Przegląd prasy #87 – cisza przed Pro Tourem

Dziś przegląd trochę krótszy, bo mało się dzieje przed Pro Tourem i jest swoista cisza przed burzą, a z drugiej strony Ober siedzi w Krakowie na konferencji i trochę mało czasu ma na pisanie ;p

PT jak zwykle wyznaczy bardzo szybko trendy nowego standardu. Tym razem pomysłów na decki jest ogrom, a format dość mocno się zmienił. Śledźcie przed monitorami rozgrywki, bo szybko można poznać fajne techy i kupić jakieś ważne karty czy sleepery z Battle for Zendikar.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Wizardzi nie chcą psuć zabawy przed Pro Tourem i dwa turnieje Grand Prix z ubiegłego tygodnia rozgrywane były w sealedach i draftach BFZ. Na razie jedyne szczątkowe informacje o metagame można nakreślić sobie z turniejów SCG, rozgrywak na MTGO i lokalnych turniejów FNM. Co do obu GP, to sprawa jest dość ciekawa, bo wygrali je starzy wyjadacze o bardzo długim stażu gry. Widać dinozaurom ładnie leży Zendikar.

Grand Prix Sydney

Niejaki John Seaton, który ponoć gra „od zawsze” zaczął ten turniej z 1 bajem, po czym zrobił 8-0, następnego dnia przegrał tylko dwa mecze wchodząc w ten sposób do Topa na pierwszym miejscu, po czym wygrał kolejne 3 gry.  W finale jego czarno-niebieski ingest pokonał szybki biało-czerwony napór Alexa Balla. Warto dodać, że Seaton nie zagrał wcześniej ani jednego drafta BFZ. Aha, na turnieju zagrało 996 zawodników.

Grand Prix Madison

Tutaj dla odmiany zagrało 1820 osób, a na szczycie pozostal tylko nikt inny jak Raphael Levy, który ostatnio narzekał na brak formy. To jego piąte w karierze wygrane Grand Prix. Niezły brak formy Raph! W Top 8 naładowanym gwiazdami znaleźli się m.in. Paul Rietzl, Samuel Pardee oraz Magnus Lantto, którego Levy pokonał w finale. Lanto grał czerwono-niebieskim Eldrazi naporem, zaś Levy pilotował trzykolorową Nayę bez żadnego mana fixingu.

SCG ATLANTA W PIGUŁCE

SCG Standard Open Atlanta  Jacob Lively zwycięża GW Megamorphem. Ciekawostką jest fakt, że w Top 8 nie było żadnego Siege Rhino!

Legacy Premiere IQ Atlanta – Caleb Scherer poprowadził swojego Storma do zwycięstwa całego turnieju.

Modern Premiere IQ Atlanta – Zan Syed pokonał wszystkich za pomocą G/R Aggro. 

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Nowa procedura spisywania decków na Sealedach

W skrócie – gracze siedzący na przeciwko siebie oddają sobie karty i je spisują, a potem te wracają do właścicieli. Zalety są dwie – gracz otwierający ekspedycję zachowuje ją, jest też mniejsza szansa, że ktoś podłoży karty. Teraz przy otwarciu ekspedycji nie trzeba będzie dropować z turnieju, aby wyjść na plus.

Nowa historia Zendikaru

W tym materiale Wizardzi zebrali wszystkie ważne momenty nowej historii Zendikaru opisane na łamach ich strony. Możecie się łatwo rozeznać w tym co się dzieje podczas wojny z Eldrazi. Tak flavourowy materiał dla fanów fabuły.

Atak Eldrazich na magicową planszówkę

Planszowa gra osadzona w realaiach MTG, czyli Arena of the Planeswalkers wraz z pojawieniem się Battle for Eldrazi dostała swoich Eldrazi do gry. Nie pasjonuję się tą wersją gry, ale może sa tu jacyś fani, którym info się przyda, a może nawet dokupią sobie tytana z mackowymi dziećmi. Na pewno fajnie, że Wizardzi nie olali tej gry zaraz po jej premierze i będę co jakiś czas dorzucać nowe zabawki na planszę.

 

:u: Zapowiedzi turniejów :u:

 

Pro Tour Battle for Zendikar

przed Pro TouremPro Tour Battle for Zendikar już w najbliższy weekend! Rozegrany będzie w Wisconsin, Milwaukee (USA) 16-18 października 2015. W sumie nas, zwykłych zjadaczy kartonów mało to dotyczy, bo tam nie zagramy, ale jest to zawsze ważne święto magicowe, które wnosi sporo świezości do formatów constructed i newsów od Wizardów. Tym razem zmiany w constructed będą dośc solidne, bo z wejściem BFZ mamy rotację, tym ciekawsze będzie obserwowanie nowych techów. Rozgrywanym formatem będzie oczywiście nowy standard z BFZ oraz booster draft 3x Battle for Zendikar.

Polskę reprezentować będą: Michał Gajewski, Piotr Wald, Bartłomiej Lewandowski, Maciej Janik, Przemysław Knociński i Paweł Pędrakowski.

Tolaria – minikonwent miłośników Magic the Gathering

Organizatorzy (Stowarzyszenie Tygiel, Zespół Szkoł im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie oraz Youdeck.pl) zapraszają na konwent poświęcony kolekcjonerskiej grze karcianej Magic the Gathering w Suchedniowie, który odbędzie się 28-29 listopada 2015. 

Na miejscu maja odbywać się: turnieje (różne progi cenowe tak by każdy znalazł coś dla siebie), prelekcje (Tolarian Academy gdzie odbywać się będzie wymiana wiedzy i doświaczeń dla polskiej sceny MTG), Strefa dla początkujących (nie grałeś jeszcze w Magicka? Chciałbyś zacząć swoją przygodę z MTG? Przyjdź i otrzymaj za darmo talię startową!) oraz będzie wydzielone miejsce dla wystawców/traderów (gadżety dla każdego fana MTG, ale także dziesiątki klaserów, w których możecie znaleźć pojedyńcze karty od legacy do standardu). Dla uczstników zapewniony będzie nocleg i opcja nocnego grania w karty. 

Event skierowany wyłącznie dla osób które ukczyły już 13 lat. Nocować natomiast mogą jednynie osoby które ukończyły 15 rok zycia (będą one jednak musiały przedstawić zgodę od rodzica której wzór pojawi się na niniejszym wydarzeniu – osoby pełnoletnie są zwolnione z tego obowiązku). 

tolaria

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Drugi tydzień z BFZ

Jarvis Yu przygląda się wynikom SCG Indianapolis, wskazując te decki, na które trzeba mieć oko w obecnym T2. Wszystko oczywiście i tak w oczekiwaniu na PT. Na razie to jednak jest jakiś punkt wyjścia, jeśli nie orientujecie się w obecnym formacie i chcecie go trochę pograć.

Elfy w nowym T2

Elfy były raczej tier 2 deckiem w formacie z ORI, ale to nie znaczy, że jakichś tam sukcesów nie miały. I choć straciły jednak trochę na rotacji, to coś tam z nimi można zrobić. W tekście są dwa spisy – jedn mniej, drugi bardziej – elfowe.

 

MODERN

Budżetowy Magic: Modernowy Troll Worship

Jak lubicie trollować przeciwników to ten deck właśnie to robi. Dosłownie. Cała zabawa bazuje na tym, że mamy stwora z regeneracją lub inną umiejka utrudniającą zabicie go i takie coś jak Worship, które nie pozwala nam przegrać gry. Deck niezbyt radzi sobie z Infectem i Tronem, ale reszta meta ma słabo, a to wszystko w dość budżetowym wydaniu. Choć więc decki na Worshipie nie są nowością, to jednak wyciągnięcie tego spisu jest dość oryginalne i choćby dla powiewu świeżości warto rzucić okiem. W środku także wersja niebudżetowa. Deck może niekoniecznie jest dobry na GP, ale na FNMa czy onlajnowe ligi może być ok (a przynajmniej do tego ostatniego autor nas przekonuje).

 

LEGACY/VINTAGE

Co tam panie w wintydżu?

Jako vintage’owy laik nie miałem pojęcia co znaczą ostatnie zmiany na liście banów i restryktów, strzelałem iż jest to czysta kosmetyka. A tu dowiaduję się, że są to najważniejsze zmiany dla formatu od 2008 roku… Ponieważ niezmiennie jestem Laikiem w tym formacie, to nie będę się bawił w analizy i komentarze, jednak hardcorowych graczy z jedynki, którzy uważają jak pierwotnie ja, że nic się nie stało, odsyłam do uważnej lektury zalinkowanego tekstu. To jedna z głębszych analiz formatu i ostatnich zmian jakie przytrafiły się metagame pod wpływem zmiany B&R.

 

LIMITED

Dziewięć najbardziej przereklamowanych kart z BFZ do limited

Reid Duke omawia karty, na które początkowo liczył w swoich przedprereleasowych analizach, ale się na nich jednak zawiódł. Przyznam, że mam bardzo podobne odczucia do wymienionej dziewiątki, z tą różnicą, że tych kart od początku nie lubiłem z wyjątkiem punktu 5 i 9, czyli Roil’s Retribution/Turn Against oraz Retreatów, które całkiem przypadły mi do gustu.

Draftujcie Aggro

Pascala Maynarda rady i przemyślenia odnośnie nowego formatu limited. Maynard podkreśla tu zalety dwudropów i agresywnej strategii w BFZ. Generalnie zasada jest prosta – chcemy być szybsi od przeciwnika i RG landfall oraz RB Devoid są tu bardzo atrakcyjnymi archetypami. Da się jednak zrobić także UB Aggro. Warte przemyślenia na pewno przed zabranie się za drafty.

 

PAUPER

Przegląd sezonu Originsowego

I kolejny raz Alex Ullman opisuje pauperowe meta, tym razem tak ogólnie o tym co się działo ostatnio, szczególnie w kontekście zmian w systemie rozgrywek. Mamy też dwa decki – Kuldotha Jeskai i Jund.

 

COMMANDER

Pogadajmy o mulliganach

No właśnie, mulligany. Te EDHowe nie wyglądają tak jak w normalnym Magicu. Na razie nic się z nimi nie zmienia. Coś jednak jest na rzeczy i decydenci sprawie scryów się przyglądają. Sheldon Menery porusza tu ten problem szeroko. Na dokładkę dostajemy deck bez komentarza, w którym generałem jest Ruhan of the Fomori.

Ciekawe decki:

 

INNE

Niefajne i nieuczciwe karty z ósmej edycji

Saffron Olive opisuje nam parę kart z ósmej edycji, które naraziły się modernowcom. Właściwie jest to pretekst do dyskusji o tym jakie hejty w magicu na inne karty są zdrowe, a jakie niezbyt.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

Ali Aintrazi proponuje nam 5-color Eldrazi Rampę do standardu. Przyznam, że to obfite podejście do tematu. Przez kilka dni grania „dwójek” standardu na MTGO spotykałem głównie 3-4C sacrifice decki oraz BG Eldrazi Rampy, a tu proszę – kto bogatemu zabroni? Na pewno podejście ciekawsze niż mieli moi przeciwnicy i wykorzystujące większy potencjał formatu.

Kolejną talia jest Jeskai Black, którym Adam Varner zrobił tydzień temu 4 miejsce na StarCityGames Open w standardzie. Ponieważ o tym wspominaliśmy tydzień temu, to żadnej oryginalności już nie ma i daruję sobie omawianie talii. Jedynie dodam, że jest to dla mnie przerost formy nad treścią i wolę klasyczne 3C Jeskaie.

Kolejny deck, to biało zielony Hardened Scales, czyli kolejne podejście do tego dość dziwacznego decku. Przyznam, że nie bardzo mnie przekomnuje talia, która bez Hardened Scales na stole malo robi i jest za wolna i za drobna w porównaniu ze wspomnianymi Jeskaiami czy Abzanami.

Coś biedne te „5 decków” w tym tygodniu, zwłaszcza, że kolejną propozycją jest Knightfall w modernie od Travisa Woo – człowieka chodzącego po swojemu po schodach i przesadzającego z kolorowymi pigułkami. Sam pomysł na combo Knight of Reliquary jest ciekawe, ale praktycznie żadna z proponowanych list Travisa dotycząca nie tylko tego, ale także starszych decków, jest po prostu słaba. Polecam pokombinować z talią, ale Travisa traktować z przymrużeniem oka, bo więcej jest on reklamodawcą nieużywanych kart, które jego sponsor chce sprzedać niż deckbuilderem.

I na koniec wreszcie coś świeżego doVintage, tym razem Nat Moes i jego Greenwarden Oath. Tutaj mamy tylko jednego Greenwarden of Murasa, który wychodzi z 4 Oathów (odpalanych z Forbidden Orchardów). Wcześniej ten deck był oparty na Eternall Witness i Yawgmoth’s Will, ale zawsze czegoś brakowało i jeden efekt wracania karty z grobu to było za mało. Teraz wskakujący Greenwarden wpierw wraca kartę (np. Yawgmoth’s Willa), potem służy za paliwo do Cabal Therapy, by wywalić jakiś disruption, a następnie z drugiej zdolności wraca kolejną kartę (np. Black Lotusa) i pozwala się spokojnie rozkręcić czarami z grobu.

Stan Programu

O wszystkich ważnych njusach ze stanu programu napisaliśmy, ale warto chyba wspomnieć, że tzw. Tuck Rule w EDH ma wejść także na mtgo wkrótce. Poza tym dość okrojona jest ta edycja – nie ma sekcji opinii, a decki są trzy (Atarka Red, GR Tron i Shardless BUG). Ceny niezmiennie na swoim miejscu (trudno jednak wskazać jakieś wyraźne trendy).

 

:g: Finanse :g:

 

BFZ w liczbach: tydzień pierwszy

Tym razem zestawienie nie dotyczy typowych dla T2 omówień wpływu nowych kart na format, ale raczej wpływ pojawienia się BFZ na ceny kart. I jak się okazuje największym wygranym jak na razie jest Jace, the Mind… wróć, Jace, Vryn’s Prodigy. Nawiązanie do Mind Sculptora oczywiście nieprzypadkowe, bo nowy Jacek osiągnął pułap nieosiągalny dla… a praktycznie dla żadnej innej karty. Tekst oczywiście na Jacku się nie kończy, ale jakie perspektywy finansowe jeszcze wiążą się z nowymi (i starymi) kartami, to już musicie sprawdzić w linku. 


 

Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Jace Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  2. Atarka’s Command (Dragons of Tarkir)
  3. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  4. Bring to Light (Battle for Zendikar)
  5. Hangarback Walker (Magic Origins)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy online 11

kliknij, aby powiększyć

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (