Błyskawiczna prasówka magicowa #93 – Explorer i cyfrowy Premier Play, nieoficjalne MP i prerelease Streets of New Capenna

Mamy zapowiedziany nowy format MTG Arena. Będzie się nazywał Explorer i ma docelowo pozwolić na granie Pioneera na tej platformie. Ale to nie jedyny njus w kontekście cyfrowego grania. Zmienia się również to, jak MTGO oraz MTG Arena będą nas prowadzić do grania o stawkę, a także udział w Pro Tourach. A propos turniejów, w Krakowie odbyły się nieoficjalne Mistrzostwa Polski, a do tego w całym kraju mieliśmy prerelease Streets of New Capenna. Dostaliśmy też smutną informację o podwyżkach magicowych produktów. Cóż, inflacja, kryzys, i tak dobrze, że ceny trzymały się tak długo bez zmian (przynajmniej jeśli chodzi o marże Wizardów, bo ceny w sklepach w Polsce to osobny, acz powiązany, temat).

Co ponadto? Oczywiście teksty i decki, które są powiązane ze Streets of New Capenna – nowe formaty, nowe limited, przeglądy, analizy i tym podobne. Selekcja najciekawszych magicowych materiałów z ostatnich siedmiu dni przed wami.

 

Temat tygodnia

 

Explorer i Cyfrowy Premier Play

Wizardzi ogłosili ważne wieści. Po pierwsze, mamy na MTG Arena nowy format, który będzie się zwał Explorer. W założeniu ma to być format constructed, nierotujący, który docelowo ma wyewoluować w coś w rodzaju Pioneera przez kilka najbliższych lat. Wizardzi zamierzają tego dokonać poprzez remasterowane sety, antologie (jak Historic Anthology 6, które pojawi się latem). Explorer wystartuje z banlistą Pioneera, aczkolwiek póki szerzej karty nie zostaną dodane, Wizardzi będą dawać tu osobne bany, by się fajnie grało. Będzie można grać B01, a także Bo3. Ponadto, gry będą rankingowe, a dodatkowo będzie tu można zdobywać Play-In pointsy (o nich za chwilę). Co istotne, jakkolwiek z czasem ważne dla formatu karty pojawią się na MTG Arena, niekoniecznie będzie to oznaczało, że każda karta Pioneera znajdzie się na klienta. Te karty, które nie grają, te które mało grają, a do tego ich implementacja byłaby nakładochłonna, raczej nie mają na to szansy. Przypominać ma to podejście do Vintage na MTGO, gdzie też nie ma 1 do 1 każdej karty, która jest w realu.

Po drugie, mamy nowy, cyfrowy Premier Play, czyli system gry o stawkę oraz o udział w Pro Tourach i World Championshipach na żywo dla tych graczy, którzy preferują Magica w formie MTG Arena oraz MTGO. Istotną zmianą będzie osłabienie znaczenia ladderów (albo może raczej sprawienie, że będą jeszcze bardziej elitarne). Chodzi o to, że będą eventy kwalifikacyjne, do których będzie się z laddera dostawać teraz tylko 250 graczy. Za to gracze z miejsc 251-1200 będą dostawali Play-In Pointsy, które umożliwią grę w swego rodzaju eventach ostatniej szansy, dających opcję kwalifikacji.

W praktyce warto pamiętać, że:

 • pojawią się Play-In Pointsy uprawniające do gry w Qualifier Play-In eventach
 • 2 razy w miesiącu będą Qualifier Playin Eventy – w Bo1 i w Bo3, na tydzień i na dzień przed Qualifier Weekendem
 • Qualifier Weekendy grane będą raz w miesiącu (dwudniowy event), a dobry wynik w nich pozwoli grać w Arena Championshipach (cztery Qualifier Weekendy na jedno Arena Championship)
 • pierwszy Qualifier Weekend będzie 28-29 maja
 • 6 wygranych w Arena Open pozwoli na awans do Qualifier Weekendu
 • Arena Championshipy będą eventami, na których występować będzie 32 graczy; w sumie 6 osób z AC będzie mogło potem grać w World Championshipach
 • Pula nagród na AC to 200 tyś. dolarów
 • struktura gry na MTGO pozostanie mniej więcej taka sama, ale teraz dobry wynik pozwoli na granie na World Championship, Pro Tour i Regional Championships

Temat tego co i za ile (gemsów/golda) ładnie został zebrany na MTGAZone. Tutaj jest oficjalne info od Wizardów o Qualifier Weekendach, a także FAQ o cyfrowym Premier Play na MTG Arena, Info o cyfroywm Premier Play na MTG Arena ze strony Wizardów, a także info o ścieżce z MTGO na Pro Toury.

 

News!

 

Nieoficjalne Mistrzostwa Polski

Trochę pecha miały nieoficjalne Mistrzostwa Polski w Krakowie od Magic Cafe i Guildmage.pl, że turniej rozgrywał się akurat po evencie Flesh & Blood tydzień temu (pewnie paru graczy, mając do wyboru F&B lub Magica, wybrała to pierwsze), a do tego Wizardzi ogłosili powrót oficjalnych MPków (patrz: errata niżej) tuż przed krakowskimi MPKami (przekładanymi zresztą, bo przecież pierwotnie miały być wcześniej). Najważniejsze jednak, że wydarzenie doszło do skutku i można było poprzekręcać kartoniki na żywo.*

Można zresztą było śledzić njusy na temat tego wydarzenia w społecznościówkach i po tym, co widzieliśmy w sieci, wnioskujemy, że event wyszedł nieźle i sporo osób dobrze się bawiło, choć skala wydarzenia była mniejsza niż byśmy chcieli. Mimo to cieszy powrót papierowego grania o coś więcej na południu Polski. I oby więcej takich inicjatyw w różnych miejscach kraju. Niech Magic kwitnie.

A co do korony – main event wygrał Wojtek Kowalczuk. Gratulujemy!

* przy okazji, trudno zignorować kontrowersje wokół nazwy, które się pojawiły, bo „samozwańczo” organizator event nazwał MPkami. Tu więc wypada wspomnieć, że kiedy pierwszy raz info się pojawiło, że taki event będzie i będzie nawiązywał do MPków, mieliśmy wszyscy tęsknotę do papierowych eventów i nazwa jakoś nikomu nie przeszkadzała. Ba, nawet – słusznie – wzbudziła odrobinę nostalgii, radości i została ciepło przyjęta. Dopiero później pojawiły się wątpliwości, kiedy event przesunięto, kiedy mocniej wróciło magicowe granie na żywo, kiedy Wizardzi ogłosili swoje (patrz: errata niżej). Komentując event, warto tę zmianę nastrojów odnotować, dodając, że jakaś z tego nauka na pewno jest – a jaka, to już niech sobie każdy wnioski sam wyciąga.

 

Mała errata:

Na szczęście czujne oko czytelników (Duo, dzięki za zwrócenie uwagi!) wypatrzyło błąd, który się przytrafił w powyższych rozważaniach.  Gdzieś mi się zakodowało przy okazji ogłoszeń o Premier Play, gdzieś była w sieci jakaś rozmowa (może na MTG Polska?), która mnie na ten tor myślenia naprowadziła, że Wizardzi powrócili z MPkami, co niestety nie jest prawdą. Może zlały mi się w jedno Worldsy z Regional Championshipami i mózg dodał 2 + 2 i wyszło mu 5? Sam sobie nadziei narobiłem, a przy okazji i czytającym, za co przepraszam. Zostawiam jednak powyższe info bez zmian, jako że świadczy ono o tej tęsknocie do MPków, a to daje dodatkowy kontekst do kontrowersji wokół nazwy nieoficjalnych MPków.

Emil

 

Prerelease Streets of New Capenna

W minionym tygodniu mieliśmy też prerelease Streets of New Capenna.  Były też na nieoficjalnych MPkach. Podobno set jest dobry (jeszcze nie graliśmy), ale na początku takie głosy zawsze można usłyszeć. Jak jest naprawdę przekonamy się w tym tygodniu, gdy dodatek wejdzie na MTGO i MTG Arena. Na razie zaś kilka mniej lub bardziej istotnych linków:

Przy okazji mamy też wreszcie oficjalnego linka do oficjalnych decklist decków commanderowych ze Streets of New Capenna. A przy okazji, jeśli chcecie poznać bliżej legendarne stwory z tego planu, kliknijcie tutaj.

Podwyżki cen Magicowych produktów

Tanio już było! Niestety, koszty produkcji i transportu, inflacja, problemy z zaopatrzeniem (żeby nie być gołosłownym – w Brazylii mają obsuwę z boosterami na pre, i to nie pierwszy taki njus w ostatnim czasie*), rosnące ceny papieru, zawirowania polityczne i pandemiczne… w sumie można by wymieniać długo, dość powiedzieć, że oficjalnie Wizardzi poinformowali, że za swoje produkty będą musieli więcej sobie liczyć. Magic podrożeje, przynajmniej ten fizyczny. Podwyżki dotkną Magica od lipca, a więc przy okazji Dominaria United. Koszty pójdą w górę o około 11 procent, a dotkną one takich produktów jak Draft Boostery, Set Boostery, Collector Boostery, Bundle, Jumpstart. Na razie mają nie dotyczyć produktów takich jak Mastersy, Challenger Decki i tym podobne.  Szczegóły w linku.

Co ciekawe, choć koszty operacyjne Wizardów wzrosły, jednocześnie zanotowali oni wzrost przychodów w pierwszym kwartale działalności. Kamigawa okazała się kolejnym hitowym dodatkiem, który przynosi zyski.

* problemów jest zresztą więcej, mamy na przykład kolejną pomyłkę jeśli chodzi o nazwisko artysty na karcie. Tym razem chodzi o  Olgę Tereshenko, ochrzczoną przez Wizardów mianem Tereshchenko.

 

CommanderFesty wracają na świecie, także w Europie

To nie jest nowy njus, ale w sumie poznaliśmy daty eventów. Okazuje się, że trzy z nich odbędą się w Europie, a konkretnie w:

 • czerwcu 25–26 we Frankfurcie, organizatorem będzie JK Entertainment
 • lipcu 9–10: w Birmingham, organizatorem będzie Axion Now
 • lipcu 15–17: w Bolonii, organizatorem będzie Legacy

Eventy będą powiązane z wydaniem dodatku Commander Legends: Baldur’s Gate. Będą na nich też promki, jako że to wspierane przez Wizardów wydarzenia.

Kamigawa Remix na MTGO

Wizardzi wrzucili na MTGO nowy, tymczasowy event dla limiciarzy. To oparty na 17-kartowych boosterach remix Kamigawy. Grać można od 20 kwietnia przez tydzień.

 

Przegląd prasy branżowej

 

Polecamy także poniższe materiały:

 

Zobacz też te decki:

 

Ciekawe inicjatywy i wydarzenia

 

Kiedyś gorąco promowaliśmy Obozy RPG Biura Turystyki Orion. Potem Magic rzadziej się pojawiał na obozach, stąd przerwa w naszej kooperatywie informacyjnej, ale teraz znowu wraca tematyka karcianki. W związku z tym wracamy z informacją i zachęcamy do uczestnictwa : )

To jest także dobry powód, aby zrobić małą sekcję „Ciekawych inicjatyw i wydarzeń” w naszej prasówce. Jeśli jesteś organizatorem lokalnego turnieju, fajnej imprezy karcianej, pisz do mnie na ober@psychatog.pl i bez problemu o niej poinformujemy. Za taki wpis w prasówce nie pobieramy żadnych opłat.

Obozy RPG BT Orion zapraszają!

Informacja od organizatora:

„W te wakacje zapraszamy do malowniczego, górskiego Zieleńca na Obozy RPG organizowane przez Biuro Turystyki Orion. To 12 dni fantastycznej zabawy skierowanej do nastoletnich miłośników gier fabularnych (i nie tylko)!

Choć 8 sesji RPG (wliczając w to przygotowawczą sesję “0”) to główna atrakcja obozów, to znajdzie się też coś dla fanów innych gier bez prądu. W programie są propozycje dla miłośników larpów, figurkowych gier bitewnych i pasjonatów gier planszowych.

Dla graczy Magic: the Gathering odbywają się rozgrywki pokazowe, ale jeśli dopisują chętni, organizowane są również turnieje w formacie Commander i drafty! W czasie obozów funkcjonuje też sklepik, w którym można wyposażyć się w kostki czy podręczniki do gier RPG, ale również w pełne talie i boostery do najnowszych edycji Magica oraz maty do grania, boxy i protektory na karty.

Mamy sześć terminów dla dzieci i młodzieży i jeden dla uczestników 18+. Na wszystkich gramy :)

Młodzieżowe:

> 25.06 – 06.07
> 06.07 – 17.07
> 17.07 – 28.07
> 28.07 – 08.08
> 08.08 – 19.08
> 19.08 – 30.08

Studencki:

> 30.08 – 09.09

Wieści z Psychatoga

 

Magic Lore – trzeci etap Projektu

Przypominamy, że w ramach Projektu Magic Lore Pl regularnie powstają filmy na kanale Akademii Nicola Bolasa. Namawiamy, do zaglądania na ich kanał, a poniżej prezentujemy listę filmów omawiających historię Magica:

Patronite

Dziękujemy naszym Patronom i Sponsorom, którzy wspierali i wspierają Projekt Magic Lore Pl. W tym miejscu imiennie i anonimowo chciałbym raz jeszcze podziękować naszym darczyńcom:

 • Szymon 'Wadro’ Wiaderny
 • Łukasz 'Cezu’ Ceran
 • Michał Sumka
 • Paweł Szczęsny
 • Rymika Myślicka
 • Piotr Gliźniewicz
 • Jakub Rojek z Wilda Software
 • Sebastian Pustelnik
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Patron Anonimowy
 • Sklep StrefaMtg.pl
 • Sklepy Graal.pl

Wciąż gorąco namawiamy do wspierania naszego projektu, np. za pośrednictwem Patronite.

 

Finanse

 

Tygodniowe Notowania MCM

Standard

Wzrosty
Spadki
8.01 zł
+144.29%
9.32 zł
-33.44%
16.39 zł
+118.75%
10.49 zł
-30.00%
20.74 zł
+77.20%
5.34 zł
-26.92%
8.19 zł
+75.00%
4.92 zł
-26.57%
14.00 zł
+66.11%
7.96 zł
-22.73%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
6.98 zł
+645.00%
14.00 zł
-77.74%
6.42 zł
+585.00%
6.27 zł
-58.64%
5.57 zł
+495.00%
6.98 zł
-56.18%
5.57 zł
+240.00%
4.73 zł
-52.58%
9.22 zł
+162.67%
7.02 zł
-49.66%

Modern

Wzrosty
Spadki
8.57 zł
+2,187.50%
11.47 zł
-68.43%
10.54 zł
+2,150.00%
16.39 zł
-64.97%
5.76 zł
+1,266.67%
5.85 zł
-62.35%
8.19 zł
+821.05%
7.02 zł
-61.73%
11.66 zł
+758.62%
7.02 zł
-61.04%

Eternal

Wzrosty
Spadki
5.34 zł
+1,040.00%
5.85 zł
-87.50%
5.06 zł
+980.00%
5.34 zł
-71.50%
5.06 zł
+980.00%
168.48 zł
-71.22%
25.24 zł
+978.00%
37.41 zł
-69.27%
8.05 zł
+760.00%
9.37 zł
-68.65%

Tygodniowe Notowania MTGO

Standard

Wzrosty
Spadki
1.68 TIX
+43.59%
3.31 TIX
-27.41%
18.60 TIX
+18.25%
3.82 TIX
-24.51%
7.34 TIX
+5.76%
7.98 TIX
-20.20%
10.01 TIX
+4.71%
3.31 TIX
-18.07%
2.81 TIX
+3.69%
4.87 TIX
-0.41%

Pioneer

Wzrosty
Spadki
2.36 TIX
+661.29%
5.82 TIX
-52.37%
1.05 TIX
+200.00%
2.23 TIX
-47.90%
3.01 TIX
+138.89%
2.58 TIX
-41.63%
1.03 TIX
+134.09%
1.57 TIX
-41.42%
1.12 TIX
+115.38%
1.31 TIX
-40.99%

Modern

Wzrosty
Spadki
1.19 TIX
+112.50%
1.37 TIX
-36.87%
1.22 TIX
+76.81%
3.08 TIX
-35.29%
13.12 TIX
+58.26%
1.09 TIX
-33.54%
8.90 TIX
+57.24%
4.42 TIX
-33.33%
1.24 TIX
+40.91%
8.74 TIX
-33.13%

Eternal

Wzrosty
Spadki
1.89 TIX
+166.20%
1.84 TIX
-45.72%
1.55 TIX
+80.23%
1.08 TIX
-44.04%
1.08 TIX
+58.82%
1.23 TIX
-43.06%
2.58 TIX
+54.49%
2.02 TIX
-41.79%
1.08 TIX
+52.11%
4.23 TIX
-41.49%
2022-04-25, Źródło: ManaVault.pl

 

-x-

Pozdrawiamy,

– Emil i Ober


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl