Przegląd prasy #1

Witam Was bardzo serdecznie. Nazywam się Kxrekorikus i od dzisiaj na Psychatogu będę prowadzić Przegląd Prasy, czyli cotygodniowy przegląd newsów i wybranych artykułów na temat Magica. Liczę, że spodoba się ten pomysł, wszak nie jesteśmy w stanie przeczytać wszystkiego.

Może taka pigułka zwróci Waszą uwagę na wartościowe materiały jakie mogły umknąć podczas tygodnia. Zapraszam do lektury!

Wieści z Wybrzeża

 

Chciałbym przybliżyć artykuły, które promowali w tym tygodniu Wizardzi:

Magic: the Gathering: Conspiracy

CL na przegląd prasyNa pierwszy ogień pójdzie zapowiedź najnowszego specjalnego setu kart zwanego Cospiracy. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jest on pierwszym w historii Magic: the Gathering zestawem stworzonym wyłącznie z myślą o grze wieloosobowej w limited. Zaprojektowany został pod sześcioosobowe drafty, w czasie których gracze dzieliliby się na trzyosobowe grupy i zasiadali do gier free-for-all.

  • Liczba Kart: 210
  • Data Wydania: 6 Czerwiec, 2014
  • Trzyznakowy skrót: CNS
  • Hashtag: #MTGCNS

Trochę rozpisywały się także inne serwisy „magicowo-plotkarskie”, np. Gatheringmagic:

http://www.gatheringmagic.com/heatherlafferty-community-021414-the-spotlightconspiracy-reaction/

From the Vault: Annihilation

Kolejną planowaną na lato bieżącego roku, której nie można przegapić, jest najnowsze wydanie From the Vault z podtytułem: Annihilation. Nazywa się tak nie bez powodu, bowiem zawierać będzie piętnaście rzekomo najpotężniejszych kart, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Limitowane czarno-ramkowe karty będą oczywiście legalne w formatach, w których grają ich oryginalne wydania.

Szczegóły i zawartość:

  • 15 Holograficznych kart, w tym 6 z nowym obrazkiem.
  • Licznik życia: Spindown™ life counter.
  • Przewodnik kolekcjonera.
  • From the Vault: Annihilation będzie dostępny na całym świecie w angielskiej wersji językowej w limitowanej ilości sztuk.
  • Data Wydania: 22 sierpień, 2014; Magic Online: 22 sierpień, 2014
  • Hashtag: #MTGANH

Grand Prix w lutym

Dość już o zbliżających się premierach, teraz przyjrzyjmy się przez chwilę scenie turniejowej.

Mianowicie, w czasie pisania artykułu, odbywały się równolegle dwa turnieje rangi Grand Prix:

  • pierwszy miał miejsce w Meksyku i był rozgrywany w formacie limited. Rozegrano sealed i booster draft w bloku Theros, czyli Born of the Gods + Theros. Link tutaj.
  • drugim rozegrany był w Paryżu i obowiązywał tam format Legacy. Tutaj bardzo dobrze zagrał nasz rodak Maciej „Fidzio” Fidziński, który zajął 11 miejsce idąc 12-3 i praktycznie do końca grając o Top 8! Link tutaj.

Theros Block Basics

W powyższym artykule Autor skupia się na szczegółowym omówieniu wprowadzonych keywordów z bloku Theros. Możliwych synergiach zachodzących między nimi, jak i  zastosowaniu ich do pokonania talii przeciwnika. Polecamy jako uzupełnienie wiedzy do naszych, psychatogowych analiz Born of the Gods.

Przegląd prasy branżowej

 

Sunday Super Series

Całkiem niedawno zakończył się pierwszy Sunday Super Series, na którym zagrał z niezłym wynikiem jeden z naszych rodaków. Daniel Wielgórski zakończył w Top 16, za co przytulił 500$. Do turnieju zakwalifikował się podczas 1200€ Sunday Super Series Sealed – side eventu Grand Prix Warszawa 2013. Zresztą relację z niego opisał na łamach naszego serwisu – tutaj. Całkiem koledze przysyciło : )

Główny turniej doczekał się też relacji zwycięzcy – bardzo fajny tekst o tym jak i czym grał Owen Turtenwald znajdziecie tutaj:
http://www.channelfireball.com/articles/owens-a-win-super-sunday/

Metagame Moderna

Ewidentnie rośnie moda na format modern. Jesteśmy akurat pomiędzy dwoma bardzo istotnymi wydarzeniami dla tego formatu – dopiero co Wizardzi zbanowali Deathrite Shaman i odbanowali Wild Nacatla i Bitterblossom, a z drugiej strony, w weekend rozgrywany będzie Pro Tour w Walencji, którego formatem constructed jest właśnie modern. Adam Yurchick zebrał wyniki kilku turniejów i postarał się omówić zmiany w metagame, tego arcyciekawego formatu. Jego analiza jest dostępna tutaj.

Ciekawe talie z Born of the Gods

Z powodu wejścia Born of the Gods do gier na żywo i Magica wirtualnego, zmianom ulegają także inne formaty. Carlos Gutierrez ma swoją rubrykę o 5 ciekawych taliach tygodnia. Tym razem aż trzy z nich pochodzą ze standardu. Może Maze’s End wróci do łask? Może wreszcie będzie grywalny? :-D

Czy zawsze warto grać minimalną liczbą kart w decku?

Na to pytanie zechciał nam odpowiedzieć Frank Karsten, jeden z lepszych graczy Magicowych, członek Hall of Fame. Podaje sporo przykładów na talie mające więcej niż 60 kart w constructed, jak im szło w dużych turniejach, jaki jest matematyczny sens dodatkowych kart itd. Szczerze polecam! Artykuł dostępny tutaj.

MTG LAB

 

Jeszcze na koniec pragnę zwrócić uwagę na naszą rodzimą scenę magicową. Z bardzo ciekawym projektem wystartowali nasi koledzy. MTG LAB publikuje sporo ciekawych filmów z analizami gier i talii, wszystko w języku angielskim. Jakość może nie jest jeszcze krystaliczna, ale te pierwsze filmy mają być obecnie punktem wyjścia do osiągnięcia perfekcji, i kto wie, może dużo większego projektu w przyszłości?

Kanał youtube’owy ze wszystkimi filmami znajduje się tutaj: http://www.youtube.com/channel/UCuIEq1EbSHn9316IixTkDnw
Strona facebookowa jest tutaj: https://www.facebook.com/mtglabchannel

Bardzo możliwe, że w następnych tygodniach będziemy w ramach promocji zamieszczali ich filmy na łamach Psychatoga

-x-

W tym miejscu chciałbym podziękować za Waszą uwagę.

Pozdrawiam,
Kxrekorikus


Grzegorz „Kxrekorikus” Pawłowski – Kartoniki casulowo obraca od X edycji. Przez wzgląd na zmienne godziny pracy gra głównie w standardzie przez Magic Online.

Psychatoga uzupełnia ważnymi newsami oraz czasami wykonuje jakieś drobne grafiki.
Prywatnie emerytowany mistrz języka Na’vi (avatar, niebieskie małpki itd..), webmaster od siedmiu boleści, który nie pogardzi dobrą grą czy też książką.


Dodatek Emilowy

Emil zbierał się długo do podobnych przeglądów, ale w końcu utknął i pozostawił po sobie kilka ciekawych linków z opisami. Może nie są sprzed kilku dni, ale na pewno są warte uwagi.

Mulligan Myths

Ten artykuł znalazłem dzięki Pauperowym Rewolucjom. Pamiętam, jak na 2013 World Championship Reid Duke walczył w finale z Shaharem Shenharem. Ten pierwszy grał UW Hexproofem na aurach, ten drugi UWR z flashowanymi stworami i Thundermaw Hellkite’ami. W ostatniej grze Duke mocno się mulliganował, został na czwórce i to na play. Wtedy wydawało mi się to głupie. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem dlaczego tak robił. Częściowo dotarło to do mnie, jak zobaczyłem jego spis. W pełni znaczenie mulliganowania poznałem jednak dopiero, gdy zacząłem korzystać z MTGO. Szczególnie wychodziło to w draftach, w których udało mi się zebrać agresywne decki. Tekst Koski nie był więc dla mnie już aż tak dużym odkryciem. Jeśli jednak ktoś zastanawia się, jak się mulliganować, jakie błędy się popełnia i dlaczego, powinien zajrzeć na tą stronę. Jeśli zaczynamy przygodę z Magiciem to jest must read.

5 Homes to Brimaz, King of Oreskos

Artykuł Craiga Wescoe. Godny uwagi z dwóch (no trzech, jeśli doliczyć samego autora) powodów. Po pierwsze, Wescoe wylicza kilka kart, które mogą wpłynąć na standard. Po drugie, inspirując się kartą Brimaz, King of Oreskos przedstawia pięć różnych wersji białych decków – od aggro przez midrange do devotion. Warto przy tym jednak pamiętać, że artykuł powstał, gdy znaliśmy zaledwie 1/3 spojlera. Mowa w nim więc nie o meta post-BNG, ale o jeszcze wówczas obecnym standardzie w sytuacji, gdyby już znane karty były w nim dostępne. Decki te należy więc co najwyżej traktować jako ciekawostkę, potencjalne kierunki rozwoju, ale z punktu widzenia graczy zaczynających przygodę z deckbuildingiem, mogą one stanowić dobry materiał do nauki tego, jak myśleć o tworzeniu nowych konstrukcji.

Born of the Gods Limited Review: White, Blue, Black & Red, Green i inne

LSV z Channel Fireball, tym razem o ocenie kart z nowego dodatku pod kątem draftów i sealedów. Im więcej analiz się przeczyta, tym łatwiej można sobie wyrobić własne zdanie o sile kart, więc chyba warto zalinkować jeśli nie jako główne danie, to przynajmniej jako deser do rodzimych analiz.

Beginner’s Guide to Going Infinite on Magic Online

Tekst nie jest zbyt aktualny, ale chyba jeszcze warto na niego rzucić okiem. Choćby tylko dla opisu „going infinity” (czyli, że tak to ujmę, samofinansowanie konta) na MTGO. Początkującym graczom pozwoli się to zorientować, co warto było grać (bo mogło się to zmienić). No właśnie – początkującym. Grinderzy i starzy wyjadacze nie dowiedzą się niczego nowego.

Hydra, nice to meet ya

Na koniec coś dla osób grających w Commandera. Skierowany chyba bardziej do skupiających się nie tyle na sile decku, ile na flavourze. Deck na hydrach.

Pozdrawiam,
Galathar

 

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (