Przegląd Prasy #103 – nowy modern

Nic szalonego nie działo się w ostatnim tygodniu. Co prawda odbyły się trzy turnieje Grand Prix, ale Wizardzi nie chcą psuć nam niespodzianek Pro Tourowych, więc wszystkie odbyły się w Oath of the Gatewatch/Battle for Zendikar Limited. Na supertechy, które przyniesie nam PT modern trzeba jeszcze poczekać.

Mieliśmy jednak kolejny zestaw turniejów SCG i tu lekko wyklarował się metagame. W Top 16 SCG Columbus Modern Classic nie było żadnego Eldrazi czy Goryo Reanimatora, za to dominował Infect, GR Scapeshift, Burn i GR Tron. Dobra, ale to już detale, po które zapraszam do środka : )

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Koszty kosztów

OGW przyniosło Wastesową rewolucję. Nowy kolor Magica, nawet jeśli nie jest nowy i nie jest kolorem, wymusił zmiany w sposobie castowania czarów. Od środy zagrywamy więc czary nieco inaczej, o czym przekonał się każdy, kto się zalogował od tamtego momentu na kliencie. Są pewne plusy tej zmiany, ale są też minusy – i to najważniejsze kwestie poruszone w tym tekście. Dodatkowo mamy trochę historii pojedynczych kart i ich implementacji w sieciowym Magicu. Jak się okazuje MTGO wpływ na design kart jednak ma, czego przykładem jest Bonds of Mortality, a Deceiver of Form i Morphy wcale nie są intuicyjne.

Aha, historyjki Magica znowu zmieniły nazwę. Nie są realmsami, nie są fikcją, są po prostu magicową historią. Głębokie.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

3x Grand Prix w limited Zendikaru

Ponieważ na ostatnich GP raczej nie zagrał żaden Polak, a formatem było mało wnoszące limited, więc opiszę je bardzo po łebkach: Grand Prix Nagoya zwyciężył Tomonori Hirami (w finale pokonał Ryota Takeuchi), zagrało 2656 osób (!), Grand Prix Vancouver wygrał Adam Jansen (ograł w finale Jeremy Dezaniego), tu było 1929 zawodników, Grand Prix Mexico City podbił Fabrizio Anteri (w finale ograł tomoharu Saito), a pojawiło się w main evencie 782 graczy.

StarCityGames Columbus

W turniejach SCG standardowo nie znalazłem Polaków, zwycięzców nie będę nawet podawał, bo takie dane mają dla nas niewielkie znaczenie. Za to tu macie spisy najlepszych talii: ze standardu (w finale 4C Rally ograł Bant company), moderna (UG infect pokonał w finale GR Scapeshift) i legacy (wygrały miracle przeciwko elfom w finale).

Ponieważ nadchodzi Pro Tour, więc oczy większości graczy turniejowych są teraz skierowane na granego tam moderna. Poza tym mamy format po banach Twina i Summer Blooma. Po zestawie talii z Top 16 modernowego SCG widać, że Amulet Bloom nie doczekał się jeszcze godnej przeróbki, Twin nie znalazł jeszcze optymalnej wersji do kopiowania Exarchów, hypowane Goryo przez graczy lubiących combo nie wykazało się skutecznością i chyba najlepiej wypadły proste talie naporowe (w Top 16: 2x affinity, 1 UG infect, 4x Burn, 1x Naya Zoo, 1x Merfolki), do tego 1x Jeskai Control, 2x GR Tron, Jund i Kiki-Chord. Ceny kart z talii Eldrazi zaczęły mocno topnieć, chyba nadzieje związane z tymi deckami były zbyt wygórowane. Z drugiej strony, Goryo’s Vengeance i Through the Breach wciąż się pną na drabince cenowej, co mnie niezmiernie zadziwia. Może będzie jednak secret tech? Jak już tak z relacji turniejowej zaszedłem w finanse, to warto wspomnieć, że najdroższa chyba karta modernowego Storma, czyli Past in Flames, dostała jakiegoś chorego kopa w górę – prawdopodobnie jest to srogi buyout handlarzy wierzących w Finkela.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tg :u:

 

Trzecia edycja Wrong Turn Party

 

wrong turn party 3

Kolejna edycja Wrong Turn Party zbliża się wielkimi krokami! Impreza odbędzie się 11-13 marca w wielkopolskiej Trzciance, i jak zawsze organizowana będzie przez ekipę Wicked Wizards Team i pilski sklep Chaos Games. W spoilerze prezentujemy informację od organizatora:

Spoiler

Team Wicked Wizards & Sklep Chaos Games mają zaszczyt zaprosić na trzecie już WRONG TURN PARTY!

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

KIEDY: 11 – 13 marca 2016

GDZIE: Agroturystyka Makowscy, ul. Ogrodowa 15, 64-980 Trzcianka

NOCLEGI: Baza noclegowa znajduje się w tym samym miejscu, w którym odbywa się nasz event. Więcej na temat warunków noclegowych można dowiedzieć się na fanpage’u lub pod numerami telefonów: 608 455 898 lub 884 838 342. Pod tymi numerami dokonacie również rezerwacji. Ponieważ miejsca do spania w pokojach/kapsułach są limitowane (32 miejsca) zalecamy nie zwlekać z rezerwacją noclegów do ostatniej chwili!

GŁÓWNE TURNIEJE:

Piatek, 11.03.2016

Grand Prix Trial (TBA)
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Modern
Wpisowe: 30 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

Sobota, 12.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 11:00
Format: Swiss Sealed Deck (4xOGW, 2xBFZ) + draft top8 (2xOGW, 1xBFZ)
Wpisowe: 105 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

TARMOGOAT CUP III
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 20:00
Format: Standard*
Wpisowe: 50 pln – obowiązkowa prerejestracja na stronie wydarzenia,
Nagrody: Informacje w wydarzeniu.
Limit uczestników: 32
*TGC nie jest sankcjonowany. Obowiązują zmodyfikowane Floor Rules, szczegółowy ich opis zostanie umieszczony w wydarzeniu. Turniej dla osób pełnoletnich z silną wątrobą i nielichymi płucami.

Niedziela, 13.03.2016

Preliminary Pro Tour Qualifier Sydney
Wydarzenie i zapisy tutaj
Start: 10:00
Format: Standard
Wpisowe: 50 pln
Nagrody: szczegóły w wydarzeniu

SIDE EVENTS:

Informacje o specjalnych side eventach będą dodawane regularnie na naszym FB fan page’u. Na życzenie graczy (jeżeli zbierze się conajmniej osiem osób) możemy odpalić Wam sankcjonowany turniej w dowolnym formacie.

RPTQ Warszawa

Powoli zbliża się duży turniej w Polsce, a przy jego okazji odbędzie się kilka ciekawych side eventów. Mowa oczywiście o Regionalnym Pro Tour Qualifierze w Warszawie, który będzie organizować stołeczna StrefaMtg. Poniżej rozpiska głównych atrakcji, a dokładne info macie w linku tytułowym.

  • 20.02.2016 – Sobota – LCQ Standard, start 10:00, wpisowe: 15 PLN
  • 20.02.2016 – Sobota – Standard Open, start 11:30, wpisowe: 60 PLN
  • 21.02.2016 – Niedziela – RPTQ Standard, start 10:30, wpisowe: Brak – turniej wymaga zaproszenia
  • 21.02.2016 – Niedziela – GPT Modern, start 11:00, wpisowe: 50 PLN

Impreza odbędzie się w warszawskiej siedzibie fundacji związanej z brydżem sportowym i grami umysłowymi (Fundacja na Rzecz WZBS). Do turniejów magicowych pasuje jak ulał : )

sala WZBS

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Gorące decki z nowego Standardu

Seth Manfield przygląda się tu czterem różnym deckom i archetypom z nowego Standardu. Jest Rally, Aggro na Eldrazich, jest zielona rampa i Abzanowe CoCo. Niewiele, ale nowy standard nadal się jeszcze kształtuje, więc warto mieć na oku jak najwięcej konstrukcji, bo któraś z nich w końcu na pewno zaskoczy i przemodeluje meta.

Boros Blink

Nie jest to jedyny tekst, który orbituje wokół Eldrazi Displacera. Sprawdźcie Mardu Blink w ciekawych deckach poniżej lub tekst MGGG na Psychatogu jeśli potrzebujecie na to dowodu. Tamte wersje skupiają się jednak na Mardu, a Craig Wescoe ma nieco inną koncepcję, mniej kontrolną, a bardziej agresywną i chyba bardziej elastyczną jeśli chodzi o wincony i plan na grę. Wescoe ogranicza się też do dwóch kolorów. Warto prześledzić każdy z tych tekstów, bo jak napisał MGGG:

„(…) synergia między Goblin Dark-Dwellers a Eldrazi Displacer jest zbyt dobra, by ją zlekceważyć i jeśli nie teraz, to po kwietniowej rotacji może ona zamieszać w Standardzie. Szczególnie, że po rotacji biały i czerwony czerwony będzie miał dostęp do wielu ciekawych stworów z efektem ETB, jak np.: Abbot of Keral Keep, Arashin Cleric, Pia and Kiran Nalaar czy Linvala, the Preserver.”

Po prostu graj na Rally

Debiut, a mimo to ciekawszy i o klasę lepszy od większości z tego, co na otwartym SCG jest dostępne. Emma Handy opowiada nam tu o aktualnej wersji combo decku na Rally the Ancestors. W obecnym meta ponoć to jedna z lepszych i bardziej atrakcyjnych opcji.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Modern po banach

Ten tekst to takie trochę wróżenie z fusów i pisanie dla samego pisania w osobistym tonie, ale jeśli wierzycie Pascalowi Maynardowi, to zawsze można ten materiał traktować jako materiał wyjściowy do rozważań nad tym co jest dobre, a co nie, w obecnym formacie. Jest tu trochę o nowych kartach z OGW, ale tekst robi tak naprawdę tylko lista na samym końcu i komentarz do niej. Z niego można się dowiedzieć, jak – zdaniem Maynarda -wygląda aktualna rękawica modernowa. I jeśli chcecie się dowiedzieć przed Pro Tourem czym pewnie się będzie grało i co powinno się sprawdzić, to możecie rzucić okiem.

Turniejowy raport – Czarny Scapeshift

Niejaki Timothy Patullock ugrał 3 miejsce na GPT  (7 rund). Opisuje swoje wszystkie rundy, podaje spis talii, jak się sideboardował, czemu wybrał w ogóle takie a nie inne karty sideboardowe, jakie są sztuczki w maindecku, do tego dostajemy opis lokalnego modern metagame. Dobre wsparcie dla pilotów scapeshifta oraz ludzi szukających inspiracji w nowym post-twin modernie.

Co bany oznaczają dla Affinity

Wydawałoby się po tytule, że Frank Karsten omawia tu „swój” deck, czyli Affinity po banach. Materiał ten ma jednak trochę inny charakter. To raczej jego rozważania o tym co on sądzi o banach, jak odnosi się do Pro Tour w Modernie i czy Afkę czeka ban lub czy można w niej coś odbanować.

Przewodnik po GB Infect

Ten tekst opisuje w miarę dokładnie modernowego Infecta. Eric Froehlich opisuje tu karty z maina, rolę kart z sideboardu i to jak należy grać Infectem lub jak grać przeciw niemu i jakie karty wsadzać. Są sugestie, że na aktualne meta to może być niegłupi wybór.

Matchupy Grishoalbranda

Bob Huang powraca tu do incydentu z Pithing Needle, ale clue tekstu to porady odnośnie sideboardowania się i grania przeciw konkretnym archetypom. Do tego są tu też tipsy i tricki co do tego jak tym grać.

Ciekawe decki:

 

COMMANDER

Budżetowa Nahiri, the Lithomancer

Z jednej strony budżetowe decki nie zainteresują nikogo, kto siedzi w formacie, z drugiej mogą być świetnym entry pointem dla nowych graczy. Czasem jednak można mieć poczucie, że reszta graczy na stole robi te wszystkie fantastyczne rzeczy, a nasz deck jest nudny. Nie tym razem. Jasne, opisywany deck nie jest jakąś skomplikowaną maszyną, ale jest na tyle spójny, że może być ekscytujący, nawet jeśli sporo w nim commonów. To białe knighty połączone z ekwipunkami z Nahiri. Wszystko w cenie niewiele ponad 30 dolarów. W sam raz na start przygody z formatem.

Ciekawe decki z EDH:

 

VINTAGE/LEGACY

Stan Formatu

Joe Fiorini mówi tu o sytuacji formatu po restrykcji Chalice’a i o tym jak się ukształtowało meta Vintage. Ogłasza też – w jakimś sensie – czas dominacji Worshopsów i Mentora. I to te dwa decki należy traktować jako decks to beat. Autor wykracze jednak poza nie, podrzucając nam dodatkowo kilka decków, które znaleźć możemy na obrzeżach meta. Robi to głównie po to, by pokazać nam, że Vintage to niekoniecznie tylko 3-4 decki i jednak jest tam miejsce na inne strategie.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Chmury się rozwiewają

Alex Ullman trochę bardziej na chłodno podchodzi do tematu bana Cloud of Fearies. Znowu jednak opowiada on nam o tym, jak zmieni się meta bez wspomnianej karty. Zaczyna od Delvera, a potem przechodzi do Affinity, Izzet Blitza i kolejnych decków z reszty formatu. Komentarz nie jest długi, ale dość treściwy. I choć Ullman może się mylić w swych przewidywaniach, to w jednym ma rację – czekają nas w pauperze ciekawe czasy.

Poza chmurami

Ten tekst z kolei skupia się na Delverze i niebieskich deckach, ale też porusza temat w kontekście banów. Jest też siłą rzeczy bardziej szczegółowy w zakresie doboru kart do tych talii. Oprócz klasycznej wersji jest też MUC w różnych wersjach i niebieskie zoo.

 

LIMITED

Oathowe archetypy

Neal Oliver kontynuuje swoje omówienie par połączeń kolorów w draftach OGW, wskazując archetypy i zmiany w stosunku do draftów BFZ. Jak poprzednio, tak i teraz mówi on o tym, co jest kluczowe, co się osłabiło i jak generalnie dane połączenie barw wygląda:

Pełen blok Mirrodiu i przegląd cen

Saffron Olive dogonił resztę internetu i opublikował swój draft z pełnego bloku Mirrodinu. Oprócz nagrania video mamy tu też krótkie omówienie finansowych skutków draftów Mirrodinu i ósmej edycji.

Draft mono Red Legacy Cube od Reida Duke’a

Zazwyczaj jak ktoś drafci to po prostu linkujemy i nie omawiamy, przynajmniej ostatnio. No bo o czym tu mówić, kiedy każdy widzi co się dzieje. Tu jednak warto zrobić wyjątek, bo nawet nie bardzo liczy się format ani to co Duke draftuje, a sposób jego podejścia do draftu, pickowania i samych gier. Z komentarzy tego prosa możecie się sporo nauczyć i łatwiej wam będzie zrozumieć czemu taki pick, a nie inny. Wielu jest drafterów i streamerów, ale niewielu opisuje swoje działania równie przystępnie co Duke.

 

INNE

Skradziono karty warte 75k $

Niedawno okradziono Pat’s Games, magicowy sklep w Texasie. Złodzieje włamali się do środka i wyciągnęli stamtąd trzy gabloty z kartami wartymi „trochę więcej” niż 2 złote za erkę. Dobrze przy tym wiedzieli po co przychodzą. Listę – niepełną ze względów bezpieczeństwa – znaleźć możecie na stronie facebookowej sklepu. Robi wrażenie. Samych ekspedycji było tam ponad 100 sztuk różnych kartonów, a to tylko z jednego case’a. Nic dziwnego, że tematem zainteresowało się nawet CNN czy Fox News. W całej tej historii dodatkowego smaczku całej sprawie nadaje fakt, że do sprawy przydzielono policjanta, który sam gra w medżiki. Jeśli jesteście ciekawi, możecie też zobaczyć jak samo włamanie wyglądało – złodzieje dali się nagrać na kamery. Oby ich złapano, a właściciel odzyskał swoje karty.

Stan Programu

W newsach mamy o prereleasach i bugach na MTGO. Ot, choćby przycisk F8 nie działa jak trzeba. Jahn wspomina też o zmianach w kliencie wprowadzonych przy okazji OGW. Jeśli nie doczytaliście o co chodzi w Wieściach z Wybrzeża, to tu jeszcze raz o tamtym artykule przypominamy. W sekcji opinii tym razem to Jahn pyta o to, jaka powinna być zawartość tego działu. Możecie go wesprzeć komentarzem. W deckach 4 Color Rally (T2), Tooth & Nail Ramp (Modern), Gobliny (Legacy). Ceny? W modernie tendencje spadkowe. Reszta raczej na plus.

 

:g: Finanse :g:

 

Wywiad z właścicielem MTGOTraders i CapeFearGames

Takie rzeczy raczej rzadko się pojawiają, a zawsze to fajnie dowiedzieć się jak wygląda handel od kuchni, szczególnie w kontekście singli na MTGO. Rzecz jasna wywiad nie jest na tyle głęboki, by się wdawać w szczegóły, ale i tak jest na tyle ciekawy, że warto go przeczytać. Dla nas ma on także znaczenie takie, że możemy sobie porównać sytuację sklepu z planszówkami w USA i w Polsce. No i padają tu ważne słowa, które są także istotne w naszym kraju – wspierajcie wasze sklepy. To leży w interesie obu stron.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  2. Thought-Knot Seer (Oath of the Gatewatch)
  3. Kozilek’s Return (Oath of the Gatewatch)
  4. World Breaker (Oath of the Gatewatch)
  5. Ulamog, the Ceaseless Hunger (Battle for Zendikar)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy chyba 25, modern panie, modern!

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

  


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (