30 urodziny Magic: the Gathering – nowości i współprace z kultowymi markami Ubisoft, Bethesda i Square Enix

Trzy dekady magii: Magic: the Gathering obchodzi 30. rocznicę

Magic: the Gathering, jedna z najbardziej znanych i cenionych gier karcianych na świecie, obchodzi w tym roku swoje 30. urodziny. Od czasu swojego debiutu w 1993 roku, gra ta zdobyła miliony fanów na całym świecie, a jej wpływ na kulturę gier jest niezaprzeczalny. Teraz, w tym ważnym roku, Wizards of the Coast, twórcy gry, przygotowują się do świętowania tej okazji w wielkim stylu, zapowiadając szereg nowych wydań i ekscytujących współprac.

Nowości i współprace: Magic: the Gathering otwiera nowy rozdział

Współpraca z Ubisoft

Obchody 30. rocznicy Magic: the Gathering, to nie tylko okazja do świętowania, ale także do wprowadzenia nowych elementów do gry. Wizards of the Coast, twórcy tej popularnej gry karcianej, zapowiedzieli współpracę z Ubisoft, która zaowocuje wprowadzeniem kart inspirowanych znakomitymi grami Assassin’s Creed.

Współpraca z Bethesda Softworks

Zestawy Commander Decks, które mają zadebiutować w marcu 2024 roku, będą odzwierciedlać frakcje z Fallout, takie jak Brotherhood of Steel i Enclave. To innowacyjne połączenie gier karcianych z elementami postapokaliptycznego RPG z pewnością dostarczy graczom nowych, emocjonujących doświadczeń.

Tyle z pięknych słów, ale warto też dodać, że Wizardzi zaczęli rozumieć ekonomię, zapotrzebowanie i siłę rozpoznawalnych marek z ich bazami fanów, co przekłada się po prostu na większe zarobki. Trochę komercha, a trochę dobrze, bo bogata firma po prostu się utrzymuje na powierzchni i byle sztormik jej nie zatopi. Poza tym, Wizardzi już dawno zauważyli, że to nie starzy, oddani graczy, ani też prosi utrzymują grę przy życiu, ale nowi fani i dobra reklama.

Final Fantasy w Magic: the Gathering

Magic: the Gathering, wchodzi w nową erę, zapowiadając współpracę z jednym z najbardziej ikonicznych tytułów w świecie gier – Final Fantasy (Square Enix).

Ciekawe spekulacje na temat tej kolaboracji przedstawia Draftsim: https://draftsim.com/mtg-final-fantasy/

Final Fantasy Card Game Cloud

Magic Universes Beyond

W ramach inicjatywy Universes Beyond, Wizards of the Coast planują wprowadzić postacie z Final Fantasy do naszej karcianki w 2024 roku. Cynthia Williams, prezes Wizardów, ogłosiła to podczas prezentacji Hasbro’s Investor Day 2022. Zgodnie z  Źródło np. tutaj.

Inicjatywa Universes Beyond, ogłoszona w 2021 roku, to sposób Wizards na wprowadzenie zewnętrznych światów do kolekcjonerskiego śuniwersum Magica. Dotychczasowe crossovery obejmowały takie tytuły jak The Walking Dead, Stranger Things, Street Fighter, Warhammer 40,000 i Fortnite, a wkrótce dołączą do nich postacie z Dr. Who.

Jednak szczegóły dotyczące formatów Magic, z którymi będą kompatybilne karty Universes Beyond, czy sposób ich sprzedaży, nie zostały jeszcze ujawnione. Karty Universes Beyond do tej pory przybierały różne formy, w tym karty Secret Lair na żądanie oraz pełnoprawne talie Commander.

Zapowiedzi produktów Magic: the Gathering na 2023 rok

2023 w Magicu dr who, eldraine, ixalan

Q3 2023: Secret Lair „The Angels”

Nie lękajcie się, gracze Commander! Secret Lair wprowadza zupełnie nową talię Commander zatytułowaną „Angels: They’re Just Like Us but Cooler and with Wings”. Przygotujcie się na więcej Aniołów, więcej grafik i więcej rozgrywki w formacie Commander!

„Angels: They’re Just Like Us but Cooler and with Wings” to kompletna, 100-kartowa talia Commander, która zostanie wydana w ramach Secret Lair. Aby oddać należne Aniołom, Wizardzi współpracowali z ulubionym przez fanów artystą Scott M. Fischerem, aby dostarczyć pięć kart z zupełnie nowymi obrazkami. Wśród nich znajdują się takie karty jak „Gisela, the Broken Blade” oraz „Bruna, the Fading Light”.

W talii znajdziecie również reprinty, takie jak „Angel of Finality”, „Angel of Ruins” czy „Valkyrie Harbinger”. Co więcej, talia zawiera dziesięć dwustronnych żetonów, z nowymi artami tokenów Ducha i Anioła stworzoną przez Scotta M. Fischera.

Talia „Angels: They’re Just Like Us but Cooler and with Wings” trafi do sprzedaży 10 sierpnia 2023 roku. Cena wynosi $149.99, a produkt jest dostępny tylko w języku angielskim i w ograniczonym nakładzie.

Więcej info tutaj: https://magic.wizards.com/en/news/announcements/secret-lairs-next-commander-deck-takes-flight

The Angels: They're Just Like Us but Cooler and with Wings Secret Lair Commander deck Gisela, the Broken Blade - Art Scott M. Fishcer

Q3 2023: Wilds of Eldraine

Ujawniono także szczegóły dotyczące każdego głównego zestawu Magic, który ma zostać wydany w 2023 roku. Jednym z najbardziej oczekiwanych jest Wilds of Eldraine, które ma zadebiutować we wrześniu 2023 roku. Wracamy do świata Eldraine, znanego z baśniowych przygód.

Więcej szczegółów o dodatku znajdziecie tutaj: https://wpn.wizards.com/en/news/dates-and-details-wilds-of-eldraine

Prereleasy odbędą się 1-7 września 2023. Release 8 wrzesnia.

Promo karty Wilds of Eldraine

Promo karty: Hornet Queen, Harvester of Souls, Kalonian Hydra, Goblin Rabblemaster

Q3 2023: The Lost Caverns of Ixalan

Zagubione jaskinie Ixalanu, to zapowiedziany dziewięćdziesiąty ósmy dodatek do Magica. Jego wydanie zaplanowano na listopad 2023.

The Lost Caverns of Ixalan, to podejście Magica do motywu „podziemnego świata”.[ Nie jest to mechaniczny powrót do Ixalanu, mimo że dodatek będzie zawierał Dinozaury, Merfolki, Piratów i Wampiry, ale nie będzie podzielony na frakcje i skupiony na tribalach. Tematycznie ma byc bardziej oparty na akcji i przygodzie.

Cytując Magicowe Wiki, fabularnie dotyczyć będzie:

historii po zniknięciu Niesmiertelnego Słońca (Immortal Sun).Tym razem bohaterowie setu będą ścigali się do centrum Ixalanu, aby zdobyc nowy surowiec: cosmium. Po przekroczeniu jaskiń okazuje się, że Ixalan jest pustym światem z Rdzeniem Ixalanu pośrodku, oświetlonym przez własne słońce. Starożytna cywilizacja, przodkowie Imperium Słońca, wykorzystuje magię wewnętrznego słońca Ixalanu, by rosnąć w siłę.

 

 

the Core, Piotr Dura, Caverns of Ixalan

Zapowiedzi produktów Magic: the Gathering na 2024 rok

zapowiedzi Magic the gathering mtg na 2024 rok, Fallout, Assassins Creed, Ravnica, Outlaws

Q1 2024: Ravnica Remastered

Ravnica Remastered to zestaw, który ma na celu przypomnienie graczom o jednym z najbardziej ukochanych przez fanów planów w Magic: the Gathering. Ravnica to miejsce, gdzie dziesięć gildii rywalizuje o dominację w metropolii pełnej intryg i polityki.

ravnica remastered d&D, mtg

Q1 2024: Murders of Karlov Manor

murders of karlov manor mtg ravnica

Murders of Karlov Manor to dodatek, który wprowadza graczy do mrocznego i tajemniczego świata pełnego morderstw i tajemnic, ale znajdującego się wciąż na Racnice. Dodatek ma na celu wprowadzenie nowych mechanik i kart, które odzwierciedlają klimat i tematykę horroru, a całość dopracowano z marką gier Clue (od Hasbro, więc wszystko zostaje w rodzinie).

Clue tha Hasbro game x Magic

 

Q1 2024: Fallout

Tak jak wcześniej wspomniałem, zestawy Commander Decks Fallout, które mają zadebiutować w marcu 2024 roku, będą odzwierciedlać frakcje z Fallout, takie jak Brotherhood of Steel i Enclave. Jest to efekt współpracy z wydawnictwem Bethesda Softworks.

Q2 2024: Outlaws Thunder Junction

Outlaws Thunder Junction to zestaw, który przenosi graczy do dzikiego zachodu Magica. Dodatek ten ma na celu wprowadzenie nowych mechanik i kart, które odzwierciedlają klimat i tematykę kowbojskiego świata, gangsterów i zapewne klimatycznej magii, duchów i umarlaków.. Jako głównych (anty?) bohaterów zapowiedziano: Vraska, Oko, Jace, Rakdos i Rutstein. I jakiś goblin, którego jeszcze nie ogarnąłem. Może Squee? 

Q2 2024: Modern Horizons 3

Modern Horizons 3 to kolejna odsłona popularnej serii, która ma na celu wprowadzenie nowych kart bezpośrednio do formatu Modern i innych wiecznych formatów. Tym razem, Wizards of the Coast zapowiedzieli, że w Modern Horizons 3 pojawią się Eldrazi, jedna z najbardziej ikonicznych i potężnych ras w całym multiversum Magic: the Gathering.

Modern Horizons 3 demons, eldrazi, emrakul, kozilek, ulamog, zendikar

Q3 2024: Assassin’s Creed

I również wspominaliśmy już, że do świata Magica dołacza Assassin’s Creed z Ubisoft Original. Przy okazji mają być wprowadzone boostery Universe Beyond, które niestety nie będą nadawać się do drafta – tak przynajmniej mówią na razie Wydawcy Mtg. Dodatek ma też być grywalny w modernie.

assassins creed x magic the gathering, booster

Q3 2024: Bloomburrow

Bloomburrow ma przenieść graczy do świata high fantasy pełnego magii i natury, gdzie wszyscy bohaterowie to gadające zwierzęta. To najwyraxniej ukłon w stronę fanów Furry. Jak Mark Rosewater opowiadał, to miałem przed oczami wielka mysz, która coś mówi w ekscytacji i trzyma kawałek sera w łapkach. Idealnie dobrany komentator.

bloomburrow furry fantasy mtg magic

Q3 2024: Duskmourn, House of Horrors

Duskmourn House of Horrors to ma być „modern horror set”, czyli taki trochę dzisiejszy horror. Dodatek jest inspirowany horrorami z lat 70. i 80., takimi jak Hellraiser czy The Amityville Horror. Duskmourn to świat, który składa się z jednego wielkiego nawiedzonego dworu pełnego grozy. Świat inspirowany książkami Stephena Kinga, slasherami i twórczością Lovecrafta.

duskmourn, lovecraft, stephen king, hellriser, nightmare on elm street mtg

Zapowiedzi produktów Magic: the Gathering na lata 2025-2026

zapowiedzi magic mtg na lata 2025-2026, Yachting, Zipling

Q? 2025: Innistrad Remastered

„Innistrad Remastered” to kolejna odsłona w serii Remastered. Zestaw ten przyniesie wszystko to, co fani Magic kochają w gotyckim horrorowym świecie Innistrad, w jednym starannie dobranym, możliwym do zdraftowania zestawie.

Kolejne dodatki, jeszcze bez konkretnych nazw

Tu dostaliśmy codenames, czyli techniczne, tymczasowe nazwy dla dodatków.

Q? 2025: Tennis

W 2025 roku, zestaw obecnie o nazwie kodowej „Tennis” będzie eksplorować gatunek wyścigów, ale z magicznym twistem. Taki Mario Cart, ale z magią. Ten zestaw ma kształtować się jako pierwszy wielopłaszczyznowy wyścig śmierci Magic, przechodzący przez trzy różne światy za pomoca Omenpathów.

Q? 2025: Ultimate

Mocne smoki będą dominować w zestawie o nazwie kodowej „Ultimate”, który będzie powrotem do ulubionej przez fanów płaszczyzny Tarkir.

ultimate tarkir set mtg magic dragons

Q? 2025: Final Fantasy

Chociaż dokładne szczegóły na temat zestawu o nazwie kodowej „Final Fantasy” nie zostały jeszcze ujawnione, możemy spodziewać się, że będzie to kolejna ekscytująca kolaboracja z jednym z najbardziej kultowych tytułów w historii gier wideo. Biorąc pod uwagę wcześniejsze współprace Magic z innymi dużymi markami, ten zestaw z pewnością dostarczy unikalnych kart i mechanik, które połączą światy obu gier.

magic mtg final fantasy square enix

Q? 2025: Volleyball

W drugiej połowie 2025 roku, zestaw obecnie o nazwie kodowej „Volleyball” będzie miał miejsce w kosmosie, zanurzając graczy w science fiction kosmicznej opery. To ma byc kolejny dodatek, przy którym użyto nazwy „top down set”, która sugeruje, że może mieć formułę gry planszowej, albo przy okazji zostanie wydana jakas planszówka. Setting ma być inspirowany Obcym i międzyplanetarnymi podróżami.

Mało nie dostałem zawału jak Roeswater krzyknął na prezentacji ZZZpejs! Zpejs!

space volleyball set for magic mtg

Q? 2025: Wrestling – powrót do Lorwyn

Fani Magic uwielbiają plan Lorwynu za jego gobliny, kithkiny, olbrzymy, wróżki (faerie) i elfy oraz celtycka mitologię wplecioną w karty. Magic: The Gathering wróci do Lorwyn w zestawie o nazwie kodowej „Wrestling”, który ma zostać wydany w 2025 roku. To ponoć jeden z najbardziej oczekiwanych  powrotów. Będzie to 106 rozszerzenie Magic i oznacza powrót do Lorwyn-Shadowmoor, ale z nowym podejściem do mechanik i ras.

Szczegóły dotyczące tego, jak będzie wyglądał powrót do Lorwyn, są na razie tajemnicą, ale możemy spodziewać się, że będzie to kolejne ekscytujące rozwinięcia Magica. Trochę szczegółów można podpatrzeć na MtgWiki: https://mtg.fandom.com/wiki/Return_to_Lorwyn

Q? 2026: Yachtling

Zestaw obecnie o nazwie kodowej „Yachting” to powrót do Strixhaven na Arcavios, jednego z niedawno wprowadzonych planów Magic, która prezentuje studentów, profesorów i wszystko inne, czego można by się spodziewać po magicznym kolegium. Dziwne, że nie dogadali się jeszcze z właścicielami marki Harry Potter…

Q? 2026: Zipling

Fani Magic mogą spodziewać się epickiego zakończenia wieloletniej historii, która rozpoczęła się w Wilds of Eldraine – podobnie jak War of the Spark czy March of the Machine – w zestawie o nazwie kodowej „Ziplining”, który ma zostać uruchomiony w 2026 roku. To finał story arcu o Omenpathach, otwartych podczas bitwy z Phyrexią, a które to pozwalają na podróże po multiwersum.

Magic: the Gathering – 30 lat magii i kto wie ile więcej!

Przez trzy dekady Magic: the Gathering zachwycał graczy na całym świecie swoją głęboką strategią i bogatą historią. Obchodząc 30. rocznicę, gra nadal ewoluuje, wprowadzając nowe zestawy i nawiązując współprace z kultowymi markami. Czekają nas kolejne lata pełne magii i niespodzianek w uniwersum MtG.

Wszystkie zapowiedzi znajdziecie tutaj:

Jak chcecie nadrobić braki fabularne, bo dodatki są wystrzeliwane z szybkością karabinu maszynowego, to Wizardzi podrzucają zebraną historię w jedną księgę:

Komentarze