Przegląd prasy #124 – Kościół Latającego Spaghetti, czyli Eldritch Moon

Za nami 1/16 rundy pucharowej w Euro, Polska gra w ćwierćfinałach, a przed nami spoilery Eldritch Moon. Jeśli tylko Emrakul nie wyskoczy z Innistradu na gościnne występy do Francji przeszkadzać Polakom w grze, wiążąc im sznurówki, to może nawet i będziemy mieć półfinał. Zobaczymy. Jak by co wiecie kogo winić za przegraną naszych (Wizardów, oczywiście!), a póki co tytan Eldrazi oplata ojczyznę Sorina swymi mackami, wciskając je w takie miejsca, które nie śniły się nawet producentom hentaiów. Widać to na nowych kartach. Innymi słowy: w Magicowym świecie czeka nas spoilerowa gorączka.

Ale poza Eldritch Moon na horyzoncie i aury Emrakul nad tym wszystkim się unoszącej mieliśmy także trochę ciekawych tekstów, pojawiło się trochę interesujących decków, a w Pittsburghu i Taipei rozegrano GP. O wszystkim piszemy w przeglądzie, do którego lektury zapraszamy!

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix Pittsburgh

Ponoć był szalony weekend. Tak twierdzą Wizardzi, a my mogliśmy to zobaczyć… eee, nie mogliśmy zobaczyć, bo Wizardzi ucięli coverage video i nie było streama. Cóż, odnotujmy zatem, że turniej wygrał Evan Petre z GW tokenami, który w finale pokonał Pascala Paynarda z Bant Humanami. Poza tym w topie był Steve Rubin, z tych bardziej znanych, a w topce nuda – same bant humany i tokeny. Jedyny rodzynek to sultai midrange Aleksa Teralova. Na turnieju głównym zagrało 1378 Magicowców i Medżikowczyń.

Grand Prix Taipei

Magic w Taipei? Cóż, jeśli chcecie się czegoś o nim dowiedzieć, to musicie poczekać (Ober obiecał kiedyś bloga i prawie go nawet napisał…). Z coverage’u Wizardów niewiele się dowiecie (tak, tu też nie było streama). A jak wyglądało top 8 na GP? Równie nieciekawie co w Pittsburghu. Dlatego też nawet nie powiemy, że wygrał Yuki Ichikawa z Bant Company (tak dla odmiany), a wspomnimy jedynie o RG Rampie Mingrerka Setsompopa, bo to też jedyny rodzynek w topce opanowanej przez Bant Company i Bant Humany (i WG tokeny). P.S. na turnieju zagrało 792 zawodników.

grand prix taipei 2016

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nowe mechaniki w EMN

Zasadniczo lepszym miejscem na tego rodzaju linki jest analiza, ale to wrzucamy symbolicznie. Po pierwsze, artykuł rozpoczyna sezon spoilerowy EMN. Po drugie, nowe mechaniki są pozakręcane jak macki Emrakula i wyglądają dość intrygująco. Szczególnie Meld, czyli wariacja DFC. I tylko Escalate trochę za bardzo przypomina Entwine i zwykłe karty modalne jak charmy, by mieć wrażenie zupełnej świeżości nowych mechanik, ale chyba nie mamy co narzekać, zwłaszcza kiedy zobaczymy Briselę, czyli meldujące się na battlefieldzie Brunę i Giselę.

brisela eldritch moon

Zameldowane anielice naprawdę robią wrażenie. A co zaspoilowano nam do tej pory możecie zobaczyć na przykład tutaj.

Wrześniowa promka (promki)

A propos macek, w minionym tygodniu zaliczyliśmy kolejną aktualizację promek. Tym razem na wrzesień wyznaczono Flaying Tendrils:

tendrils ze tylko ho

tendrilsy ze hoho

A czemu piszemy promki? Bo dodatkowo jeszcze dowiedzieliśmy się, że Azusa, Lost but Seeking i Mana Drain będą Judge Promo (Azusa jakiś czas temu pojawiła się w przecieku).

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń magicowych :u:

 

Zaproszenie na BOM Strasbourg

Najbliższy Bazaar of Moxen odbędzie się 1-3 lipca 2016 w Sztrasburgu. Piątek zarezerwowani na Last Chance Triale i Side Eventy, sobota jest dla Main Moderna i Sealeda a niedziela poświęcona została na Main Legacy i Standard. Pełne info macie na zalinkowanej stronie.

WMCQ w Warszawie

Sklep Planeswalker.pl organizuje WMCQ w Warszawie w formacie Modern. Można wygrać kwalifikację i bilet na prestiżowy międzynarodowy turniej 2016 World Magic Cup w Rotterdamie (Holandia). Więcej info poniżej w spojlerze lub pod linkiem. Turniej odbędzie się w niedzielę 10 lipca.

Spoiler

Data: Niedziela, 10.07.2016
Czas: rejestracja: od 9:00-9:50, start turnieju: 10:00
Miejsce: Warszawa, Centrum Konferencyjne Atrium Tower, Aleja Jana Pawła II 25, piętro 9 – blisko Dworca Centralnego.
Format: Modern
Wpisowe: 80zł w Prerejestracji, 90zł w dniu turnieju —>PREREJESTRACJA
REL: Competetive, wymagane są spisy talii, w formacie A4 (np. używając tego formularza).
Dodatkowo, każdy gracz powinien być zaopatrzony w długopis/kartkę (lub inny sposób do trwałego śledzenia punktów życia) oraz znaczniki (kostki/kamyki itd.) – używanie skrawków kartek jako counterów jest zabronione.
Sędzia główny: Kaja „Axcel” Pękala (lvl 3).

WMCQ jest świetną okazją dla doświadczonych graczy, aby zmierzyć się o coś więcej niż przysłowiowego boosterka czy promkę z FNM-a i powalczyć o zgarnięcie dużej puli nagród wraz z biletem lotniczym w dwie strony i zaproszeniem na tegoroczny Puchar Świata w Magicu (2016 World Magic Cup) w Rotterdamie (Holandia).
W turnieju mogą wziąć udział jedynie gracze, którzy się kwalifikują – lista zakwalifikowanych graczy.

Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zakwalifikowanych graczy!

Gracze, którzy się nie kwalifikują, zaproszeni są dzień wcześniej na turniej ostatniej szansy – LCQ odbywający się w sklepie Planeswalker.pl, na którym można wygrać kwalifikację oraz opłaconą wejściówkę na turniej WMCQ.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po UR Eldrazi

Przewodnik pod decku do T2, ale tym razem nie z CFB (tam w tym tygodniu jakiś wyjątkowy paździerz), a od Jima Davisa z SCG. Poza tym jednak to typowy tekst tego rodzaju i niewiele ponad to. Wyróżnikiem jest jednak deck, który choć coś tam wygrywa, to nie jest zbyt często opisywany.

Efekt domina w deckbuildingu

W tym tekście Emma Handy przedstawia nam swoje doświadczenia z GW Tokenami. Opisuje ewolucję swojego spisu i opisuje powody, dla których zmieniał się w ten właśnie sposób. Ale tekst nie skupia się tylko i wyłącznie na decku i może być inspirujący dla konstruktorów talii. Handy bardzo ładnie pokazuje tu jak jedna decyzja może mieć wpływ na całą talię i jak wszystko musi się ze sobą ładnie składać w jedną, sprawnie działającą całość.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Wczesne te(k)sty z Emrakulą

Sheridan Lardner z Modern Nexusa przeanalizował nową Emrakulę pod kątem Moderna. Mówiąc w skrócie – grywalna! Ale po szczegóły sięgnijcie do tekstu. Jak wam będzie mało, to możecie też przeczytać ten tekst Briana Braun-Duina o tym Eldrazi. A już zdecydowanie przeczytajcie (bardziej pod kątem T2 niż Moderna) ten oto artykuł SaffronOlive’a. Bardzo dobre omówienie karty.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Eldrazi w składzie porcelany

Vintage to taki format, który niemal się nie zmienia. Owszem, ewoluuje, ale w tak szerokim poolu kart trudno o rewolucje. Eldrazi to zaś takie stwory, które wszędzie wtykają swe macki. Były już na Zendikarze, były w T2, w Modernie, w Legacy, w Vintage, nawet w Pauperze, a ostatnio zawitały także na Innistrad. W każdym z wymienionych formatów Eldrazi zazwyczaj jednak bywali w pojedynczych sztukach i dopiero z drugim blokiem Zendikarowym wszystko się pozmieniało. Zalali Moderna, zalali T2 i zaczęli przeciekać do Legacy. Teraz zaś wreszcie znaleźli się w Vintage czego dowodem opisywana w tekście lista. Lista, która nie korzysta z Power 9 i która może stanowić ciekawą alternatywę dla starszych, drogich talii. I to nie tylko pod kątem ceny, ale i power levelu. Już choćby z tego powodu warto się jej przyjrzeć.

A gdyby ktoś chciał coś o Eldrazich w Legacy poczytać to tu taki miniprzewodnik od Erica Froehlicha. Jak by wam było mało, to tu jeszcze inny tekst o Vintydżowych Eldrazich.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Wychodząc z cienia

W pauperze też mamy słonia w składzie porcelany, ale tym razem nie jest to Eldrazi, a pewien niebieski drake. W efekcie w ostatnim czasie pod kątem Peregrine Drake’a ostatnio ustawia się całe meta, obawiając się, że karta zdominuje format. Alex Ullman robi zaś małe podsumowanie topowych talii i omawia co się dla nich zmieniło właśnie w kontekście tej przedrukowanej w EMA karty.

 

COMMANDER

Wszystko dozwolone w miłości i EDH

Jak co tydzień Eric Tiernan dostarcza nam kolejny tekst o EDH. Ten możemy potraktować bardziej na luzie, bo w sumie nie jest on jakoś porywający. Ma jednak jedną ciekawą rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Tiernan opisuje tutaj to jak wprowadzał swoją dziewczynę w commanderowy decbuilding. Można się wzorować. Jeśli macie ochotę na pomoc mniej doświadczonemu graczowi w rozwijaniu skilla, wiedzy o Magicu, własnych preferencji co do sposobu gry, etc, to zerknijcie tu. A przy okazji dostajemy deck na Sen Triplets.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Ranking archetypów w EMA

Neal Oliver ocenia po kolei każde połączenie kolorów z najnowszego dodatku. W sumie nic specjalnego, ale pozwala się zorientować nieco w charakterystyce każdego archetypu i pozwala ocenić je w perspektywie (swoją drogą, dzielić ten materiał na trzy teksty, to trochę kpina):

Flashbacki Eventide

Tradycyjna porcja artykułów związanych z flashbackami kolejnego dodatku na MTGO:

 

INNE

Jak uchronić się przed blefem

PVDR kontynuuje cykl tekstów teoretycznych. Tym razem materiał poświęcony jest blefowaniu. PVDR daje nam 5 porad, które pozwolą zrozumieć jak czytać blefującego przeciwnika.

Kiedy historia nie jest (Emra)cool

Mamy tu całkiem fajne podsumowanie dotychczasowego storytellingu po ostatnich zmianach w grze i większym nacisku na postacie z Gatewatcha. Autor opowiada dlaczego jego zdaniem możemy być niezadowoleni z Wizardów i w czym jest problem jeśli chodzi o nową Emrakul. Mimo to Chris Landsell z zainteresowaniem będzie patrzyć w przyszłość. My zresztą również.

Stan Programu

Z njusów w zasadzie godny uwagi jest tylko ten, że wraca Vintage’owa kostka na trochę od 13 lipca. Jest też info o updejcie stanu MTGO u Wizardów. W sekcji opinii Jahn mówi czemu nie podoba mu się aktualny storyline (see the pattern?), a brzmi w tym trochę jak Ober. W pytaniu sędziowskim mamy zabawy z grobem i targetowaniem. Pytanie jest dość ciekawe. W deckach RW Humans (T2), Naya Burn (Modern), Sneak & Show (Legacy), Back to Basics Blue (Vintage). No i na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

W ostatnim tygodniu, jak podaje MtGGoldfish, warto było zwrócić uwagę na skok Nimbus Maze’a. SaffronOlive nie był w stanie podać przyczyn tego zjawiska (a skok był z 8 do 31$). Poza tym raczej spokojnie i bez tak spektakularnych zmian. Ruszyła w górę część kart do T2, które budzą nadzieje spekulantów. Spokój także jeśli chodzi o artykuły, ale analizy cenowe i tym podobne nadejdą wraz z EMN. Cóż, czekamy na Eldritch Moon.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Emrakul the Promised End (Eldritch Moon)
  2. Nimbus Maze (Future Sight)
  3. Nahiri the Harbinger (Shadows over Innistrad)
  4. Jace Vryns Prodigy (Magic Origins)
  5. Force of Will (Eternal Masters)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

Indeksy 27-06-2016 i Eldritch Moon

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (