Przegląd Prasy #102 – leaków bez liku, manipulacje rynkiem oraz SSSC

Wizardzi nie dają nam odpocząć. Kolejny tydzień i kolejna aferka z leakami. Coraz więcej doniesień wskazuje, że rynek karciany stał się łakomym kąskiem dla róznych szachrajów i przekrętasów. Nie tylko wyciekają informacje na temat banów, to jeszcze pojawiła się plotka o nowym dodatku, kartach jakie tam będą, są informacje o niewydanych promkach itp. Jeśli Wizardzi szybko tego nie ogarną, to karciany rynek może się lekko zdestabilizować, traderzy przestaną lokować w niego swoje pieniądze. Tyle z negatywów. Jednym wielkim pozytywem ubiegłych dni był świetny występ Polaka w Sunday Super Series Championships, czyli SSSC.

Jak zawsze zapraszamy do lektury całego przeglądu! 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Eternal Masters i czy trejderzy mieli dostęp do przecieków?

Powyższy tekst opisuje ostatnie leaki i podaje, że źródło, które bardzo blisko trafiło z banami (na Reddicie pojawiła się informacja, że będzie zbanowany Splinter Twin i Amulet) tym razem wywróżyło nadchodzący specjal set o nazwie „Eternal Masters” z podaniem kilku kart jakich można się tam spodziewać. To znowu może mieć związek z 'atakiem’ Wizardów na turnieje proxy w lokalizacjach WPN, by zbudować grunt pod wspomniany dodatek eternalowy.

Po tak wielu wyciekowych wpadkach Wizardów, również ta plotka nabiera wiarygodności. Jeśli taki set, albo bardzo zbliżony nazwą i zawartościa się pojawi, to będzie już pewne, że łódź Wizardów przecieka. Do tej pory nieoficjalnie mówiło się, że SCG i CFB mają wcześniej informacje od WOTC. Następnie przeciekowali ludzie mający z nimi związek, teraz doszło grono sędziowskie dające info na tajnej grupie facebookowej. Im więcej przecieków i niejawnych informacji trafia do spekulantów, sklepów i pro graczy, tym mniej stabilny stanie się rynek kart, a gracze turniejowi i mniejsi trejderzy całkowicie stracą zaufanie do WOTC. Po historii cen Splinter Twina wychodzi, że ktoś jednak mógł mieć wiedzę na temat banów wcześniej. Jeśli byłeś jednym z tych, którzy właśnie kupowali te aury, to pewnie boleśnie odczułeś swoją „inwestycję”, a jakiś cwaniak mógł zacierać ręce, że opchnął bezwartościowy towar za wysoką cenę.

Poza ludźmi związanymi z Wizardami doszło jeszcze jedno źródło, również z winy indolencji wspomnianych. Chodzi o Betę MTGO, do której zamknięte grono osób ma dostęp (aczkolwiek z braku zainteresowania robotą za darmo, WOTC zaczęło rozdawać zaproszenia do bety na prawo i lewo). Na tejże becie potwierdzono przed oficjalnym ogłoszeniem, że zbanowane są Twin i Summer Bloom. Teraz jeszcze doszły karty promo, takie jak Abrupt Decay czy zestaw sędziowski: Temporal Manipulation, Shardless Agent, Defense of the Heart i Grindstone. Akurat taka wiedza jest mniej bolesna dla graczy i handlarzy, ale zapewne podkopuje prestiż i autorytet firmy.

cieknąca łódź

Zmiany w sealedach na MTGO

Na MTGO zajdą pewne zmiany, o których szerzej w linku. Tu wspomnieć warto o największej zmianie – będziemy mieli nowe kolejki do selaedów, przeznaczone dla osób, które nie mają paczek lub nie chcą ich na ten cel poświęcać, a znikną sealedy 4-paczkowe.

Powracamy do 5 meczów na Pro Tour

Tu też więcej szczegółów w linku, ale nie bądźcie zaskoczeni, kiedy ostatniego dnia PT finaliści będą w Top 8 grać pięć meczy. Wizardzi postanowili przywrócić więcej gier, ale z małymi zmianami dotyczącymi ich rozgrywania i coverage’u.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

SSSC – Sunday Super Series Championships 

rumcajs sssc

typowy uchodźca

W ubiegły weekend odbył sie Sunday Super Series Championships, na którym zagrać mogli tylko zwycięzcy poszczególnych Sunday Super Series rozgrywanych jako side eventy Grand Prix. Formatem był draft OOB (1-3 runda) oraz standard (4-7 runda). Krzysztof Marek – nasz reprezentant na finale Sunday Super Series –  ostatecznie zakończył ten turniej na 10 miejscu (na 58 graczy) zbierając za to osiągnięcie sławę, przygodę, punty doświadczenia i 500$ w złotych monetach. Na miejscu pilotował URb Grixis Prowess (spis tutaj), który jest dość świeżym archetypem nowego standardu. Zakończył z wynikiem 5-2 (15 pktów) i do Top 8 nie wszedł na tie-breakerach. Do ćwierćfinału weszły dwie inne piętnastki (ale nie weszły też cztery inne osoby z takim wynikiem).

Całość wygrał doświadczony pros Sam Black (4C Rally), który pokonał Thiago Rodrigueza (Esper Dragons) w finale. A na zdjęciu obok typowy uchodźca.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tg :u:

 

RPTQ Warszawa

Powoli zbliża się duży turniej w Polsce, a przy jego okazji odbędzie się kilka ciekawych side eventów. Mowa oczywiście o Regionalnym Pro Tour Qualifierze w Warszawie, który będzie organizować stołeczna StrefaMtg. Poniżej rozpiska głównych atrakcji, a dokładne info macie w linku tytułowym.

  • 20.02.2016 – Sobota – LCQ Standard, start 10:00, wpisowe: 15 PLN
  • 20.02.2016 – Sobota – Standard Open, start 11:30, wpisowe: 60 PLN
  • 21.02.2016 – Niedziela – RPTQ Standard, start 10:30, wpisowe: Brak – turniej wymaga zaproszenia
  • 21.02.2016 – Niedziela – GPT Modern, start 11:00, wpisowe: 50 PLN

Impreza odbędzie się w warszawskiej siedzibie fundacji związanej z brydżem sportowym i grami umysłowymi (Fundacja na Rzecz WZBS). Do turniejów magicowych pasuje jak ulał : )

sala WZBS

Odradzamy GP Bolonia

Wyjątkowo odradzamy Grand Prix Bolonia w modernie, gdzie za standardowy pakiet, (czyli za zagranie w głównym turnieju) organizator chce wydoić po 65 euro od zawodnika. Nie polecamy a odradzamy. 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Magicowa matma – OGW

Matematyka i nowy dodatek – kombinacja dwóch tematów, które znowu miesza ze sobą Frank Karsten, obliczając skuteczność poszczególnych kart i prawdopodobieństwo ich optymalnego wykorzystania (głównie w T2). Jest tu m.in. Oath of Nissa, Remorseless Punishment, Goblin-Dark Dwellers i Wastesy. Oath i gobliny chyba najbardziej będą wszystkich interesować, ale tak na dobrą sprawę warto tu wejść nawet choćby tylko dla uwagi o twierdzeniu Godla i wymyślonego przez Karstena kartonu o nazwie „I don’t even know”.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Budżetowy, modernowy burn

I znowu zadziałał efekt Goldfisha i budżetowy deck za 13 tixów kosztuje nagle fortunę online (na tę chwilę jakieś 4 razy więcej, co jest ogromnym skokiem jak na budżetówkę). Chociaż burn nie jest wcale niczym odkrywczym, to wyniki pokazują, że jednak warto mieć na uwadzę i tę wersję. Wszystkie pojedynki Saffron wygrał.

Plan A – Splinter Twin

A tu coś poważniejszego, chociaż na pierwszy rzut oka może się – po tytule – ten tekst wydawać spóźniony. Prawda jest jednak taka, że historia przedstawiona w tekście (szykowanie się na GP z Twinem, wygrana GPT Triala tym deckiem, bardzo fajnie opisana), a potem banhammer, to coś co zapewne towarzyszyło niejednemu kierowcy tego decku – coś, z czym zapewnie niejeden z was będzie się solidaryzował. Ale tu mamy pierwszą naukę płynącą z tego tekstu – zawsze miej plan B. W wypadku autora jest to Affinity i druga część tekstu jest poświęcona właśnie tej talii. Jest tu też trochę słów o nowym meta, ale to dwa wspomniane decki są tu daniem głównym. Jeśłl jesteście zainteresowani – szef kuchni poleca przynajmniej przelecieć wzrokiem.

Dlaczego ban twina był błędem?

PVDR jest krytycznie nastawiony do bana Twina. W tym tekście przedstawia nam całkiem rozsądną (choć nie pozbawioną wad) argumentację na temat tego, czemu jednak Wizardzi zrobili źle. Jest też trochę o nowej pozycji decków kontrolnych, bo to chyba największa zagadka nowego meta.

W obronie banicji Twina

A tu z kolei odmienna opinia od Adriana Sullivana. Ten tekst jest dużo słabszy od artykułu PVDR, ale posłużyć nam może jako symboliczny dowód na polaryzację opinii w sprawie bana Splinter Twina.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Drogie karty do EDH na żywo, które są tanie online

To się może przydać testerom i tym osobom, które lubią się bawić w EDH online. Jeśli mieliście ochotę kupić jakiegoś stapla czy ciekawy karton, ale nie byliście pewni, czy warto weń inwestować, nie musicie już ich proxować. Możecie – o ile macie konto i kolekcję kart online – wejść sobie na MTGO i sprawdzić jak się dana karta zachowuje i czy faktycznie jest warta wydatku.

Ciekawe decki z EDH:

VINTAGE

Od mrocznych rytuałów do mrocznej petycji

Joe Fiorini przygląda się talii, która ponoć ma się teraz w Vintage całkiem nieźle. Chodzi o Storma, który jak się okazuje zyskał sporo dzięki Dark Petition. Autor nie koncentruje się jednak tylko na jednej i ostatniej wersji, ale daje nam tu także mały rys historyczny, dzięki któremu możemy się dowiedzieć jak deck wyglądał wcześniej, a co za tym idzie jak działał i jak ewoluował do obecnej postaci. To zaś może pomóc w lepszym jego pilotowaniu i pozwala na lepsze rozumienie jego działania (i szybsze dostrzeganie ewentualnych ulepszeń w przyszłości).

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Auto-pickowana legacy kostka

Teoria brzmi tak, że klient MTGO – jeśli sami tego nie zrobimy – pickuje w legacy kostce białe karty. Saffron Olive doprecyzowuje – białe karty o niskim CMC. Czy to faktycznie prawda? I czy cokolwiek z takiej randomowego pickowania może wyjść poza kupką randomowych, w ogóle się nie klejących ze sobą kart? Okazuje się, że tak, a chociaż autor twierdzi, że bazował nie tylko na własnym drafcie, ale i opinianach innych graczy, to można założyć, że mamy to do czynienia z jakimiś błędami poznawczymi (confirmation bias i observational bias, prawdopodobnie) i potrzeba byłoby więcej testów, ale eksperyment ciekawy. Do wniosków trzeba jednak podchodzić z dystansem. Przy okazji, oprócz drafta, dostajemy także video z przebiegu gier.

OGW Draft Archetypy: WG i UW

Mało ostatnio było o najnowszych dodatkach, flashbacki i kostki zajmowały miejsce, ale w końcu się coś trafiło na ten temat. Niestety tekst jest trochę po łebkach, ale zawsze to jakieś info o strategiach i zmianach w draftowaniu – jesteśmy głodni takich tekstów, a prosi i tekściarze nas nie rozpieszczają. Łapmy więc co jest – w tekście o charakterze połączeń kolorów, o kartach, które zyskały na wartości w drafcie i tych, które spadły.

Mirrodin z Fifth Dawnem

Jak w poprzednich tygodniach tak i teraz dostaliśmy kolejny pakiet tekstów o limited Mirrodinu z ostatnim dodatkiem z bloku. Oto te artykuły ( i tylko ten zwyczajoy na goldfishu będzie miał opóźnienie):

 

 

INNE

Przegląd artów w OGW

Jeżeli pasjonuje was Magicowa grafika, stan wizualnej strony karcianki i ocena nowego setu pod tym kątem, to będziecie tym tekstem uszczęśliwieni. Doskonały artykuł – tyle wypada powiedzieć i odesłać do linka, zwłaszcza że naprawdę dużo w nim treści i trudno zebrać to w całość. Najwięcej tam chyba jednak o sposobach przedstawienia Eldrazich w OGW.

Stan Programu

Poprzedno nie było wiele njusów, a teraz jest ich całkiem sporo. Najważniejsze dla nas to przypomnienie o końcu lig – jeśli ktoś jeszcze ma nierozegrane mecze, to niech je skończy zanim liga zniknie! Ponadto warto wspomnieć o tym, że replaye stare po środzie nie będą działać, bo będzie update związany z nową maną. Jak ktoś chce sobie mieć do wspominania jakieś epickie gry, to lepiej już teraz je sobhie nagrajcie! Z reszty newsów ważny wydaje się także ten o zniknięciu sealedó czteropaczkowych, a pozostałe sami przelećcie wzrokiem. Bardzo ciekawy mamy tekst w dziale opinii. To reakcja na bany, ale nie mamy w nim narzekań, ale rozprawę z mitami, jakie przy okazji banów zawsze się pojawiają. W deckach Legacy i Reanimator oraz Vintage i Green Blecher. Ponadto ceny, a tam spadki i wahania. Cóż, bany i nowy dodatek. Wszystko w normie.

 

:g: Finanse :g:

 

Manipulacje na rynku wtórnym

W ubiegłym tygodniu mieliśmy trzy interesujące, niestety też niepokojące tematy. Na Reddicie pojawiły się dwa teksty o problemach z PucaTrade i MagicCardMarket. Na pierwszym z nich można np. nakupować starych, tanich kart o wartościach głównie kolekcjonerskich, a potem zawyżając ich ceny przez buyout wyssać sporo kasy z wish list właśnie kolekcjonerów. Cały proceder opisany tutaj. Dla odmiany na MCM buyouty może być pozorny i służyć osłabieniu cen kart pikujących do góry. Ten proceder opisano tutaj. Pojawił się też jakiś chory wykup Mindslicera. Cena karty poleciała do góry przez jakieś działania spekulantów a nastepnie przez przenoszone plotki „że coś się dzieje”, „że może będzie deck na tym”. Co ciekawe – mimo dużego skoku tego crapa do ~23$ IRL cena karty tylko nieznacznie drgnęła na MTGO.

Finansowe przewidywania OGW

Craig Wescoe przewiduje tu finansowy los kart z OGW. Dowiemy się stąd co zdaniem tego gracza warte jest inwestycji, a co lepiej omijać szerokim łukiem oraz co może być sleeperem. Jakoś mało tego rodzaju analiz ostatnio, więc jakkolwiek trzeba do tego podchodzić z ostrożnością, to pewnie handlarze powinni rzucić okiem. A że Wescoe chwali też mocno wszystkich Eldrazich, to warto też pewnie skonfrontować jego zdanie z jeszcze kimś, a tym tematem zajęła się także Melissa DeTora.

Przegląd mirrodinowego bulk boxu

Trochę tu za dużo Travisa Woo, ale miłośnicy jakichś dzikich konstrukcji też mają wpływ na ceny. Tekst to przegląd kart z bloku mirrodinu, które kosztują grosze (przynajmniej w sieci), a które kiedyś, gdzieś, w sprzyjających warunkach mogą zaskoczyć lub są alternatywą dla innych drogich kart w Modernie. Mało prawdopodobne, że to zrobią, ale – jak sam autor pisze – w ostatnim czasie takie Lantern of Insight i Krark-Clan Ironworks nagle skupiły uwagę konstruktorów i trafiły do decków. Możliwe więc, że jak się coś znowu coś takiego pojawi, to będzie to właśnie coś z tej listy. Tekst otwiera cykl, który będzie się przyglądał także kolejnym kartom z kolejnych bloków.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 24 po sssc

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

  


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (