Lekcja 13 – Prerelease Journey into Nyx, część I

Witajcie na kolejnej lekcji! Dopiero co zagraliśmy pierwszy Prerelease Journey into Nyx, a już dostaliśmy na naszą skrzynkę mailową aż 6 różnych sealed pooli! Ta rekordowa liczba mogłaby zamęczyć uczniów, więc podzielimy je na dwa teksty, po trzy zestawy na każdy. Także dziś na warsztat bierzemy trzy sealedy z pełnego bloku Therosa, wzbogacone oczywiście o boostery JOU.

Ta i wszystkie inne lekcje są dostępne w dziale „Szkoła Limited„, znajdującej się w górnym menu, tam gdzie zakładka „Jak zacząć” (menu rozwija się po najechaniu kursorem). Zapraszamy każdego do dzielenia się wątpliwościami, podsyłania nam list, jak również komentowania lekcji.

Prerelease Journey into Nyx 1 – Haaloon

:star::star::star:

„Witam

Zgodnie z zapowiedzią przesyłam listę kart:

Cały zestaw

Białe (14)
Niebieskie (14)
Czarne (18)
Czerwone (13)
Zielone (21)
Multikolory (4)
Artefakty i Landy (2)
Pobierz decklistę w formacie:MWSMTGOCockatrice

Czekam z niecierpliwością na wasze propozycje. Ja grałem GW ale wynikiem wstyd się chwalić :p
Jako ciekawostkę dodam że Top 3 grało WGR (z Elsbeth), WB (+Kiora), WGB (+ Ajani).

Serdecznie pozdrawiam.”


Nasze opinie:

Sołtys

Granie zielonym jest w tym zestawie obligatoryjne, natomiast po wykluczeniu pustej czerwieni drugi kolor zdaje się w dużej mierze zależeć od tego w jakiej kombinacji z zielonym czujemy się najpewniej. Najsłabiej prezentuję się chyba WG, w którym najbardziej spektakularne są commonowe Supply-Line Cranes. To połączenie daje dobre początkowe tempo (masa dropów za 2), ale ma bardzo małe szanse na zrobienie czegokolwiek, jeśli dojdzie do lategame. W mojej ocenie pozostaję więc opcja pójścia w GB lub UG. Czerń ma co prawda bombową gorgonę, ale przeplata ją przeciętniactwem. z tego względu najpewniej zdecydowałbym się na UG, które pozwala na wykorzystanie multikolorowej Chimery oraz potężnej Hypnotic Siren. Przy dwóch tanich mana akceleratorach i sporej ilości byczków bardzo ciekawą opcją wydaje mi się karta Interpret the Signs, która nie powinna schodzić poniżej poziomu Opportunity.

 

Ober

Biały ma trochę za mało sztuczek, brakuje removalu a stwory są bez polotu, same waniliowe ludziki. Czerwony też bardzo szybko odrzuciłem, nie ma tam nic co mnie przekonuje, removal za mały, stwory też dobre tylko na szybki start ale zaraz rozbijaja się o x/3 i większe przeciwnika. Pozostaje U/G/B i z tych kolorów juz łatwiej coś wyrzeźbić. Zacząłbym od BG lekko opartego na grobie:

Jeśli ta opcja z Strength from the Fallen, Commune with the Gods i Reviving Melody nie byłaby zadowalająca, to zamiast nich i 1 Swampa dałbym z sideboardu Sudden Storm, Horizon Chimera i Agent of Horizons.

Zielony ma bardzo fajną rampę i ogromne monstra, uważam, że nie można tego odrzucić, także pozostaje jako mainowy kolor. Do niego albo pasuje wspomniany czarny z removalem albo niebieski ze sztuczkami i lataczami (w tym artefaktyczny Sentinel). Ale ta opcja wygląda mi nieco słabiej.

Hydra Broodmaster Prerelease Journey into Nyx


Prerelease Journey into Nyx 2 – Wojtek

:star::star::star:

Witam serdecznie!

Zagrałem Pre Journey into Nyx kończąc z wynikiem 3:3. Po analizie gier wiem, że jedną małą grę przegrałem przez złą decyzję, reszta walka do upadłego gdzie deck podkładał mi nogę przez screw, flooda, nie dobieranie topów (standardowe tłumaczenie :)). Proszę o analizę zestawu – który moim zadaniem dupy nie urywa. Grałem RWb, ale rozpatrywałem też opcję na RGb z uwagi na rampę jednak uznałem W za lepszą opcję.

Cały zestaw

Białe (12)
Niebieskie (16)
Czarne (12)
Czerwone (22)
Zielone (16)
Multikolory (5)
Artefakty i Landy (3)
Pobierz decklistę w formacie:MWSMTGOCockatrice

Promka czerwona

Maindeck:

Pozdrawiam
Wojtek”


Nasze opinie:

Sołtys

Nie doceniasz siły tego zestawu Wojtku. Biel którą wybrałeś jako główny kolor zupełnie mnie nie przekonuje na tle pozostałych barw. Jest bardzo wąska i nie ma w niej żadnej naprawdę klasowej karty poza Banishing Light. Jak na mój gust to erki same wybrały tutaj kolory i osobiście grałbym RB. To połączenie ma karty potrafiące wygrywać gry samodzielnie i masę solidnego removalu. Typowy deck z silda ma z czymś takim niesamowicie pod górę. Z uwagi na nieliczną, ale bardzo silną zieleń (podwójna akceleracja i mocarny kolos) można też rozważać jakieś kombinacje z lasami (najmocniej wygląda chyba UG(x), ale RG(x) też ma niezaprzeczalny potencjał).

 

Ober

To dość trudny zestaw, ciężko wybrać najlepsze kombinacje. Widzę po smoku, że wybrałeś czerwony i on się tu rzuca w oczy przez Harness i dwa małe spalenia, ale mam wrażenie, że to kolor pułapka. Po wielu pasjansach jakie układałem z Twojego poola, wybrałem w końcu UG ze splashem czerwonego dla dużych removali. Bardzo mi się podoba zielona rampa i możliwość wrzucenia szybkiego klopsa na stół. Niebieski dorzuca trochę sztuczek i lataczy. Proponowałbym taki build:

Jeśli miałbym zostać przy czerwonym jako głównym kolorze, to raczej poszedłbym w RGw. Splash białego praktycznie tylko dla Banishing Light, które jest jednym z lepszych removali w formacie.

Arbor Colossus


Prerelease Journey into Nyx 3 – Domingo

:star::star::star:

„Witam!

Przesyłam Wam poola z Prerelease’a JOU, który ukończyłem z wynikiem 3-3. Miałem duży problem ze złożeniem decka z poola, który przedstawiam poniżej:

Cały zestaw

Białe (16)
Niebieskie (17)
Czarne (19)
Czerwone (13)
Zielone (16)
Multikolory (3)
Artefakty i Landy (2)
Pobierz decklistę w formacie:MWSMTGOCockatrice

Po długim namyśle złożyłem taki 3-kolorowy deck:

Maindeck:

Grając kolejne rundy, miałem wrażenie że deck mógłby być lepiej złożony. Słabo sprawdzał się Extinguish All Hope, gdyż w tym formacie występuje dużo enchanto-kreatur – często wymieniałem ją na pewniejszy point – removal (Spiteful Blow/Nyx Infusion lub Weight of the Underworld). Bardzo podobała mi się kombinacja Ephara’s Enlightenment z Constellation. Niestety deck był dosyć wolny i często zacinał się przez 3 kolory i podwójne koszty kart. Chętnie zobaczę jakie konstrukcje złożyliby redaktorzy Psychatoga z tego poola.

Pozdrawiam”


Nasze opinie:

Sołtys

Dla mnie zdecydowanie najtrudniejszy z zaprezentowanych zestawów. Metoda jaką zastosowałeś (3 równo rozłożone kolory) to bardzo zły pomysł, odradzam takie rozwiązania z uwagi na niesamowitą losowość jaką wprowadzamy do swojej talii. Dróg którymi można pójść skłądając ten plik kart jest z pewnością kilka i nie potrafię jednoznacznie wybrać najbardziej optymalnej, ale dwa giganty 4/6 są niesamowicie kuszące i chyba nie potrafiłbym się oprzeć pójściu w czerń. Początkowo złożyłem BG, potem UWb po gianty, ale chyba jednak z tą czernią najlepiej zdaje się współgrać kolor biały. Nie jestem w stanie ocenić jak bardzo chciałbym grać Extinguish All Hope, bo jednak jest to pozycja niepewna, a ja nie lubię niepewności w maindecku. Z tego względu chyba nie zaczynałbym gier z tą kartą, ale widząc u rywala decki bez przesadnej ilości kreatur będących enchantami trzeba ją bardzo silnie rozważać.

 

Ober

Ja bym raczej szedł w UB, BW albo UW, np. takie:

Masz sporo opcji na przebicie się, całkiem niezłe stwory, removal, bounce i bardzo fajne na mid/lategame Thassa’s Ire

W sumie zielono biały nie jest zły, ale wolałbym mieć więcej sztuczek i grać na długie gry zamiast przepychać się na siłę. Czerwony jest za płytki, także go odrzucam od razu. Z tego poola jeszcze Czarny jest świetny. Kombinacje U/B/W mają podobny power level, acz z czarnego są dwa dosnonałe Doomwake Giganty i pod nie budowałbym talię. Wersja z białym:

Talia w kolorach szachownicy nie tylko ma sporo synergii z enchantmentami, ale świetnie sprawdza się też na małe toughnessy wroga, gdzie mógłbym przetestować też Viper’s Kiss i Oppressive Rays. Tak jak oglądam obie konstrukcje, to pewnie zagrałbym na pre właśnie wersją WB. Bardzo mi się tu podoba Extinguish All Hope, które pozostawia na stole sporo Twoich stworów.

 

 


Mamy nadzieję, że dzisiejsza lekcja pomoże Wam rozgrywać kolejne prereleasowe turnieje, a także wzbogaci wiedzę przed zbliżającym się GP Warszawa!

prerelease Journey into Nyx

Gorąco zachęcamy do przesyłania Waszych sealedów i draftów! Ocenimy, wypunktujemy, wskażemy błędy i wytłumaczymy czemu i dlaczego. Jeśli chcecie podesłać swój materiał, to prosimy na mail: ober@psychatog.pl

– Ober i Sołtys.

Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl