Psychatog.pl

Przegląd prasy #123 – WMCQ 2016 i nowy Emrakul

Mamy już za sobą polskie WMCQ 2016, które szturmem podbili dwaj pro wyjadacze naszej sceny magicowej. W finale spotkali się Maciej „Duo” Janik i Grzegorz „Urlich” Kowalski. Pierwsze miejsce wziął Duo i w ten sposób zagwarantował sobie miejsce w drużynie narodowej. Urlich prawdopodobnie również do niej dołączy jako gracz, który zebrał najwięcej Pro Pointów, w ten sposób obejmie ster jako kapitan Teamu.

Drugi ważny news to początek spoilerowania Eldritch Moon. Dziś Wizardzi złotymi ustami Mareczka R. opowiedzieli trochę o bardzo przewidywalnej fabule jaką dostaniemy w kolejnym dodatku i pokazali Nowego Emrakula. Niespodzianki nie było. Kto wierzył w coś bardziej oryginalnego, musi być bardzo kreatywny i wierzący, z miejsca rekomendujemy go do badań z fizyki jądrowej. Tak czy inaczej – zapraszamy oczywiście po szczegóły do dzisiejszego przeglądu.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

WMCQ 2016 w Krakowie

Jak już wspomnieliśmy, mamy wyniki pierwszego WMCQ 2016. Na turku pojawiło się 166 graczy. W ostatnich potyczkach spotkali się:

Top 8:

Grzegorz Kowalski (2:1) Karol Plucinski
Michael Pilorz (2:0) Tomasz Sodomirski
Maciej Janik (2:0) Krzysztof Bienko
Artur Buras (0:2) Krzysztof Tomeczek

Top 4:

Grzegorz Kowalski (2:0) Krzysztof Tomeczek
Michael Pilorz (0:2) Maciej Janik

Finał:

Grzegorz Kowalski (0:2) Maciej Janik

Naszym pierwszym zakwalifikowanym na World Magic Cup został Maciej „Duo” Janik, a patrząc po Pro Pointach, kapitanem nominowanym z rankingu będzie Grzegorz „Urlich” Kowalski. Niekwestionowany samiec alfa!

Tu możecie znaleźć mini relację organizatora, a tu dyskusję na forum – dowiecie się, że prawie całe Top 8 miało w taliach brokuły i tylko jeden odważny potomek Dżejsa zagrał kropelkami, kręcąc swoje niebieskie sorbety. A tu macie wyniki ze świata zebrane na Reddicie.

Przypominamy, że World Magic Cup odbędzie się 18-20.11.2016 w Rotterdamie.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wpierw nieoficjalnie, a potem oficjalnie potwierdzony Emrakul w Eldritchu

Tak jak w temacie – wpierw Wizardzi rozesłali Pre Kity, gdzie były promkowe Emrakule, a to już było potwierdzenie fabuły Eldritcha. Potem wydali filmik, w którym już bardzo oficjalnie pochwalili się, tym, czego absolutnie nikt się nie spodziewał – to Emrakulski stoi za całym szaleństwem Innistradu. Oto i wspomniany bohater:

A jak chcecie zobaczyć trailer EMN, to macie go poniżej i pod tym linkiem. To jest w ogóle materiał źródłowy dla karty, choć najpierw musicie przeskoczyć przez pogadankę z MaRo. Acha, trailer jest całkiem fajny dla miłośników macek i horrorów.

P.S. tu macie też info o zawartości prerelease kit.

P.P.S. Przy okazji mamy komentarz z Cardboard Cracka. Kiedyś było: „nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji”. Dziś mamy: „nikt nie spodziewał się Emrakuli”. Albo jak to wujo444 napisał: „Żodyn się nie spodziewał. Żodyn.”

so much WOTC

Latający potwór spaghetti przybywa na Innistrad…

…czyli kontynuacja magicowej fabuły. Jak słusznie zauważył przed tygodniem Wojtek Różycki, wróciliśmy na Innistrad. Dziś zaś ujawniono Emrakul, a w linkowanym tekście dostajemy opowieść o tym jak ten przedwieczny makaron przybywa do ojczyzny Sorina. Opowieść rzuca nas wyrywkowo w kilka miejsc, pokazując jak plan się zmienia pod wpływem tej Eldrazi. Dowiadujemy się na przykład co się stało z Giselą i Bruną (oby karta je ukazująca była naprawdę dobra) i oczywiście z Jacem i Tamiyo. A zerknąć warto choćby dla obrazków. Wizualnie EMN zapowiada się doskonale!

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń magicowych :u:

 

Zaproszenie na BOM Strasbourg

Najbliższy Bazaar of Moxen odbędzie się 1-3 lipca 2016 w Sztrasburgu. Piątek zarezerwowani na Last Chance Triale i Side Eventy, sobota jest dla Main Moderna i Sealeda a niedziela poświęcona została na Main Legacy i Standard. Pełne info macie na zalinkowanej stronie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Ciekawy budżetowy żaba-vortex deck

Zabawnie napisany tekst i zabawny deck, chyba już kiedyś gdzieś pojawił się na Złotej Rybce, ale tam była nieco inna decklista. Nie było chyba comba z Groundskeeperem. Nie był to deck all-in jak ten tutaj. W każdym razie pomysł nie jest nowy, ale wykonanie ciekawe. Talia jest budżetowa, jednak oryginalna i zabawna w grze. Ponoć nawet wygrywa.

5 decków, którymi zagrasz w ten weekend

W tym tygodniu 5 decków jest nawet interesujące i dotyczy T2. Autor wybrał kilka decków, które bardzo fajnie pokazują ewolucję meta – o ile śledzicie je w miarę na bieżąco i pamiętacie decki z początku, przegląd może zainspirować do refleksji. A nawet jak nie to warto rzucić okiem na RW Controlę, takiego trochę burna, który niby jest obecny od dawna w formie decków na goglach piromanty, ale tu jakby mnie rampowy, a bardziej burnowy jest.

Przewodnik po Bant Company

I jeszcze jeden przewodnik po jednej z topowych talii z T2. Materiał to typowy przegląd z CFB. Nic więcej i nic mniej.

Mono Red Aggro w ligowej praktyce

Kiedy pisałem o red aggro, praktycznie nie było żadnego takiego decku. Meta musiało jednak wyewoluować i coś się zaczęło pojawiać. Oto przykład, choć te talie i tak nie są teraz Tier 1, to jednak do meta wróciły. Link prowadzi nas do video z lig, gdzie Morgan Wentworth próbuje coś tym deckiem zwojować w lidze.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mono red devo w akcji

SaffronOlive bierze w obroty deck, który ostatnio wypłynął w ligach. Autor sprawdza czy talia jest w stanie sobie radzić w formacie, czy teżjest takim chwilowym rogue deckiem.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Przewodnik po Legacy Landach

I kolejny przewodnik od CFB, ale że to Legacy to jednak troszeczkę inny niż te z T2. Skupia się na trochę innych kwestiach, ale to dalej po prostu przedwodnik CFB.

Show and Tell: wprowadzenie do Legacy

A tu gdyby ktoś potrzebował n-te wprowadzenie do formatu, z którego dowiecie się jakie decki grają i co Jaroslava Stefankova o nich myśli. Powiedzmy sobie szczerze – tego typu tekstów jest na pęczki. Starzy wyjadacze nic stąd nie wyniosą, ale mimo wszystko autorka trochę wysiłku w niego włożyła i w sumie nieźle jej wyszło. No i co jakiś czas ktoś ma ochotę wskoczyć w format, co ma sens w kontekście EMA zresztą, więc jak by kto chciał, to ma tu okazję.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Pauperowi Rebelianci

Jake Stiles przedstawia nam dość rzadki archetyp w pauperze. Na obrzeżach meta jednak istnieje i czasem można się z nim spotkać. Poza tym wygląda dość funowo – jak to zwykle w przypadku sporej części pauperowych talii. Deck ma problem z power levelem, ale jest konsystentny.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Rozpoznawanie zagrożeń

Erik Tiernan tym razem porusza temat rozpoznawania zagrożeń i umiejętnej ich oceny w EDH. Dodatkowo dostajemy deck na Damia, Sage of Stone.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashbacki Shadowmoora

I jak przed tygodniem dostajemy partię tekstów odnośnie draftowania Shadowmoora, czyli kolejnego dodatku od Wizardów z serii modernowych flashbacków na MTGO:

Eternal Mastersowy Unboxing

Link prowadzi do filmiku na YT z unboxingiem EMA. Pamiętacie, że przed tygodniem pisaliśmy o teaserze VILQ’a. Tu są efekty rozpakowywania boxa. Zgadniecie jaki foliowany mythic się trafił?

A przy okazji oto drafcik na MTGO EMA od SaffronOlive’a.

 

INNE

Jak przekonać oponenta, by oddał ci grę

PVDR napisał bardzo fajny tekst, w którym pokazuje jak możemy zmanipulować przeciwnika do tego, aby oddał nam grę. PVDR pokazuje tu jak dać przeciwnikowi powód do poddania gry lub jak wprowadzić go na ścieżkę, w której przeznaczone mu jest przegrać. Polecamy!

Siedem popularnych błędów i jak im zaradzić

Tu w podobnym poradnikowym stylu Craig Wescoe pisze o schematach, które dostrzegł w nadsyłanych do niego replayach z gier na MTGO. Wescoe wypisuje te co bardziej popularne pomyłki i tłumaczy nam gdzie robimy błąd i jak możemy im zaradzić. O ile tekst PVDR to trochę bardziej zaawansowana teoria, tak materiał Wescoe jest nieco bardziej typowy. Ale i tak jest wartościowy.

Przegląd grafik z EMA

Mike Linnemann robi przegląd grafik EMA. Tych nowych oczywiście. Opisuje w nich to, co mu się w nich podoba i nawet jeśli tylko to banalne komentarze w rodzaju: ten artysta jest świetny, podziwiajcie – to mamy okazję pooglądać obrazki z EMA w jednym miejscu w większej wielkości niż na kartach. Zdecydowanie warto w niektórych przypadkach (Prowling Pangolin Tomasza Jędruszak też jest wzmiankowany, ale krótko). A jako uzupełnienie tematu może posłużyć nam ten tekst z Vintage Magic, z którego możemy się dowiedzieć o paru ciekawostkach i nawiązaniach na nowych artach do starych grafik.

Stan Programu

Newsów w zasadzie nie ma poza tym, że EMA pojawiło się na MTGO. Sekcja opinii została za to poświęcona homofobii. Jahn apeluje, aby nie używać określenia „gejowskie” w sensie pejoratywnym w kontekście kart, zagrań i ogólnie Magica. Całe to kazanie jest zaś spowodowane tragedią w Orlando, gdzie doszło do zamachu w klubie LGBT. Sekcja wywołała w komentarzach trochę kontrowersji – rzecz pozostawiamy wam do oceny. W pytaniu sędziowskim mamy rzecz mniej typową niż zwykle. Naszym zadaniem jest wymienienie abilitek i może to nie dla każdego być takie proste, bo nawet jeśli z takiego Jace, the Mind Sculptor korzystamy, to ile z was powie z jakiego ability w jego przypadku korzystamy? W deckach RG Ramp (T2), Allies (Modern), Storm (Legacy) i Tezzeret Welder (Vintage). Na koniec ceny, które trochę sobie skaczą.

50 prawdziwych zasad Magica

Prosto z reddita zabawne, ale dość prawdziwe 50 zasad Magica z takimi mądrościami jak porada, abyście nie przeciekali aż tak bardzo. Bo przeciekacie. I chociaż może to brzmieć jak żart, to jest całkiem na serio.

Reklama Hearthstone’a

Na koniec na rozluźnienie filmik reklamujący konkurencyjną dla Magica karciankę. Przy okazji mamy fajne wykorzystanie japońskich stereotypów. W ogóle, wyobrażacie sobie podobny filmik promujący Magica? Bo chyba do tej pory czegoś w tym stylu, z takim budżetem i w takiej formie nie było.

 

:g: Finanse :g:

 

Modelowanie EMA na podstawie MMA

Saffron Olive przygląda się EMA w kontekście MMA i sprawdza czy warto kupować, czy warto sprzedawać, czy lepiej trzymać. Ot, takie typowe dla niego wróżenie z fusów, ale oparte o solidną porcję danych (czyli dość wiarygodne). Raczej jest to jednak tekst o całym secie  i ogólnych trendach niż pojedynczych kartach.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Force of Will (Eternal Masters)
  2. Wasteland (Eternal Masters)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  5. Mana Crypt (Eternal Masters)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze