Przegląd prasy #135 – cuda z planu Kaladesh

Wizardzi chcą sobie zaskarbić naszą miłość, ładując niezły potencjał w nadchodzący Kaladesh. Soje i Zendiki okazały się jednak nie do końca dopracowane pod kątem limited, tu może nas miło zaskoczą.

W weekend odbyły się dwa Grand Prix teamowe oraz nasza rodzima Tolaria, na którą wybrał się Emil z Psychatoga. Zresztą o wszystkim dokładniej poczytacie w naszym tradycyjnym przeglądzie masy i kulturystyki intelektualnej zwanej Magiciem.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Louisville

W Luisville zebrało się 400 drużyn, czyli jakieś 1200 graczy. Całość wygrali Sam black, Matt Severa i Justin Cohen, pokonując Bena Rubina, Matta Boccio i Tillmana Bragga. W top 4 znaleźli się jeszcze Steve Rubin, Alexander Hayne i Mike Sigrist oraz Paul Rietzl, Jelger Wiersma i Matt Sperling. Niemalże same znane nazwiska. Grano oczywiście w formatach limited.

Grand Prix Kyoto

Jeśli myślicie, że w Lusiville było wielu graczy, to co powiecie na 779 drużyn w Kyoto? Do Top 4 dotarli zaś:

  • Yuki Matsumoto, Yuuki Ichikawa i Kazuyki Takimura;
  • Petr Sochurek, Tom Ristovsky i Pavel Matousek;
  • Ken Yukuhiro, Kentaro Yamamoto i Hiroaki Kitahara;
  • Kenta Harane, Tomonori Hirami i Fumiya Matsumoto.

Też parę znanych nazwisk, ale pewniej znanych większości fanów Magica w naszym kraju. Tu też formatem było Team Limited.

Tolaria

A na naszym podwórku odbyła się dość kameralna, ale sympatyczna impreza, czyli Tolaria. Wydarzenie organizowane jest w charakterze konwentu, co oznacza, że oprócz grania non stop i turniejów jest też okazja do integracji, a gracze mogą nocować na terenie imprezy. W praktyce oznacza to dwa większe turnieje – PPTQ i GPT, sporo różnego rodzaju dziwnych turniejów (Pack Warsy, drafty Repacków), turniejów normalnych (drafty EMN/SOI, Modern Master [akurat z braku chętnych – nie odbył się]) oraz gier casualowych (EDH od 3 do 8 osób? Dlaczego nie!), a także prelekcję o limited i okazję do spotkań ze znajomymi. Tolaria ma sporo plusów – w miarę dobra lokalizacja i świetna atmosfera to dwie rzeczy najbardziej warte wyróżnienia. Na razie to jednak raczej lokalny event, ale z potencjałem na rozwój, o ile zacznie przyjeżdżać więcej graczy. Warto na pewno obserwować przyszłoroczną edycję. A trochę bardziej z konkretów – w PPTQ zagrało 27 osób i zakończyło się ono wygraną Dredge’a pilotowanym przez Sodka (o zaletach dredge’a pisał on na togu już przy okazji WMCQ i jak widać – ładnie siadło), który w finale pokonał Krzyśka Kota, grającego Infectem. Ostatnia gra była nagrywana, jak tylko pojawi się, w którymś z kolejnych przeglądów pewnie do niej zalinkujemy (wierzcie na słowo – warto czekać). Jeśli chodzi o GPT, zagrało 12 osób. Po pięciu rundach top 4 wzięło splita i się rozeszło, tak że – niestety – nie wyłoniono zwycięzcy jako takiego.

Poniżej macie zdjęcie zapożyczone z fanpage’u e-Legionu, sklepu, który pomagał w organizacji wydarzenia i na którego profilu prawdopodobnie znajdzie się jakaś krótka relacja i fotorelacja czy coś w tym stylu. To ich stoisko i centralny punkt, przy którym odbywały się zapisy, zakupy, ogłaszanie wyników, pogaduchy i tym podobne:

14264109_1166088763453387_7607356359928378293_n

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Masterpiece Series

Najbardziej ekscytujący njus przeglądu i bardzo świeżutki, bo z dziś. Tak jak w bloku BFZ, tak i na Kaladeshu wybrani szczęśliwcy będą mieli okazję dorwać specjalne, kolekcjonerskie karty na Rarity wyższym niż Mythic. Karty te będą foilowane i jest to metoda na przemycenie drogich reprintów starych i poszukiwanych kart. Mają one być powiązane fabularnie z danym dodatkiem, bo Kaladesh nie jest jedynym dodatkiem, w którym się z Masterpiece Series spotkamy. Będą się one jednak różnie nazywać, np. seria Kaladeshowa to Kaladesh Inventions. Poza tym będzie z nimi tak jak z Ekspedycjami. To znaczy:

  • będą nieco częściej spotykane jak foilowane Mythici, tzn. 1 na 144 boostery lub 1 na 2 160 kart – to ratio może się zmienić w przyszłości;
  • będą się pojawiać w tych seriach reprinty i karty z danego dodatku;
  • będą powiązane tematycznie z danym planem, stąd na Kaladeshu mamy artefakty. To będzie też odzwierciedlone przez ramkę i specjalny, unikatowy znak identyfikujący serię. Będą one inne w każdym z bloków;
  • liczba kart w Serii będzie zmienna, ale można się spodziewać około 50 kart na cały blok – w Kaldeshu będzie to 30 kart, w Aether Revolt 24;
  • jak w wypadku ekspedycji na Serię będzie można trafić w każdej wersji językowej boosterów, ale językiem użytym na karcie będzie angielski;
  • wszystkie karty Masterpiece Series będą istniały tylko w wersji foilowanej (jak by ktoś miał jakieś wątpliwości);
  • Wizardzi zapowiadają nowy rodzaj dystrybucji kart z Serii na MTGO, ale są na razie jeszcze zbyt nieśmiali, aby ujawnić jak to będzie wyglądać;
  • co zrozumiałe, kart tych nie będzie w Magic Duels;
  • będzie można grać tymi kartami w limited i w formatach, w których są one normalnie legalne – czyli takiej Mana Crypt nie uświadczymy w T2, mimo że jest w Kaladeshowych Wynalazkach, ale w Legacy czy EDH śmiało możemy nią grać.

Na starcie zobaczyliśmy: Verdurous Gearhulk, Hangarback Walker, Mana Crypt, Gauntlet of Power. Ale już niedługo potem opublikowana została pełna lista kart. Znajdziecie ją tutaj.

TL/DR: Panowie i panie, oto na stałe Wizardzi wprowadzili nowe rodzaje rzadkości kart. Od teraz mamy commony, uncommony, erki, mythici i money rarity!

Torch of Defiance ze świata Kaladesh

Kolejna część opowieści z planu Kaladesh. Chandra i Liliana mieszają, pojawia się Tezzeret, a na koniec mamy spotkanie z matką ognistej walkerki. Pojawia się bowiem Renegade Prime, czyli Pia Nalaar. Konflikt między Gatewatchem a „tymi złymi z Kaladeshu” wreszcie nabiera kształtu.

Decki z RPTQ

Na stronach Wizardów pojawiły się linki do decków z RPTQ rozgrywanych w t2. Może znajdziecie tam coś ciekawego (Warszawa też jest).

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Ruszyły zapisy na nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób.

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

Copernicon 16-18 września

CoperniconStowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn” wraz ze sklepem Grajfer – Strefa Gier mają przyjemność zaprosić wszystkich entuzjastów gry Magic: the Gahtering na całą serię turniejów podczas siódmej edycji Coperniconu! W programie m.in GPT Warszawa, turnieje Pack Wars, French Commander, Sealed a także ogromną ilość casualowego szaleństwa dla fanów Planechase i Archenemy.

Wszystkie turnieje odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu przy ul. Przedzamcze 11/15 w sali 011 (piwnica) w ramach konwentu Copernicon. Sala magicowa ma wyjście na niewielką przestrzeń na świeżym powietrzu, jest przestronna i dobrze oświetlona. Szczegółowe informacje na temat pozostałych atrakcji na festiwalu znajdziecie pod adresem http://www.copernicon.pl.

Ceny biletów:
Akredytacja pełna (trzydniowa) – 60zł
Akredytacja jednodniowa:
– piątek – 20 zł
– sobota – 40 zł
– niedziela – 20 zł

Jednorazowo podczas całego Coperniconu można skorzystać ze zniżki. Pokazując wejściówkę konwentową odejmujemy odpowiednio ceny od biletu na turniej:
Akredytacja pełna (trzydniowa) – 30zł
Akredytacja jednodniowa:
– piątek – 10 zł
– sobota – 20 zł
– niedziela – 10 zł

Harmonogram turniejów w spoilerze poniżej:

Spoiler

One Booster Sealed // Pack Wars
Data: Piątek 16.IX.2016 godz 16:00
Sobota 17.IX.2016 godz 8.00
Niedziela 18.IX.2016 godz 6:00
Niedziela 18.IX.2016 godz 14:00
Format: Mini-Master(Pack Wars)
Wpisowe: 15 PLN
Nagrody: 1 booster za każdych 4 graczy biorących udział w rozgrywce
REL: Regular Rel (casual format)

Pack Wars to popularny format, gdzie talia każdego gracza składa się z boostera M:tG i 15 basic landów.

Friday Night Magic
Data: Piątek 16.IX.2016 godz 18:00
Format: Standard
Wpisowe: 10
Nagrody: Redraft boosterów zależnej od ilości graczy
REL: Regular Rel

Grand Prix Trial Warszawa
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 10.00
Format: Standard
Wpisowe: 60 PLN
Nagrody: 4 boostery w puli nagród od każdego gracza
Rel: Competitive REL

2 Headed Giant Sealed
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 16.00
Format: 2 Headed Giant Sealed (4x Shadows over Innistrad i 4x Eldritch Moon)
Wpisowe 120 PLN (za parę)
Nagrody: 2 boostery do puli nagród od każdej pary
Rel: Competitive REL

French EDH
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 16:00
Format: French EDH (DuelCommander)
Wpisowe: 15 PLN
Nagrody: 1 booster do puli od każdego gracza
Rel: Regular Rel

Sealed SOI
Data: Sobota 17.IX.2016 godz 00.00
Sobota 17.IX.2016 godz 20.00
Format: 3xShadows over Innistrad, 3xEldritch Moon
Wpisowe: 90 PLN
Nagrody: 2 boostery w puli nagród od każdego gracza
Rel: Regular Rel

Pauper Classic
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 8:00
Format: Pauper Classic
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Pauper Standard
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 12:00
Format: Pauper Standard
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Tiny Leaders
Data: Niedziela 18.IX.2016 godz 10:00
Format: Pauper Standard
Wpisowe: 0 PLN
Nagrody: 1 Booster w puli za każdą ósemkę graczy
Rel: Regular Rel

Dodatkowo dla każdych zapisanych 8 graczy możemy wystartować dowolny turniej w zaproponowanym przez Was formacie (Standard,Modern,Draft! Zapisy na takie eventy będą prowadzone na bieżąco przy sędziówce.
Przeznaczone będzie specjalne miejsce, gdzie będziecie mogli zagrać w takie formaty jak Planchase, Archenemy i Commander. Dodatkowe plany i scheme będą zapewnione przez organizatorów – jeśli jeszcze nie próbowałeś casualu to warto spróbować!

Organizatorzy:
Sklep Grajfer – Strefa Gier ul.Mostowa 19, 87-100 Toruń
kontakt: e-mail:michal.marchwinski@grajfer.pl telefon: 697 702 870

Jerzy Sikorski
kontakt: jerzy.sikorski@copernicon.pl telefon: 791 825 977

 

WMCQ Wrocław – 17 września 2016 

Już w ten weekend ostatnie WMCQ dające wejście na World Magic Cup! Info o nadchodzącym WMCQ we Wrocławiu zostało podane przez organizatora na wydarzeniu facebookowym, to jest skrócona treść:

wmcq01Mamy przyjemność po raz drugi z rzędu zaprosić was wszystkich na World Magic Cup Qualifications! Turniej odbędzie się 17 września br. we Wrocławiu, (lokalizacja TBA). Granym formatem będzie Modern. Dodatkowo, w niedzielę 18 września rozegrane zostanie PPTQ do Dublina w tym samym formacie. Obszerniejsze informacje umieścimy bliżej daty rozpoczęcia turnieju.

Przypominamy, że by uczestniczyć w WMCQ należy mieć zebrane minimum 300 Planeswalker Points w sezonie 2015/16 (Yearly Jun 01, 2015 – May 29, 2016). Osoby które zebrały w tym sezonie 3000 punktów otrzymają BYE w pierwszej rundzie! Ile posiadacie punktów możecie sprawdzić na stronie http://www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/

  

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Stwory czy czary – czy Standard jest zbalansowany?

Od dawna słychać narzekania na to, że Wizardzi nie drukują już dobrych czarów, a za to pushują stwory. To nie do końca prawda. Autor tego tekstu sprawdza jak to z tym jest, analizując zawartość spellów i kreatur w poszczególnych archetypach i całym meta. Wszystko sprowadza się zaś do konkluzji tyleż oczywistej, co znamiennej, że kreatury dziś to czary. Zaskakujące? Właśnie niezbyt. Ale pod pewnymi względami ciekawe.

Zagubione w rotacji – edycja jesień 2016

Zbliża się rotacja, a więc trzeba się przygotować na zmiany. Dojdzie sporo kart, ale sporo też wypadnie. Szczęśliwie Poppu wypisał karty, które grały w t2 i były staplami. Deckbuilderom taka wiedza może się przydać. Reszta i tak talie znetdeckuje. Jak jednak chcecie jakieś podsumowanie tego, co w Originsach i Smokach Tarkiru miało wpływ na Standard, to chyba lepszego tekstu na dziś nie znajdziecie. Ale gdyby wam było mało, to Frank Karsten coś tam też napisał.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Przewodnik po Bant Eldrazi

Taki typowy przewodnik, czyli trochę o decku, trochę o sideboardzie. Tym razem jednak nie od CFB, a z SCG. Autorem zaś jest Todd Stevens.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: Statystyki i Stoneblade

Co ciekawego w Legacy w tym tygodniu? Cyferki wam to powiedzą! A właściwie to powiem wam to przy ich pomocy Sean Brown, prezentując statystyki za sierpień. Robi to dzieląc wykres na meta papierowe i online. Potem zaś przegląda różne wersje decków na Stoneforge Mysticu, które ponoć wracają do łask. Jest nawet taka z Opposition. Mamy też trochę o Kaladeshu (Chandra!), a polecanym na ten tydzień deckiem jest UR Delver.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Simic Emerge

Jake Stiles testuje deck (opracowany chyba przez Alexa Ullmana), który powstał w oparciu o mechanikę z Eldritch Moon. Niestety, efekty nie są najlepsze i mimo że na papierze talia wygląda nieźle, to jest wolna i nie działa jak powinna, zwłaszcza w tak szybkim i nieinteraktywnym środowisku, jakie mamy teraz w pauperze. Matchupy nie są jakoś bardzo reprezentatywne dla całego meta (2 Slivery i Infect? toż to nawet nie Tier 2), ale i tak pozwala to zobaczyć z czym talia musiałaby się mierzyć. Przy okazji, macie okazję popatrzeć jak niżej podpisany gra aurami w pauperze – chodzi o drugi mecz, ten z GW hexproof.

Ciekawe decki:

COMMANDER

W tym tygodniu polecamy tylko kilka decków:

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Core Set M11. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Wszystko co musisz wiedzieć, aby zacząć zabawę  MtG

Bez przesady z tym wszystko, ale początkujący gracze – to jest strona dla was! Zajrzyjcie tutaj. Dowiecie się stąd wielu podstawowych rzeczy, które pozwolą wam się lepiej odnajdywać w Magicowym środowisku.

Przewodnik po drużynowych turniejach

Pewnie nie każdy będzie miał okazję zagrać teamowy turniej, ba, większość z nas zapewne, ale może kogoś to ciekawi, może ktoś kiedyś będzie miał okazję, a poza tym tekst jest solidnie napisany i wciąga. PVDR przybywa z mnóstwem wartościowych informacji na temat turniejów drużynowych. Bardzo treściwy (i w miarę długi) tekst, w którym dostajecie naprawdę dużo wiadomości i porad – pod podejścia, wyboru drużyny, odpowiedzi na najpopularniejsze pytania. Przy okazji dowiadujemy się, że brydż dla PVDR nie jest, ale co ta gra ma wspólnego z Magiciem drużynowym, to już sprawdźcie sami. Uzupełnieniem tekstu jest artykuł Briana DeMarsa o podstawach team limited.

Przewodnik po Mulliganowaniu

I jeszcze jeden tekst poradnikowy, ale tym razem dotyczy strategii mulliganowania. Jennifer Long wyjaśnia jak, kiedy i dlaczego mulliganować. Jako rzecz dla początkujących, tekst może być niezły. Chociaż z drugiej strony wykorzystanie jako przykładów Moderna, który w kontekście decyzji o mullach wymaga czasem pewnej znajomości meta i decku, może prowadzić do lekkiego zdezorientowania u czytelnika.

Historia z Tormenta

To tekst dla tych, którzy interesują się magicową fabułą. Oliver Law opowiada tu epickie losy Jeski, Kamahla, Patriarchy i Chainera, streszczając w zasadzie storyline na podstawie książek, które ukazały się przy okazji bloku Odyssey. Co prawda jest to kontynuacja tekstu o Odyssey, Law skupia się na dodatku Torment, więc można się poczuć nieco zagubionym, ale link do poprzedniego materiału jest tam zawarty. Możecie się więc cofnąć bez problemu i zacząć lekturę od tamtego artykułu. Tak czy siak, jeśli narzekacie na obecną fabułę Magica, to poczytajcie co za farmazony były wcześniej wymyślane. „Chińskie bajki” z pokręconą fabułą nie są nawet w połowie tak zagmatwane i udziwnione jak historia Magica z tego okresu.

Statki i thoptery z Kaladeshu

Prawdopodobnie nie każdemu sprzedawcy będzie się chciało bawić, ale być może na prereleasach zobaczycie dekoracje w postaci kartonowych statków z Kaladeshu. Wspominamy o tym, aby nie ominęło was to doświadczenie. Jak to wygląda, możecie zobaczyć na filmiku poniżej. W linku jest ich jeszcze parę:

Stan Programu

W tym tygodniu SotP przygotowuje xger, skupiając się przede wszystkim na Kaladeshu i finansach, a ograniczając sekcję opinii i decki. Przegląd zawiera njusy (wchodzą na MTGO draftowe ligi, powrót Legacy Cube, która będzie dostępna także w ligach – co jest potencjalnym problemem, bo w kostce cała zabawa polega na singlowych kartach, a w ligach będziemy mogli trafić na kogoś, kto gra tym samym co my), decki (dwa – do T2 Bant Humansy z Worldsów i Titanshift do Moderna), a na koniec ceny (z błędem przy okazji spadku cen Nissy, ale to drobiazg). A tu zaktualizowany tekst Pete’a Jahna sprzed lat o tym, dlaczego Pro Tour w wersji online byłby złym pomysłem.

 

:g: Finanse :g:

 

Finansowo cichy i spokojny tydzień. Wszystko przez to, że oczy graczy zwrócone są na Kaladesh. Nowa chandra już osiąga chore ceny, a przy 60$ na SCG jest niedostępna. Hype działa! Poza tym trochę tylko zyskują niektóre modernowe karty, a karty z T2 spadają. W zasadzie tyle.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Grim Flayer (Eldritch Moon)
  3. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)
  4. Jace, Vryn’s Prodigy (Magic Origins)
  5. Collective Brutality (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-12-09-2016, a przed nami Kaladesh

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (