Kalendarz nowych Pro Tourów i Grand Prix 2015 oraz info o Togach

Wizardzi w czasie Pro Tour M15 ogłosili kalendarz turniejowy na najbliższy rok. Dla nas najważniejsze jest to, że po raz kolejny zostanie w Polsce zorganizowane Grand Prix. Tym razem nie będzie to jednak Warszawa. 18-19 kwietnia spotkamy się w Krakowie! Formatem będzie Standard. Co ciekawe, turniej odbędzie się tydzień po belgijskim Pro Tourze, więc będziemy mogli na świeżo przetestować najciekawsze konstrukcje z Brukseli. Można też założyć, że do Krakowa zawita wielu prosów, zostających na dłużej w Europie po PT. A propos, to druga ważna wiadomość – wszystkie Pro Tour w najbliższym roku będą rozgrywane w Standardzie.

Informacje o kalendarzu turniejów to także dobra okazja do tego, aby zaktualizować informacje o sezonowych Psychatogach. Znajdziecie je na końcu tekstu. Wszystkie turnieje dodałem już do naszego kalendarza turniejów zagranicznych i online.

Rozpiska Pro Tourów 2015

Pro Tour 2015 Schedule

Przy okazji kolejna ważna wiadomość – zmieniła się forma kwalifikacji na PT, doszedł jeszcze jeden krok. Oto nowa ścieżka na drodze do turnieju, prosto ze strony Wizardów:

NewPath4

Na Pro Tour trzeba się będzie zakwalifikować poprzez RPTQ, czyli regionalne kwalifikacje. PTQ będzie imprezą przypominającą małe Grand Prix, tyle że z kwalifikacjami. Te zaś będzie można zdobyć na wstępnych PTQ.

Każdy sklep na poziomie co najmniej Advanced będzie mógł przeprowadzić jedno wstępne PTQ. Wstęp na tego rodzaju turnieje będzie dostępny dla wszystkich oprócz osób, które już zdążyły zakwalifikować się do RPTQ. W każdym sezonie – poczynając od grudnia tego roku – będzie się odbywać, zdaniem Wizardów, maksymalnie trochę ponad 3000 tego rodzaju turniejów. Zwycięzca PPTQ będzie dostawać zaproszenie na RPTQ. Format tego rodzaju turniejów będzie zależny od decyzji sklepu, choć jest tu ograniczenie do Standardu, Moderna i Sealed (dlatego np. fani Legacy muszą poszukać innych turniejów). Ten najbliższy, startujący w grudniu, sezon będzie się kończył w lutym i pozwoli zakwalifikować się w finale do PT w lipcu/sierpniu (w tym wypadku chodzi o Vancouver 1-3 sierpnia). Następnie – w czasie trwania kolejnego sezonu i PPTQ do kolejnego Pro Tour – będzie rozgrywane regionalne PTQ, czyli RPTQ. Turniej ten będzie zapewniał kwalifikację dla Top4 na Pro Tour.

RPTQ organizowane będą co najmniej cztery tygodnie po sezonie i PPTQ (czyli najprawdopodobniej najbliższy turniej w maju 2015). Daty i format będą podawane na początku każdego sezonu. Co ważne, format wszystkich RPTQ w sezonie będzie jednorodny. Oprócz invitki Top4 dostanie także bilety lotnicze, pod warunkiem wszakże, że na tego rodzaju turnieju zbierze się minimum 128 osób. Gracze z miejsc Top 5-8 będą musieli zadowolić się zaproszeniem na kolejne regionalne PTQ. Oni również dostaną bilety lotnicze, jeśli zbierze się na turnieju więcej niż 128 osób. Cały sezon ma wyglądać mniej więcej jak na innej grafice z ogłoszenia Wizardów:

Timeline7

O tym, kiedy i gdzie będą organizowane PPTQ, dowiemy się pod koniec listopada. Do tego czasu sklepy mogą się zgłaszać z prośbą o organizację tego rodzaju turniejów. Jeśli chodzi o RPTQ, na całym świecie odbędzie się ich 31. Zakwalifikowani gracze mogą sobie wybrać, na którym chcą się pojawić. Każdy z uczestników RPTQ dostanie ekskluzywną promkę. W Europie odbędzie się 8 RPTQ, a ich lokacje będą wybierane przez samych Wizardów wśród sklepów, które są w stanie zorganizować turniej na minimum 100 osób. Na pozostałe regiony przypada: 16 RPTQ w Kanadzie i USA, 3 w Ameryce Środkowej i Południowej, 3 w rejonie Azji i Pacyfiku i 1 w Japonii.

Zmiany wprowadzono ze względu na to, że turnieje PTQ cieszyły się coraz większą popularnością. Na niektórych pojawiać się miało 200, 300, a nawet 400 osób. Celem tej zmiany jest zwiększenie elitarności PT, dostosowanie się do większej liczby graczy i zapanowanie nad nimi od strony logistycznej oraz organizacyjnej.

Sporo można usłyszeć  narzekań na nowy system – będzie się teraz trudniej zakwalifikować – i na dobór formatu dla Pro Tour, szczególnie w kontekście braku Moderna. Nie byłoby jednak nic zaskakującego w tym, że niektóre sezony RPTQ rozgrywane byłyby właśnie w Modernie, mimo że wszystkie Pro Tour są w standardzie. Jakkolwiek niekoniecznie jest to optymalne z punktu widzenia graczy, zmuszonych do skakania po formatach, wytrącałoby to argument krytyków wieszczących brak wsparcia dla Moderna. Uzasadniałoby też potrzebę grania niektórych PPTQ w tym formacie. Jak będzie? Zobaczymy, Wizardzi zapowiedzieli, że pojawi się wkrótce uzasadnienie dla rozgrywania PT tylko w standardzie. Powyższe rozwiązanie pozwalałoby im jednak wyjść z twarzą z kolejnej PRowej wpadki, jaką sami sobie zafundowali, tak niespodziewanie wprowadzając zmiany do Organized Play.

Premiere eventy, w tym PTQ, wracają na MTGO

W ostatnim tygodniu ogłoszono też jeszcze jedną ważna informację. Wreszcie, po długim okresie, wracają PTQ na MTGO (z własnymi kwalifikacjami) oraz MOCSY

http://magic.wizards.com/en/articles/archive/feature/premier-play-returns-magic-online

Przyznam jednak, że po wpisaniu wszystkich GP do kalendarza, straciłem siły na wpisywanie turniejów online ;p Polecam wczytać się w link. Jeśli zapragniecie, abym jednak przetłumaczył wszystko na polski i dodał je do kalendarza, to zostawcie mi taki komentarz.

 

Rozpiska turniejów Grand Prix 2015

Na Pro Tour podano także kalendarz GP. W przyszłym roku zostaną zorganizowane 54 turnieje Grand Prix, czyli więcej niż w tym roku  (46 GP w 2014). Będą one rozgrywane w następujących formatach: 19 Standard, 19 Limited, 8 Modern, 4 Team Limited, 3 Legacy Warto dodać, bo ludzie lubią czasem narzekać bez poparcia w rzeczywistości, że turniejów w każdym z tych formatów (może z wyjątkiem Limited) jest WIĘCEJ. W 2014 mamy 22 turnieje Limited (tu pojawia się jednak problem, bo rozpiska z tego roku nie podaje, które turnieje są drużynowe), Standard, 6 Modern i 2 Legacy. Dodając do tego fakt, że jest więcej turniejów, krytykom twierdzącym, że „medżik się kończy”, „łizardzi się nie rozwijają” możemy więc powiedzieć „hola, hola” i odesłać do poniższych tabelek na dowód, że się mylą*:

Może Was to też ucieszy: Bazaar of Moxen ogłosił, że w tym roku to oni organizują GP Kraków + 3 inne europejskie GP! -> http://www.bazaar-of-moxen.com/en/index.html

Na pewno polscy legaci będą w niebo wzięci:

„We are thrilled at the challenge and are already committed in keeping making our Grand Prix more than just a Grand Prix: A Magic Week-End for all Magic Players. All the major formats will be present each day.
For instance, if you are a Legacy player, you will enjoy one of our great Legacy tournaments each day at each of our Grand Prix. The same will be true for Modern, Standard and Limited.

We are currently finalizing the Side Events schedule for Grand Prix Strasbourg (28-30 November 2014) so stay tuned!”

 

SEZON 1

GP 2015 Schedule1
SEZON 2

GP 2015 Schedule2
SEZON 3

GP 2015 Schedule3

SEZON 4

GP 2015 Schedule4

-x-

Ktoś jeszcze ładnie zebrał turnieje Grand Prix 2015 na mapce: https://www.zeemaps.com/map?group=1063495

Trafiłem również w sieci na obrazek kolejnego promo rozdawanego w powyższych sezonach Grand Prix 2015, jest nim demon ciemności, wróg wszelkiego życia i przyjaciel dobierania kart, czyli Griselbrand!

griselbrand na gp

Źródło: http://magic.wizards.com/en/articles/archive/2015-pro-tour-and-grand-prix-schedule-revealed-2014-08-02

* To oczywiście wcale nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z Organized Play i słuszną krytyką, będącą po części efektem błędów w komunikacji z graczami, a po części strategią Wizardów, jednak patrząc tylko na liczbę eventów, można uznać, że Magic jest na fali wznoszącej, a nie na odwrót.


Małe info dotyczące cyklu Sezonowych Psychatogów

sezonowy psychatog mtg magicPrzy okazji chciałbym ogłosić drobne zmiany w cyklu naszych turniejów, czyli Sezonowych Psychatogów, które dają lepszy start w turnieju rocznym (Megatog) i zaproszenie na mały, elitarny turniej AtogAtog.

W związku z problemami kadrowymi – z różnych powodów osobistych, wyjazdowych zawodowych wyłamały nam się trzy osoby pomagające w relacjach i w sumie wszystko spadło na moje barki – zrezygnowaliśmy z organizacji Sezonowego Psychatoga we Wrocławiu i w Szczecinie. W planach mamy jeszcze tylko dwa Sezonowe Psychatogi: w Krakowie i Gdańsku/Gdyni oraz imprezę kończącą w Warszawie. Poza wspomnianym problemem ‚kadrowym’ uznałem, że cykl już trochę za długo trwa, mamy prawie rok naszych turniejów i warto już przejść ciut szybciej do finału.

Kolejną sprawą jest namnożenie się różnych oficjalnych turniejów WOTC. Nasz cykl psychatogowy miał zakleić dziurę po braku Mistrzostw Polski, a tymczasem Wizardzi dodali LCQ na World Magic Qualifiery, dorzucili kwalifikacje na PTQ, które zwiększyły bardzo rangę samych Pro Tour Qualifierów, mamy co roku turniej Grand Prix w Polsce i gracze są całkiem aktywni na turniejach lokalnych, gdzie trafiają się nawet Prereleasy na ponad 100 osób. Myślę, że Wizardzi sami dobrze zakleili swoje dziury turniejowe i nie musimy ich w tym wyręczać. Jeśli w przyszłości będziemy jeszcze organizować jakieś turnieje Togowe, to raczej ograniczymy się do 1-2 większych imprez zamiast wszystko rozwlekać na mniejsze turnieje bajowe i kwalifikujące.

Drobne przemyślenia i pokora

Przez ostatni rok trochę nie mogłem się zdecydować na formę, trudno mi było przewidzieć formaty końcowe Megatoga, nie zawsze potrafiłem dobrze Wam przekazać wszystkie informacje. Ranking zrobiłem na sam koniec i mnogość informacji mogła wiele osób konfundować. Biję się w pierś i przyznam, że trudno być jedyną osobą decyzyjną i starać się dzielić prowadzenie serwisu, pracę, rodzinę oraz organizację turniejową, nie biorąc przy okazji grosza do własnej kieszeni. Mam nadzieję, że przynajmniej imprezą końcową odkupię swoje winy i przygotuję Wam na koniec fajną zabawę.

Ale już nie wpadajmy w taki dramatyczny ton. Cała zabawa miała mi dać ogólny obraz jak taki cykl się przeprowadza, jakie mogą po drodze pojawić się problemy, czy nasza struktura ma sens i się sprawdza. Oczywiście mieliśmy sporo różnych przejść, ale zebrałem dużo nauki, doświadczenia i mam już dobry ogląd z czym to się wszystko je. Powstały fajne grafiki do naszych zabaw oraz trzy świetne maty, zebrałem również trochę dodatkowej gotówki na nagrody w imprezie kończącej : )

Zapraszam na dwa ostatnie turnieje z cyklu Sezonowy Psychatog i na końcową imprezę z Megatogiem i AtogAtogiem, o których szczegółowe info dam już w osobnym wpisie.

 

Pozdrawiam,
– Ober

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze