Przegląd prasy #134 – Magic Worlds Championships 2016

Za nami Worlds Championships 2016. Ważne, bo ważne, odbyło się, jest nowy mistrz. Piszemy jednak o tym dość lakonicznie, bo sam turniej, jak co roku jest gloryfikacją kilku graczy (akurat zasłużenie), jednak wykonywaną w dość nieciekawy sposób. Ale o szczegółach w dalszej części przeglądu. 

Z okazji PAX West Wizardzi postanowili sypnąć niusami. Dostaliśmy kilka ciekawych zapowiedzi nowych produktów i mamy też coraz więcej zespoilowanych kart Kaladeshu, dzięki nim łatwo już nakreślić czego spodziewać się po nadchodzącym bloku.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Magic World Championship 2016

najbrzydsze trofeum

najbrzydsze trofeum w historii

Ze względu na swoją ograniczoną w ludzi formułę, gracze nie kombinują nad formatami constructed, biorą sprawdzone tiery i starają się wyciągnąć największe value ze swoich umiejętności. W potyczkach udział bierze 24 uznanych prosów, którzy w roku dobrze pograli. Fajna sprawa, taka olimpiada najlepszych. Tylko czym jest olimpiada, gdzie każdy jest faworytem, mało kto może zrobić niespodziankę? Nie ma komu kibicować, nie zagra Twój kolega ze sklepu, nie zagrasz tam raczej Ty sam. Grający w Czempionsach już są wygrani, jadąc tam wygrali, ktoś z nich dostanie mityczny tytuł niedostępny dla zwykłego zjadacza kartonów. W efekcie mamy kilka znanych decków bez żadnych zaskoczeń i turniej, dla którego nie koniecznie chce się być widzem. Od kiedy postanowiono rozdzielić klasyczne, hitowe Mistrzostwa Świata, na które jeździli Mistrzowie kraju i liderzy rankingów punktowych na WMC i WC jestem dużym wrogiem zmian. WMC, czyli World Magic Cup jest tworem trochę sztucznym, gra tam 3-osobowy team z wydelegowanych osób, formaty są trochę kombinowane, ale przynajmniej grają nasi koledzy „z podwórka”, lokalsi, którym bardzo kibicujemy. Za to WC jest już tworem dziwacznym, pozbawionym większego sensu. Niewielu zawodników ma do zagrania 2 drafty – to jeszcze ciekawe – i po 4 rundy standardu i moderna – co już jest średnie, bo przygotowanie wyjątkowych, wytechowanych talii na tak krótkie potyczki nie ma sensu i sprowadza się do wzięcia sprawdzonych konstrukcji, które mają po prostu dobrze pograć i bronić wyniki z draftów. Nie do końca rozumiem po co w ogóle go prowadzić, ale może to słowa starego tetryka, który na klasycznych Worldsach swoje pograł i poczuł czym jest fajny Magic, zawiązywanie znajomości ze świetnymi ludźmi, gra na bardzo wysokim poziomie i nasze przysłowiowe „popularity +1”, dla którego techowało się dniami i nocami decki.

– Ober

Tyle słowem wstępu. Turniej wygrał Brian Braun-Duin, po ponoć ciekawej i epickiej grze, w grze już mniej epickich i ciut nudnawych bantów (bant humans vs bant company). Pokonał tam Marcio Carvalho, który cały weekend nieźle sobie w constructed radził i był mistrzem draftów. Mistrz na moderna wybrał Bant Eldrazi.

P.S. tu inforgrafika, z której można wyciągnąć kilka informacji, o tym jak było dawniej na Worldsach. Trochę dziwi miksowanie informacji ze starych Worldsów z obecnym czempionszpiem, ale to już „detal”.

Brian Braun-Duin, world championship 2016 i najbrzydsze trofeum w historii

Worlds Championships 2016 – Champion Brian Braun-Duin

 

SCG Richmond

Może Worldsy wydają się wam zbyt… niszowe. Jeśli tak, to w minionym tygodniu miały miejsce turnieje SCG w Richmond. Nie będziemy się rozpisywać, ale dla waszej informacji:

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Nowe produkty!

Wizardzi przed PAXem zrobili nam Dzień Świętego Mikołaja, informując o nowych produktach. Dzień Ogłoszeń, bo tak go sobie Czarodzieje go nazwali, przyniósł nam:

  • Blok Amonkhet – info o najnowszym bloku, w którym zobaczymy m.in. Nicola Bolasa (btw. ponoć Tezzeret jest na Kaladeshu!)
  • Amonkhet – tak będzie nazywał się pierwszy set w bloku inspirowanym egipską mitologią
  • Hour of Devastation – tak się będzie nazywał drugi, mały set w tymże bloku
  • Archenemy: Nicol Bolas – nowe Scheme’y! nowy Bolas! nowe Archenemy!
  • Commander Anthology – antologia składająca się z czterech decków: „Heavenly Inferno,” „Evasive Maneuvers,” „Guided by Nature,” and „Plunder the Graves”. Albo mówiąc obrazowo – szansa na dorwanie Kaalii, Dereviego, Freyalise i Meren.
  • Modern Masters 2017 – czyli szansa na Lilianę i Snapka albo Cavern of Souls i parę innych fajnych rzeczy od 8 edycji do M14, z naciskiem na część od Innistradu do Return to Ravnica, ale po prawdzie – zero zaskoczenia, akurat tego dodatku mogliśmy się spodziewać
  • Duel Decks: Mind vs. Might – duel deck, w którym magowie walczyć będą z wojownikami już 31 marca przyszłego roku
  • update’y do Puzzle Questa (ale wybaczcie, nie gramy, więc liczymy tylko na to, że powiecie, że dla tych co grają będzie fajnie)

A Kaladesh na razie z ciekawych przyniósł nam tanią kontrę na bezkolorowe czary i enemy fast-landsy, które akurat będą bardzo przydatne. Do tego Chandrę, Nissę i parę innych cudów. Przy okazji dodajmy, że poznaliśmy Chandę i Nissę z zastępujących intro packi Planeswalker Decków. I są trochę takie mocno meh. Chociaż te z Kaladeshu wyglądają dobrze (no, kaman, 4-umiejkowa Chandra za 4)!

Zapowiedzi, daty i symbole kolejnych setów warto podglądać tutaj.

Podsumowanie PAX West

A gdyby wam było mało powyższych info, na Gathering Magic dostaliśmy bardzo fajny opis wszystkiego, co warte było uwagi w czasie PAXa. A że było tego sporo i sporo z tego info poszło na twitterze, to tekst wyszedł dość długi.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Ruszyły zapisy na nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób.

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

Copernicon 16-18 września

CoperniconStowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn” wraz ze sklepem Grajfer – Strefa Gier mają przyjemność zaprosić wszystkich entuzjastów gry Magic: the Gahtering na całą serię turniejów podczas siódmej edycji Coperniconu! W programie m.in GPT Warszawa, turnieje Pack Wars, French Commander, Sealed a także ogromną ilość casualowego szaleństwa dla fanów Planechase i Archenemy.

Wszystkie turnieje odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu przy ul. Przedzamcze 11/15 w sali 011 (piwnica) w ramach konwentu Copernicon. Sala magicowa ma wyjście na niewielką przestrzeń na świeżym powietrzu, jest przestronna i dobrze oświetlona. Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji na festiwalu znajdziecie pod adresem http://www.copernicon.pl.

Ceny biletów:
Akredytacja pełna (trzydniowa) – 60zł
Akredytacja jednodniowa:
– piątek – 20 zł
– sobota – 40 zł
– niedziela – 20 zł

Jednorazowo podczas całego Coperniconu można skorzystać ze zniżki. Pokazując wejściówkę konwentową odejmujemy odpowiednio ceny od biletu na turniej:
Akredytacja pełna (trzydniowa) – 30zł
Akredytacja jednodniowa:
– piątek – 10 zł
– sobota – 20 zł
– niedziela – 10 zł

Harmonogram turniejów w spoilerze poniżej:

Spoiler

One Booster Sealed // Pack Wars
Data: Piątek 16.IX.2016 godz 16:00
Sobota 17.IX.2016 godz 8.00
Niedziela 18.IX.2016 godz 6:00
Niedziela 18.IX.2016 godz 14:00
Format: Mini-Master(Pack Wars)
Wpisowe: 15 PLN
Nagrody: 1 booster za każdych 4 graczy biorących udział w rozgrywce
REL: Regular Rel (casual format)

Pack Wars to popularny format, gdzie talia każdego gracza składa się z boostera M:tG i 15 basic landów.

Friday Night Magic
Data: Piątek 16.IX.2016 godz 18:00
Format: Standard
Wpisowe: 10
Nagrody: Redraft boosterów zależnej od ilości graczy
REL: Regular Rel

Grand Prix Trial Warszawa
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 10.00
Format: Standard
Wpisowe: 60 PLN
Nagrody: 4 boostery w puli nagród od każdego gracza
Rel: Competitive REL

2 Headed Giant Sealed
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 16.00
Format: 2 Headed Giant Sealed (4x Shadows over Innistrad i 4x Eldritch Moon)
Wpisowe 120 PLN (za parę)
Nagrody: 2 boostery do puli nagród od każdej pary
Rel: Competitive REL

French EDH
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 16:00
Format: French EDH (DuelCommander)
Wpisowe: 15 PLN
Nagrody: 1 booster do puli od każdego gracza
Rel: Regular Rel

Sealed SOI
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 00.00
Sobota 17.IX.2016 godz 20.00
Format: 3xShadows over Innistrad, 3xEldritch Moon
Wpisowe: 90 PLN
Nagrody: 2 boostery w puli nagród od każdego gracza
Rel: Regular Rel

Pauper Classic
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 8:00
Format: Pauper Classic
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Pauper Standard
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 12:00
Format: Pauper Standard
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Tiny Leaders
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 10:00
Format: Pauper Standard
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Dodatkowo dla każdych zapisanych 8 graczy możemy wystartować dowolny turniej w zaproponowanym przez Was formacie (Standard,Modern,Draft! Zapisy na takie eventy będą prowadzone na bieżąco przy sędziówce.
Przeznaczone będzie specjalne miejsce, gdzie będziecie mogli zagrać w takie formaty jak Planchase, Archenemy i Commander. Dodatkowe plany i scheme będą zapewnione przez organizatorów – jeśli jeszcze nie próbowałeś casualu to warto spróbować!

Organizatorzy:
Sklep Grajfer – Strefa Gier ul.Mostowa 19, 87-100 Toruń
kontakt: e-mail:michal.marchwinski@grajfer.pl telefon: 697 702 870

Jerzy Sikorski
kontakt: jerzy.sikorski@copernicon.pl telefon: 791 825 977

Tolaria

To już w ten weekend, w dniach 10-11 września w Suchedniowie odbędzie się druga edycja Tolarii – konwentu miłośników Magic: the Gathering. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji, udostępnili m.in. godzinową ich rozpiskę. W czasie wydarzenia będzie można nauczyć się grać w karciankę, a także zagrać drafty (Cube, Modern Masters 2, SOI/EMN, Repack Draft) i turnieje constructed (Standard). Bardziej doświadczonych graczy skusić może za to PPTQ do Dublina (sobota) oraz GPT Londyn (niedziela) – oba w Modernie.

tolaria

kliknij, aby powiększyć

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Wstępne info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Przewodnik po Temur Emerge

To w gruncie rzeczy tylko deck tech, niezbyt rozbudowany, ale opierający się na dobrej ponoć wersji decku Michaela Majorsa. Eric Froehlich ją trochę modyfikuje, opisując zmiany, uzasadniając je i wyjaśniając jak deck działa i dlaczego jest fajny.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Mądre planowanie: jak złożyć deck do Moderna

To jest bardzo dobry tekst dla tych, którym marzy się złożenie decku do Moderna. Równie dobrze mógłby się znaleźć w finansach, ale że ma tak bardzo konkretną grupę docelową, to jednak to jest właściwe miejsce dla niego. Autor daje nam sporo dobrych rad, które pomogą nam dobrze zaplanować skompletowanie talii do Moderna. Przykładowo – kupowanie najdroższych kart w danym decku to niekoniecznie najlepsze strategia, więc nie rzucajcie się na starcie na Liliany czy Snapcastery. Dlaczego? To już odsyłamy do tekstu.

Analiza trzech GP

Trevor Holmes sprawdza wyniki ostatnich modernowych GP i podsumowuje meta. Rysuje tym samym obraz tego, co się w tamten weekend zadziało. A zadziało się m.in. to, że Dredge został skutecznie zhejtowany, Bant Eldrazi cichaczem zaczynają się panoszyć (ale w granicach rozsądku i nie grozi nam kolejna zima z kosmitami), a na zmianach w meta zyskał Burn. Poza tym mamy wyszczególnione najciekawsze decki z każdego turnieju.

Złożyć lepsze Bogle

Emma Handy zazwyczaj nie opisuje decków tylko po to, aby je opisać. Zazwyczaj jej analizy służą podkreśleniu jakiejś wiedzy teoretycznej. Nie tym razem. Tym razem Emma zrobiła niezły wynik w turnieju SCG dzięki modernowemu hexproofowi, a to ponoć tak dobry deck w obecnym meta, że warto go opisać. No i Emma to właśnie robi – wyjaśnia jak deck działa, jakie ma karty i komentuje sideboard. A czy będzie tak jak autorka mówi – że GW Hesxproof wróci niedługo do modernowego topa – to tylko czas pokaże.

Budżetowy all-in Shaman

Ten deck jest trochę samobójczy, ale jest tani i eksplozywny. Choć polega na przekręcaniu stworów, ma parę ciekawych kart i interakcji. Jest oczywiście wrażliwy na mass removal, ale i tak jeśli szukacie budżetowych opcji, warto tu zajrzeć. Tekst jest częścią goldfishowego cyklu SaffronOlive’a.

Naprawcie Moderna lub go zabijcie

Nic nowego tak naprawdę. Modern jest nieinteraktywny. Modern ma źle zarządzaną listę banów. Modern jest niezdrowy. I to pomimo całej masy decków! Pomimo tego, że każdy może sobie wybrać coś, co mu pasuje, bo jest tyle różnych dobrych opcji. Problem właśnie jednak w tym, że jest ich tak dużo i że każdy z tych decków nie przejmuje się tym, co gra przeciwnik. Mark Nestico wyraża tu dość ostro (głównie w tytule) opinię o tym, że z Modernem się źle dzieje i jest to kontynuacja tekstu Todda Andersona zza paywala, na który nie zaglądamy (bo jak komuś zależy na płatnej zawartości, to sam sobie jej pilnuje, a szeroka rzesza i tak dostępu nie ma). Zaznaczamy więc, że w miniony tygodniu po raz n-ty narzekano na wasz ulubiony format. Świeżych argumentów tu jednak nie uświadczycie, ale przynajmniej tekst zgrabnie napisany.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: konspiracja i Japonia

Zaczyna się od omówienia kilku ciekawych kart z Conspiracy, których Sean Brown nie zdążył opisać w minionym tygodniu. Potem zaś przyglądamy się japońskim turniejom, na których wydarzyło się parę ciekawych rzeczy i pojawiło się parę interesujących decklist. Jest m.in. RUG Thing (właściwie UR, ale co tam), Grixis Delver i Miracle.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Opowieści z obrzeży

Alex Ullman daje wreszcie spokój Drake’owi i przygląda się taliom, które robią 5-0, a nie są tak popularne jak tier 1 czy 2. To trochę rogue decki, trochę rzeczy z obrzeży meta, wygrywające nieregularnie, ale i tak godne uwagi. Taki UG Infect na przykład – jest na tyle szybki, że może parę winów łatwo wyrwać. Albo UG Threshold, Blue Zoo czy Grixis Metalcraft. Oprócz nich w tekście wymienione są także białe aggro i Rakdos Reanimator. Czyli mimo wszystko da się wygrywać czymś oprócz Drake’a.

 

COMMANDER

Przegląd Conspiracy 

Jeszcze jeden (po dwóch z poprzedniego tygodnia) przegląd kart z Conspiracy pod kątem EDH. Tym razem chodzi o tę wersję 75%, czyli sprzyjającą ludziom, którzy chcą się po prostu dobrze przy formacie bawić, nie będąc przesadnie opresyjnymi wobec oppów.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Draftowe ligi są świetne

Matt Sperling to dobry glina. On wam pokaże co takiego fajnego jest w draftowych ligach. Z kolei Sam Pardee to zły glina. On tłumaczy, czemu koncept draftowych lig jest zły. A jak jest naprawdę? To zdecydujecie tylko wy partycypacją w tych turniejach i komentarzami. Dobrze jednak zapoznać się z argumentami z obu stron.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Rise of the Eldrazi. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

Możecie też rzucić okiem do togowego drafta Emila. Niestety, kolejne togowe rzeczy przy okazji flashback draftów będziemy mogli przypomnieć dopiero przy okazji Innistradu.

 

INNE

Przykro mi… nie dokończyliśmy waszego cyklu landów

Pierwsza część tekstu o landach, które nie są pełnymi cyklami i tylko korzystają z połowy color pie. Jak wiemy w Kaladeshu zobaczymy dokończenie fastlandów z Mirrodina, ale w enemy kolorach. I wszyscy w sumie na to czekali. Tu zaś mamy okazję przyjrzeć się tym kartom i cyklom, na których dokończeniu niekoniecznie powinno nam zależeć. Sięgamy do początków historii Magica, tego Magica z epoki kamienia łupanego. Serio. Niektóre z tych niedokończonych cykli mogą zrobić intelektualną krzywdę.

Stan Programu

Ponieważ Pete Jahn robi sobie wolne, Stan Programu będą przez jakiś czas tworzyć inni autorzy. Tym razem padło na Joshuę Claytora, który… zdecydował się zrezygnować z cen. Poza tym są jednak njusy, timeline, krótka sekcja opinii (ale nieco chaotyczna), a potem decki (Wampiry w t2, U Tron w Modernie, Blecher w Legacy i Thalia Aggro w Vintage). I to tyle. Skromnie, ale fajnie, że rubryka nie padła wraz z urlopem Jahna. Ale jak byście chcieli go poczytać, to Jahn przypomina swoje stare teksty. Tu macie tego przykład: SotP Summer Rerun.

 

:g: Finanse :g:

 

Expected Value – Conspiracy: Take the Crown

Klasyczny tekst od SaffronOlive’a. Nie musimy wam chyba tłumaczyć o co chodzi? Ot, Seth sprawdza ile warte jest kupno boxa z Conspiracy. Czy to ma sens? Na ten moment nie do końca. Powiedzmy, że macie szansę wyjść na zero. No, chyba że traficie foilowanego mythica, co zdarza się raz na sześć pudeł. W sumie zakup boxa może więc nie być taki głupi, o ile zamierzacie go przy okazji podraftować ze znajomymi.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Grim Flayer (Eldritch Moon)
  2. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  3. Through the Breach (Champions of Kamigawa)
  4. Collective Brutality (Eldritch Moon)
  5. Saheeli Rai (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy mtg 06-09-2016 po Worlds Championships 2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja. p

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (