Przegląd prasy #29 – WMCQ Kraków i Fecze!

Wiele się działo przez ostatni tydzień. Po pierwsze wydarzył się Pax Prime, na którym Wizardzi otworzyli worek z cudami. Mamy już info o dwóch nowych Planeswalkerach, nazwie nowego dodatku, mechanikach Khansów i oczywiście hit sezonu – zostaną przedrukowane fecze. Handlarze ocierają łzy, młodzież zaciera rączki.

Po drugie w weekend odbyły się na całym świecie turnieje z cyklu WMCQ. Nasz drugi polski qualifier został rozegrany w Krakowie i Psychatog robił z niego relację. Zapraszam dalej do zapoznania się ze szczegółami, a także z polecanymi artykułami z ostatniego tygodnia sierpnia.

 :w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Jak wspomniałem, mamy już za sobą Pax Prime, gdzie podano głównie info o reprincie feczy. Nagle kosmicznie drogie landy spadły w cenie na łeb, na szyję. Muszę przyznać, że reakcja dość ciekawa…

Mamy też Sharkana i Sorina jako planeswalkerów, którzy nawet się nieźle prezentują. Tu jednak do oglądania nowych kart polecam niezastąpiony Mythic Spoiler. Tam też znajdziecie karty z mechanikami Khansów, czyli: Delve, Ferocious, Morph, Raid, Prowess oraz Outlast.

sorin i sarkhan

Poniżej prezentujemy trailer z Khansów:

Następnym newsem jest nazwa kolejnego dodatku:

fatereforgedart3Czyli w styczniu Los (pewnie Sharkana) zostanie przekuty!

 

Relacje z turniejów

Nie było żadnych Grandprixów, Protourów ani pochodnych, za to były kwalifikacje na World Magic Cup. Najważniejszy dla nas był oczywiście WMCQ w Krakowie, na którym poznaliśmy trzeciego członka drużyny narodowej. Został nim Andrzej Jaworowski, który w finale pokonał Jakuba Janeczka. Naszą relację z tej imprezy znajdziecie tutaj. Będzie jeszcze uzupełniona między innymi o decklisty i dodam linki do meczy, które udało mi się nagrać. Przy okazji rozegraliśmy przedostatniego Sezonowego Psychatoga w tym roku. Zwycięzcą został Łukasz „Mariano” Przekora. Zwycięzcom obu turniejów jeszcze raz serdecznie gratuluję! Ranking Psychatoga, liczba bajów itd. zaktualizowałem tutaj.

Jaworowski Andrzej zwycięzca WMCQ 2014, Kraków

Jaworowski Andrzej zwycięzca WMCQ 2014, Kraków

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Standard po rotacji i decklisty z kartami z M15

Jak zwykle Frank Karsten dostarcza bardzo dobry tekst, chyba najciekawszy o T2 w tym tygodniu. Karsten nie bawi się jednak w profetę, ale wskazuje na to, co już wiemy – niektóre archetypy nie przetrwają rotacji, niektóre mają szanse. Oprócz analizy tego co nas czeka, dostajemy także listy kilku talii, które choć ciekawe, nie są na tyle mocne, aby mogły teraz wygrywać duże turnieje.

UG Dewocja Reida Duke’a

Jeśli tydzień temu przegapiliście, to teraz macie okazję nadrobić zaległości. Reid Duke znowu opisuje UG dev, choć tym razem w swym własnym tekście na Channel Fireball. Deck jest „funowy”, jest „inny”, a jednocześnie kompetytywny i dobrze ustawiony w meta. Wymaga sporo praktyki i dogłębnej znajomości spisu, ale jest przy tym podatny na modyfikacje. To najważniejsze cechy, o których Duke wspomina, pisząc o UG. A co jeszcze? Dowiecie się klikając w linka.

RUG Chord

Psychobabble pisze o tym, dlaczego wyżej wymieniony deck jest fajny. W skrócie: zrobił 4:0 w Daily, składa się z nierotujących, stosunkowo tanich kart, ma trochę ciekawych interakcji i wreszcie przebija się przez meta zabetonowane Mono U, Mono B, Mono G i Esperem.

Nowy Standard

Jeśli ktoś przegapił (są takie osoby?) to Mark Rosewater ogłosił zmiany w standardzie i wydawanych blokach od przyszłego roku. Tu mamy reakcję na Luisa Scott-Vargasa na tę zmianę. Generalnie LSV wyraża zadowolenie z tego powodu. Ja tam [znaczy, ja – Emil] będę trochę za Core Setami tęsknił. M13 była ok; M15 bardzo mi się podoba i przyjemnie draftuje, ale M14 już tak udana nie była, a i wcześniejsze sety z tego co kojarzę mogły się w limited nie podobać (szczególnie na tle solidnych dodatków z bloków). Z jednej więc strony Core Sety (z wyjątkiem M14) rozwijały się i szło to w dobrym kierunku – nie sądzę, aby potencjał w takich „prostych” setach był w pełni wykorzystany. Z drugiej, jestem świadom tego, że było z nimi wiele problemów, które zmiany rozwiązują. Na pewno nam to jednak wyjdzie na dobre, choć portfele będą jęczeć. A propos, LSV wspomina też o tym kłopotliwym aspekcie finansowym, ale – tu uprzedzam fakty – ciekawie do tematu podchodzi też Pete Jahn w swym State of the Program. Więcej na ten temat niżej, w odpowiednim linku.

Silverstri o przyszłości standardu

Oprócz dwóch już wymienionych źródeł, także i Josh Silvestri wypowiedział się o zmianach w Standardzie. I w sumie jest to nawet ciekawszy tekst niż ten pisany na gorąco przez LSV. Artykuł Silvestriego traktuje jednak również o tym, co może wypłynąć (i dlaczego) po rotacji jeśli chodzi o karty z Therosa i z M15. Żadnych konkretów, to dość ogólne spostrzeżenia, więc nie oczekujcie stwierdzeń w rodzaju „to będzie na pewno grało, a to pozostanie crapem”, ale i tak są warte uwagi. No i fajne jest odmitologizowywanie kwestii Burna i kontroli na starcie każdego nowego bloku.

 

MODERN

To co klei Moderna

Bardzo ciekawy tekst o kartach, pozwalających utrzymać Moderna w ryzach. Wychodząc od Force of Will, autor tekstu omawia te pozycje, które w młodszym formacie pełnią podobną, choć nie aż tak znaczącą, rolę co wspomniana kontra w Vintage. Trochę w tym historycznej perspektywy, a trochę opisu charakterystycznych cech Moderna. Fajnie się to czyta i fajnie te rozważania pokazują, jak karty, którymi nie gra się w danym momencie zbyt intensywnie, wpływają na meta.

Modernowe comba

Carrie Oliver opisuje na czym polegają najpopularniejsze combo decki w Modernie. Są tu różne rodzaje Splinter Twinów, Melira/Archangel Pod i Scapeshift. Artykuł raczej dla osób nie znających formatu, a chcących go poznać.

 

LEGACY

Ujarzmianie Goblin Rabblemastera

Tekst niby pod Legacy, ale… Caleb Durward wypisuje kilka decków w różnych formatach. Oprócz Legacy jest Vintage i Modern. Wszystkie one zaś zaadaptowały sobie Goblin Rabblemastera – i jak widać karta ta cieszy się, jak na razie, największym wzięciem w różnych formatach z M15. A taki ten goblin niepozorny się na początku wydawał.

Mono Black Reanimator

Krótki, ale treściwy tekst o nieco budżetowym, czarnym reanimatorze (chociaż z masą białych stworów). Wypisane mamy tu powody, dla których konkretne karty znalazły się w decku, a na dodatek mamy parę porad przy matchupach i parę słów o sajdowaniu się.

 

VINTAGE

Relacja z Gen Conu i propozycja talii BRW

Autor opisuje swój wypad na Gen Conu, rozegrany turniej i bardzo ciekawą analizę metagame’u Vintage. Przy okazji dostajmy listę BRW. Taka ciekawostka, bo deck nie zawiera Force of Willów, a te już widziałem we wszystkim… Przyznam, że teraz jest szansa, że pogram w Vintage, zwłaszcza, że po taniości nabędę wreszcie fecze : )

Survival w Vintage

Caleb Durward w krótkim filmiku przedstawia Survival deck w Vintage. Główne combo to Survival of the Fittest z Basking Rootwalla i Vengevine’ami, ale mamy też zestaw kontr, wielką ósemkę (Timetwisterem praktycznie nikt nie gra) wraz z toolboxem pod Survivala.

 

LIMITED

Budowanie mana base pod kątem draftów

Jacob van Lunen radzi, jak dokładać landy do decków w Limited. Opowiada o tym pod kątem draftów i Khans of Tarkir, a choć nie można traktować tego tekstu jako sztywnej instrukcji i tekst nie wyczerpuje tematu, to warto zawarte tu sugestie mieć na uwadze. Z artykułu skorzystają przede wszystkim osoby nieobyte w trójkolorowym środowisku Limited.

 

INNE

Tworzymy plan. Tydzień 7

Zabawa w tworzony przez fanów Magica plan trwa! Podstawowe założenia już znamy. Teraz możemy zadecydować o płci planeswalkera, nazwę rasy „latających wielorybów” obecnych na planie, a także określić źródło nawiedzających plan Koszmarów. Dodatkowo, można zgłaszać pomysły na pozostałe stwory zamieszkujące tę krainę snów.

Międzynarodowi autorzy alteracji

Mike Linnemann robi krótką prezentację prac kilku artystów zajmujących się alteracjami. Jest tam parę fajnych rzeczy, a dla zainteresowanych linki do profili – można więc zajrzeć tylko dla samych obrazków, ale jeśli ktoś jest fanem alteracji, a nie zna tych twórców i ma trochę czasu na przeglądanie profili, to na pewno tekst się przyda. Tam na tych profilach jest tego dużo więcej.

Turniejowe elfy w Magicu

Ciekawy tekst z rankingiem 10 najlepszych elfów w Magicu. Taki artykulik dla fanów szpiczastych uszu i zwiększonego dexterity.

State of the Program

Jakoś tak ewidentnie to był pietruszkowy tydzień, niewiele się działo… znaczy, tfu, tekst Marka Rosewatera o zmianach w T2 zmienił wiele i już to by wystarczyło. Chodzi raczej o to, że Jahn niewiele ma nowego do przekazania, o czym na togu nie mówiliśmy. Ciekawostką jest na pewno to, że Jahn wspomina o powracających standingach Player of the Year. I w limited, i w constructed, aby być na pierwszym miejscu trzeba mieć sporo powyżej 500 punktów, ale tu kolejne ciekawostka – na siódmym miejscu constructed z 369 punktami jest znany polski gracz _Soku_. Dużo bardziej interesujące są rozważania Jahna o zmianach w T2, szczególnie w kontekście cen. Wspomina on między innymi o problemach finansowych związanych z trzecim dodatkiem w dotychczasowym systemie i tym, że nowy system tę kwestię rozwiązuje. Warto też zwrócić uwagę na decklisty – slivery w Modernie, Mono Red Sneak Attack w Legacy i vintydżowe czterokolorowy Young Pyromaster, którym LSV wygrał Vintage Champs z 25 sierpnia.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

O UG dewocji w T2 już tydzień temu wspominał Reid Duke, co też już wcześniej zaznaczyliśmy. Gutierrez zaś sięga do nieco innego spisu (4 chordy zamiast dwóch, dwie dodane Nissy, trzy Kiory, itp.). Idea jest jednak w zasadzie taka sama. Świeżą konstrukcją jest też deck Conleya Woodsa – Esper Ghast, działającym jak typowa kontrola, ale dodatkowo wykorzystującym Urborg, Tomb of Yawgmoth i Crypt Ghasta do rampowania się pod rewelację, Silence the Believers lub jakieś drogie spelle w rodzaju Ashen Ridera. Modern to ciekawa, zmodyfikowana wersja decku reanimującego za pomocą Goryo’s Vengeance – ma parę interesujących rozwiązań. Legacy z kolei zdominowały gobliny. Najbardziej zaskakujący deck dostajemy jednak w Commanderze. W 90% składa się on z landów, a generałem jest w nim Keranos, God of Storms.

 

Na koniec dwie ciekawostki na jakie wpadłem brołsując internety:

oraz southparkowa reklama Magica!

 -x-

Pozdrawiamy,
– Ober & Emil


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (