Przegląd prasy #139 – ciekawe limited Kaladesh

Za nami prereleasy Kaladeshu, dwa Grand Prix w limited tego dodatku oraz ligi MTGO w sealedach. Kto pograł, ten zapewne poczuł, że format daje sporo możliwości i zabawy, jest nieźle wyważony i przyjemny.

Jesteśmy w specyficznym momencie, kiedy poznaliśmy edycję za pomocą turniejów limited, a zaraz wejdziemy w nowy standard wraz z Pro Tourem. Czuć napięcie w powietrzu, czekamy aż pęknie balon z pomysłami prosów. W sam raz, by przygotować się do nadchodzącego Grand Prix Warszawa!

:b: Relacje z turniejów :b:

Grand Prix London

Marcio Carvalho wygrał cały turniej, pokonując w finale Gabora Kocsisa. W sumie zagrało 2 566 graczy, a wśród nich byli Polacy. Niestety, poszło im raczej średnio. Chyba tylko Przemek Knociński ładnie uplasował się na 34 miejscu, a Marek Buszkiewicz był 63. Niestety, dokładniejsze prześledzenie losów naszych trochę utrudnia fakt, że skatalogowano ich jako tajemnicze „XE”. Swoją drogą to RG Energy, które Carvalho złożył to modelowy przykład tego aggro decku. Sprawdźcie sami na GatheringMagic. Dodatkowo warto wspomnieć o pewnej dziwnej rzeczy jeśli chodzi o paczki Kaladeshu, bo w nagrodach z jednego z boxów znalazło się trochę takich samych kart. Warto też odnotować reakcję organizatora, czyli CFB, który zareagował i zasugerował kontakt.

Grand Prix Atlanta

A tu już zwyciężył Carlos Romão, Brazylijczyk, dla którego był to piąty tytuł w karierze. Pokonał on w finale Casha Turnera. Zagrało 1663 śmiałków. Na Gathering Magic jego deck nazwano Abzanem, ale po prawdzie to bardziej wygląda jako Mono G z biało-czarnym splashem. Fascynujące, że udało mu się coś takiego wydraftować.

Cóż poza tym? Czekamy na Pro Toura!

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany i detale w sprawie Treasure Chestów

Wizardzi trochę się ugięli i pozmieniali parę drobnych rzeczy. Chodzi przede wszystkim o możliwość trejdowania chestami, której jeszcze nie ma, ale która ma być. Dali także szczegóły odnośnie zawartości skrzyń. O wszystkim przeczytacie w tekście.

Playtesty lig z Kaladeshem

Już nie pierwszy raz, kiedy Wizardzi kombinują z ligami na żywo. Na razie ligi są playtestowe. Otwiera się 3 boostery, z nich składa 30-kartowe decki. Potem dokłada kolejne paczki, a całość ma trwać miesiąc i być skierowana raczej do nowych graczy i miłośników limited. Ciekawe czy tym razem pomysł chwyci.

Grudniową promką FNM będzie:

3gu2ll5zki

Call the Bloodline

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 28-30 października

Już w tym miesiącu nasze coroczne, krajowe Grand Prix Warszawa. W turnieju głównym pogracie standard, ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się szybko rejestrować, bo limit miejsc wynosi 1500 osób (może jednak nie tak szybko, bo jeszcze ~920 miejsc wolnych, ale limit jest).

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Jak podbiłem Kaladesh

Chandra? Zapomnijcie o niej. Nowym meta rządzi helikopter! Chris VanMeter wygrał WR Vehiclami turniej SCG i w tym tekście tłumaczy jak to się właściwie stało, co jest w talii dobre, co nie, a także przedstawia krótkie sugestie sideboardowe. Tu też prawdopodobnie wychodzi to, jak bardzo deck i meta są świeże, bo jego sideboard na mirror zakłada skorzystanie ze wszystkich 15 dodatkowych kart! Oby to nie był zły prognostyk na najbliższy czas i oby Pro Tour przyniósł coś świeżego, bo jak nie, to jak poprzednie meta wypełnione było Kompanią, tak teraz (teoretycznie) grozi nam Coptermania. Chociaż może lepszym porównaniem były czasy, gdy Hangarback Walker dominował w meta.

Jak grać kontrolą, kiedy aggro jest tak dobre

To tekst dla miłośników kontroli, choć niekoniecznie podane tu propozycje można traktować jako opcje, które na pewno zagoszczą w meta. Materiał jest jednak interesujący zarówno jeśli chodzi o deckbuilding, jak i ze względu na to, że charakteryzuje obecny stan meta i omawia w nim miejsce decków kontrolnych.

Team Nexus i Metalwork Colossus

Do tekstu linkujemy w zasadzie tylko dlatego, że autorka omawia nowy deck w meta. Chodzi o UB Colossusa, czyli taką specyficzną rampę. A tak ludzie na forach gadali, że Metalwork Colossus jest niegrywalny. A tu proszę, jednak w T2 się pojawia i nawet jeśli talia nie zagości na stale w meta i w Tier1, to już zdążyła odcisnąć piętno na standardzie. Nauka z tego taka, że w ocenach kart warto być ostrożnym. A tu parę słów na temat z Goldfisha.

Budżetowe opcje w Kaladeshu

A to ukłon w stronę graczy, którzy nie mają zbyt dużo pieniędzy, ale chcą pograć w T2. I w sumie jest to świetna rzecz. SaffronOlive przejrzał decki ze starego meta, sprzed Kaladesha, i zaktualizował je tak, aby nadal były legalne w Standardzie. Polecamy na FNMy, ewentualnie budżetowe granie na MTGO. Albo po prostu do zabawy dla chętnych.

Ciekawe decki:

Decków wiele, ale nie ma w tym nic dziwnego w świeżym meta. Które się sprawdzą, przekonamy się po Pro Tourze, a póki co – miłego netdeckingu i brewingu. Jest z czym kombinować, nawet jeśli niektóre pozycje są tu raczej ciekawostkowo.

MODERN

Dlaczego i jak metagame’ować

Ten tekst jest chyba najciekawszym materiałem w aktualnym przeglądzie, a na pewno jednym z ciekawszych w ostatnim czasie jeśli chodzi o Moderna. Uczy on i uświadamia kilka ważnych rzeczy odnośnie metagame Moderna oraz pomaga radzić sobie w zmiennym środowisku. Jest tu m.in. o różnicy między metagame T2 i Moderna, a także cyklach metagame i antycypowaniu trendów, a to tylko na samym początku. Dalej jest jeszcze ciekawiej.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: podsumowanie września

Miracles i Eldrazi Stompy rozpanoszyły się w Legacy online – tak wynika z podsumowania Seana Browna. A poza tym to co zwykle – decki, omówienia, itp. W taliach warto zwrócić uwagę na te z Alurenem, ale jest też MUD, UR Delver, Thalia tribal i inne. Przy okazji – Brown ma konkurencję w tym tygodniu w postaci Boba Huanga i jego analizy meta na CFB.

 

PAUPER

Opcja nr 2

Jeśli czytaliście tekst Ullmana z poprzedniego tygodnia, to wiecie, że przedstawił nim pięć wariantów odnośnie pauperowych banów. Drugim z nich było pozostawienie paupera bez zmian i bez banów. Ullman, choć zdziwiony tą decyzją, próbuje znaleźć dla niej racjonalne uzasadnienie. Radzi też, aby się po prostu dostosować.

Burn

Trochę paupera w praktyce, czyli o tym jak aktualnie wyglądają palenia w pauperze. Jest deck tech, filmiki z gier i porady – wszystko to, co zawsze u Jake’a Stilesa. A tu jeszcze jeden tekst na ten sam temat, także uzupełniony o materiały video.

 

COMMANDER

Strategia pojedynczych kart w Commanderze

Zasadniczo EDH to format, w którym poszczególne karty kombią się – może raczej: synergizują – ze sobą w największym stopniu, ale jest pewna grupa kart, które nie potrzebują żadnego wsparcia, aby wygrywać gry. Sheldon Menery się im tu przygląda, opisując każdą po kolei. Patrzy na nie nie z perspektywy stapli, ale z perspektywy ich działania. To takie stand-alone all-stars – wsadzamy je do decku i, jakkolwiek by to nie zabrzmiało, one same w sobie działają jak kilkukartowe comba. A na koniec jest deck bez komentarza – na Adun Oakenshield.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Pick ordery Kaladeshu

Zazwyczaj ten tekst pojawiał się chyba po Pro Tourze. Teraz jest stosunkowo wcześnie. Tym bardziej się trzeba cieszyć i tym większe dowód na to jak ciekawe limited Kaladesh oferuje. W materiale Frank Karsten oczywiście układa w kolejności karty z Kaladeshu pod kątem ich pickowania P1P1. Warto też rzucić okiem na ten post na reddicie, w którym jest małe podsumowanie danych z ponad 500 meczy Kaladeshu. Jest tam o sile kolorów w dodatku.

Aetherworks Thopter Control

LSV draftuje deck i wychodzi mu to niezwykle synergicznie. Deckim wygrywa drafta, a już jak wyglądała talia, to już w linku. Format – Comman… no dobra, Kaladesh. Ale wygląda to tak, że równie dobrze mogłoby być EDH. A warto dodać, że nagranie wywołało trochę emocji wśród redditowców i oglądających. I nic dziwnego. Tam się cuda wyprawiają.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy mieliśmy pre Kaladeshu na MTGO, więc flashbacków nie było. Na PureMTGO pojawił się jednak tekst o nowym dodatku, który możemy poczytać zamiast materiałów flashbackowych:

 

INNE

Przegląd kaladeshiańskich grafik

W poprzednim tygodniu Mike Linnemann kończył opowieść o artach w Conspiracy, a tym razem mamy to samo, ale o Kaladeshu – czyli recenzję i ocenę kart z tego dodatku. Autor skupia się tu jednak nie tyle na konkretnych artach (to oczywiście też), ale przede wszystkim sprawdza ile jest Indii w Kaladeshu. Cały czas powtarza się też pytanie, ile realizmu potrzeba w fantasy. Cały tekst może zaś pomóc w zrozumieniu tego, co dzieje się na świecie w kontekście mieszania się kultur, różnych mentalności i wrażliwości, a nawet korporacyjnej poprawności politycznej. To tekst przede wszystkim o grafikach, ale to także coś więcej.

Stan Programu

Wrócił Pete Jahn w tym tygodniu i to od razu widać. Jego przegląd jest jednak nieco odmieniony, bo autor nie dość, że odpoczął, to jeszcze podpatrzył parę ciekawych rozwiązań u swoich zastępców. Zasadniczo jest to jednak to co zawsze – njusy (poza klawiszami funkcyjnymi na MTGO w zasadzie niewiele nowego), sekcja opinii (o cudowności Kaladeshiańskiego limited oraz matematyce Treasure Chestów – jeden z fajniejszych tekstów na ten temat), decki (RW Wehikuły w T2, UW Control w Modernie, MUD w Legacy) i ceny.

 

:g: Finanse :g:

Sprzedawanie kart

Jim Casales napisał taki poradnik dla tych, którzy chcą sprzedać karty. Choć tekst ukazał się na Modern Nexusie, to jednak przydatny będzie szerszemu gronu graczy.

Treasure chesty, Redemption i zmiany turniejowe

Jedna z wielu, ale klarownie i dokładnie rozpisana, analiza zmian na MTGO. Tekst wyjaśnia co się zmieni i ile będą warte Treasure Chesty. Przewiduje także ich wartość oraz przedstawia część konsekwencji, jakie zmiany ze sobą niosą.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  2. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  3. Scrapheap Scrounger (Kaladesh)
  4. Aether Hub (Kaladesh)
  5. Verdurous Gearhulk (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-10-10-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (