Przegląd Prasy #145 – World Magic Cup 2016

Ostatni weekend dostarczył nam sporo emocji dzięki World Magic Cup 2016, na którym zmierzyły się najlepsze drużyny świata w Magica. Nasza ekipa dzielnie powalczyła o wysoka lokatę i wróciła z Rotterdamu z tarczą. Dziś ponadto trochę o frontierze, formacie na który napaliło się już sporo graczy, klasycznie o nowościach turniejowych i wieściach z WOTC i trochę o finansach.

Zapraszamy do tradycyjnego przeglądu prasy magicowej po więcej informacji i świeżych newsów.

:b: Relacje z turniejów :b:

 

World Magic Cup 2016

Unified Modern to specyficzny format, World Magic Cup to specyficzny turniej. I na pewno nie brakowało na nim emocji, zwłaszcza w kontekście naszej drużyny, która ostro się przygotowała i ładnie pograła w pucharze.

Z Polski pojechali tam: Urlich, który grał Dredgen, Kanister pilotujący Latarnię oraz Duo grający Abzan CoCo na zmianę z Mateuszem „Alduin” Jedlińskim. Duo i Alduin coachowali na zmianę podczas constructed i team limited. W sumie, Duo przyznał, że nawet więcej coachował niż grał.

Niestety, nie poszło tak idealnie jakbyśmy wszyscy chcieli, choć jak sami grający mówią, są zadowoleni z wyboru decków i mieli po prostu sporo pecha (a to też potwierdzają nasi sędziowie obserwujący turniej). Talie się zacinały albo oponenci dobierali tony hejtu. Cóż, czasem tak bywa, ale i tak udało im się dostać do Top 32, zaliczyć jakąś kasę Pro Pointy i takie tam (1000$ na gracza).

Na komentarz od naszego kapitana i ogólny opis rozgrywek przekierowuję na jego profil facebookowy, o tu.

world-magic-cup-2016-polska-team

Na turnieju w sumie zagrały 73 drużyny. Do Day 2 wpuszczono ich 48, a w ostatnim dniu grało już tylko Top 8. W tym gronie znalazły się teamy z Belgii, Finlandii, Grecji, Australii, Włoch, Ukrainy, Białorusi i Panamy. Wszystko zebrała Grecja, w finale paląc Conflagratem Belgów.

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Wizardzi wchodzą w partnerstwo z Twitchem

Nie brzmi to może jakoś szczególnie doniośle, ale jest to potencjalnie krok o poważnych konsekwencjach, a na pewno taki, który wzbudza nadzieje na lepszy streaming. Wizardzi ogłosili, że zacieśniają współpracę z Twitchem w kwestii emisji relacji z topowych eventów (Pro Tour, World Championship, World Magic Cup). Od tej pory Twitch będzie miał wyłączność na streamowanie ich na żywo (z wyjątkiem tych, które rozgrywane są w Chinach i Japonii), co oznacza, że nie będzie już przeskakiwania na YouTube, kiedy stream się zatnie lub pojawią się inne techniczne problemy. To potencjalny minus tej całej operacji. Plusy mogą być jednak dużo ważniejsze – od większego wsparcia ze strony Twitcha, przez kwestie związane ze sponsoringiem i większą widocznością na arenie e-sportu, skoncentrowanie odbiorców w jednym miejscu, aż po (miejmy nadzieję) lepsze możliwości techniczne. Jak będzie, to się okaże, ale jest to szansa na swego rodzaju jeszcze większą profesjonalizację Pro Magica. Oby Wizardzi jej nie zmarnowali i oby lepsze nie okazało się wrogiem dobrego.

Zasady działania Pro Teamów

Poznaliśmy trochę szczegółów o miękkim starcie Pro Tour Series (miękkim, bo system na dobre ruszy dopiero w sezonie 2017-18 od listopadowego PT), czyli łączenia się prosów w drużyny. Niewiele tego, ale zawsze coś. Przypominamy więc zainteresowanym, że „The deadline to register your team in time for Pro Tour Aether Revolt is January 13, 2017.” A pozostałym, czyli większości publiki, radzimy zerknąć jeśli chcecie wiedzieć, jak to Wizardzi widzą.

Nowe Judge Promo

Poznaliśmy nowe Judge Promo. Karta ta ucieszy edhowców i to jej pierwsza czarnoramkowa wersja i że pochodzi z Portalu, zmniejszając tym samym liczbę kart z tego dodatku bez przedruków.

imperialseal%5bprm-jud%5d

Imperial Seal

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Grand Prix Madryt

Najbliższy duży turniej, który będzie interesował Polaków, to najpewniej Grand Prix Madryt, który odbędzie się 2-4 grudnia. Planowany format turnieju głównego to standard, więc zagramy podobnymi kartami jak na GP Warszawa. Zmieni się tylko promka (dość jałowy Progenitus) i organizator (Mind Sports International). Tu jest strona oficjalnego organizatora dla tego turnieju. Limit miejsc to 1248, koszt main eventu regular wynosi 55 euro, ze sleep-in 60 euro.

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Mardu jest najlepsze

Powiedzmy sobie szczerze – tekst Adriana Sullivana nie jest jakiś szczególnie wybitny, ale robi wyłom w dominacji UW Flash/GB Delirium w artykułach. Co prawda Sullivan nie jest jedynym zmęczonym tamtymi dwoma deckami, ale próby poruszania tematu i szukania decków u innych autorów dają mniej satysfakcjonujące rezultaty, są eksperymentami albo jest z nimi jeszcze jakiś inny problem. Mardu Vehicles jest zaś deckiem, który ma całkiem fajne wyniki i któremu na pewno warto poświęcić chwile.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Historia Dredge’a

SaffronOlive przedstawia nam ewolucję Dredge’a od czasów standardu, przez extended aż do dzisiejszej jego roli w formacie jako decku Tier 1. To tekst nostalgiczno-historyczny, ale takie spojrzenie z dystansu dla pilotów talii może być ożywcze. Całej reszcie graczy może zaś przybliżyć tę talię i pomóc w lepszym zrozumieniu jej, jej źródeł i jej miejsca w modernie. Na koniec mamy też trochę rozważań o przyszłości decku i jego szansach na bana. A przy okazji, pewnie wielu z was dobrze wie jak grać Dredgem. Dla tych, dla których to jest niezgłębiona tajemnica, przydatny może okazać się ten tekst z CFB. Brian Braun-Duin podrzuca tam nam tipsy, porady i uwagi na temat tego archetypu.

Przewodnik po Skred Redzie

A to tekst o bohaterze ostatniego miesiąca, czyli decku, który miał nie wygrywać, bo jest niespójny i zbyt słaby, a jednak wygrał GP. Temat omawia Eric Froechlich, przybliżając mniej obeznanym z Modernem co tam (wcale nie) nowego format wypluł.

Jak grać Grixis Kontrolą

Jeśli Skred Red to i o Grixis kontroli warto wspomnieć, a tak się składa, że pilotujący ją w finale Corey Burkhart napisał tekst o tym jak talią grać i jaka modernowa filozofia mu przyświecała w wyborze decku i podejściu do formatu. Oprócz tego podzielił się z nami też swoimi sugestiami odnośnie sideboardowania się.

Modernowa Watchlista

Właściwie ten tekst nie miał jednak trafić do przeglądu, bo lepiej mówić o faktach niż o banhammerowych spekulacjach. Tych spekulacji przed nowymi dodatkami jest zaś zawsze mnóstwo i trochę szkoda na nie czasu. Mimo to link do tekstu Briana DeMarsa jednak pojawia, bo temat banów przewijał się w artykułach na różnych portalach. Zachowując więc dystans, warto odnotować to oczekiwanie na bany lub unbany i posłuchać trochę plotek o tym, co ludzie biorą pod uwagę w tym kontekście.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Frontier – początek

W linku powyżej znajduje się oficjalna nieoficjalna strona formatu Frontier japońskiego sklepu Hareruya. Podaję ją ponieważ ma sporo informacji ogólnych o formacie i dla zainteresowanych będzie dobrym wstępem do tego formatu constructed.

Przestańcie z tymi fetchami

Świat frontierowców niekoniecznie jest światem miłym i przyjaznym. Jak prawdziwe rubieże jest dziki i nieopanowany, ale już znaleźli się tacy, którzy chcieliby nałożyć gwiazdę szeryfa i zaprowadzić porządek. Osoby te, a w tym wypadku konkretnie autor linkowanego tekstu, postulują wprowadzenia bana na fecze i delve’owe karty. Wszystko przez względy budżetowe, dużą rolę kart z Delve w obecnym meta oraz ujarzmienie tego wielokolorowego środowiska i uczynienia go bardziej zróżnicowanym.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: kolejne wyniki z turniejów i wywiad

Sean Brown trochę nadrabia zaległości, a trochę przygląda się bieżącym wynikom. W tekście o SCG Columbus, Legacy Challenge i turniejach z Europy. Highlitowane są Merfolki, elfy, Mavericki, Infect, Burn, Sneak Attack. Na koniec mamy zaś krótki wywiad z Jonathanem Orrem, zwycięzcą SCG Baltimore, m.in. o jego Shardless BUGu oraz ciekawą talię hybrydową – Sneak Fit.

Vintage 101: kombinowanie z Oathem

Joe Fioirini znowu poświęca miejsce oathowi, czyli swemu ulubionemu deckowi, choć trzeba przyznać, że jakiś czas do niego nie zaglądał. Przynajmniej nie tak dokładnie, jak to robi w tym arcie. Przygląda się on tu różnym buildom, komentuje je i daje kilka porad i dzieli się paroma spostrzeżeniami.

Vintage – dociąg, rampa i kontrowanie

Jaroslava Stefankova ciągnie swoją serię tekstów o Vintage dla początkujących i chwała jej za to. Choć w tym tekście wcale nie ucieka od formatu globalnie, to tym razem przygląda się poszczególnym kartom, ich interakcjom, funkcjom i radzi jak z nich korzystać. Chodzi o Ancestral Recall, Time Walk, kamyki z szybką maną, Timetwistera, Force of Will, Mana Drain, Mental Misstep i Flusterstorm. Jak w tytule – dociąg, rampa i kontrowanie.

Ciekawe decki:

 

 PAUPER

Życie po drejku

Czy istnieje życie pozadrejkowe? Po paru miesiącach spędzonych pod rządami Peregrine Drake’a Pauper wraca do „normalności”. To zaś oznacza wzrost popularności Delvera, Affinity i zielonego Stompy. To oznacza też powrót strategii midrange takich jak Tron, Jeskai Kitty i kontrolnych w rodzaju Teachingsów (chociaż to i tak pewnie nadal będzie marginalny deck). Mniej więcej takie są wnioski czy te wieszczenia Alexa Ullmana. Można mu wierzyć, bo się na formacie zna i poprzednio już dobrze przewidywał. Ale czy pauper faktycznie ożywi się po banie drejka i ozdrowieje? Czy możemy wrócić do tego, co było? Jak Mulder można powiedzieć „I want to believe”. 

 

COMMANDER

Budżetowe ulepszenia C16: Breed Lethality

Tym razem mamy deck na Atraxie. Tomer Abramovici podsuwa nam karty, które możemy wsadzić do decku na niej, gdy skupiamy się na counterkach. Jak poprzednio limit to około 20$, ale jest też spis, który budżetem się nie przejmuje. I to pewnie dlatego osiąga poziom dwóch tysięcy zielonych, ale przecie nigdzie w Commanderze nie jest w zasadach napisane, że ma być tani. Choć po prawdzie to wynika to przede wszystkim z zastosowania takich landów jak Tundra, itp. To też pokazuje, że na braku ich przedruków cierpią nie tylko grający eternale, ale i gracze EDH. Ci ostatni na szczęście mają w miarę dobre zamienniki i mają nieco więcej elastyczności jeśli chodzi o manabase, więc odejmując landy spis niebudżetowy aż tak strasznie nie będzie wyglądał.

Kłamstwa commanderowego gracza

Erik Tiernan pisze tu o kłamstwach EDHowca, a właściwie o mitach Commandera, których warto się pozbyć – np. tego, że każdy deck musi mieć Sol Ringa, albo że czerwony to najgorszy kolor. Trochę to dyskusyjne tezy, czasem błahe, czasem warte riposty, ale przynajmniej w kontekście dwóch największych kłamstw (tego, że źle grasz Commandera oraz że twój fun jest ważniejszy od funu wszystkich przy stole) brzmi dość sensownie.

Ciekawe decki:

 

LIMITED

Raport PVDR z Top4 Team Limited na GP Rotterdam

Powiedziałbym, że to typowy raport i w zasadzie tak jest, ale raz, że chodzi o Team Limited, więc dość nietypowy format, a dwa, że bardzo dobrze się to czyta. A jak to za mało, aby was zachęcić do zapoznania się z całością, to tylko w kontekście paru pierwszych akapitów enigmatycznie warto dodać, że zgadzam się z PVDR – pająki są złe. W sumie Uber chyba też. Zrozumiecie jak przeczytacie wstęp :)

C16 i Conspiracy 2 pod kątem Kostki

Bardzo obszerna analiza kart, które można wykorzystać do zabawy z kostkami. Jeśli macie własne zestawy, a myśleliście o upgrejdach i ulepszeniach z tych dwóch dodatków, to tu zajrzyjcie. A jeśli nie, to komentując poszczególne opcje w różnych slotach (np. zielonych dropach za 6 mana), Usman Jamil daje nam kontekst, który możemy wykorzystać przy ocenie power levelu kart z kolejnych dodatków.

Ranking topowych commonów w KLD

A to taki tekst w ramach uzupełnienia poradników Kaladeshiańskich draftów sprzed tygodnia. Andrea Mengucci wskazuje tu najsilniejsze i najlepsze jego zdaniem commony w poszczególnych kolorach. Zielone na topie.

Flashback drafty

W tym tygodniu draftujemy Avacyn Restored. Z tej okazji polecamy zajrzeć tu:

 

INNE

Przegląd Commanderowych artów

Mike Linnemann jak zwykle przygląda się obrazkom z najnowszego setu. Jest więc to co zwykle i każdy miłośnik magicowych artów powinien tu zajrzeć, a i ci mniej „zachwycający się” natrafią tu na parę interesujących ciekawostek (poza tym, panie i panowie, czasem warto się „odchamić”, a to niezły sposób na to. Dodatkowym plusem jest także krótki wywiad z Rebeccą Guay w kontekście commanderowych landów z C16. Trochę to suche i techniczne, ale powrót wart odnotowania; podobnie jak to, że co jak co, ale w singlach to landy akurat z tego setu ładnie schodzą (co zresztą Cardboard-crack ładnie pokazał), nie tylko jednak przez Rebeccę.

Etyka w Magicu w kontekście cheatowania

Oszukiwanie to nadal palący temat, ale Mark Nestico przestrzega przed stygmatyzowaniem i polowaniami na czarownice. Jakie ma argumenty? Sprawdźcie.

Zagadki: Ognia i Kontruderzenie

Lubicie magicowe rebusy? Jeśli tak, to przypominamy o serii Seana Uya, w której przedstawia on w każdym zagadkę i zagadkę do rozwiązania z poprzedniego tygodnia. Dlatego też pierwszy link prowadzi do tekstu sprzed tygodnia. Macie tam zadanie, a wyjaśnienie jak je zrealizować jest w artykule pod drugim linkiem. Nie musicie więc czekać i od razu możecie zaspokoić ciekawość, a także spróbować sił z kolejną zagadką. To coś dla miłośników triggerów, różnych interakcji między kartami i skomplikowanych sytuacji na stole. Śledźcie kolejne materiały Seana, jeśli wam się spodobało.

Stan Programu

W njusach niewiele, jedyne godne odnotowania jest to, że pojawił się nowy algorytm parowania w ligach. Szybko jednak znikł, bo nie działał jak powinien. O tym zresztą – a dokładniej o dylematach jakie wiążą się z parowaniem graczy – jest w sekcji opinii. W deckach Aetherworks Combo (T2), GW Tron (Modern), Mono Red Sneak Attack (Legacy), a na koniec ceny i ciekawostka – playset każdej karty powyżej 25$ na MTGO poszedł w górę. Teraz trzeba wydać o tysiąc więcej zielonych niż przed tygodniem (drożeją m.in. Scalding Tarn, FOW, Mox Jet, Wasteland, Ensnaring Bridge, Ancestral Vision, Horizon Canopy i tylko T2 trochę w dół, trochę w górę).

 

:g: Finanse :g:

 

100 skrzynek SaffronOlive’a i 51 Paula Cheona (YT)

Nie są to typowe materiały do finansów, ale tu się chyba najbardziej nadają, bo pokazują sytuację z Treasure Chestami. W obu wypadkach widać, że aby coś dostać, trzeba przemielić się przez większą liczbę skrzynek. Do obu filmików podchodziłbym też z dystansem, bo wyglądają trochę jak szóstka w totka i fakt, że oni otworzyli to, co otworzyli, nie oznacza, że my też będziemy mieć tyle szczęścia. SaffronOlive jest tu głównym daniem nie tylko ze względu na formę (ładnie wizualne, bez przesadnego hajpu, etc), ale i dlatego, że możemy zobaczyć, jak TC zmieniły się po zmianach curated cards i umożliwieniu handlowania nimi. Nie liczcie jednak na taki deal, jaki Seth zrobił, bo jemu udało się kupić skrzynie za 2,4 tixa. Jeszcze w czasie nagrywania skoczyły do 3,5, a potem nawet na chwilę do 4 (po publikacji tego video). Cheon z kolei to opening sprzed zmian, dla porównania (i choć trafia się trochę PPków i fajnych kart, to Paul za bardzo pompuje atmosferę przy każdym „cześćie”). Jest też krótki tekst Vincenta Borchardta o zmianach, który można przeczytać w ramach uzupełnienia. Na razie wygląda na to, że jest dla TC nadzieja i że działa to jak trzeba.

 


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Chandra, Torch of Defiance (Kaladesh)
  2. Smuggler’s Copter (Kaladesh)
  3. Torrential Gearhulk (Kaladesh)
  4. Gideon, Ally of Zendikar (Battle for Zendikar)
  5. Liliana, the Last Hope (Eldritch Moon)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

indeksy-mtg-21-11-2016

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (