Rozszerzony przegląd prasy #33 – standard po rotacji

Nowy standard po rotacji, to palący temat ubiegłego tygodnia. Decklisty, które właśnie się pojawiły będą miały bardzo mocny wpływ na wygląd formatu w najbliższych miesiącach. Na te listy czekali nie tylko gracze, ale zapewne też traderzy, określający ceny swoich singli.

Nasz przegląd znowu przeszedł małą modyfikację. Rozbiłem trochę wieści od Wizardów – wydzieliłem z nich relacje turniejowe, bo często były okazje, aby w nich dopisać nasze rodzime turnieje, czasem odbywa się jakaś fajna impreza w stylu Eternal Magica, Bazaar of Moxen czy coś od Starcity Games. Dodałem także dział o finansach magicowych. Dostaliśmy w ostatnich miesiącach sporo fajnych narzędzi do monitorowania zmian cen kart, kilka serwisów zajmuje się obserwowaniem skoków i spadków, więc jest możliwość do szukania gorących towarów i kart, które należy szybko wyprzedać. Będę wdzięczny za wszelkie opinie na ten temat.

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Komitet Doradczy Koordynatora Regionalnego

Wizardzi, chcąc wspomóc scenę sędziowską, powołali niezależną komisję o wdzięcznej nazwie „Regional Coordinator Advisory Committee” (RCAC), którą ma wspierać wybrany z Hall of Famersów. Obecnie na to stanowisko wzięli jednego z najlepszych graczy na świecie – Jona Finkela.

RCAC ma doradzać Wizardom oraz sędziom 4 i 5 poziomu w najróżniejszych sprawach, takich jak: edukacja, zarządzanie wiedzą, sankcje dla graczy i sędziów, skargi, itp.

Event Deck z Khansów

Właśnie wydano nowy event deck, ze świata Khansów. Nie jest to arcydzieło deckbuildingu, ale zestaw zawiera Bloodsoaked Championa i Caves of Koilos, więc przynajmniej możemy być pewni, że te karty nie osiągną zawrotnych cen. Produkt polecamy młodym adeptom Magica.

Historyjka o Sorinie

Fabuła Khansów opowiadana z perspektywy wampirzego planeswalkera Sorina. Co robi na Tarkirze, czego szuka, jaki to ma związek z Eldrazimi? Dowiecie się oczywiście z zalinkowanej historyjki.

WOTC ogłosiło brak nowych banicji

W sumie żaden news, bo nic się nie zmieniło, a jednak news, bo sporo osób domagało się jakiś banicji, w stylu wywalenia Birthing Poda z moderna. Nie tym razem. Rewolucji nie będzie.

:g: Relacje z turniejów :g:

Żadnych Grand Prix nie było z powodu releasów KTK, Wizardzi woleli widzieć jak kasiorka do nich płynie z masowego otwierania zestawów sealedowych. Nie przeszkodziło to jednak Star City Games w odpaleniu swoich sobotnich turniejów, które były jednocześnie największymi turkami w nowym standardzie i na pewno jednymi z pierwszych. Jak wygląda standard po rotacji? Jest na pewno inny. Wypadnięcie 4 edycji (blok Ravnici i Magic 2014) i podstawienie ich jednym dodatkiem Khansów zmieniło praktycznie cały metagame.

Na obu turniejach SCG rozgrywano także niedzielne main eventy Legacy. Wydaje się, że jeden dodatek nie ma aż takiego wpływu na ten ogromny format, jednak pojawiło się trochę niespodzianek, np. UR delver z 4 Treasure Cruise.

Star City Games: Edison, New Jersey

430 osobowy, sobotni standard wygrał Jeskai Tempo prowadzony przez Kevina Jonesa:


Wszystkie decklisty z top 8 znajdują się tutaj.

A rozkład decków w topie wygląda tak:

1. Jeskai Tempo
2. Mardu Midrange
3. G/R Monsters
4. G/B Devotion
5. G/R Devotion
6. Jeskai Tempo
7. R/W Control
8. Mono Green Devotion

Deck narzuca szybki napór znanymi już Rabblemasterami, ale także małymi Lightning Angelami, czyli Khansowymi Mantis Riderami. Dodatkowo w tańszym slocie dwumanowca mamy Seeker of the Way, który z masą niekreaturowych stworów szybko rośnie i buduje ogromną różnicę w życiach swoim lifelinkiem. Obecność Mantisa w zwycięskim decku może tłumaczyć szybki wzrost ceny tej karty. Jako stwora i removal można na luzie uznać Sarkhana, który nawet wpadając za czwórkę i ściągając na siebie jeden atak przeciwnika dorzuca kolejną cegiełkę do robienia advantage i budowania dużej różnicy w życiach. Z nowych kart od razu rzuca się w oczy Dig Through Time, który najczęściej bywa drawem dwóch świetnych kart za 2 many (wybór z siódemki jest praktycznie zawsze dobry) oraz Jeskai Charm, będący czarem na dobicie wroga, kolejną opcją z lifelinkiem albo sytuacyjnym bouncem na jakiegoś grubasa. Niedoceniane do tej pory Steam Augury nagle nabrało sensu z mechaniką delve i mimo że nie jest klasycznym Fact or Fiction, to świetnie spełnia swoją rolę instantowego drawu. Fetche za bardzo nie pograły w tym decku, ale jest to oczywiste dla talii trójkolorowej, która nie ma dostępu do dual landów. Wyszukiwanie fetchem jednego basic landa może i jest fajne w dwóch kolorach, ale tutaj potrzebujemy najczęściej wielomanowych landów, aby zagrywać trójkolorowe Mantisy czy Charmy.

-x-

Niedzielne Legacy w New Jersey, Edison (259 graczy) wygrał Bob Huang pilotujący bardzo fajnego UR Delvera z mocnymi dodatkami khansowymi.

Top 8 Niedzielnego Legacy:

1. U/R Delver
2. Reanimator
3. Manaless Dredge
4. Miracles
5. Sultai Delver
6. Sultai Delver
7. Dredge
8. Sneak and Show

Wszystkie decklisty znajdziecie tutaj.

Zwycięzca również zaskoczył grając w mainie 4 Monastery Swiftspear oraz 4 Treasure Cruise. Sweeper nazywany jest już nowym Goblin Guidem. Tu już nie będę się rozwodził nad całym deckiem, bo nie jestem specjalistą od Legacy. Co jednak ciekawe, w Top 8 znalazłem już tylko po jednej sztuce Sultai Charm i Dig Through Time, poza nimi nie było więcej kart z Khansów. To znaczy, że warto eksperymentować, nawet w tak skostniałym formacie jak Legacy.

-x-

Na miejscu został także rozegrany 94 osobowy modern, który wygrał Mono Red Burn. Niestety nie zaskoczył niczym nowym i tak jak rzuciłem okiem, nie miał żadnej karty z Khansów. Decklisty z moderna tutaj.

Star City Games: Indianapolis

Cały sobotni turniej, liczący 588 zawodników, wygrał Samuel Valentine prowadzący Abzan Midrange deck:

Wszystkie decklisty z Top 8 znajdziecie tutaj.

A tak wyglądał cały top:

1. Abzan Midrange
2. Abzan Midrange
3. R/G Monsters
4. G/R Devotion
5. Mono-Green Devotion
6. Naya Midrange
7. Mono-Green
8. Jund Monsters

Z nowych kart zobaczyliśmy Necropolis Fienda, Siege Rhino, Empty the Pits i Murderous Cut. Fiend i Empty świetnie wpisują się w strategię dredgową decku, Rhino jest jedną z obecnych gwiazd formatu, dającą od razu spory skok w życiach no i fajnego klocka na stół robiącego presję na przeciwniku. Cut jest po prostu genialnym removalem, który przy opcji zapełniania własnego grobu, można rzucać za 1 manę. Również tutaj zobaczyliśmy tylko 3 fetche, co nie jest akurat zaskoczeniem, aczkolwiek poza szukaniem basiców, w tym decku dorzucają swoje kilka groszy do delve’a. Deck może grać nie tylko jako dredge/reanimator, ale także midrange/rampa.

-x-

Niedzielne Legacy w Indy (260 graczy), ewidentnie zdominowały Elfy, które zajęły wszystkie miejsca w Top 4. A całe top 8 wyglądało tak:

1. Elves
2. Elves
3. Elves
4. Elves
5. Maverick
6. Reanimator
7. Sneak And Show
8. Burn

O sile tego decku może zaświadczyć Alan, który niedawno zrobił finał MOCSa Legacy elfami, niestety przegrywając tam mirror po bardzo dramatycznych grach.

Turniej wygrał Bobby Colgrove. Tu również nie było żadnych kart z KTK w zwycięskiej liście i również nie specjalnie czuję się silny w komentowaniu wyników, gdyż Legacy jest mi bardzo dalekie.

-x-

Także w Indy rozegrano turniej moderna (152 graczy), gdzie w finale Ryan Hipp (Blue Moon) ograł Billa Comminosa (5-color Amulet). Decklisty znajdziecie tutaj. Tylko Bluemoon.dec z wymienionej dwójki zawierał dodatek z Khansów i był to singlowy Dig Through Time.

 

Statystyki z powyższych turniejów SCG w standardzie

I praktycznie od razu po zakończeniu turniejów StarcityGames dostaliśmy ładnie opracowane statystyki używanych kolorów i kart. Dowiadujemy się np, że zielony był najbardziej popularnym kolorem, większość skutecznych decków miało trzy kolory, a najczęściej graną kartą ze standardu był Sylvan Caryatid a z samych Khansów – Wooded Foothills. Więcej statystyk znajdziecie w linku powyżej.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

Grand Prix New Jersey będzie gruuube!

Starcitygames będzie organizowało Grand Prix w New Jersey, format: Legacy. Z zapowiedzi wynika, że pęknie jakiś rekord wielkości Grand Prix.

A co ich przyciąga? Może:

  • Mata z Brainstormem,
  • Deck box + 80 protektorów również z Brainstormem,
  • Turniej w głównym mieście graczy Legacy Stanów Zjednoczonych (tyle wiem z Reddita),
  • John Avon, Christopher Rush, RK Post, Jeff A. Menges, Zack Stella, Zoltan Boros, Matt Stewart na miejscu,
  • miesiąc darmowego premium na SCG
  • prerejestracja za ~150 zł,
  • promka GP: Batterskull
  • obietnica sławy!

A może Amerykanie kochają Legacy?

Tu jest pełne info na temat turnieju: http://magicgp.com/GPNewJersey/

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

STANDARD PO ROTACJI

Omówienie decków z turnieju Triala i Mastersa Ligi Magicowej

Adam Yurchick omawia talie z turnieju Masters rozegranego na Magic-League. Był to jeden z najwcześniejszych turniejów w standardzie po rotacji. Tutaj main event wygrał BW Aggro z Bloodsoaked Championami. Możliwe też, że od tej talii zaczął się skok cen nowego Sorina. Więcej ciekawostek o decach z Mastersa i triala do niego – w linku powyżej.

Jeskai Tempo

Jacon van Lunen opisuje deck w kolorach UWR do standardu, który zdominował SCG Open Edison. A oprócz decklisty i porad co do sideboardowania się parę uwag o obecnym formacie.

De-khanstrukcja standardu

Trochę przewidywań Kyle’a Boggemesa co do tego, jak będzie wyglądać nowe T2. Do tego kilka decków – Naya Midrange, Jund Midrange i dwa monoredy, w tym jeden na goblinach. Z tego wszystkiego najciekawsza jest Naya, ale fajerwerków tu nie ma.

Przewidywania nowego standardu

Josh Silvestri opisuje tutaj krótko kilka decków, które mogą pojawić się w nowym standardzie. Jest tu Mono Red/Boros, RG Monsters (w wersji RUG), BUG Midrange, Mardu Midrange oraz bonusowo UW Heroic. Dodatkowo mamy kilka uwag ogólnych nowym środowisku i pozycji niektórych kart w nim.

Ukryte karty z potencjałem do standardu

Frank Lepore wylicza karty, które mogą zawojować standard, choć na razie nie wyglądają na szczególnie atrakcyjne. Wśród nich Dig Through Time, Empty the Pits, Sagu Mauler, Ashcloud Pheonix i siedem innych kart. Na turniejach SCG już swoją skuteczność potwierdził Empty, Dig oraz Fenix. Pewniakami na przyszłość wydają się jeszcze Mindswipe.

Pomysły na decki od Tomoharu Saito

Jeszcze przed publikacją decklist z turniejów SCG, jeden z najaktywniejszych japońskich prosów, Tomoharu Saito, opublikował kilka swoich pomysłów na talie do standardu. Robi to już od kilku edycji i również teraz, tradycyjnie, przedstawił swoje wizje za pomocą zdjęć. Wszystkie 'podkradłem’ z twittera jego sklepu i zebrałem w naszej galerii facebookowej.

Niedługo po przedstawieniu tych decków, SaitoShop przedstawił wyniki turnieju w dwójce, który się u nich odbył. Decklisty tutaj.

Ascendancy Combo

Ostatnia ciekawostka z turniejów SCG, to Ascendancy Combo, które zajęło 11 miejsce w Indianapolis:

Na 24 miejscu znalazła się inna wersja tego decku:

Cała zabawa to rzucenie Helixa na swojego stwora, zagrywanie Dragon’s Mantle na jakiegoś stwora, wzięcie many z jakiegoś naszego manastworka, odtapowanie z ascendancy, powrót Mantle’a na rękę za pomocą helixowanego stwora, rzucenie Mantle’a i powtórzenie tego x-razy. Nasze stwory rosną x-razy aby zabić, ew. dodatkowy manastworek dobiera dużo many. Zabawa wymaga kilku cegiełek, ale jak widać po wynikach, da się z tego coś zbudować.

Tu mamy kolejną wersję, która odpalać ma się regularnie w turach 4-6. Dodatkowo mamy tu trochę uwag o Delve.

Shaun McLaren wymyślił jeszcze swoją listę, która jest przedstawiona w 5 taliach tygodnia w dalszej części tekstu. Tam używa więcej czarów za zero many, aby je wracać na rękę, takich jak Briber’s Purse. Myślę, że niedługo wyklaruje się wiele lepsza wersja tego decku, będąca jakimś złotym środkiem wspomnianych spisów.

 

MODERN

Mroczne Siostry Duszy

Siostry zawsze były budżetowym deckiem, który łatwo się zacinał. Mimo to mamy ostatnio próby zrobienia z nich czegoś lepszego, mocniejszego, czego przykładem jest Abzan Sisters Sama Blacka, a także ten deck, do którego linkujemy powyżej, czyli siostry w kolorach WB. Ta iteracja archetypu pozbywa się zielonego na rzecz removalu, większej stabilności i niższej ceny decku.

 

LEGACY

RUG Delver

Jacob Wilson omawia RUG Delvera w materiale video. Po prostu Deck Tech plus parę gier (chociaż trzeba przyznać, że Wilson ma bardziej monotonny głos od Sołtysa, a i komputer mu głośniej chodzi, ale może nie bądźmy aż tak drobiazgowi). 

Leyline’y

Legacy mimo, że skostniałe, to wciąż potrafi zaskoczyć. Polecam poniższą partię. Nie tylko bawią Serum Powdery, ale też to co się po nich stało:

 

VINTAGE

Super Liga Vintage

Wizardzi w ramach promocji Vintage irl i online, odpalili specjalną edycję ligi vintage, obsadzoną masą znanych prosów. Ich mecze pokazywane są na żywo na Twitchu.

Liga ma swoją własną stronę – tutaj. Ggracze mogą zmieniać talie co 3 tygodnie, a można je znaleźć tu. Niektóre z nich mogą wytłumaczyć nagły skok cen Dacka Faydena…

Lista graczy:

  • Steve Menendian – 2007 Vintage World Champion. Playing Rug Delver.
  • Eric Froehlich – Platinum pro, Pro Tour semifinalist. Playing Mono Blue Control.
  • Luis Scott-Vargas – Hall of famer and Pro Tour champion. Playing Grixis.
  • Chris Pikula – Invitational champion, Pro Tour semifinalist. Playing Terra Nova Shops.
  • Randy Buehler – Pro Tour Champion, Hall of famer, and the main host of the VSL. Playing Burning Oath.
  • Rich Shay – 2 Time Waterbury Open champion. Playing Control Slaver.
  • David Williams – Frequent PT player, Poker professional. Playing Mono Blue Control.
  • Tom Martell – Platinum Pro, Pro Tour champion. Playing Dredge.
  • Josh Utter-Leyton – Platinum pro, 2012-2013 Player of the Year. Playing Pyromancer Ascension.
  • Bob Maher – Hall of famer, former player of the year. Playing Forgemaster Shops.

Na razie prowadzi Steve Menendian z wynikiem 5-0.

Khansi w Vintage

Kolejny przegląd i analiza kart, ale tym razem pod kątem formatu, w którym nieczęsto dochodzi do zmian. Całkiem solidne omówienie uwzględniające morfy, czarmy, granie grobem, nowych finisherów, a nawet takie karty jak Ugin’s Nexus.

The Vintage Advantage: GenCon Review

Nat Moes przygląda się ciekawym deckom, które napotkał podczas 4 dni grania na GenConie. Wśród nich: RUG Pyromancer, Affinity Workshops oraz Four-Color Human Aggro.

 

LIMITED

Durdlowanie w Khansach

Chwaląc się, że w 2 prereleasach i 3 draftach przegrał tylko dwie małe gry, Jacob van Lunen dzieli się z nami tajnikami powolnego, kontrolnego archetypu w limited Khansów. Tu dowiemy się, jak składać pięciokolorową talię, która bardziej niż win-conditiony ceni zasoby. Tekst trochę powierzchowny, ale naprowadza na tę strategię draftowania, której wielu mniej doświadczonych graczy będzie się musiało nauczyć. A przy okazji, równie ciekawe jest użyte przez van Lunena słowo „durdling”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ono znaczy, to najlepiej zajrzeć tutaj. Ot, taki magicowy slang.

Ukryte karty z potencjałem do limited Khansów

Wiecie już wszystko o kartach w Khansach pod kątem limited, prawda? Jesteście pewni? Może lepiej sprawdźcie ten link, może coś przegapiliście albo czegoś nie doceniacie. Które karty, commony i uncommony, w Khansach to śpiochy czekające na swoje pięć minut? Na co zwrócić szczególną uwagę? Tego dowiecie się właśnie tutaj.

Sealed Khansów na przykładzie decku Owena Turtenwalda

Niestety Turtenwald nie prezentuje całego poola i ogranicza się tylko do pokazania decku i omówienia kart, które się w nim znalazły. Jest to jednak jedna z niewielu relacji z sealedów KTK, na które trafiliśmy, więc dobre i to. Przynajmniej mamy okazję dowiedzieć się, które (zdaniem autora tekstu) karty się sprawdziły, a które były rozczarowaniem.

Cube Draft

Kostka zaraz się kończy, ale jeszcze trochę czasu na jej pogranie mamy. I jeśli ktoś nie czuje się pewnie (lub chce zobaczyć, jakie fajne rzeczy można z kostką zrobić), to taki zapis draftu może się przydać. I to tym bardziej, że na togu rzadko kostkę mamy okazję eksponować.

 

COMMANDER

Przegląd Khansów pod kątem commandera

Jak w tytule – analiza co ciekawszych kart w KTK pod kątem EDH. Tekst w kilku częściach. Dwie pierwsze poświęcone są monokolorom. Omówienia złotych kart można się spodziewać w najbliższym czasie.

 

INNE

Jeskai Elite

Casualowy combo deck. Andrew Wilson przedstawia talię na Jeskai Ascendancy, Elite Arcanist i Evermind. Sympatyczne to i fajnie opisane, więc jeśli słowo „casual” was nie odstrasza, możecie zerknąć. Taki tekst do odetchnięcia od turniejowych rozgrywek i do podziwiania Magica jako gry pełnej synergii między kartami i zabawnych połączeń. No i to kolejny przykład na to, że Jeskai Ascendancy pobudza wyobraźnię konstruktorów decków.

State of the Program

Rzecz podstawowa i najważniejsza w tym tygodniu: najbliższy weekend oznacza rotację na MTGO. Wchodzą Khansi, wypada M14 i blok Ravnici. To ostatni dzwonek, by wygrindować jeszcze trochę tixów deckami do T2. Także paczki wypłacane w standardzie się zmienią na Khansów z M15, choć dopiero od 8 października. Jest więc jeszcze trochę czasu na ich zdobycie, jeśli komuś zależy na graniu Core Setu. Ponadto, jeśli ktoś nadal ma Phantom Pointy lub ochotę grać Cube’a lub Innistrad, to właśnie teraz jest na to czas. Te eventy też zaraz będą znikać, podobnie zresztą Vintage Masters. No i na koniec newsów – w środę będzie wydłużony Downtime, zacznie się wcześniej.

A propos VMA – w sekcji opinii mamy bardzo ciekawe podsumowanie tego, co set ten przyniósł. Jahn rozpisuje się, wskazując to, co się Wizardom udało oraz to, co nie wyszło. Co do cen – różnie, ale raczej stabilnie. W standardzie głównie przecena na tym, co rotuje. Deck tech tylko jeden – Grixis kontrola LSV do Vintage.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Przegląd oczywiście zdominowany przez talie do standardu. Mamy tu Ascendancy Combo Shauna McLarena. Bardziej zabawka niż poważny deck, ale na pewno dostarczy funu. Działa to jako przewijarka (combo) lub jako beatdown na nożyczkach (backup plan). Drugi deck to Mardu Caleba Durwarda, korzystające z Butcher of the Horde. Trzeci to próba zrobienia czegoś z Villainous Wealthem. Autorem konstrukcji jest oczywiście Travis Woo, który lubi takie dziwadła. Bardzo ciekawy jest czwarty deck – i znowu Jeskai Ascendancy combo! Tym razem ma się odpalać w drugiej turze, a sukces decku będzie zależeć od tego, jak bardzo jest to stabilne. Tak czy siak, kolejny dowód na to, jak ascendacja miesza w formatach. Na deser deck do EDH na Anafenzie, czyli przywódczyni Abzan.

 

FINANSE

Kolejne przewidywanie cen kart z KTK

Craig Wescoe pokusił się o swoje wróżenie cen kart z Khansów, z dużym naciskiem na fetchlandy, wielką piątkę mythiców KTK (czyli: Sorin, Solemn Visitor, Sarkhan, the Dragonspeaker, Wingmate Roc, Clever Impersonator, Surrak Dragonclaw), ale mamy też karty podane jako sleeperów (czyli kart niepopularnych, ale o ukrytym potencjale) we wcześniej podanym artykule Franka Lepore’a.

Analiza opłacalności gry na Grand Prix

A to już kolejna wyliczankowa perełka w wykonaniu Franka Karstena. Tym razem dostajemy przelicznik opłacalności grania na turniejach z cyklu Grand Prix. EV, czyli expected value, to tak zwana wartość oczekiwana, jeden z najważniejszych parametrów przy sprawdzaniu opłacalności inwestycji, zagrania pokerowego czy przystąpienia do danego turnieju z uwzględnieniem jego kosztu i wyniku jaki trzeba uzyskać, aby turniej się zwrócił.

Zwycięzcy i przegrani ubiegłego tygodnia

Mtgstocks.com przedstawiło raport o najciekawszych zwyżkach i spadkach z ostatniego tygodnia. Mamy tu skok Sorina, Caves of Koilos oraz Ashioka wśród wzlotów oraz Legion Loyalistę i Pernicious Deed wśród spadków. Wszystko pikujące do góry akurat dobrze rozumiem, bo mają potwierdzenie w wynikach z SCG, Legionista to oczywisty przegrany po rotacji i wypadnięciu ze standardu. Jest szansa, że pogra w starszych formatach, ale na pewno nie będzie tak popularny jak na koniec standardu z Ravnicą.

Formaty constructed po rotacji - sorinNiezależnie od tego co o nim piszą, to akurat o Sornie mam swoje własne zdanie. Planeswalker, którego wpierw wiele osób deprecjonowało, nagle się wybił i prawdopodobnie po weekendzie będzie rósł dalej. Cytując jedną z wypowiedzi z SCG: „Użyłem ultimatum Sorina 5 razy na tym turnieju”. Za dużo osób oczekiwało od nowego Sorina, że będzie robił to samo co stary. Wiele osób też nie zauważyło, że jego pierwsza zdolność nie działa do końca tury kontrolera, tylko do jego następnej tury, czyli blokujące stwory też dostaną bonus. Ten planeswalker jest bardzo silnym gościem i polecam go szybko skupować.

Tylko o Pernicious Deedzie ciężko mi się wypowiadać, ale tu wolałbym usłyszeć wypowiedź specjalisty.

Inne ciekawostki z Mtggoldfish.com

glithering wish upriseTu akurat nie ma się co dziwić. Wraz z wejściem multikolorowego dodatku z masą nowych, fajnych kart do wyciągania, Wish natychmiast wpadł w oko graczy z formatów od moderna do vintage. Sam Wish jest genialnie tani i aż dziw bierze, że tak mało się nim wcześniej grało.

 

mantis rider - ktk

screen z mtggoldfish.com

Jak pokazał SCG Open New Jersey, Edison – Mantis Rider może robić niezłe tempo. Ten gość będzie rósł w cenie i warto sobie na szybko załatwić komplet. Kolory Ridera pasują także do Ascendancy Combo, możliwe, że ktoś się pokusi o jakiś aggro sideboard.

Nie wróżę jednak Mantisowi skoków powyżej 20 zł, co jest gwiazdą kiełkującego standardu, schodzi od Lightning Strike’a i mimo wszystko, ma parszywie kolorowy koszt many.

 

doomwake giant - ktk

screen z mtggoldfish.com

Doomwake pojawił się w GB devotion, które zrobiło czwarte miejsce na jednym ze standardów SCG, poza tym talia została przedstawiona w ich decktechu. Resetuje Rabblemastery, zabija tokeny z planeswalkerów (Elspeth i Sorin), elfy, soldiery i inne małe zagrożenia. Z dodatkiem enchantowych stworów może szybko wyczyścić stół przeciwnika. Jego cena nie skoczy jakoś bardzo wysoko, ale może za jakieś 2-3 miesiące dojdzie do 10 zł? Jak na crapową erkę, to gość ma przed sobą ciekawą karierę.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (