Przegląd Prasy #98 – WOTC karze za przecieki

W ubiegłym tygodniu mieliśmy sporą aferę, która była pokłosiem leaków kart z Oath of Gatewatch. Wizardzi znaleźli winnych/kozłów ofiarnych, którymi okazało się kilku wysokolevelowych sędziów magicowych. Nie wszystko było tam czarno białe gildia Orzhov, co spowodowało sporą dyskusję i wylew różnych postów na reddicie i artykułów na magicowych stronach. Postaraliśmy się cały temat zebrać w jedną całość. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

W okresie świątecznym pokazało się kilka tekstów, na które pragniemy Wam zwrócić uwagę, ale nadal jest mała stagnacja, która potrwa pewnie do pierwszego, większego turnieju.

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Sędziowie zawieszeni za przecieki

Przecieki kart z nowych edycji nie są problemem wcale nowym. Zaczęło się dawno, dawno temu, w odległej galaktyce Phyrexii (gdzie zawieszony został m.in. znany pros Guillaume Wafo-Tapa), a temat wracał przy kolejnych edycjach. Niedawno Wizardzi wystosowali pismo, w którym tłumaczą, czemu przecieki ich bolą. Niedawno w naszych przeglądach wspominaliśmy o dyskusjach związanych z przeciekami OGW, a w ubiegłym tygodniu Wizardzi przyznali, że znaleźli anarchistyczną grupę terrorystów kradnących ich dane.

The people suspended were members of a private group receiving stolen confidential information about upcoming sets before this information was available in any public forum on the internet. This happened over multiple sets and well ahead of preview season for the sets in question.

Następnie wytypowali zdrajców narodu i zawiesili kilku sędziów magicowych. Tu jest o nich informacja i dyskusja:

O całym procesie posłuchacie dokładnie tutaj (a w skrócie przeczytacie tutaj) – jak pojawiła się dana karta publicznie, kto ją wrzucił, jak Wizardzi prowadzili dochodzenie, itp. W podcaście występuje także Helena z WOTC.

Jednak cała sprawa ma trochę kontrowersji, co zresztą oddaje poniższy gif:

oraz treść różnych dyskusji:

W dużym skrócie (cytując za ogarniętym 4chanem):

  • kilku sędziów było odpowiedzialnych za przecieki Kozileka i Wastesów,
  • dostali bana, ale rykoszetem dostali też ludzie znajdujący się razem z nimi w prywatnej grupie facebookowej (nie spoilowali, ale też nie dali znać Wizardom),
  • problemy ma teraz południowy-wschód US, bo tym terenem zajmowali się zbanowani sędziowie 2 i 3 levelu,
  • strona organizacyjna sędziów jest prowadzona przez… sędziów („sędziowie sobie to stworzyli, sędziowie hostują, sędziowie dodają nowe ficzery itd. Ot, taka oddolna inicjatywa, która przerodziła się w platformę do wszystkiego (od wszelkiej maści forów po system do naborów na eventy i zbiór blogów” – cytat za Kaja Pękala), bo Wizardzi sami nie potrafili tego ogarnąć (cyt: because Wizards is a bunch of tech-illiterate monkeys),
  • strona ta została na chwilę wyłączona w ramach protestu (na szczęście w okresie świątecznym mało było grane),
  • na stronie Wizardów nie znajdziesz żadnej konkretnej pomocy, nie ogarniają public relations,
  • a sędziowie wyłączając swoją stronę mogą zablokować mocno Wizardów,
  • jak widzisz nową kartę, to od razu informuj WOTC, albo dostaniesz bana.

Tyle mniej więcej w temacie, ze swojej strony większego komentarza nie mam, poza tym, że nie podoba mi się ostre reagowanie Wizardów, bany pod publikę i bicie piany o leaki, które wyjdą oficjalnie po 2-3 tygodniach. Ich cenzura i dmuchanie na zimne jest tak ostra, że nawet kazali usunąć patch na MTGO, który zmieniał (tylko użytkownikowi po jednej stronie) obrazki P9 w kostce Vintage o czym poczytacie więcej tutaj, a tu info o patchu

Ekspedycje z przecieków potwierdzone

No to idziemy dalej. Po co robić taką aferę z sędziami? Wychodzi na to, że Wizardzi mieli zaplanowany tekst na Święta o kilku kartach, chcieli pokazać jacy są kochani a ktoś im ukradł niespodziankę i całą chwałę. Poza tym, to chyba tyle. Oczywiście były długie wywody Wizardów, jak to bardzo stracili, jak gracze na tym stracili, ale przyznam, że jako gracz nie czuję się pokrzywdzony wcześniejszą wiedzą o nowych ekspedycjach. Fajnie, że je dają, ale niech dadzą też normalne, grywalne karty, które można trafić w boosterach. 

Trochę się rozgadałem, a mijam się z pointą – znamy oficjalne ekspedycje z OGW, są takie jak nam to już pokazano. Jupi.

ekspedycje OGW

kliknij, aby powiększyć

To zresztą nie jedyne spojlery. Sezon na nowe karty właśnie się zaczyna, więc przeglądajcie różne Mythic Spoilery i inne takie strony, gdzie pojawia się zbiorczo info o nowych kartonach.

 

 Wieści z Psychatoga 

 

Zmiana systemu komentarzy

Zmieniliśmy system komentowania na Psychatogu. Ze starego i tak mało kto korzystał, do tego trzeba było się logować na stronę, a to tylko niepotrzebny proces. Teraz zrobiliśmy komentowanie przez facebooka. Mam nadzieję, że to trochę życie ułatwi, a nam da więcej feedbacku. Jeśli nie będziemy mieli od Was żadnych odpowiedzi ani komentarzy, to wpadniemy w depresję, stracimy dalszy sens naszej misji i zamkniemy Psychatoga pomiędzy planami egzystencji, gdzie tylko Eldrazi będą mogli nas czytać.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tg :u:

 

Pre OGW na Grand Prix Oakland

Raczej nie zachęcę Was tą informacją byście lecieli do USA i zagrali na GP, jednak jest to pewna ciekawostka. Na GP Oakland jako side event odbędzie się prerelease Oath of Gatewatch w formacie Two-Headed Giant, tydzień przed innymi prereleasami. Do tego na miejscu będą dwa duże side eventy (modern i legacy). Po dokładne szczegóły odsyłam do powyższego linka.

cfb_banner gpOakland_2016

Zimowe Obozy RPG

Zapraszamy młodych graczy i inspirujemy rodziców do wysyłania dzieci na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion, gdzie jest szansa pograć drafty i ligę Magic: the Gathering. Dokładne szczegóły Zimowych Obozów 2015, podane przez organizatora, znajdziecie poniżej w spoilerze poniżej i na stronie BT Orion:

Spoiler

Cena: 1049 zł
Terminy:

  • T1: 23-29.01.2016,
  • T2: 7-13.02.2016,
  • T3: 13-19.02.2016

Zakwaterowanie: O.W. Pszczeliniec

Biuro Turystyki ORION zaprasza wszystkich młodych fanów gier RPG, gier karcianych, planszowych oraz LARPów na zimową odsłonę fantastycznych obozów, które planowane są na okres zimowych ferii. Są one połączeniem najlepszych elementów zaczerpniętych z obozów młodzieżowych oraz konwentów gier RPG, planszowych, karcianych czy LARPów, czyli między innymi:

  • profesjonalne sesje RPG – kampania w wybranym systemie,
  • LARPy ,
  • prelekcje RPGowe,
  • warsztaty dla graczy i MG,
  • konkursy z nagrodami,
  • projekcje filmowe,
  • szeroki wybór pozycji w Games Roomie, w tym Magic: the Gathering,
  • 16 lat doświadczenia na rynku,
  • towarzystwo innych zapaleńców,
  • przyjacielska atmosfera ,
  • klimat, do którego chce się wracać!

Czeka na Was profesjonalna kadra, wybrana spośród ludzi zajmujących się na co dzień tematyką RPGową, grami planszowymi i karcianymi oraz LARPami – organizatorzy konwentów, prelegenci, Mistrzowie Gry z wieloletnim doświadczeniem. Możecie spodziewać się również całej masy śnieżno-lodowych atrakcji, a dla chętnych, białego szaleństwa na stoku narciarskim.

Masz chęć na przygodę? Łap kostki i ruszaj z nami na zimową wyprawę!

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://btorion.pl/
Wiadomości bieżące i newsy pojawiają się na https://www.facebook.com/orionrpg

Rezerwacji można dokonać przez formularz na stronie www.btorion.pl, mailowo na adres btorion@btorion.pl lub telefonicznie pod numerami:
22 668 85 07 albo 512 385 672.
Do 15.11.2015 zniżka za wczesną rezerwację – 50 PLN.
Serdecznie zapraszamy!

zimowe obozy rpg-mtg 2015

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Spojrzenie na Surge i Crush of Tentacles

Frank Karsten bierze na tapetę nową mechanikę z OGW i sprawdza z czym by ją można połączyć w różnych formatach. Koniec końców skupia się jednak na standardzie. Co prawda mackami się nie zachwyca, ale coś tam jednak mu się udaje wyłuskać.

Esperowi wojownicy – przewodnik po decku

Jak w tytule – typowy primer od Channel Fireball. Autorem, który przybliża nam warriorów w UWB, jest Eric Froelich. Jest opis talii i porady co do sideboardowania się – standard.

Ciekawe decki ze standardu:

 

MODERN

Nic wyjątkowego nie znaleźliśmy z moderna, ale wpadły nam w oko trzy ciekawe talie i dorzucamy oberowy Rogue Ninja, który został po krótce opisany na fanstronie facebookowej Psychatoga.

Ciekawe decki z moderna:

 

LEGACY/VINTAGE

Goblinowy Prison

Grający w Legacy na bieżąco na pewno znają ten deck/archetyp, ale dla innych może być on fajną ciekawostką. Ciekawostką, bo talia jest mocno zależna od meta i nie oferuje twardego locka na wszystko. Oprócz opisu mamy także filmiki.

Magicowa historia: świt combo decków

Joe Fiorini w nietypowym dla siebie tekście, opisującym nie konkretne decki, ale ściśle poświęcający się combo deckom i ich powstaniu. Tak, to przegięty Magic u zarania jego istnienia. To historia wzlotów i upadków Wizardowego designu – bo na pewno nie zawsze intencjonalnie te comba dawali, a na pewno niekoniecznie aż tak miały być one mocna, jak były. Przyjemna lektura w sumie, mimo że już nie raz mieliśmy okazję czytać na ten temat.

 

LIMITED

Draftowanie poziomu drugiego

Neal Oliver przychodzi do nas z drugim tekstem na temat draftowania. O ile pierwszy dotyczył kształtowania się meta, tak ten podejmuje tematykę dostosowywania się do strategii i podejścia już po okrzepnięciu formatu. Miła lektura, ale krótka.

Budowanie archetypów w kostce

Tematem tego opracowania jest design kostki. Artykuł jest solidny. Zawiera wiele informacji o tym, jak dobrze zaprojektować własną pulę kart do zabawy.

Vintage/Holiday Cube od SaffronaOlive’a

Trochę mało ostatnio artykułów z limited było, ale z braku dużych turniejów constructed i z okazji Świątecznej Kostki Vintage, dostaliśmy mały wysyp draftów. Linki do tych gier znajdziecie zebrane poniżej. Materiał z Goldfisha wyróżniamy ze względu na podejście do tematu i dodatkowe omówienie comb w vintage’owej kostce. To przydatna wiedza, choć nie jest to wyczerpujący opis. To tylko top 10 tych najciekawszych zdaniem autora.

Poniżej zapowiedziane linki:

I jeszcze jak by komuś tęskno było za legendarną kostką, to tu można znaleźć drafta w tym foracie od Marshalla Sutcliffe’a.

 

INNE

Video recenzja magicowej planszówki

Jedni lubią, inni nie lubią. Dajcie nam do recenzji, to wam powiemy co niej myślimy – Arena of the Planeswalkers, planszówka kontrowersyjna. Ale póki co, musicie radzić sobie na własną rękę, szukając samemu odpowiedz na pytanie, czy ją kupić czy nie. Możecie też zerknąć na poniższy filmik z zabawną i nawet wciągającą recenzją gry. Znalezione to na forum mtgnews i opublikowane tam przez Gizmoo. W linku dla kontrastu także nieco bardziej poważna recenzja z konkluzją, że lepiej unikać tej pozycji. Druga recenzja podrzucona przez Wieszaka. Generalnie warto pewnie zapoznać się z oboma.

Złodziejstwo nie popłaca…

…czyli po raz kolejny raz o tym, że kradzież Magicowych kart spotyka się z odzewem Community i po raz kolejny udaje się złapać złodzieja. Materiał moralizatorsko-optymistyczny. Fajnie wiedzieć, że są uczciwi ludzie na tym świecie. Fajnie wiedzieć, że złodziejstwo kończy się ostracyzmem i napiętnowaniem. I fajnie, że środowisko – przynajmniej w USA – trzyma się razem.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Jakoś ostatnio decki coraz mniej kolorowe, a tu proszę – przegląd otwiera talia z pięciokolorowym aggro. Jest Mantis, Rhino, Den Protector, Soulfire Grand Master, Tasigur, Crackling Doom – wszystkie kolory tęczy! A do tego deck zajął drugie miejsce na PTQ onlinowym. Warto rzucić okiem. Druga talia jest na pewno czymś bardzo oryginalnym, choć nie każdemu przypadnie do gustu – jak to decki z lifegainem „który nic nie robi”. Tu zaś chodzi o to, aby „nie robić nic i robić tego dużo”. Talia tworzy masy tokenów, za którymi się ukrywa. Za finishera ma tu służyć Felidar Sovereign, a sukces pomagają osiągnąć Retreaty, From Beyond i centaur z Originsów. Deck może i jest wrażliwy na enchant hate czy Utter Endowe cuda, ale to jedna z bardziej nowatorskich ostatnio rzeczy w T2 (kolory? WG). W Modernie dostajemy RB Mana Denial – klasyczny archetyp polegający na niszczeniu przeciwnikowi landów, uzupełniony o Blood Moona. Wykorzystanie jako finisherów Gurmag Anglerów pozwala rozwiązać dotychczasowy problem konstrukcji, czyli problemy z kończeniem gry. Deck wrażliwy na aggro. Czwarty deck to modernowa inkarnacja Infecta w wersji BG. Wraca w niej Phyrexian Crusader, ale nie jest to nowy tech – deck wygrał qualifiera do MOCSów. Ostatnia talia to czarno-czerwony midrange, opierający się na grze na tempo.

Stan Programu

Siłą rzeczy w newsach u Jahna nic specjalnego się nie wyczyta. Cisza. Dlatego też Jahn pewnie zabrał się za napisanie listu do Świętego Wizarda czy kogoś takiego, czyli tego miłego, okrągłego dziada w czerwonym kubraku, który przynosi nam co roku wór commonów, woreczek uncommonów i parę erek do kolekcji. Jahn życzy sobie byśmy mogli coś robić z commonami, by pojawiły się ligi w sealedach oraz by grało więcej ludzi online. W deckach RGw Eldrazi (T2), RG Tron (Modern), U Delver (Pauper), Death and Taxes (Legacy) oraz Uba Stax (Vintage). Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

stasis 2015Końcówka roku w finansach magicowych jest zazwyczaj stagnatyczna, tak jak i scena turniejowa. Zresztą ruchy w cenach kart i zmiany w metagame napędzane dużymi turniejami są ze sobą ściśle powiązane, co nie powinno być zaskakujące. Teraz WOTC i gracze świętują, przygotowują się na Nowy Rok i nie ma co liczyć na duże ruchy, a co za tym idzie, na duże zarobki na handlu kartami.

Wejście OGW na pewno rozrusza trochę rynek. Starsze karty zaczną tanieć, a gracze będą przez chwilę skupiać się na zakupie nowości. Nie można jednak zapominać, że niebawem nadejdzie też rotacja w standardzie, z którego masa kart nagle straci wartość, tak jak to było np. z Thragtuskiem, który zaraz po wyrotowaniu spadł z 17 tixów praktycznie do 1. Uważajcie na takie pułapki we własnych klaserach i powoli zacznijcie je upłynniać. Przyjrzyjcie się pod tym kątem głównie kartom z Magic Origins i bloku Khansów.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Oblivion Sower (Battle for Zendikar)
  2. Stoneforge Mystic (Worldwake)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Squandered Resources (Visions)
  5. Painful Truths (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indekty mtg21

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

magiczne święta


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (