Przegląd prasy #61 – Pro Tour za nami, GP Kraków przed nami

Wizardzi przyzwyczaili nas do masy spoilerów podczas Pro Tourów, jednak tym razem wyjątkowo nic nie zespoilowali. To bardzo miło z ich strony, bo nie odciągali naszej uwagi od arcyważnego turnieju jaki się właśnie zbliża. GP Kraków, bo o nim mowa, zacznie zbierać rzesze graczy już w piątek, kiedy to otworzy swoje podwoje na Last Chance Triale i pomniejsze side eventy.

Przyznam, że tak wciągnął mnie testing, że nie miałem za bardzo czasu ogarniać co się właściwie dookoła dzieje xD

 

B Relacje z turniejów B

 

Pro Tour Dragons of Tarkir

Zagrało ponad 400 graczy. Do top 8 dotarli: Ondrej Starsky, Adrian Sullivan, Martin Dang, Jason Chung, Shota Yasooka, Marco Cammilluzzi, Thomas Hendriks, Andrew Ohlschwager. Wygrał Martin Dang swoim Atarka Sligh, a właściwie mono red ze splashem zieleni dla Commandów i Become Immense. Topka była dość zróżnicowana. Co prawda 3 sloty zajęły wariacje UB kontroli, ale oprócz nich były także Abzan Control, Green Devotion, GR Devotion i GR Dragons.

Martin Dang

Polacy na Pro Tour:

 • 26  Janik  Maciej 33
 • 93  Głogowski Piotr 27
 • 104 Konieczny Dominik 27
 • 245 Kopeć Mateusz 15
 • 303 Gajewski Michał 9

Jeśli macie jakiegoś swojego ulubionego gracza, który grał na PT i któremu kibicowaliście, a nie wiecie jak mu poszło, to finalne standingi po 16 rundach znajdzie tutaj.

Tu także macie metagame części constructed turnieju:

Tu macie też bardzo ładnie zebrane wszystkie talie, które wygrały więcej niż przegrały w standardzie (wyniki 18+ punktów). Jak chcecie obejrzeć jakieś mecze, które pojawiły się na streamie, to najlepiej skorzystać z tego miejsca: http://www.mtgcoverage.com/

Mimo róznych techów i ładnych zagrań, Pro Tour niestety przejdzie do historii jako dość specyficzny, bo sporo się na nim działo przycinek i jakichś niedomówień. Tu macie zestawienie wszystkich wyłapanych kłamstw i problemów, które mieliśmy okazję zobaczyć na streamie lub przeczytać w relacji Wizardów: What were all the scandals at PTGrinTK?

W skrócie:

Jak to mówią Wizardzi, „cheaters sucks„.

Sporym echem w społeczności odbiło się też to, jak Adrian Sullivan gra. Akurat tutaj dość pozytywna wprawa. Chodzi o to, że – wydawałoby się – wbrew zdrowemu rozsądkowi i przyzwyczajeniom setek graczy swoje karty odwraca w stronę oppa, a nie swoją. W efekcie pojawiły się żarty, że Sullivan gra w ten sposób. Sullivan tłumaczy się, że swoje karty zna, więc nie musi ich oglądać. Na pewno metoda oszczędza trochę czasu, kiedy oponent chce sprawdzić, co ta czy inna karta robi (przyznam, że też czasem tak grałem, rozumiem gościa – dopisek Obera). A może po prostu Sullivan nie lubi jak mu się maca kartoniki. Jedno jest pewne, w tym swoim garniturze w Top 8 wyglądał jak prawdziwy dżentelmen (przez chwilę można było się poczuć jak byśmy oglądali turniej snookera).

I jeszcze na koniec dajmy spokój graczom i wróćimy do samych kart. Tu mamy przedstawione top 5 kart PT. Niby nic szczególnego, ale to są hity tego turnieju i warto mieć na nie oko. Jeśli wam nie chciało się kliknąć linka, to są to: Dragonlord Atarka, Dragonlord Silumgar, Silumgar’s Scorn, Thundebreak Regent, Atarka’s Command.

 

W Wieści z wybrzeża W

 

Tarkują tu smoki

Kolejny update klienta MTGO i kolejne zmiany. Alli Medwin opowiada o nich, wyjaśniając dlaczego zostały wprowadzone i co mają graczom ułatwić. I tak zmodyfikowano: wyświetlanie się triggered abilities; problem z kartami typu Incremental Growth, gdzie klient nie dawał informacji, na którego stwora kładziemy ile counterków lub ile zadajemy mu dmg (casus Cone of Flame); kwestię poświęcania stworów i tym podobnych efektów jak przy użyciu Archfiend of Depravity. Zapowiedziano też, że być może – ale to być może, z którego warto się cieszyć – zostanie zmienione to, jak wyglądają foile online. Trzymamy kciuki, aby i ta zmiana się pojawiła, a z tych wcześniejszych się cieszymy.

 

U Zapowiedzi turniejów U

 

Grand Prix Kraków

Już w ten weekend jeden z najważniejszych turniejów 2015 roku w kraju, czyli GP Kraków! Turniej odbędzie się 17-19 kwietnia 2015 w krakowskich Halach Expo (Expo Kraków, Galicyjska 9, 31-586 Kraków). Formatem turnieju jest Standard wraz z edycją Dragons of Tarkir. Warto się szybko prerejestrować online. Organizator podał, że nie będzie rejestracji w sobotę, bo jest już bardzo blisko limitu miejsc!

W linku powyżej znajdziecie najważniejsze informacje o trialach, matach, wpisowym, a także przewodnik dla obcokrajowców po mieście. Z najistotniejszych informacji podajemy jeszcze ceny:

 • Grand Prix Kraków Main Event (39,99 €)
 • Grand Prix Kraków Sleep in Special Experience (59,99 €)
 • Grand Prix Kraków VIP Experience (89,99 €)
 • Infinite Trials Package – 100 packs only (44,99 €)

Rejestracja online działa do północy czwartku, 16 kwietnia 2015. Prerejestracja online do północy w czwartek, rejestracja on site tylko w piątek. Main event zaczyna się w sobote o 9 rano, side eventy zaczynają się już w piątek, od momentu jak otworzą halę.

Przydatne linki:

Turniej dzień po!

Sklep Gamelord wyszedł z pomysłem zorganizowania dużego turnieju, na którego można się zakwalifikować wygrywając turnieje PPTQ. Nazwa wzięła się z tego, że impreza odbędzie się następnego dnia po RPTQ Milwaukee 2015, 28 Czerwca 2015, w Łodzi. Wszelkie szczegóły i dyskusję na forum macie w linku powyżej.

dzien po!

Pyrkon

Wielkimi krokami zbliża się do nas Pyrkon, który odpala się zaraz po GP Kraków (24-26 kwietnia 2015) i jest jedną z najważniejszych imprez growych w Polsce. Cosplayerzy, pisarze, komiksiarze, filmowcy, fantaści, mangowcy, a także magicowcy mają swoje święto w północnej części kraju. Zresztą impreza jest wydarzeniem na ogromną skalę i ściąga też gości z zagranicy.

Blok magicowy jest dość bogaty i zawiera m.in: FNMy, PPTQ w sealedzie, PPTQ w modernie, GPT Paryż, pyrkonowe legacy, masę draftów, turniej 2HG, rozgrywki w Tiny Leaders, French Commander oraz turnieje dla początkujących.

Rozpiskę turniejów macie na forum.

Dostań się na „TCGplayer Invitational” z PT i GP

Sklep TCGplayer ogłosił, że na ich flagowy turniej „TCGplayer MaxPoint $50,000 Invitational”, (otwarty tylko dla zaproszonych, czyli osób, które się wcześniej zakwalifikują), można będzie się również dostać przez Top 8 Grand Prix lub Pro Touru, które były/będą rozegrane pomiędzy 1 czerwca 2014 oraz 1 lipca 2015. Sprawdźcie więc, czy przez ostatnie pół roku nie zaliczyliście jakiegoś Top 8 Pro Toura Smile

LSV zaprasza na Grand Prix Las Vegas

Luis Scott-Vargas zaprasza! Czy możecie się oprzeć? No nie, w końcu to LSV. Rzecz zaś dotyczy największego chyba GP w najbliższym czasie – GP Las Vegas. Pamiętacie jak w ubiegłym roku ten sam turniej w formacie Modern Masters limited zebrał ponad 5000 graczy?

Oprócz unikatowego LSV tokena, dowiecie się stąd też co fajnego przygotował tam organizator czyli Channel Fireball. A żeby zaostrzyć apetyty – będzie 30 artystów, 40 sklepów, nagrody za rejestrację (w tym dual landy i Black Lotus!). I tylko łezka w oku się kręci, że to Las Vegas tak daleko od Warszawy.

 

R Przegląd prasy branżowej R

 

STANDARD

Znowu opiszę standard trochę inaczej. Ostatnio Wam się spodobał większy komentarz z linkami, a skoro nadchodzi te nasze cudne GP Kraków, to warto się trochę rozpisać w temacie. Na początek znowu statystyki. Nieoceniony MtgGoldfish bardzo szybko przetworzył dane z Pro Touru i przedstawił nam je tutaj: Pro Tour KTK w liczbach. Macie tam bardzo istotne dane o tym jak dane archetypy poszły w pierwszym i drugim dniu turnieju. Stąd mamy prosty przekaz – UB Control jest świetny, Rg Sligh trochę przyfarcił wygrywając całość, Abzan średnio, Smoki średnio, Jeskai, Mardu i Devotion raczej słabo. Mono Blue Devotion chyba nikomu nie udało się dobrze złożyć. Polecam jednak tekst przeczytać dokładnie.

Co do konkretnych decków, to mamy już kilka artykułów opisujących decklisty, a wśród nich:

Brakuje tutaj jakiegoś opisu controli, a po ogromnym sukcesie UB controli potrzebne będą jakies małe przewodniki. Na razie spójrzcie tutaj: Jak zaadaptować decki kontrolne. Myślę, że sporo o UB controlach na smokach dostaniemy jeszcze kilka tekstów w tym tygodniu, warto śledzić strony największych portali magicowych. Poza tym mieliśmy okazje zobaczyć w działaniu również smoki w kolorach UBW. Na temat samego Espera pojawiło się trochę materiałów, a wśród nich: Ewolucja Esper Dragonów w T2, Dźwięk Espera czy też bardziej rogue Esper Prowess – Playtesting Esper (i Jeskai) Prowess. W ramach aggro mamy np. opis Nowe RW Aggro, który może zaspokoić na chwilę nasz apatyt, ale i tak jest jedynie przystawką do opisu Rg sligh, który wygrał Pro Tour, a na który i tak większość z nas czeka. Prawdopodobnie w tygodniu jeszcze dostaniemy opis tego decku wraz z jakimiś analizami.

Jako dopełnienie polecam tekst o pokonywaniu Standarduniedocenianymi kartami sideboardowymi. Autor prezentuje nam kilka kart, które ostatnio wypały z mody, a nagle mogą wrócić na salony, trafiając w czułe punkty obecnych tier 1 decków. Jest wśród nich np. Arbor Colossus, który co prawda już został zauważony, ale długo leżał w pudłach z crapem. Teraz jest jednak gwiazdą pokonująca smoki i unikająca Roasta. I jeszcze jeden tekst w temacie kontrolnych decków. Jego autorem jest Adrian Sullivan, który zrobił top 8 na PT. Jego Inny rodzaj kontroli zawiera kilka ciekawych uwag o archetypie i aktualnym standardzie.

Póki co spisy decków, nagrania ze streama i powyższe teksty powinny dać Wam orientację w obecnym metagame, ale cokolwiek byście tam nie znaleźli, cokolwiek kosmicznego by Wam nie wpadło w oko, to pamiętajcie o najważniejszej zasadzie Magica – im prostszy deck, tym lepiej. Na tak dużym turnieju jak GP nie warto robić bardzo skomplikowanych talii, nie warto brać decku, który gra każdą rundę do końca, im łatwiej, im mniej kombinacji tym lepiej.

– Ober

 

MODERN

Budżetowy Magic: Restore Balance w Modernie za 45$ (7 tixów)

Ten deck jest trochę jak horrory klasy C. Nie każdy je lubi, nie zawsze są dobre, a mimo wszystko potrafią bawić ludzi i znajdą się na nie amatorzy. Restore Balance to tak naprawdę tier ileśtam, ale zaletą jest tu właśnie cena i przyjemność z gry. Zabawa polega na wstawianiu  artefaktycznych borderpostów i zagrywaniu suspendowanych stworów i Restore Balance. Ta ostatnia karta służy do kontrolowania zasobów przeciwnika – w ręce i na stole. Opp traci karty, poświęca wszystkie landy (które zjedliśmy np. pod Gargadona), a my go zabijamy z March of the Machines albo wspomnianym Gargadonem. Problemy? Oj, wiele. Nie jest to aż tak szybkie, jak by się chciało w Modernie; talia jest podatna na hand disruption, wyłącza ją Stony Silence i może przede wszystkim – jest fajna do grania dla nas, ale dla przeciwnika jest jak wrzód na tyłku. Wasi oponenci będą was więc nienawidzić (z drugiej strony, hejtowanie czym gramy w Magicu to norma, więc…). Tekst zawiera poglądowe filmiki z gier.

Decklisty z Mistrzostw Stanowych w modernie

W USA co roku odbywają się ichnie Mistrzostwa Stanowe. TCGplayer zebrał decklisty z tych turniejów. Podrzucam, bo może kogoś zainspirują przed nadchodzącymi WMCQ w modernie. No i nie każdy musi tak przeżywać obecny standard i pasjonować się nadchodzącym Grand Prix Kraków jak my to robimy w Psychatogu ;p

 

 LEGACY/VINTAGE

Eternal Spotlight: Nadzieje Newbie’ego

To specyficzny tekst. Trochę podsumowuje on teksty Fioriniego na PureMTGO. Przy okazji mamy trochę obgadane niektóre karty i interakcje w eternalach. Są tu też jakieś decki. Jest więc trochę mięska, ale równie fajne jest to, że Fiorini – tak to nazwijmy – chce być ambasadorem eternali, promując je jak tylko można. I my też to robimy, linkująć do jego tekstu.

Tasigur i jego kleine BURG

Zach Whitten przedstawia nam deck do Vintage, w którym dużą rolę pełni Tasigur. Tekst nie jest zbyt wyczerpujący, ale za to talia dobra! Są też plany sideboardowe, jest o tym jak dobre ręce deck miewa, a że i tak wielu tekstów do formatu nie ma, tym bardziej warto zajrzeć.

 

COMMANDER

Czasu brak, bo wiecie – ostry testing przed GP – więc tylko zaznaczamy, że pojawiło się kilka tekstów Commanderowych dla graczy pragnących zacząć zabawę z formatem i szukających taniego sposobu na wejście w temat. Autorzy przedstawiają w nich budżetowe wersje decków. Oto one:

Do tego także mamy parę tekstów i talii, w których cena nie jest czynnikiem, który brali pod uwagę deckbuilderzy:

Każda z tych talii to inny archetyp, inny generał i nieco inny styl gry. Sami wybierzcie co Wam się najbardziej podoba. My tymczasem skupimy się na T2. Na koniec zwracamy jeszcze szczególną uwagę na tekst Kontrakt społeczny Sheldona Menery. Tak, macie tam spis z Yasovą, ale to nie on jest najważniejszy. Wejdźcie tu jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o tym, jak Commander Rules Committee podchodzi do formatu, np. co ciało to rozumiem przez zbalansowanie Commandera. To bardzo ciekawy artykuł, który pozwoli wam lepiej zrozumieć niektóre decyzje CRC, ale też to, czym ma być EDH i w jakim kierunku zmierza.

 

LIMITED

Stawać się lepszym w limited: część 1

Tekst dla początkujących. Jeśli więc niedawno zaczęliście grę, a chcecie polepszyć swoją grę (także online), zerknijcie tu. Wiele wiedzy to tu nie ma, ale te kilka porad na pewno wam pomoże. W końcu na turniejach pre i fnmowych draftach wciąż można trafić na graczy, którzy budując swoje talie przekraczają limit 40 kart i grają np. na 48. To naprawdę nie są trudne rzeczy, ale stały dopływ nowych magicowców sprawia, że trzeba je co jakiś czas przypominać. Tu jest ku temu okazja.

Kiedy angażować się w archetyp na drafcie

Króciutki tekst Caleba Durwalda, który powinni przeczytać mniej doświadczeni drafterzy. Temat zasadniczo wyjaśnia tytuł, ale dodamy, że Durwald omawia sprawę pod kątem Siły/Głębi setu, zróżnicowania archetypów i wielkości drafta.

 

INNE

Generowanie decków na bazie statystyk

Tradycyjnie już, Frank Karsten zabiera się za magicową matematykę. W tym tekście przedstawia dość ciekawą metodę na budowanie decku, na podstawie statystyk, ze spisów, które można znaleźć na sieci. Mamy tu opis jego metodyki wybierania średniej liczby kart, a wyliczanie optymalnej ilości czarów do decku przedstawia na przykładzie RG Smoków. Warto wspomnieć, że taką metodą Frank zbudował sobie deck na wróżkach, którym kilka lat temu zrobił Top 8 Pro Touru.

Kreatywne i destruktywne elementy tworzenia decków

Zazwyczaj Travis Woo raczy nas jakimiś pokręconymi deckami z kosmosu, które działają w 1 przypadku na 10 pod warunkiem, że żyjemy w Magic Christmas Land. Tym razem jednak dostajemy ciekawy tekst, który podrzuca nam trochę teorii tworzenia talii i ukazuje opozycję między kreatywnym a destruktywnym stylem budowania decków.

Incremental Growth – tydzień pierwszy

To jeden z kilku tekstów w tym przeglądzie, w którym mamy do czynienia z budżetowym podejściem do Magica. Tym razem chodzi jednak o MTGO. Czasem pytacie, jak zacząć i czy gra online jest droga. Niektórzy z was twierdzą też, że wirtualne kartoniki ich nie ciągną, bo trzeba wydawać na nie kasę – tylko czy 15-20 złotych tygodniowo to duży koszt? Czy da się zbudować sensowny deck wydając tyle? Okazuje się, że zbudować w miarę sensowną talię wcale nie jest trudno, a jako że gramy casualowo, to nawet jednorazowo na taki wydatek możemy sobie pozwolić (nie licząc kwestii założenia konta).

Raport z eksperymentu: reprint Tempest Remastered

Jakiś czas temu linkowaliśmy do takiego śmiesznego tekstu, w którym autor robił własną wersję Tempest Remastered. No i Wizardzi ogłosili jakie karty się pojawią w secie, a tu mamy porównanie tamtych spekulacji ze stanem faktycznym. I wychodzi to całkiem nieźle. Jest sporo trafień. Nie to jednak najważniejsze. Mamy tu bowiem okazję dostrzec – chociaż między wierszami – jak będzie wyglądać środowisko limited tego dodatku. To jednak na marginesie, bo przede wszystkim tekst (i cały cykl) przyda się tym osobom, które bawią się w robienie własnych AK i alternatywnych setów. Te różnice między setami Wizardów i autora mogą być dla was inspirujące, nawet jeśli nie ma was wielu. A na horyzoncie kolejny projekt autora – Mercadian Masques Remastered. 

State of the Program

O, jakie fajne njusy w tym tygodniu! Albo i niefajne, przynajmniej jeśli wybieraliście się (co wątpliwe) na GP Chiba. Okazuje się, że turniej ten już nie ma wolnych slotów, a aby zapełnić 4k miejsc wystarczyło 10 godzin. Zdziwieni? GP Chiba to jedno z tych dużych GP, na których będzie się grało Modern Masters 2. A to przypomina nam, że do MM2 zostało nieco ponad półtora miesiąca! Do tego po drodze online’owe Tempest Remastered, a przecież dopiero co pojawiły się smoki Tarkiru. Oby Wizardom wyszło to na zdrowie. A co poza tym? Jahn wspomina o tym, co opisaliśmy w Wieściach z wybrzeża – o zmianach klienta. Linkuje też do dobrego tekstu o developmencie, z którego możemy się dowiedzieć na przykład, że w M15 planowano pierwotnie umieścić kartę Liliana of the Veil. A skoro tak, to w zasadzie, czytając między wierszami i trochę sobie dośpiewując, mamy miękkie potwierdzenie, że będzie ona w MM2 – w końcu jakieś powody wyjęcia jej z tego setu musiały być. Może właśnie takie. Ponadto, mamy też linka do artykułu o przyciąganiu kobiet do Magica i jak to Jahn mówi – kobiety czy nie, nowi gracze są potrzebni, więc warto zajrzeć (a że i tak mieliśmy do niego linkować, to macie). No i na koniec njusów – wraca Vintage i Legacy (bugi online naprawione) i zmieniają się wypłaty i kolejki na MTGO.

W sekcji opinii trochę historii o prereleasach. Jahn zagrał już swoje 60 pre i zebrało mu się na nostalgię, ale nie myślcie, że się tu z niego nabijam. Jak ktoś tych czasów nie zna, to może się dowiedzieć, jak wyglądało to wcześniej, np. były 32-osobowe, 4-rundowe turnieje odpalane jak się zebrali gracze, więc można było wziąć udział w kilku pre dziennie; były też tournament packi… i inne rzeczy. Poczytajcie. A jak graliście w tych prehistorycznych czasach merkadiańskich masek czy Onslaughta, to również może poczujecie nutę nostalgii.

No i w końcu talie. W taliach mamy:

 • Jund Ramp w T2
 • GW Hate Bears w Modernie
 • Deadguy Ale w Legacy
 • Omni Oath w Vintage

Cenowo raczej czerwono, ale to jeszcze sprzed Pro Tour zestawienia, więc należy patrzeć z dystansem do spadków. Do wzrostów zresztą też, bo mogą być chwilowe. Bądźcie ostrożni, planując wydatki!

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić: edycja PT KTK

Oczywiście nie mogło być inaczej. Przegląd Gutierreza musiał się odnosić do PT. Na start zaprezentowano nam tu deck Toma Rossa – Bant Heroic, który do standardowego szkieletu dorzucił Dromoka’s Command i gra Monastery Mentorami. Heroici nie ugrały niczego na PT. Może na GP Kraków im pójdzie lepiej. Drugi deck to Blue Green Devotion Todda Andersona. Shorecrasher Elemental sprawił, że talią można zacząć próbować grać, ale nadal to raczej ciekawostka niż coś z topowych talii. Na PT taki deck też nic nie ugrał. Podobnie zresztą deck trzeci – Temur Aggro Bob Huanga. Talia dostała Deathmist Raptora i Roast, a do side’u także Sarkhana, ale nie zabłysła jak na razie. No i wreszcie GR Dragons! Talia, która pokazała się od dobrej strony i doszła do topa. Tu w wersji Franka Karstena. Piąty deck jest już raczej na FNMy (i MTGO, gdzie takie techy czasem sobie radzą). To defender combo, które jest w kolorach Abzana i splashuje reda po Purphorosa. Korzysta także z Rally the Ancestors i Assault Formation. Deck jest funowy, ale lepsza wydaje się chyba wersja z Gray Merchant of Asphodel. Bonusowo pojawia się tu też jeszcze jeden deck – WG Allies do Moderna, które korzysta z Collected Company.

 

G Finanse G

 

Finanse MTGO dla papierowych handlarzy: spekulacje i wykup kart z MTGO

Artykuł jest przewodnikiem po handlowaniu online, taki primer o finansach online, spekulacjach i reedemowaniu setów. W sumie to jest bardzo dobry przewodnik dla ludzi, którzy w ogóle nie mieli nic do czynienia z MTGO, bo mamy tu tez informacje o zakładaniu konta, czy o walucie Magica Online, zwanej tixami. Materiał jest bardzo długi i wyczerpujący, pozycja obowiązkowa dla trejderów online i graczy, którzy chcą zacząć przygodę z MTGO.

Ocena wpływu Pro Tour na ceny

Autor analizuje wpływ Pro Touru na ceny stapli ze standardu. Mamy tu duże spadki oczywiście kart z decków, które nie lśniły na turnieju. Omawiane są także przeszłe Pro Toury i wyciągane wnioski na temat planowania finansów w oparciu o duże turnieje.

Popularne karty z MtgGoldfish

 1. Dragonlord Ojutai
 2. Narset Transcendent
 3. Thunderbreak Regent
 4. Dragonlord Atarka
 5. Deathmist Raptor

-x-

Pozdrawiam serdecznie,

– Ober


Informacje o autorze znajdziecie w zakładce: redakcja.

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze