Przegląd o północy #40 – rekordowe Grand Prix

Turniejowy Magic przeżywa swój renesans, a przynajmniej niektóre turnieje GP. Coraz częściej widzimy rekordowe Grand Prix, gdzie zbiera się więcej graczy niż jest limit miejsc. Takim pierwszym mega rekordem był turniej w Las Vegas, gdzie rozgrywano sealed Modern Masters, teraz New Jersey zebrało ponad 4000 graczy przy formacie Legacy. Tutaj akurat zadziałał też fakt, że całość organizował StarcityGames i dawali świetne produkty dodatkowe, wielu graczy zapłaciło wpisowe tylko,żeby dostać matę z Brainstormem. Bliżej nas rozgrywane było Grand Prix Madryt, które również osiągnęło swój limit.

Może ta polityka Wizardów co do zmian turniejowych i zmniejszania ich rangi oraz skillowości nie jest taka zła? Może też kiedyś wpadną na dobrą politykę co do MTGO i dostaniemy dobry produkt, gdzie na raz też będzie mogło w jednym turnieju grać ponad 4000 magicowców? : )

B Relacje z turniejów B

Grand Prix New Jersey

Kolejne rekordowe Grand Prix, w którym wystartowało 4173 graczy. Jak już wspomniałem we wstępie sporo z nich przyszło tylko po matę i koszulki, ale to wciąż spora liczba na turnieju magicowym. Pod koniec 3 rundy koweredżanie podali, że około 3700 zawodników faktycznie gra w turnieju. Jak wypatrzył Roberto z forum magicowego: 

Co najmniej jedna osoba zarejestrowała decklistę ,,60 Islands” z wpisaną nazwą decku ,,Playmat Combo”

Całość wygrał Brian Braun-Duin (Jeskai Stoneblade), który w finale ograł Toma Rossa (Infect). Polaków tam nie zarejestrowałem.

Grand Prix Madryt

Na swój sposób, to również było rekordowe Grand Prix. Na turnieju zagrało 1900 zawodników, którzy zapełnili cały cap zaplanowany na turniej. 400 graczy, którzy nie zmieścili się w tym limicie, zagrało w specjalnie dla nich przygotowanym PTQ.

W finale turnieju głównego Immanuel Gerschenson (URG Delver-Pyromancer-Tarmogoyf) pokonał Tilla Rifferta (Blue Scapeshift). Z Polaków na miejscu pojawiło się 9 zawodników, ale do drugiego dnia wszedł tylko Michał Gajewski, który ostatecznie zakończył na 38 miejscu.

Echa PTQ w Łodzi

Zabawne newsy z lokalnej telewizji – Sędzia Witek jako znany poeta, Gerwaz jako piarowiec Magicowców, Świerszcz jako bardzo skoncentrowany gracz i kolor czarny jako personifikacja chciwości.

Materiał o turnieju rozpoczyna się od 12:18 minuty, niestety nie da się pominąć kilku reklam.

 

U Zapowiedzi turniejów U

Grand Prix Milan ’14

Bardzo ważne info – jak jedziecie to się szybko zapisujecie! bo znowu jest limit miejsc jak w Madrycie i niektórzy skończą grając PTQ. Jest tylko 1376 miejsc na turnieju głównym. Organizatorzy polecaja jak najszybciej rezerwować sobie miejsca. O tutaj.

Droga na Pro Tour

Ktoś zrobił stronę z rozpiską wszystkich PPTQ, warto z niej korzystać podczas planowania kolejnego sezonu chwytana inwajtów na Pro Tour. Mamy tam też opis najważniejszych turniejów Magicowych, rozpiskę nadchodzących turniejów Grand Prix i ładnie pogrupowane linki. Polecam : )

-x-

Jeszcze w kwestiach praktycznych na turnieje –  znalazłem na Reddicie dobry patent na duże eventy, jak jedziecie tam grupą znajomych:

rekordowe Grand Prix baloon

W Wieści z wybrzeża W

Świąteczny Festiwal Vintage Championships

Wizardzi ogłosili imprezę poświęconą Vintage, a dokładnie Mistrzostwom, które odbędą 20 grudnia. Od 10 do 19 grudnia będzie można się na nią kwalifikować np. idąc 4-0 lub 3-1 w Vintage Daily lub 4-0 w Legacy Daily.

I tu następuje dziwactwo:

In addition to the prizes listed in the tables below, we will award a nonfoil set of Vintage Masters to each of the top three finishing players in the Vintage Championship who don’t have Ancestral Recall, Bazaar of Baghdad, Black Lotus, Mox Emerald, Mox Jet, Mox Pearl, Mox Ruby, Mox Sapphire, Time Walk, or Timetwister in their deck! Note, that’s not the top three finishing players over all, but the top three who are not playing any of the previously mentioned cards. Theoretically, you could come in 20th place and, as long as 1st through 19th all had at least one Ancestral Recall, Bazaar of Baghdad, Black Lotus, Mox Emerald, Mox Jet, Mox Pearl, Mox Ruby, Mox Sapphire, Time Walk, or Timetwister in their decks (including sideboards), you would be the first of three to receive a nonfoil Vintage Masters set. This set will be in addition to any prizes those players win based on their final standing in the event.

Czyli jak zrobisz wysokie miejsce i nie będziesz miał w talii nic z wielkiej dziewiątki ani Bazaaru, to jest szansa, że dostaniesz niefoilowy set Vintage Masters O_o’ Nie jest on teraz na szczycie cenowym, ale ~660 tixów też nie chodzi piechotą. Top 3 graczy bez wymienionych kart kwalifikuje się do nagrody. Robisz inwajta, budujesz crap deck i liczysz, że wszyscy grają deckami z dziewiątką albo Dredgem na Bazarach Smile Pewnie da się skręcić jakiś Leyline Opalescence czy Affinity na Mox Opalach.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Budżetowe aggro w Standardzie

Przegląd budżetowych aggro opcji w Standardzie. Słowo budżetowe może być mylące, bo zazwyczaj kojarzy się z bieda-deckami, tymczasem w tym formacie małe, agresywne all-inowe decki radzą sobie całkiem nieźle. Nie dziwi ich regularna obecność w Daily, a i są na tyle skuteczne, że także na większych turniejach trzeba je brać pod uwagę. Decki te to oczywiście Boss Sligh, UW Heroic i RW Heroic.

 

LEGACY

Legacy: a turn-one spotter’s guide: magicTCG

Autor uczy nas jak przewidywać talie przeciwnika po pierwszej zagranej przez niego karcie. Weterani Legacy na pewno mają to obcykane, co zresztą pokazał kiedyś Pasek w serii swoich artykułów o tym formacie, ale nowi gracze znajda tu sporo waznych informacji.

 

VINTAGE

Daily Event z PureMTGO

Kolejny Daily Event z Griselbrand Oathem od PureMTGO. Możecie być trochę zawiedzeni, ale cóż… do Vintage nie pojawia się wiele materiałów albo trzeba za nimi grzebać tam, gdzie nawet Jace nie zachodzi. Trzeba się więc cieszyć tym, co jest.

 

LIMITED

Analizując nową Kostkę Legacy

Przegląd i ocena tego, co jest w nowej, onlinowej kostce Legacy. Materiałów związanych z jej pojawieniem się online trochę było, choćby w zakresie streamów, co Jahn linkuje w State of the Program (link i opis poniżej). Tu mamy omówienie karta po karcie.

 

INNE

Historia Magica: Rollercoaster z Time Vaultem

Dla młodszych graczy ten tekst będzie ciekawym wglądem w historię jednej z magicowych kart. U starszych może wzbudzi nutkę nostalgii. Jak widać w tekście historia Time Vaulta była długa i kręta. Jest ona też dowodem na to, jak gra się zmienia – co widać choćby na przykładzie zmieniającego się wordingu.

State of the Program

Jahn w newsach wspomina o problemach z sieciowym Magiciem (bugi, kwestia kont w całym systemie), ale przede wszystkim przekazuje zapowiedź Magic Online Holiday Festival – vintage’owego eventu, mającym stanowić wsparcie dla formatu (i nagrody, i sposób kwalifikacji do eventu o tym świadczą). Pojawią się też tzw. złote kolejki, turnieje, na które wydamy po 10 tixów, ale będziemy mieli okazję wyłapać 5 boosterów. Wizardzi odpowiedzieli więc na potrzeby graczy. 19 listopada wystartują też przywrócone na jakiś czas drafty VMA oraz nowa kostka zaktualizowana o najnowsze karty. A propos wracających draftów – będziemy mieli pograć online w blokach Mirage i Saga. Jest też słowo o ligach i streamach Legacy Cube.

W sekcji opinii Jahn po raz kolejny deliberuje o ratowaniu formatów, tym razem w kontekście EV i payoutów. W spisach talii mamy Abzan Midrange i RG Monsters w T2, RG Trona w Modernie, Grixis Kilna w Pauperze, Mardu w bloku, Moggcuthera w Legacy i BUG Gush-Bonda do Vintage. Jeśli chodzi o ceny… cóż, znowu mamy załamanie i wszystko praktycznie leci w dół. Jeśli tendencja się utrzyma, może skończyć się tak, jak to było w poprzednim bloku, kiedy dominował Mono Black i Mono Blue. W T2 pewnym wyjątkiem są karty do UW Heroic, ale to dlatego, że wyszły one ze sfery crapu do sfery kart turniejowych, czego wspomniany tydzień temu u nas w finansach Hero of Iroas najlepszym przykładem.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu milowaliśmy w standardzie – UB Mill od Matta Higgisa przedstawia nam opcję na alternatywny kill kiedy przeciwnik wzywa na nas nosorożce, wielkie ptaki, hordy tokenów i inne badziewia. Siłą napędową talii są 4 Altar of the Brood, 4 Dictate of Kruphix, 4 Ashiok, Nightmare Weaver, reszta to defensywa i kontry oraz alternative kill w postaci jednego Empty the Pits. Dalej mamy już tylko 4 talie w Legacy wyszukane z okazji GPNJ. Wśród nich: biały Soldier Stompy (mający 4 Chalice of the VoidSuppression Field oraz Thalie main), UWR Control, Cruise Rector oraz niespodziewane Slivery! Trochę kontr, trochę Cruise’ów i 12 Muscle Sliverów ^^

Zbyt dużo informacji w Magicu

Bardzo przydatny tekst o komunikacji w Magicu turniejowym. Dowiecie się z niego co trzeba mówić przeciwnikom, co można zachować dla siebie, jak wygląda sprawa ogłaszania triggerów i gdzie można wykorzystać zasady magicowe na swoją korzyść.

Stanislav Cifka opowiada ładnie o  Hearthstonie

Cifka mówi, że Hearthstone jest fajniejszy niż MTG – taki lekki cios w serce dla Wizardów. PVDD też zresztą zaczyna aktywnie uczestniczyć w życiu HS. To kolejna lampka ostrzegawcza dla Czarowników.

Nie-widzialneee 2

Znany wszystkim śmieszek Mark Rosewater przedstawia obrazki i opisy kart z nigdy nie wydanego nigdy żartownisiowego setu Unglued2. Warto rzucić okiem przynajmniej dla obrazków kart, które rysowali m.in: Kev Walker, Heather Hudson, Anson Maddocks, Ron Spencer, Phil Foglio, Kaja Foglio, Scott M. Fischer czy niestety nieżyjący już Quinton Hoover.

takie smieszne, takie zabawne ha ha

 

G Finanse G

Wzlot Through the Breach

Weekendowe turnieje przyniosły trochę zmian w metagame, ale najwięcej na nich zyskał Through the Breach, który pojawił się w RG Scapeshifcie. Ludzie cieszą się z wystawiania tanio Emrakula na stół, więc od razu poniosła ich ułańska fantazja i nagła Breach poszybował w cenie. Jak dla mnie, jest to dobry moment, aby tę kartę sprzedawać, bo moda szybko się skończy.

breach po gpZwróćcie jednak uwagę, że Boty wcale tak chętnie nie kupują tej karty, więc same wywindowały cenę do góry chcąc więcej zarobić na turniejowej modzie. Do góry też ładnie poszedł Scapeshift a za to srogi upadek zaliczyła Liliana of the Veil.

Raport od trejderów z GP New Jersey

Autor podczas Grand Prix New Jersey pochodził po trejderach i pytał ich o ceny kart. Z linkowanego tekstu dowiecie się jakie były ceny i prognozy na przyszłość między innymi: Volcanic Islanda, Kor Firewalkera, Containment Priesta, Forked Bolta, foil Treasure Cruisea, Smash to Smithereens fetchlandów i kart z obecnego standardu.

-x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze