Decks to Beat

W tym dziale prezentujemy najlepsze talie z wybranych formatów constructed. Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami będziemy tylko podrzucać najciekawsze naszym zdaniem innowacje, decktechy i inne rogue perełki, które wpadły nam ostatnio w oko.

Odnośniki do zwycięskich decków danych formatów znajdziecie w poszczególnych Decks to Beat.

Decks to Beat:

 


Czym jest format Constructed?

Constructed to druga obok limited „dyscyplina” w której rozgrywane są turnieje w Magic: the Gathering. Chcąc zagrać w constructed musimy dysponować swoją własną talią.  Typowy deck do constructed zawiera 60 kart, stanowiących tzw. talię główną (maindeck). Dodatkowo gracze dysponują taliami pobocznymi (sideboardem), który składa się z od 0 do 15 kart, a te można wymieniać pomiędzy grami danej rundy, ale tak aby talia podstawowa nie miała mniej niż 60 kart. W taliach do constructed istnieje ograniczenie pozwalające na używanie maksymalnie 4 sztuk karty o tej samej nazwie. Jedynymi kartami, które są z niego zwolnione są Basic Landy, których można mieć dowolną ilość.

Do constructed zalicza się kilka mniejszych formatów, różniących się od siebie dostępnością kart czy systemem rotacji (rotacja to „wypchnięcie” z użycia najstarszych kart poprzez pojawiające się nowe). Format rozgrywki określają jaką część z wydanych przez twórcę gry kart możesz wykorzystać do budowy swojej talii. Niektóre z nich są bardzo wąskie, inne pozwalają na korzystanie niemalże z wszystkich kart jakie kiedykolwiek wydrukowano.

Rotujące formaty w constructed:

– Block Constructed – najwęższy format, zawierający wyłącznie karty z ostatniego wydanego bloku. Poważniejsze rozgrywki w tym formacie rozpoczynają się zwykle, gdy znane są już wszystkie karty z danego bloku.

– Standard (T2, typ drugi) – format zawierający dwa ostatnie bloki i jeden ostatni core set. Z chwilą wyjścia nowego bloku, w standardzie rotuje najstarszy core set i block. Najpopularniejszy format constructed w Polsce i na świecie.

Nierotujące formaty w constructed:

– Modern – format w którym można grać kartami od 8th Edition wzwyż (karty z tzw. „nowym layoutem”). 

– Legacy (T1,5, typ półtora) – format w którym możemy używać wszystkich kart wydanych od początku istnienia magica. Wyjątkiem są karty spisane na baliście.

– Vintage (T1, typ pierwszy) – format, w którym obowiązują wszystkie karty. Jedynymi wyjątkami są tutaj karty wydane w fun-setach (Unhigned i Unglued) oraz karty z tzw. „ante” (czyli stawką, takie jak np. Contract from Below)

W constructed istnieje także wiele nieoficjalnych formatów rozgrywek, wymyślonych przez graczy takich jak Pauper, czy Elder Dragon Highlander (Commander). Więcej o nich dowiesz się pod koniec tego tekstu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Decks to Beat – Pauper

W tym dziale prezentujemy odnośniki do najlepszych talii z formatu pauper. Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami będziemy tylko podrzucać najciekawsze naszym zdaniem innowacje, decktechy i …

Print Friendly, PDF & Email

Decks to Beat – Vintage

W tym dziale prezentujemy odnośniki do najlepszych talii z formatu vintage (Typ 1). Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami będziemy tylko podrzucać najciekawsze naszym zdaniem innowacje, …

Print Friendly, PDF & Email
vendilion clique mtg

Decks to Beat – Modern

W tym dziale prezentujemy odnośniki do najlepszych talii z formatu modern. Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami będziemy tylko podrzucać najciekawsze naszym zdaniem innowacje, decktechy i …

Print Friendly, PDF & Email

Decks to Beat – Standard

W tym dziale prezentujemy odnośniki do najlepszych talii z formatu Standard (Typ 2). Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami będziemy tylko podrzucać najciekawsze naszym zdaniem innowacje, …

Print Friendly, PDF & Email
tarmogoyf mtg

Decks to Beat – Legacy

W tym dziale prezentujemy odnośniki do najlepszych talii z formatu Standard (Typ 2). Ponieważ jest sporo serwisów specjalizujących się głównie w prezentowaniu decklist i archiwizowaniu, więc nie będziemy kopiować ich roboty. Zamiast tego polecamy właśnie te strony jako posiadające najświeższe i regularnie aktualizowane talie, a sami opisaliśmy najpopularniejsze archetypy i podrzucamy ciekawostki, rogue …

Print Friendly, PDF & Email