Przegląd Prasy #117 – Kanister wygrywa Standard Playoff (MOCS)

Dwa tygodnie temu Urlich posycił pięknie na Pro Tourze, a w ubiegły weekend jeden z naszych świetnych zawodników, Piotr „Kanister: Głogowski wygrał Standard Playoff, czyli dawne MOCS na Magic Online. Pilotując perfekcyjnie Bant Company doszedł aż do finału, gdzie pokonał Owena „Mothkebaba” Turtenwalda i jego Sultai Midrange. Za swój wyczyn poza nagrodą w produkcie dostał także zaproszenie na mistrzostwa MTGO, Pro Tour oraz Pro Tour Challenge. Gratulujemy!

Dziś ponadto standardowy zestaw linków do polecanych przez nas artykułów. Zapraszamy do lektury : )

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix New York

W Nowym Jorku pojawiło się 2007 graczy, a wśród nich było oczywiście najwięcej GW Tokenów i talii na Collected Company. Do Top8 trafili Mike Sigrist, Seth Manfield, Scott Lipp, Michael Majors, Daniel Ward, Brandon Ayers, Ralph Betesh i Louis Samuel-Deltour. Do finału dostali się Mafield (WB Control) i Louis Deltour z 4C Cryptolithami. Wygrał zaś ten pierwszy. Decki z Top 8 możecie zobaczyć tutaj. Jest tam jeszcze jedna WB kontrola, a poza tym Grixis kontrola i same WG tokeny. Tu zaś możecie zobaczyć decki z Top 9-32. Tu zaś sporo Grixis kontroli i 4C Kryptolity (oczywiście obok WG tokenów). Z ciekawszych decków warto zwrócić uwagę na dwunaste miejsce i deck Mike’a Mei (Displacer Combo), Sama Blacka na 15 miejscu (GB Aurora Control – wariant decku z Seasons Past), Brandona Fischera na 20 miejscu (Naya Planeswalkers), Willy Edela na 26 (White Eldrazi). Było więc trochę nowości i ciekawostek.

Na marginesie można też dorzucić trochę redditowych i prosowych narzekań na brak streamu i normalnego coverage’a. Coś tam bowiem było, ale od późnych rund (bodaj 14) i daleko poniżej oczekiwań potencjalnych widzów.

Grand Prix Tokyo

Odbyło się też drugie GP, które chociaż dalej i w bardziej egzotycznych i niedostępnych (językowo) rejonach, to zgromadziło większą liczbę graczy niż to w Nowym Jorku. Pojawiło się aż 3335 graczy, a turniej okazał się być największym tego rodzaju eventem w Japonii. W Day 2 walczyło aż 957 graczy. Do finału dostali się: Carlos Ballester, Takaya Saito, Kensuke Kato, Eng Chu Heng, Takuma Morofuji, Kazuki Yada, Kazushige Suzuki oraz Riku Kumagai. Te ostatni okazał się też zwycięzcą, ale warto podkreślić przy okazji, że dla wielu graczy z Topa był to pierwszy turniej, w którym osiągnęli tak duży sukces.

Kumagai grał ciekawym midrangem w kolorach Naya, który niszczył przeciwników jakością kart i zróżnicowaniem zagrożeń. Z Topa wyróżnia się jeszcze WB Humans, które do typowego pakietu białego aggro dorzuca trochę czarno-białego sideboardu i Shambling Vent w mainie. Reszta to znane nam już dobrze decki – możecie je zobaczyć tutaj. Wizardzi pokazali nam też decki z Top 9-16. Jest tu parę znanych nazwisk i też da się wyhaczyć jakąś ciekawostkę – np. RG rampę z trollującymi Pawn of Ulamog.

Kanister wygrywa standard Playoff, czyli dawne MOCSy

Piotr „Kanister” Głogowski dostał się ponownie już do Top 8 Playoff Eventu, czyli dawnych MOCSów na Magic Online i tym razem ładnie wszystkich pocisnął. Kanister pilotujący  prowadzący tego turnieju Bant Company wygrał w finale z Owenem Turtenwaldem, ukrywającym się pod nickiem mothkebab i grającym Sultai Midrange. Za swoje zwycięstwo dostał poza produktem na MTGO także zaproszenie na mistrzostwa Magic Online, Pro Tour oraz Pro Tour Challenge. Serdecznie gratulujemy!!! Relację z Top 8 prowadzi Kenji Egashira, możecie ją podejrzeć klikając np. link w tytule tego newsa.

Film z finału:

Tu znajdziecie decklisty (oprócz finalistów, bo jakiś błąd…) i standingi

Piotr Głogowski 4 na Grand Prix Milan

 

Wieści z wybrzeża i okolic

 

Wizualizacja Pro Touru

Pro Tour w liczbach, czyli masa wizardowych infografik o tym turnieju dla miłośników statystyk. Dowiecie się stąd np. skąd pochodzili gracze (dominacja USA jest uderzająca), metagame w liczbach, a także najczęściej grane karty.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń M:tG :u:

 

Gnomicon 2016

Zapraszamy na jedną z naszych ulubionych imprez, nie tylko magicowych, ale też figurkowo-planszówkowych, czyli Gnomicon w Szczyrku. Impreza odbędzie się już w ten weekend, 13-15 maja 2016. Pełny magicowy plan Gnomiconu, wraz z linkiem do prerejestracji i kosztami prezentujemy poniżej:

Spoiler

Zapraszamy na cykl turniejów MTG organizowanych przez 3 zaprzyjaznione sklepy: Flamberg, Morigal, Gnom
sędzia główny – Paweł „Amplitur” Kazimierczuk

Piątek 

TURNIEJ 1 FNM
zapisy: 16:00
rozpoczęcie: planowane ok 17:00
wpisowe: 12 zł
format: FNM standard
 
TURNIEJ 2 FNM
zapisy: 20:00
rozpoczęcie: 20:30
wpisowe: 50 zł
format: FNM booster draft

Sobota

TURNIEJ 1 PPTQ
zapisy: 9:00
rozpoczęcie: planowane o 10:00
wpisowe: 50 zł
format: standard
 
TURNIEJ 2 PPTQ
zapisy: 19:00
rozpoczęcie: 20:30
wpisowe: 50 zł
format: standard
* Turniej rozpocznie się po zakończeniu kolacji
 
TURNIEJ 3 Selaed Deck (6x SoI Booster)
– start zapewne po 3 albo 4 rundzie pierwszego PPTQ (czyli okolice godz 14:00-14:30)
– wpisowe: 80 zł
– nagrody: Boostery dla TOPa

Niedziela

TURNIEJ 1 PPTQ
zapisy: 9:00
rozpoczęcie: planowane o 9:30
wpisowe: 50 zł
format: standard
 
TURNIEJ 2 Modern
– start ok. godziny 11:00 – 11:30
– wpisowe: 15 zł
– w nagrodach boostery

Miejsce: Hotel „Orle Gniazdo” w Szczyrku, ul. Wrzosowa 28a (hotel z 500 miejscami noclegowymi) – http:/www.orle-gniazdo.pl

Dodatkowo dla zainteresowanych na życzenie side eventy: drafty, EDH, modern, itp.  Polecamy skorzystać z formularza do zapisów w hotelu wraz z cenami akomodacji. 


gnomicon banner

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Deck na Startled Awake

Zazwyczaj nie wrzucamy talii z serii Against the Odds, ale tym razem mamy unikatowy archetyp w obecnym T2, a na dodatek SaffronOlive poszedł tu 4-1, nawet jeśli jak mówi – mogło być zupełnie na odwrót. Wciąż jednak jest to rzecz na tyle interesująca, że jako choćby ciekawostkę warto wyróżnić – oto bowiem mamy mill deck, który funkcjonuje w bardziej klasyczny sposób od talii na Sphinx’s Tutelage. Talia oprócz millowania ma też kilka alternatywnych winconów, ale pierwsze skrzypce gra tu oczywiście Startled Awake.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mono Blue kontrola

Jakiś czas temu w modernowym meta można było w ligach zobaczyć ten ciekawy deck i SaffronOlive – nieco pobieżnie, bo co to są trzy gry – się mu przygląda, przedstawiając go nam.

Problemy Grixis Kontroli

Michael Majors zagrał na modernowym SCG Open Grixis kontrolą – deckiem, który jest mu bliski, zajmując przy tym niezłe 16 miejsce. To zaś dało mu pretekst do pogadania o tej talii, przedstawienia jej problemów i omówienia sytuacji w meta, a także pokazania zaktualizowanych buildów.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

1984 Jitte

Jak to napisali w komentarzach, Wappla jest prawdopodobnie najlepszym autorem na Vintage’owej scenie. Nie będziemy się tej tezy trzymać jakoś bardzo mocno, ale pewne jest, że ten tekst jest bardzo przyjemny w czytaniu nawet dla laika. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć o czym jest ten tekst, bo chociaż wszystko się kręci wokół aktualnego meta, Monastery Mentora i sposobów budowania talii, to wskazanie jednej myśli przewodniej może być kłopotliwe. Samo zaś sprowadzenie tekstu do roli kolejnego komentarza o Mentorze i omówienia meta trochę go spłyca. A dlaczego Jitte w tytule? Bo Wappla twierdzi, że aktualnie Vintage momentami sprawia wrażenie, że to nie Vintage, a limited, a jak wiadomo – Jitte w limited zawsze dobre.

 

COMMANDER

Grać tanio w EDH

EDH to drogie hobby? Jasne, zwłaszcza jak chcecie wyfoliować całą talię, ale to nie znaczy, że w Commanderze nie można się dobrze bawić z tanimi kartami. Erik Tiernan zadaje kłam twierdzeniu „wygrywają tylko drogie decki” i argumentuje dlaczego tak uważa. A przy okazji pokazuje graczom zainteresowanym formatem, w które karty mogą zainwestować by cieszyć się tym casualowym formatem.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pick Ordery SOI

Frank Karsten analizuje SOI, ale znudziła mu się dotychczasowa forma przeglądów, więc ją trochę zmodyfikował. Więcej tu komentarza i nie wymienia już wszystkich kart – nam się w sumie podoba zmiana, ale pewnie niektórzy będą tęsknić za starąformą.

Rough Draft: Time Spiral

Zaczął się flashbackowy sezon znowu, więc wracamy do draftowania starych setów. Tym raze SaffronOlive draftuje 3x Time Spiral, składając czterokolorowy deck (no, UB splashujące G i R) na Looter il-Korach.

Zostając w temacie możemy też zaznajomić się z innymi artami o draftach tego dodatku:

 

PAUPER

20 rund bad guya

Delver deck okiem nowicjusza – nie w pauperze ogólnie, ale w kontekście tego decku. Jest tu trochę wartościowych uwag. Jest krótkie omówienie decku, są dwa warianty decku – może to nie jest omówienie dla zaawansowanych, ale jeśli zastanawialiście się nad grą – nadal – najlepszą talią paupera, to ten tekst będzie dość sensownym wprowadzeniem.

Badając białe aggro

Alex Ullman tym razem skupia się wokół niepozornego Thraben Inspectora, a choć zaczyna od wspominki o poprzednim tekście o Thoughtcaście i GW tokenów z T2, to szybko przechodzi o pauperowego WW, jego obecnej sytuacji i wniosków na temat dzisiejszego meta.

 

INNE

Problem z MTG, o którym nikt nie mówi

Bardzo ciekawy artykuł, który najlepiej streścić słowami MiMa, u którego trafiliśmy na ten tekst:

o;n&o;:&o;k&o;">– Magic zarabia dużo pieniędzy (ok 300 mln. $ rocznie). Mniej więcej tyle co Hearthstone
– pomimo, że ma śmiesznie małą widownię w porównaniu do e-sportów,
– prosi, w aktualnej postaci, NIE są dla Magica istotni ani nawet pożyteczni (bo na Zachodzie zarabiają tak śmiesznie mało, że są właściwie troszeczkę „smutni”, mieszkają z mamami i są małą reprezentatywni), magicowy gracz identyfikuje się z Jacem i Chandrą nie z Gerrym i PVDDR albo LSV,
– należy grę „rozgałęzić”, postawić na nowy magic internetowy, który właściwie byłby trochę hearthstonem plus (magic ma zbyt wysoki próg wejścia, należy go obniżyć – imo najbardziej kontrowersyjna teza) przy jednoczesnym zachowaniu magica papierowego,
– wtedy będzie można zarabiać na magicu prawdziwe pieniądze.

Tekst może być niepokojący i kontrowersyjny dla niektórych, a być może powinien też się doczekać porządnej polemiki. Zostawiamy go wam do oceny.

Platinium Appearance Fee a Magicowi Prosi

Pascal Maynard pokazuje w tym tekście jakie znaczenie dla prosów mają appearance fees i jak mocno uderzyłoby w nich obcięcie tej kwoty. Maynard może i nie robi swoich wyliczeń bardzo dokładnie, ale nieźle pokazuje istotę problemu.

Jak zacząć na MTGO za 20$

Oto filmowy poradnik jak w ogóle odnaleźć się na MTGO i zacząć tam funkcjonować od razu. Ot, typowy tutorial, przydatny dla kogoś, kto zamierza zacząć swą przygodę z online’owym Magiciem a do tego nie chce na wstępie przepłacać.

Stan Programu

Newsów prawie nie ma, ale warto wspomnieć o tym, że jeśli nie mogliście po środzie pograć i wam wyświetlało jakieś dzikie komunikaty, to trzeba było zrobić upgrade .NET Framework w wersji najnowszej, a na XP i Viście z Serwis Packiem 1 pocałować możecie jedynie klamkę (tudzież ikonkę). Gra nawet prosiła o powtórną instalkę. W sekcji opinii tym razem Jahn tłumaczy się czemu nic nie napisał, ale wspomina o paru rzeczach, które były intensywniej w ciągu tygodnia dyskutowane (ale nic nowatorskiego). Pytanie sędziowskie dotyczy z kolei Solemn Simulacrum i dwóch Heartless Summoning – dość proste. W deckach Sultai Midrange (T2), Abzan Company (Modern), Zombie Bombardment (Legacy) i Erayo’s Mentor (Vintage). Na koniec ceny – raczej w dół wszędzie, ale zdarzają się też wzrosty.

 

:g: Finanse :g:

 

Stormowa skala potencjalnych przedruków w T2

To jest tekst o tym, jak jedno krótkie zdanie może wzbudzić wiele emocji. MaRo na swoim blogu powiedział coś o niskich szansach na to, że dostaniemy przedruki modernowych stapli w nowych dodatkach, bo mają złe doświadczenia z tym, a do tego są to karty za mocne na T2. SaffronOlive wchodzi z tym zdaniem w polemiką, starając się udowodnić, że MaRo trochę jednak bzdurzy. Może i tekst nie wygląda za bardzo na tekst o finansach, ale jako że pomaga lepiej zrozumieć politykę reprintową Wizardów i potencjalne szanse na reprinty ze względu na power level, można do niego podejść i w taki sposób.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  2. Part the Waterveil (Battle for Zendikar)
  3. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  4. Kalitas, Traitor of Ghet (Oath of the Gatewatch)
  5. Collected Company (Dragons of Tarkir)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

 

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (