Przegląd prasy #14 – Pro Tour Journey into Nyx

Pro Tour Journey into Nyx był najważniejszą imprezą minionego tygodnia, przyciągnął wielu prosów do potyczek na najwyższym poziomie, zaskoczył nowinkami o nadchodzącym dodatku. Poza tym Wizardzi mieli dla nas dodatkowe niespodzianki w związku z kolejnym dodatkiem – Conspiracy, wydaniem Modern Event Decka i średnio przyjemna informację o pozwaniu powstającej gry Hex: Shards of Fate.

W sumie myśleliśmy, że wyjdzie krótki tekścik, „bo Pro Tour”, ale wyszedł nam całkiem długi i soczysty przegląd, zresztą po dalsze szczegóły zapraszam do lektury!

 

 

:w: Wieści z wybrzeża :w:

 

Relacja z turnieju Pro Tour Journey into Nyx

next level deckbuilding - patrick chapin, Pro tour journey into nyx winnerW weekend odbył się jeden z najważniejszych turniejów w roku, czyli Pro Tour. jak dla mnie, turniej o klasę lepszy niż Magic Championchips i World Magic Cup. Elitarny, bardzo trudny i wnoszący nowe tech do constructed. Co prawda tym razem formatem constructed był blok, jednak był bardzo wymagający i pokazał ogromnego skilla graczy, którzy zrobili dzień drugi, mega skilla graczy którzy zrobili Top 8.

Polecamy analizy draftów draftowych, które zrobiły 3-0 z dnia 1 i dnia 2 oraz podgląd z wybranego, bardzo silnego poda.

Do Top 32 zakwalifikowało się aż 21 zawodników z USA, co potwierdza ich dominację w Mtg i świetną organizację testingową. Zwyciężył znany i utytułowany pros Patrik Chapin. Znany ze świetnej gry, eksperymentowania ze swoimi włosami i książki o budowaniu decków, którą napisał. Poza nim w Top 8 znaleźli się: Josh Utter-Leyton, Jamie Parke, Nam Sung Wook, Andrea Mengucci, Yuuki Ichikawa, Reid Duke oraz Stanislav Cifka.

Czwórka Polaków była zaproszona na ten Pro Tour:

  • Przemek Knociński
  • Hubert Pszczółkowski
  • Grzegorz Kowalski
  • Tomek Pędrakowski

Tomek nie wybrał się do Atlanty, a pozostała trójka niestety nie dostała się do drugiego dnia zmagań.

W temacie Pro Tour wypada jeszcze zwrócić uwagę na kilka deck techów do – jak się okazało – naprawdę bogatego w talie Block Constructed. Fakt, że kilka z nich to drogie spisy z masą planeswalkerów, do tego dość wolne, ale jednak mogliśmy obserwować też agresywne heroic decki. Oto Bant Planeswalkers Andrew Baeckstroma, Mono Black Aggro Jasona Ellisa, RG Elspeth Joela Larssona, UB Inspired Raphaela Levy’ego, Deal or No Ordeal Craiga Wescoe, Esper Control Shaheen Sooraniego i wreszcie RW Heroic Ivana Flocha.

pro tour journey into nyx elevator

Khans of Tarkir

Podczas Pro Tourów ogłaszane są często różne ciekawostki, tym razem dostaliśmy zapowiedź nowego dodatku. Mark Rosewater ujawnił dwie grafiki i nazwę nowego setu – Khans of Tarkir, który wskoczy po Therosie, czyli pod koniec wakacji. Twarzą KoT będzie Sarhkan Vol, Planeswalker, który przewijał się przez fabułę Zendikaru.

Film z zapowiedzią poniżej:

Conspiracy

Pojawiło się też sporo kart z funowego dodatku jaki Wizardzi przygotowują głównie dla casualowych drafterów, czyli Conspiracy. Poniżej ciekawy filmik z draftowania tego cudaka:

Polecam przejrzenie kart jakie zostały już ujawnione, sporo z nich pochodzi ze starych dodatków, jak np. Brainstorm i Fact or Fiction. SPoiler np. tutaj.

Co jeszcze u Czarodziejów Piszczy

Wizardzi w dużej mierze poświęcili swoje artykuły na Vintage Masters. I tak mamy na przykład tekst Iana Duke’a, z którego możemy się dowiedzieć, jakie były założenia przy tworzeniu tego dodatku. Polecamy też tekst VM Archetype Breakdown, w którym Marshall Sutcliffe opowiada o podstawowych archetypach, jakie będą w tym dodatku. W skrócie: UG Madness, UW Control, WB Attrition, RW Weenies, WG Midrange Ramp, UB Storm, UR Counter Burn, RB Rakdos Aggro, BG Rock, RG Fatty Ramp, choć pojawić się mają też i inne strategie jak na przykład Goblin tribal. A propos zielonoskórych, kilka kartw VM zmienia rarity, przez co będą dostępne dla pauperowców. Czy to zmieni jakoś ten format? Zobaczymy, ale póki co najnowsze informacje na ten temat można znaleźć tutaj. Przy okazji spojlerów warto też zerknąć na listę sporządzoną przy okazji ogłoszenia, że City in a Bottle pojawi się w VM. Karta ta ma dość wąski zakres zastosowania, więc warto wiedzieć do czego może się przydać. Oczywiście to nie jedyny materiał poświęcony kartom z VM, czego przykładem jest choćby Sylvan Library, Astral Slide czy Lion’s Eye Diamond.

Jest jeszcze jeden tekst, który może zainteresować użytkowników MTGO, choć dotyczy on innego tematu. Jon Loucks opisuje w nim, jakie zmiany zostały wprowadzone do nowego klienta wraz z pojawieniem się JOU na serwerach. Brzmi to trochę jak kosmetyka, ale czasem takie dość szczegółowe kwestie mogą być przydatne, warto więc tutaj zajrzeć.

Aha, tutaj spis nadchodzącego Modern Event Deck, może ktoś zechce go sobie kupić i po kilku zmianach złożyć z niego całkiem grywalne WB Tokens. Premiera planowana jest na 30 maja, czyli już niebawem.

WOTC pozywa „Hex: Shards of Fate” za klonowanie „Magic: The Gathering”

Hex to kolekcjonerska karcianka, która zaliczyła udaną kampanię na Kickstarterze, gdzie zebrała ponad 2 milionów dolarów. Miało być fajnie, a wychodzi niesmaczna kopia. Zainteresowanych zapraszam do poniższych materiałów:

Ob Nixilis w DOTP 2015

Ostatnia ciekawostka jaką wypatrzyłem w internetach to ucięta scena z Pax Eastowej zapowiedzi Duels of the Planeswalkers 2015, na której widać dawno zapomnianego Planeswalkera – Ob Nixilis.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

Beating Mono-Black – The Return of Aristocrats

Carrie Oliver przedstawia talię specjalnie przygotowaną pod to, by sprawiać problem czarnym dewocjom. Jest to jej wersja Junka z Phariką i arystokratkami.

The Most Underrated and Overrated Cards in Journey Limited

Coś dla fanów limited. Jak w tytule, Josh Silvestri omawia karty z najnowszego dodatku, oceniając ich przydatność w obecnym formacie.

Not Casting Spells

Caleb Durward zwraca w tym tekście uwagę na sprawę, która może sprawiać kłopoty nawet nieco bardziej doświadczonym graczom: kiedy nie zagrywać czaru, który mamy na ręce, aby dzięki temu zyskać więcej. Jako że tekst dotyczy Legacy, nie grającym w ten format może się on wydać troszeczkę mniej intuicyjny, ale i tak jest wart przeczytania.

Journey into Nyx Overview

Przegląd kart z najnowszego dodatku pod kątem Commandera. Wnioski? Bogowie, enchanty, ale poza tym set jakoś mocno formatu nie wzbogacił. Może to i dobrze, bo od komentarzy „to jest dobre w EDH!” pod każdą kartą już się w oczach mieszało.

God Pack

Ok, otworzyłeś paczkę z bogami. Co robisz? Fakt, możesz ich od razu sprzedać, ale załóżmy, że sam chcesz się nimi pobawić. Co w takim razie? Może deck do EDH? Jeśli tak to zajrzyj pod powyższy link. Bennie Smith przedstawia tam swój spis z therosowymi bogami na Karona, False God.

Esper with Journey

Shaheen Soorani o Esperze po Journey. Co ciekawe w spisie pojawia się Disciple of Deceit, ale jakoś spektakularnych zmian raczej nie ma.

State of the Program

Wprowadzenie Mythiców spotkało się z narzekaniami niektórych graczy. Towarzyszyły temu też obawy, że kiedyś Wizardzi wprowadzą jeszcze wyższe rarity. I faktycznie, wreszcie coś takiego się pojawiło – w Vintage Masters mamy karty na poziomie Special. Fakt faktem, że są to tzw. Power Nine, ale jednak. Vintage Masters i pierwsze informacje i teasery to zresztą chyba najbardziej gorąca rzeczy jeśli chodzi o modo w tym tygodniu, co widać było zresztą także jeśli chodzi o Wieści z Wybrzeża. Grinderów może ucieszyć też info, że za 15QP w czerwcu będzie można dostać Gaea’s Cradle (powiedzmy skromne 60 tixów, co jest miłe nawet jeśli cena spadnie). Poza tym mamy tu krótką analizę tego, co wynika z rozstawienia rarity w Vintage Masters (głównie to, że aby zdobyć cały set Power Nine powinniśmy zagrać 160 draftów, wydając – bagatela – jakieś 3-4 tysiące $). Poza tym – standardowo: zmian cen, deck techy, drobne njusy.

5 decków tygodnia, których nie możesz przegapić

W tym tygodniu Gutierrez poleca w Standardzie przyjrzeć się Mono G Devotion, które dostało solidnego boosta w postaci Eidolon of Blossoms. Deck działa jak dotychczasowe mono G, ale ma po prostu jeszcze lepsze CA. Modern to z kolei Vial Wizards Travisa Woo ze Sky Husarem po draw, tanimi kontrami i stworami, opartymi na szkielecie Voidmage Prodigy, Aether Vial i Spellstuter Sprite. Trzecim deck, również do moderna, to kolejna wariacja Tezzeratora, tym razem jednak tańszą i z Trading Postem. Czwarty deck to już Legacy i korzysta on z jednej z kart z najnowszego dodatku,mianowicie Disciple of Deceit, łącząc ją ze Squadron Hawkami. Na koniec Commander, w którym tym razem ciekawy combo deck na Sasaya, Orochi Ascendant.

Miesięczny przegląd blogu sędziowskiego

Na koniec polecamy jeszcze rzucić okiem na podsumowanie miesiąca na oficjalnym sędziowskim blogu. Jest tam sporo ciekawostek o zasadach, trudne scenariusze podczas turniejów, np. jak rozegrać Top 8 bez ośmiu graczy, rozwiązywanie problemów z WERem, jak radzić sobie z missed triggerami itp.).

-x-

Tyle na dziś, pozdrawiamy!

Ober & Emil

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja.

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (