Przegląd Prasy #121 – Eternal Masters

Zbliża się data premiery Eternal Masters, w związku z tym pojawiło się kilka artykułów przewidujących wpływ dodatku na formaty constructed i porady do draftowania dodatku. Za nami także Grand Prix Costa Rica. W lekko monotonnym standardzie pojawiają się powoli świeże, ciekawe decki, które może niedługo przerwą dominację GW tokenów. 

Zapraszamy po więcej ciekawostek do naszego tradycyjnego przeglądu prasy magicowej.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Costa Rica

Nie było to zbyt duże GP, ale pojawiło się kilku ciekawych prosów. Zagrało 497 zawodników, a całość wygrał Mistrz Świata Seth Manfield, który pokonał w finale Brandona Fichera. Turniej był głównie zdominowany prze zielono-białe tokeny, ale było też kilka ciekawostek. Warto rzucić okiem na Naya Walkers Brandona Fichera oraz Niebieski Prison ze splashem czarnego od Franka Karstena. Nie podaję zwykle wyników z turniejów SCG, ale warto tam rzucić okiem na UR Eldrazi controla, który zrobił 4 miejsce na StarCityGames Open.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Fabrizio Anteri zbanowany na 18 miesięcy

Właściwie, to tytuł mówi wszystko. Anteri dostał dość srogiego bana za swoje manipulowanie talią. Skoro tak długi ban, to Wizardzi mogli się gdzies dopatrzeć w przeszłości podobnych przewinień.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń magicowych :u:

 

10x LCQ oraz WMCQ w Krakowie

Dragonus otwiera tegoroczny sezon turniejów WMCQ. Pierwszy World Magic Cup Qualifier odbędzie się w Krakowie 19 czerwca i będzie poprzedzone 10 turniejami LCQ. Najważniejsze info:

Wydarzenie na FB.

10x LCQ – Last Chance Qualifier – szansa na WMCQ za 12 zł!
Miejsce: Klub Prominent, ul. Kamienna 17, Kraków
Data: 18 czerwca 2016 (sobota)
Start pierwszego turnieju: 12:00 – kolejne turnieje będą uruchamiane jak tylko zbierze się wystarczająca ilość chętnych
Organizator: Dragonus 500 250 073
Format: Standard – Single elimination (przegrywający odpada z turnieju)
Wpisowe: 12 zł (w tym kupon na piwo/colę/sok)
Nagrody dla zwycięzcy:
– prawo udziału w WMCQ następnego dnia (jeśli gracz nie spełniał wcześniej warunku udziału, czyli zgromadzenia 300 Planeswalker Points)
– darmowe wpisowe na WMCQ następnego dnia
Limit miejsc: 16 osób na każdy LCQ
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Sędzia: Paweł „Amplitur” Kazimierczuk

WMCQ – World Magic Cup Qualifier
Miejsce: Sala konferencyjna w Hotelu Galaxy ****, ul. Gęsia 22A, Kraków
Data: 19 czerwca 2016 (niedziela)
Zapisy: sobota: 12:15 – 16:00; niedziela: 9:00 – 10:00
Start turnieju: 10:00
Organizator: Dragonus 500 250 073
Format: Standard
Wpisowe: 80 zł
Nagrody:
– możliwość reprezentowania Polski na turnieju World Magic Cup (18-20.11.2016, Rotterdam)
– bilet lotniczy w obie strony
– maty dla Top 8
– 4 boostery do puli nagród za każdego uczestnika dla Top 8
– karta PROMO Abrupt Decay dla każdego uczestnika
Limit miejsc: 200 osób
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, najlepiej w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Sędziowie: Paweł „Amplitur” Kazimierczuk (+ minimum 3 dodatkowych)

Zaproszenie na BOM Strasbourg

Najbliższy Bazaar of Moxen odbędzie się 1-3 lipca 2016 w Sztrasburgu. Piątek zarezerwowani na Last Chance Triale i Side Eventy, sobota jest dla Main Moderna i Sealeda a niedziela poświęcona została na Main Legacy i Standard. Pełne info macie na zalinkowanej stronie.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Top 5 decków z GP Manchester

George Mostyn przejrzał wyniki z GP Manchester i wybrał z tego pięć najciekawszych decków. Jest to całkiem ciekawy wstęp do kolejnych materiałów przeglądu. Tekst zwraca uwagę na wiele rzeczy, na które zwracali inni tekściarze w swoich tekstach na swoich stronach, ze szczególnym wskazaniem na niebieskiego prisona. Ale materiał linkujemy także dlatego, że wspominane jest red aggro, którym grał Karl Hagan – sytuację tego archetypu opisywaliśmy niedawno.

Mono Blue Prison

W linku tytułowym prezentujemy Mono Blue Prison, który ostatnio podbił serca graczy budżetowych i lubiących tureckie więzienia. Autor opisuje swoje doświadczenia na turnieju FNM. Frank Karsten na GP zrobił tym ładny wynik o czym zresztą pisaliśmy na początku tego przeglądu przy okazji GP (tylko zmodyfikował swoją wersję o czarne karty w sideboardzie. Parę słów w temacie także od Rossa Merriama oraz Erica Froehlicha

8 innowacyjnych techów, które warto zobaczyć

Tak jak Mostyn, tak i Adam Yurchick robi przegląd decków z GP. Ten materiał skupia się na innowacjach, zawiera też parę ciekawych konstrukcji. Przykładem UB Brain Control, UR lataki od Tomoharu Saito (więcej o nich w ciekawych deckach) czy BG Midrange. Jest także niebieski prison, Chandra w WG tokenach Raphaela Levyego oraz Eldrazi Displacer w Bant Humanach – w sumie osiem talii. I jak Mostyn dał nam ciekawy wstęp do tematu, tak Yurchick bardzo fajnie kwestie te rozwija.

Problem z Cryptolith Rite

Z kolei w tym tekście mamy okazję poczytać trochę o 4C Cryptolith deckach, czyli taliach, w które wyewoluowały BG arystokratki. Deck ma problem, bo meta się przystosowywać, a nie mamy dostępu do Rally the Ancestors. Na tekst warto jednak zwrócić uwagę nawet nie dlatego, ale ze względu na to, że w pewnym momencie materiał Rossa Merriama zamienia się w pogadankę o aktualnym meta w T2.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Rozmyślania o Modernie bez banów

Carl E. Wilt bierze się tu za temat moderna bez banów, ale nie jest to wołanie o rewolucję w formacie czy typowy rant o banliście. Jest zamiast tego rozważanie o nadchodzącym Community Super League, które będzie wkrótce rozgrywane właśnie w modernie bez kart, które poszły pod topór. Będzie więc Hypergenesis, Infect z Shoalem, Affinity z mirrodinowymi artifact landami i inne cuda. Wilt robi tu fajny przegląd tego, czego możemy się spodziewać. Jak jednak podkreśla – nie może się doczekać oglądania CSL, ale do grania w tym formacie nie jest mu spieszno.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Eldrazi napadają na Vintage

Comiesięczny Power Nine Challenge został zdobyty przez Dredge’a, który jak zawsze – bije tych, którzy są na niego nieprzygotowani lub o tym decku zapomnieli. Jednak największą gwiazdą turnieju był Vanilla Eldrazi korzystający z Eldrazi Displacera i kilku hatebearów jak klasyczny Phyrexian Revoker, Vryn Wingmare czy Lodestone Golem. Talia zrobiła ładne 6-0. W tekście kilka zdań poświęconych jest także Oath and Tell i Burning Omni-Oath.

 Ciekawe decki:

 

PAUPER

Eternal Masters i aktualne pauperowe meta

Eternal Masters największy wpływ będzie miało chyba na paupera. Trudno powiedzieć, czy to będzie rewolucja i całkowite przemodelowanie meta, czy też powolna ewolucja, ale pauper na pewno odczuje skutki downgrade’ów kart na commony. Skutki finansowe zresztą już odczuł (tańszy Daze i blasty – pyro i hydro – zdążyły ucieszyć wielu). Anthony Davis nie bawi się jednak w przewidywanie tego co będzie nowego, a próbuje dopasować nowe narzędzia do aktualnych decków i ocenić ich sensowność w nich. Przedstawia zatem wszystkie karty, a potem umieszcza je w kontekście istniejących talii.

Przegląd Eternal Masters pod kątem Paupera

A to kolejny przegląd z PureMTGO. Tu jednak autor skupia się już na poszczególnych kartach, szczegółowo je opisując. Nie zajmuje się jednak nimi wszystkimi i wybiera tylko te najciekawsze i najsilniejsze jego zdaniem.

Pauper po Eternal Masters

I tak dochodzimy do tekstu Alexa Ullmana, który również bierze pod lupę Eternal Masters. Zaczyna on swój przegląd od najsłabszych kart, potem przechodzi do tych, które mają szanse na sideboard lub okazyjne granie, a kończy na opisach decków po zmianach. To zdecydowanie najbardziej wartościowy tekst z tych trzech, ale też Ullman wie co pisze i robi to od dawna. I chyba nie pomija tu żadnej ważniejszej pozycji.

5 Color Boggles

Jeszcze na koniec materiał od Jake’a Stilesa ze Złotej Rybki. dla tych, którzy choćby po lekturze powyższych tekstów nabiorą ochotę na granie deckiem (choćby ze względu na przedruk Ancestral Mask). Talia ma swoje solidne miejsce w meta i na pewno warto ją znać. Materiały głównie video, ale jest też trochę porad na piśmie.

 

COMMANDER

Eternalowy Maelstorm

Eternal Masters podnieca nie tylko tylko graczy Legacy/Vintage, czy pauperowców, ale też edhowców. W tym materiale Bennie Smith robi przegląd tego, co cieszy w EMA i co warto wyciągnąć z paczek. Na deser dostajemy deck pod Maelstorm Wanderera (nie jedyny w dzisiejszym przeglądzie).

EMA z perspektywy Commandera

A to bardzo podobny tekst, ale od Sheldona Menery’ego. Menery leci jednak przez Eternal Masters na zasadzie omówienia karta po karcie. Na koniec też dostajemy deck. Tym razem demoniczną talią przewodzi Kaalia of the Vast.

Tuning decków do EDH

Erik Tiernan o ulepszaniu decków w EDH. Pisze on tu o tym dlaczego je ulepszamy, co ulepszamy, o swojej filozofii deckbuildingu, a jako przykładu do swojego tekstu używa The Gitrog Monster. Inną, zorientowaną na budżetowość, wersję decku możemy zobaczyć poniżej.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Eternal Masters Limited

Jeśli się chcecie dobrze przygotować do draftów Eternal Masters, to poczytajcie dwa teksty, które wyróżniliśmy dla was w tym tygodniu. Na pierwszy ogień rzucamy wam materiał od Stiepana Sucicia. Jest tu trochę teorii, są omówione poszczególne kolory i karty. Jako drugi polecamy tekst Setha Manfielda. Rozkładając na czynniki pierwsze limited EMA, stara się on odpowiedzieć na pytanie o charakter poszczególnych archetypów.

Eternal Masters mtg

Draftowanie UG Clues w SOI

Może jednak wolicie posiedzieć jeszcze przy SOI albo wykorzystać to, że prosi pójdą draftować Mastersy? Jeśli tak, a nie nabraliście jeszcze doświadczenia w draftowaniu setu, to Neal Oliver może wam wskazać drogę jak draftować UG clues w nowym Innistradzie.

Lorwynowe Flashbacki

A jeśli i to wam nie w smak, to zawsze macie do wyboru flashback drafty. Jeszcze do środy mamy 3x Lorwyna, więc poniżej parę informacji i draft z tego formatu. A od środy kolejny dodatek!

 

INNE

Przewodnik po MTGO dla początkujących

Tydzień temu podawaliśmy link do youtube’owego tutoriala dla początkujących na Magic Online, a tym razem prezentujemy link do podręcznika przedstawionego słowem pisanym. Osoby chcące rozpocząć przygodę z MTGO zapraszamy do zapoznania się z materiałem na Manaleak.com.

24 casualowe combosy

Ten tekst to trochę taki ukłon dla casualowców, a trochę taki reminder dla edhowców. Może jedni i drudzy znajdą tu odrobinę inspiracji, ale traktujcie to na luzie. Nie są to jakieś wybitne comba, ale warto je znać w casualowych grach. Warto je brać pod uwagę przy deckbuildingu. No i nawet jeśli pewną część ich znacie, to jakieś ciekawe kombinacje powinniście tu znaleźć lub sobie o nich przypomnieć.

Jak poprawnie playtestować

Tu z kolei odrobina teorii magicowe. Michael Majors radzi jak się przygotować do turnieju poprzez playtesting. Pisze on tu między innymi o ograniczonym czasie, przekleństwie procentów i paru innych rzeczach. Ot, garść porad dla ludzi, którzy chcą stale podnosić swoje umiejętności w tej grze.

Stan Programu

Newsy w tym tygodniu ubogie, ale może to i lepiej – gdy zaczyna się coś dziać, nie zawsze jesteśmy z tego zadowoleni. I tym razem jest jednak jedna rzecz, która może budzić niepokój czy też lekkie niezadowolenie. Chodzi o wycofanie Magica z amerykańskich konwentów. Zrozumiała jest chęć cięcia kosztów, ale obecność na tego rodzaju imprezach na pewno dostarczała grze świeżego narybku. Czy to było wielu graczy? Czy to się Wizardom opłacało? Nie wiem, ale widocznie nie skoro firma z konów rezygnuje. Za to dużo bardziej radosna jest wieść o Legacy Festival. Na takich samych zasadach jak przy Pro Tour Gauntlet będziemy mogli pograć w decki z legacy. To dobra okazja, aby spróbować tego formatu i znaleźć swój ulubiony deck online. W sekcji opinii mamy omówiony temat reprintów w EMA. Jahn słusznie krytykuje czarodziei za kolejne przedruki Pacyfizmów, Serra Angelów, Fogów i tym podobnych. No bo ile można? Ale Jahn jest też jednym z nielicznych, których EMA zawiodła. Dlaczego? To już sami przeczytajcie. Pytanie sędziowskie jest banalne, ale na pewno nowym graczom się przyda. Pozwoli im zrozumieć trochę lepiej State Based Actions. W deckach Naya Tokens (T2), UB Mill (Modern), Hateful Humans (Vintage). Na koniec ceny i opowieść Jahna z GP Minneapolis z jednego z side eventów, w którym Jahn grał UB Millem.

 

:g: Finanse :g:

2016, rok modernowych flashbacków

Czeka nas kolejne sześć miesięcy flashback draftów. Z tej okazji SaffronOlive zrobił analizę finansową tych draftów i ich opłacalność. Na szczęście im dalej w las, tym lepiej i więcej tixów można zdobyć. Tekst ma charakter suchego zestawienia, pewnej liczby danych i cyferek i możecie go traktować jako wartościową przypominajkę i korzystać z niego – zapewne – przy okazji draftów przez najbliższe pół roku.

Finanse Legacy a Eternal Masters

W tym tekście Craig Wescoe przygląda się wpływowi EMA na Legacy. Omawia reprinty i decki. Rozmawia też o formacie i potencjalnych kolejnych przedrukach. Wszystko to miesza zaś z przewidywaniami co do reserved List i Eternal Masters 2.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nahiri, the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  2. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  3. Goldnight Castigator (Shadows over Innistrad)
  4. Force of Will (Eternal Masters)
  5. Archangel Avacyn (Shadows over Innistrad)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (