Przegląd Prasy #141 – nadchodzi Grand Prix Warszawa 2016

Drodzy czytelnicy, zbliża się Grand Prix Warszawa 2016 i nie ma wymówek – każdy, kto może, niech się pojawia. Grajcie main event, grajcie syte side eventy, trejdujcie i ponad wszystko – spotykajcie ziomków, oglądajcie pro zagrania i doświadczajcie mega klimatu dużego turnieju. Tym razem gramy na swoim boisku, jest łatwiej, jest wsparcie rodaków i jest o co grać! 

Mamy dziś kilka dobrych tekstów naprowadzających na formaty constructed post Kaladesh i post Pro Tour, jak zawsze znajdziecie informacje od Wizardów, coś o cenach i ogólnych poradach dla graczy. Zapraszamy na cotygodniową prasówkę, ale raz jeszcze – zapraszamy wszystkich na nasza krajowe Grand Prix : )

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Kuala Lumpur

W Koala Lumpur zagrało 769 graczy. Zwyciężył Fumiya Matsumoto, pokonując w półfinale Yuuki Ichikawę. Mniejsza jednak o prosów i o wyniki, bo dużo ważniejsze jest to, co weszło sobie do topa! Jest tam aż 6 UW Flashów oraz dwa Mardu Vehicles (jednym z nich grał Matsumoto, drugim Teruya Kakumae). To było do przewidzenia po Pro Tourze. Meta zrobiło się kontrolne i midrangowe, wszyscy przygotowali się na marvele, które zanikły. Teraz dobre będzie GB Delirium, z którym słabo radzi sobie UW Flash. Właśnie takim deckiem Lucas Blohon wygrał ostatniego MOCSa, jaki odbył się w ubiegły weekend, ale o tym niżej. Wysyp UW Flashów widać także na niższych miejscach, ale tam jest na szczęście już bardziej różnorodnie. Są delirki GB, są wehikułu, zombiaki – tu znajdziecie decki z miejsc 9-32, a tutaj z miejsc 33-64. Są dwie ciekawostki – Sultai kontrola z 45 miejsca i mono U Eldrazi z 57. W tym gronie tylko jedna Jeskai kontrola!

Grand Prix Providence

Tu wygrał Wang Yichen, pokonując w finale Setha Manfielda. Grało 1185 graczy. Tu historia się w zasadzie powtórzyła. Gracze też przygotowali się na meta poprotourowe, ale UW Flashe w top 8 już tak nie dominowały. Ich miejsce zajęło GB Delirium, które jednak tylko w 4 sztukach się objawiło. Poza tym dwa RW wehikuły, UW Flash i BR Zombie Madness, chyba najciekawszy deck z topki. Bardziej interesujące talie można znaleźć niżej, na miejscach od 9 do 64. Na 10 jest 4c aggro deck, który o dziwo nie korzysta z wehikułów, a wraca do mechaniki Converge z BFZ. Na 31 miejscu jest WB kontrola, dowód na to, że talie w tym archetypie nie są wcale głupie. Jest też UW kontrola Andrew Cuneo z 33 miejsca, 4 Color kontrola z Nissą i Dynavolt Tower od Alexandra Hayne’a z miejsca 38, Temur Emrakul na 51 miejscu i Jeskai Aggro z 52 miejsca (choć piszą UW, a w talii gra Nahiri). Wszystko to pływa jednak w UW Flashach. Jest też trochę BG kontroli. Szykując się na GP Warszawa nastawcie się na to, że w Day 2 decki te najprawdopodobniej również będą bardzo popularne.

Eternal Weekend

W weekend mieliśmy także okazję do zagrania na organizowanym przez Bazaar of Moxen turnieju. Był Commander, Legacy i Vintage. Spisy i relacja pod linkiem. Dość powiedzieć, że w Vintage wygrał Mentor kontrola nad Car Shopsami, a w Legacy Reanimator nad 4C Delverem.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Zmiany w rotacji T2

Wizardzi ni stąd, ni zowąd odpalili na tygodniu prawdziwą bombę – nowy system rotacji po dwóch latach okazał się pomyłką, więc w odpowiedzi na reakcje graczy Wizardzi postanowili powrócić do starego sposobu wymiany kart w T2. Więcej pisze o tym w powyższym linku Aaron Forsythe. Warto też zerknąć do sekcji finansowej, bo są tam dwa teksty tę zmianę omawiające.

Commander 2016 – mechaniki

Jak by nas tak bardzo nie rajcowało nadchodzące Grand Prix Warszawa to by spojlerowy sezon C16 by nam się wybił na pierwszy plan. Zaczyna się bowiem ujawnianie zawartości decków do nowego dodatku do EDH. Pojawiają się oczywiście nowe karty, a pod linkiem znajdziecie opis mechanik. Dostaniemy coś takiego jak Partner (gdzie możemy mieć dwóch generałów w Command Zone, a nie jednego, jeśli obaj mają tę umiejętność), Undaunted, które świetnie się sprawdzi w multiEDH, bo karty z tym keywordem będziemy zagrywać z kosztem CMC pomniejszonym o liczbę przeciwników w grze (czyli spell z CMC- 7 przy dwóch oponentach kosztował będzie 5, a przy pięciu będzie to 2), a także powróci basic landcycling. Będą też inne mechaniki jak Flanking czy Proliferate, ale już raczej incydentalnie. O tym jak projektowany jest nowy set (i jak robione są złote karty w ogóle), możecie przeczytać tutaj oraz w tym artykule.

W kontekście pierwszych spojlerów są jak na razie różne opinie. Jedni zjedliby skarpetki z wrażenia, że takie fajne; inni kręcą nosem, że chociażby dwukolorowy generałowie z Partner wyglądają przeciętniacko. Jak będzie, zobaczymy. Pełny spojler już w piątek!

Wdzięczny konsulat

Trochę fabuły dla zainteresowanych Kaladeshem. Wskakujemy w momencie już po konfiskacie wynalazków i potyczce naszych walkerów z Tezzeretem. Tym razem mamy okazję do podpatrzenia fabuły z perspektywy Dovin Baana. Implikacje są takie, że w Aether Revolt Dovin zmierzy się z Gatewatchem. Tezzeret tymczasem zabiera się za Rashmi.

Promką FNM na styczeń jest: tde8fyyenw

brzydki Noose Constrictor

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Warszawa 2016 – 28-30 października

To już w nadchodzący weekend – Grand Prix Warszawa 2016! Przypominamy, że zagrać może absolutnie każdy, żadnych punktów do tego nie potrzeba. Jedyne co można, to urwać jeszcze dwa baje z trialów, np. w piątek przed turniejem, ale nie jest to wymagane dla zagrania w turnieju i każdego do tego namawiamy.

W turnieju głównym pogracie standard (który już nam się trochę rozwiązał po Pro Tour Kaladesh i ostatnich Grand Prix), ale organizatorzy planują też sporo fajnych side eventów. Ceny może nie powalają, ale na GP warto się zawsze pojawić, zwłaszcza, że cyrk zawita do naszego kraju i nie trzeba będzie wydawać kapuchy na wyjazdy i noclegi za granicą. Co do main eventa, to warto się rejestrować online by nie stać w kolejkach, a do tego przygotowano polską wersję strony o tym turnieju.

Więcej szczegółów na temat turniejów i atrakcji macie w linku powyżej. Tu macie też temat na polskim forum magicowym.

grand-prix-warszawa-2016-playmata-od-channel-fireball

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Po Pro Tourze

Jak można się było spodziewać, pojawiła się cała masa tekstów wspominkowych, analitycznych, przeglądowych i wszelkich innych związanych z Pro Tourem. Wśród tekstów relacjonujących i opisujących decki mamy:

Z kolei spośród tekstów analitycznych i wnioskujących poczytać możemy:

Przewodnik po GB Delirum

GB Delirka wydaje się dobrym deckiem na środowisko z UW Flashami, więc warto na nią zwrócić uwagę. Powyżej możecie poczytać trochę o sideboardowaniu sie i o tym, co ten deck robi i jak działa. Ale to nie jedyna wersja decku. Matt Sperling przedstawia także wersję agresywną:  GB Delirium Aggro.

UW Tempo

Skoro te biało-niebieskie decki aż tak dobre, to warto poznać wroga (albo przyjaciela jeśli zechcecie wskoczyć przed Grand Prix Warszawa w ten archetyp). Pod powyższym linkiem znajdziecie opis talii w wersji od Daniela Unwina, wraz z opisem sidboardowania się. W tekście UW Flash jest jeszcze słowo na ten temat od Erica Froehlicha. Lepszym uzupełnieniem będzie jednak materiał Adama Yurchicka, Match upy UW Flash i sideboarding, w którym tak jak Unwin robi on dokładną analizę tej talii wraz z sideboardowaniem się.

RG Energy Aggro

Deck mocno hajpowany w Day 1 PT nie poradził sobie wystarczająco dobrze w Day 2, ale to nie znaczy, że należy go spisywać na straty, zwłaszcza że jest duża szansa, że się dostosuje do meta. Ponadto to fajna i budżetowa opcja i do zakupu online, i na żywo, więc jak nie macie pieniędzy i decku, to można spróbować go zabrać na Grand Prix Warszawa. Albo chociaż skolekcjonować i chodzić z nim na FNMy. Wersja SaffronOlive’a, właściwie wszystkie jego wersje, nie są może zoptymalizowane pod duże turnieje, ale ten materiał pozwoli zobaczyć, jak ten deck w ogóle działa w praktyce.

Renesans kontroli

Ten tekst Shaheema Sooraniego podkreśla jedną ważną rzecz – kontrola wróciła. Autor opisuje tu dwa decki z pro Tour – Grixis i Jeskai kontrolę, wprowadza także od siebie UB kontrolę. Najważniejsze jednak, że tym materiałem zwracamy waszą uwagę na to, co jest w tytule, bo jeszcze przed pro tourem mogło się wydawać to nieprawdopodobne – kontrole znowu są w grze! To ma znaczenie i praktyczne, i symboliczne. Pod ten artykuł doczepimy także krótki tekst Andrei Mengucciego o Jeskai kontroli.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Primer Modernowego Infecta

Andrew Jessup ma ciekawy debiut na GatheringMagic. Jego tekst to primer jednego z bardziej popularnych decków w Modernie. Jest w nim krótki opis decku, dokładny opis sideboardowania się oraz parę tipsów. W zasadzie wszystko to, co zawsze się pojawia w primerach.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: KMC, Landstill, Reanimator i Delvery

Cotygodniowy przegląd tego, co w Legacy piszczy. W nim podsumowanie wyników z pewnego japońskiego turnieju, tu m.in. o Doomsday, Grixis kontroli i Jundach, a potem Landstill w trzech odsłonach oraz reanimator w czterech wersjach i delver oraz wywiad z jego kierowcą. Na koniec manaless dredge i nic fit.

Vintage 101: mistrzowie eternali

To specjalna edycja tekstu, a wszystko przez Vintage Championships, ponoć najważniejszy turniej w formacie. Z tej okazji trochę historycznych wspominek o poprzednich zwycięzcach, a trochę przewidywań na przyszłość.

Vintage’owe gromienie mitów

Jaroslava Stefankova pisze tekst wprowadzający do vintage, w którym rozprawia się z paroma mitami narosłymi wokół formatu. Artykuł jest całkiem ciekawie napisany, choć trzeba do niego siąść na chwilę się wczytać. Z doskoku przeglądania nie polecamy, zwłaszcza ze względu na osobistą perspektywę autorki i posługiwanie się anegdotami i przykładami do udowodnienia konkretnych tez. Być może nie jest to lektura dla starych wyjadaczy, ale to bardzo przyjemna lektura.

Ciekawe decki:

 

PAUPER

Poznaj swego wroga

Alex Ullman trochę monotematycznie – znowu o Drake’u i o tym jak go pokonać. Pisze on o combie i o tym jak je pokonać, a kończy na czarnym aggro, które ostatnio zyskuje na popularności. I w tym kontekście warto też zerknąć na poniższy materiał.

Black Aggro

Ullman chwali deck, ale SaffronOlive po rozegraniu ligi jest sceptyczny. Pisze też o paru rzeczach, które stoją w kontrze do opinii Alexa – choćby na temat Freightera. Warto zatem dla kontrastu zobaczyć i z ciekawości co to za deck.

 

 

COMMANDER

Zacznij zabawę z EDH

Erik Tiernan pokazuje chętnym do wejścia w świat Commandera jak to zrobić. To taki tekst dla tych co chcieliby, ale boją się lub nie wiedzą od czego zacząć.

Jak wyglądałaby dziesięciokartowa banlista

Teoretycznie ten artykuł to taka hipotetyczna dysputa „co by było gdyby” w kontekście banów w EDH. W praktyce to wskazanie najbardziej opresyjnych i niezdrowych kart w formacie. Taki temat do gadania w sklepie czy knajpie lub u kumpla w czasie gry.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Kaladesh od A do Z – notatki z Pro Toura

W zasadzie karta po karcie Neal Oliver przedstawia swoje opinie o zawartości Kaladeshu. Warto pewnie rzucić okiem ze względu na to, że nie jesteśmy pewni, czy Oliver na pewno ma we wszystkim rację. Na pewno jednak warto wziąć to co on tu pisze pod rozwagę.

10 niedocenianych kart w Kaladeshu

A to z kolei tekst Pascala Maynarda. Jest on bardzo podobny do tego, co było już tydzień temu, ale tym razem na tapetę zostały wzięte karty niedoceniane. Jak poprzednio i tu jest parę ciekawych typów.

 

 

INNE

Cała prawda o pro-życiu

Zaczęło się od anonimowej wypowiedzi pewnego prosa na blogu Matta Sperlinga. Generalnie sprowadza to się do tego, że życie prosa prowadzi do depresji, alkoholizmu i upadku człowieczeństwa w ogóle… no dobra, może nie jest tak hardkorowo, ale to szczere do bólu (i miejscami irytujące lub frapujące przez nawiązania do „Fight Clubu”) wyznanie gościa, który ostrzega nas przed karierą prosa, mówiąc, że to wcale nie są same wisienki na torcie. Potem zaś Gerry Thompson zareagował na reddicie pisząc ten tekst, w którym w emocjonalny sposób pisze o tym samym temacie, potwierdzając istnienie problemów, o których anonim wspominał. W pewnym sensie przychodzi mu z odsieczą, bo tekst u Matta spotkał się z mieszanymi reakcjami – jedne były pochwalne, za poruszenie problemu, inne negatywne. Post Thompsona jest jednak bardziej zniuansowany i z dość zdecydowaną konkluzją, która nie jest w gruncie rzecz aż tak pesymistyczna.

Ale na tych dwóch materiałach się nie skończyło i rezonują one nadal, czego przykładem jest kolejna redditowa wypowiedź. Tu jednak jest opisany temat od trochę innej strony. Tekst rzuca pozytywne światło na cały problem prosowego życia, bo i owszem, autor dostrzega te rzeczy, o których pisze anonim u Matta i Gerry, ale jest też zwiedzanie świata, poznawanie nowych ludzi, itd. Są dobre strony, o których też nie warto zapominać. Z naszego podwórka mieliśmy możliwość podpatrzeć tę świetlaną stronę w relacji Ulricha (jeśli jakimś cudem nie czytaliście, koniecznie kliknijcie). Są więc negatywy, są i pozytywy. Czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta, to już jednak sami zdecydujcie.

Recenzja Kaladeshiańskiego Art Booka

Mike Linnemann recenzuje najnowszy produkt dla Vorthosów i jak to zwykle w jego tekstach bywa nie ogranicza się wcale do pokazania paru obrazków i krótkiego komentarza. Jest okazja do poobcowania ze sztuką, jest trochę krytycznych opinii, a także trochę o technice druku. Świetny materiał!

Kilka porad jak grać bez presji

To materiał, który szczególnie polecamy waszej uwadze ze względu na Grand Prix Warszawa. Will Jonathan radzi w nim jak sobie radzić z presją, a że jest psychologiem i coachem, to pewnie zna się na rzeczy. Może pozwoli wam to uniknąć tilta i denerwowania się w związku z wynikiem.

Sideboarduj się lepiej

Trochę przykładów i teorii – w dwóch poniższych tekstach PVDR radzi i opisuje sideboardy w dwóch różnych archetypach, pozwalając zrozumieć czym się kierować w wyborze dodatkowej 15:

Projektowanie reprint setów: Modern Masters 2017

To trochę ćwiczenia takich specyficznych umiejętności magicowych, trochę ciekawostka i eksperyment (nie pierwszy zresztą), trochę zgadywanki i przewidywań co do wyglądu Modern Masters 2017, wreszcie – trochę aspektu finansowego. Autor po raz kolejny składa swoją własną listę nadchodzącego setu, próbując pokazać nam jak może on wyglądać. A że argumentuje ciekawie i zdarzało się mu już w poprzednich setach częściowo trafiać, to zainteresowanych MM17 można zaprosić do przejrzenia tego materiału.

Stan Programu

Z njusów wyróżnić w zasadzie warto tylko kwestię głosowania na kostkę, która ma się pojawić na MTGO. Odbywało się ono na twitterze i wygląda na to, że o włos nad kostką Pro Tourową wygrała kostka Simonota Timothéego polegająca na color shiftach – agresywnym kolorem jest tam np. niebieski, a czarny to rampa, etc. Zapowiada się intrygująco. W sekcji opinii bez zaskoczenia – Wizardzi znowu zabili Magica, a tym razem chodzi o rotację. W sumie obok Grand Prix Warszawa i C16 to najważniejszy temat tygodnia. Nie ma się więc co dziwić, że Jahn też go komentuje. W deckach zaś Aetherworks Marvel w T2 z Pro Tour, UR Prowess w Modernie, Grixis Delver w Legacy i Vehicles Shops w Vintage. Na koniec ceny.

 

:g: Finanse :g:

 

Rotacja i redempcja

SaffronOlive o konsekwencjach ostatnich decyzji Czarodziei o wydłużeniu rotacji w T2 oraz skróceniu okresu wykupów kart z MTGO. I o ile pierwsza zmiana jawi mu się pozytywnie, tak drugą krytykuje i się jej trochę obawia. W temacie rotacji wypowiada się także Corbin Hosler i też zahacza o finansowe kwestie.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  2. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  3. Thing in the Ice (Shadows over Innistrad)
  4. Song of the Dryads (Commander 2014)
  5. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-24-10-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (