorę pod kątem jej przydatności do T2, sugerując, że będzie równie dobra co ravnicowy Jace i wcześniejszy Garruk. Przy okazji dostajemy dwa sympatyczne spisy, w których Kiora mogłaby się odnaleźć. Nie obyło się tu też bez odrobiny matematyki.

Pięciokolorowe aggro w T2

Już teraz w zasadzie możemy pozwolić sobie na konstrukcję, jaką proponuje nam Kyle Boggemes, ale nowe landy z BFZ powinny ułatwić granie tego rodzaju deckiem. Talia opiera się na trójkolorowych stworach z Khansów – jest i modliszka, i nosorożec, i Kolaghan, i temurowy ogr. Mamy też Tasigura oraz hangarback, słowem – wiele kart, które wymagają szybkiej odpowiedzi i wchodzą z hastem lub w jakiś inny sposób ranią przeciwnika.

Video deck tech: UR kontrola

Mało wam Obera na Psychatogu? A może ciekawi was jego BR Skies w akcji? Jeśli tak, to jakoś tak się złożyło, że trafił on w jednej z gier na Franka Lepore’a, a ten akurat nagrywał. No i skończyło się… sami zobaczcie. Filmik z Oberem to trzeci mecz na liście. Lepore testuje tu zaś niebiesko-czerwoną kontrolę, która – jak się okazuje – cierpi na problem braku odpowiedz na niektóre karty. Oberowe BR jest tu jeszcze we wczesnym stadium testingu.

 

MODERN

Primer uaktualnionych WB tokenów

Ot, typowy primer z opisem sideboardowania się i uzasadnieniem wyboru konkretnych kart. Jest też drobna wspominka o potencjalnych dodatkach z BFZ. Autorem jest Craig Wescoe.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Eternal Spotlight: dwudziesty piąty

W zasadzie link do tekstu Fioriniego jest tu trochę na zasadzie jubileuszowej, jako że to już dwudziesty piąty tydzień, kiedy dostarcza nam tekst o eternalach. Tym razem nieco mniej zobowiązująco (choć teksty Fioriniego i tak są dość chaotyczne zazwyczaj). Dostajemy kilka spisów, które niekoniecznie topowe, ale i tak mogą się komuś wydać ciekawe. Jest tu wersja Charbelchera, deck na Tolarian Academy, Reanimator i biały beatdown na kartach takich jak Thalia, Guardian of Thraben.

Szanse Battle for Zendikar na grę w Legacy

Jak duży będzie wpływ BFZ na Legacy? Zdaniem autora tekstu praktycznie żaden. Czy zaliczymy ten tekst do kategorii „twoja ocena kart ssie”, czy też (co pewnie bliższe prawdy) autor wie co mówi, dowiemy się już wkrótce. Paru kartom należy się jednak omówienie szans na przedostanie się do Eternali.

 

PAUPER

Krzywa dzwonowa i duże formaty

Alex Ullman opisuje w tym tekście miejsce Paupera na tle innych formatów. Wywód prowadzi zaś do wniosków na temat wyboru odpowiedniego decku i meta. Zahacza też o rolę banów w Pauperze i niejako zachęca do zdecydowanych ruchów przy okazji wprowadzenia Battle for Zendikar.

Pauper i Battle for Zendikar

I jeszcze jeden, ale świeży, tekst od Alexa Ullmana. Tym razem to przegląd kart z najnowszego dodatku do Magica pod kątem ich potencjału w Pauperze. Wygląda na to, że format faktycznie może coś dostać. Przegląd Ullmana jest jednak ciekawy od typowych omówień nie dlatego, że wskazuje konkretne karty, ale dlatego, że umieszcza je w istniejących archetypach i to one są tu podstawą do analizy poszczególnych kart.

 

LIMITED

Holiday Cube

I kolejna kostka od Tuga Championa. Jak tydzień temu mieliśmy Reda, tak w tym możemy zobaczyć w działaniu Storma. Drafta można polecić graczom, którzy nie wiedzą jak taki deck wygląda, bo Storm to spektakularny archetyp.  Bardziej doświadczeni pewnie nie będą mieli ochoty zerknąć okiem na gry, bo wiadomo jak to działa – zagraj milion spelli w jednej turze, wygraj po skopiowaniu Warrensów, Tendrilsów czy Brain Freeze. Chociaż w sumie te gry to nawet fajne.

7 tipsów i trików Originsowego grania

To żadna tam wielka analiza, to tylko siedem trików, sztuczek i combogennych interakcji, ale takie rzeczy miło się czyta. Nie będziecie przez to wygrywali każdego meczu, ale może w jakimś marginalnie wąskim zakresie przyda się to komuś w czasie draftów. A jak nie, to i tak zostaje całkiem sympatyczna lektura do herbaty i ciastek.

 

COMMANDER

Zagraj to a zginiesz

Trzeci tekst z cyklu prowadzonego przez Jasona Alta o kartach, które wzbudzają irytację wśród graczy Commandera. To te pozycje, których lepiej nie zagrywać, bo skupi się na nas uwaga reszty stołu z zamiarem jak najszybszego wyeliminowania nas z gry. W tym odcinku m.in. Doubling Season, Sheoldred i Food Chain (szkoda tylko trochę, że tekst dość krótki; przydałoby się na raz więcej przykładów).

Ciekawe decki:

 

INNE

 

Brak wzroku nie musi być problemem by grać w Magica

Ciekawy tekst o niewidomym graczu Magica, który grając prereleasy drukuje sobie nazwy kart na koszulkach językiem Braille’a (nazwy dyktuje mu sędzia podczas budowania decków). W trakcie gry prosi tylko przeciwników o wyrozumiałość i deklarowanie każdej akcji jaką wykonują. Nice job!

Twoja ocena kart ssie!

Idealny serwis przed prereleasem. Materiał jaki się tam znajduje ukazuje jak bardzo ludzie potrafią się mylić w pierwszych ocenach nowych kart. Polecam się zaznajomić, zwłaszcza różnym facebookowym i forumowym hejterom i pseudoznawcom.

Hedrony – ukryta historia

Skąd się wzięły Hedrony? Jaka jest ich funkcja? Jak Wizardzi przedstawiali te obiekty przez ostatnie lata? Tego możecie dowiedzieć się z linkowane artykułu Thomasa Barketta. Oto odrobina vorthosowej wiedzy o Zendikarze dla każdego.

Jak poradzić sobie z porażką

Krótki, motywacyjny tekst od Raphaela Levy’ego o tym co w tytule, czyli co robić, kiedy się przegrywa i o tym, aby się nie poddawać. Od czasu do czasu warto taki tekst sobie łyknąć.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jakich decków nie przegapić z zeszłego tygodnia? Ano, choćby goblinów w T2. Prezentowana lista pochodzi z Daily (3-1), ale też warto wspomnieć, iż gobliny pozwoliły Maćkowi Faustynowi na dotarcie do finału wrocławskiego WMCQ. I niech to wystarczy za rekomendację do tego, aby talii się przyjrzeć. Dużo ciekawsze i bardziej innowacyjny na liście jest drugi deck, będący połączeniem Goryo’s Vengeance z deckami, które korzystają z Gifts Ungiven. Gościem wartym uwagi jest tu na pewno Jace, a warto też wspomnieć o obecności Obzedata. Talia jest w esperowych kolorach. Kolejny deck to Temur Prowess, czyli takie ni to aggro, ni to kontrola, ni to tempo deck. W talii mamy Abbot of Keral Keep i Monastery Swiftsweeperów obok Tarmogoyfów i Snapcasterów. Do tego Remandy towarzyszą bouncowi, boltom, Serum Visionsom czy Gitaxian Probe’om. W efekcie dostajemy jednak ciekawą talię na spellach o niskim CMC i dużej użyteczności. Czwarty deck pochodzi z Legacy. To w zasadzie banalne w swej prostocie Bant Stompy z dużą liczbą 2-dropów i odrobiną akceleracji. Ostatni deck to także Legacy. To uaktualniona wersja Enchantresski, a o wszystkich szczegółach możecie dowiedzieć się klikając w link.

Stan Programu

Newsy w tym tygodniu w zasadzie pomijalne, bo w zasadzie o wszystkim pisaliśmy. Warta wzmianki może być co najwyżej informacja o powiększeniu limitu ligi do 2 tysięcy (ale i tak zbiera się niewiele ponad tysiąc uczestników),  a także ogłoszenie nowych MOCSowych promek. Będzie można dostać Sword of Feast and Famine w starej ramce. Dużo ciekawsza jest sekcja opinii, gdzie Jahn porusza dwa tematy. Pierwszy z nich omawia ligi i są tu w zasadzie pozytywne wrażenia tylko. Druga część opisuje kwestie związane z problematycznym nadal zarządzaniem kolekcją. W deckach RB Dragons w T2, Lantern control w modernie, Light Pink w Pauperze, Enchantresska w Legacy (ta sama co w 5 deckach). Do tego ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Psychologia spoilerowania i kupowania kart w amoku

Tekst pochodzi z bloga Saffrona Olive’a i został na potrzeby Goldfisha nieco uaktualniony. Generalnie jest to jedna wielka przestroga przed tym, by w irracjonalnym okresie prereleasów, releasów i początków nowego formatu nie przepłacić dramatycznie, kupując karty, które szybko stracą na wartości.

Finansowy przegląd BFZ

Saffron Olive robi wycenę kart z najnowszego dodatku. Nie wszystkich oczywiście, to dopiero pierwsza część, ale i tak jest tu trochę ciekawych komentarzy i przewidywań oraz przykładów na to, jak czasem trudno dobrze inwestować w karty (casus Felidar Sovereigna).

 


Skoro za tydzień pre nowego Zendikara, to przy tej okazji polecam rzucić okiem na przewidywane ceny bonusowych landów, czyli ekspedycji. Cena dla Scalding Tarna jest chora, a będzie jeszcze większa dla foila. Nic tylko otwierać losy na loterii ;p

Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Path to Exile (Promotional)
  2. Jace Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  3. Hangarback Walker (Magic Origins)
  4. Abbot of Keral Keep (Magic Origins)
  5. Snapcaster Mage (Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy chyba 8 mtg

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (