Przegląd Prasy #159 – Grand Prix Utrecht i MM2017

Za nami bardzo dobre Grand Prix Utrecht, w którym Grzesiek 'Ulrich’ Kowalski zaliczył top 16. To m.in. o przebiegu całego turnieju i wynikach pozostałych Polaków oraz jego meta przeczytacie w dzisiejszym przeglądzie. Ponadto wyobraźnię i pragnienia graczy przez cały tydzień rozpalał nadchodzący Amonkhet, a dziś rozżarzyły się one do czerwoności przez Modern Masters 2017. Fecze, damnacja, resto-angel i Goblin Guide. A to tylko początek spoilerowania!

A reszta jak co tydzień – njusy, artykuły, linki. Wszystko co najciekawsze z Magicowego contentu z minionego tygodnia do czego dotarliśmy.

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Utrecht

1231 zawodników pojawiło się na main evencie Grand Prix w holenderskim Utrechcie by powalczyć w formacie standard. Dla nas najważniejsze były wyniki Polaków, ale o tym za chwilę. Cały turniej wygrał Samuel Vuillot z Mardu Vehicles. W finale pokonał inne Mardu wehikuły należące do Fabrizio Campanino. Do top 8 dostali się jeszcze Berk Akbulut, David Brucker, Charly Traarbach, Alxander Habert, Kasper Nielsen i Thuan Truong. W sumie były jeszcze dwie wersje Mardu wehikułów (przy czym te z Walking Ballista stanowiły nowy tech), a także 3 BG Constrictory i jedno 4C Saheeli. Decki z top 8 możecie zobaczyć tutaj.

Na Grand Prix Utrecht było też sporo Polaków, co najmniej 19, a do Day 2 dostało się siedmiu z nich. Najlepiej poszło Grzegorzowi 'Ulrichowi’ Kowalskiemu, który otarł się o Top 8. Niestety, w 14 rundzie Ulrich przegrał 1-2 i ostatecznie zakończył turniej na 12 miejscu. Top 16 to też dobry wynik, a oprócz kasy doliczyć tu trzeba też 3 Pro Pointy. Ostatecznie był jedynym Polakiem, który skończył turniej z nagrodą pieniężną, ale Pro Pointy – po jednym – dostały się także Michałowi Szwebsowi (141), Michałowi Brancewiczowi (166), Bartoszowi Bruskiemu (167) i Przemkowi Knocińkiemu (181). Gratulujemy!

Decki z Top 9-32 na Grand Prix Utrecht możecie zobaczyć tutaj. Były tam 9 Mardu Vehicles, 3 Temur Dynavolt Tower, 6 BG Constrictor, 1 4C Saheeli, 1 WB Control, 2 UR Emerge, 1 Jeskai Saheeli, 1 Sultai Control. Dominacja wehikułów jest wyraźna, ale też warto zaznaczyć, że jest w tym Top32 parę ciekawych decków.

 

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Spojlery Modern Masters 2017

Wizardzi przywalili z grubej rury! Najpierw pokazali Stoic Angel i Restoration Angel, a potem zaprezentowali Damnation, zendikarowe enemy fecze i Goblin Guide’a. Do tego wiemy o istnieniu w secie gate’ów i alarowych trilandów oraz Goblin Assault po zamianie na uncommona. Co jeszcze przyniesie nowy set? Wkrótce się dowiemy, ale z wolnych numerków wynika, że jest w secie miejsce dla upragnionego Cavern of Souls. Byłoby to kolejne po feczach, goblinie i czarnym removalu spełnienie oczekiwań graczy. W każdym razie – hype na nowe mastersy jest spory.

PS. Dla odmiany link do Goldfisha, bo chyba wcześniej spoilerów nie mieli. Przy okazji zaznaczamy więc, że stronka wprowadziła taką funkcję.

Zabrało nam wystarczająco dużo czasu

O co chodzi? O damnację. Dowiedzieć się z tego tekstu możecie m.in. tego, że karta miała być w T2 w M15, ale niestety MBC therosowe stanęło temu na przeszkodzie. W efekcie dostaliśmy Languisha. Po prawdzie jednak nie dlatego warto zajrzeć do tego tekstu. Znajdziemy tu bowiem parę wstępnych informacji o charakterze setu i draftowych archetypów. Wygląda na to – na co wskazują zresztą zaspojlowane landy – że będzie dość mocno wielokolorowo. Co jeszcze? Na przykład powrót Populate w GW, co wskazuje na reprint jelenia, a także UB instant kontrola, co sugeruje flashbackowo-innistradowo-alarowe akcenty w tych kolorach… zresztą, przeczytajcie sami i pospekulujcie sami :)

Informacja techniczna o uaktulnieniu WERa

Za ManaVaultem podajemy, że Wizardzi zapowiedzieli uaktulnienie WERa 21 marca. To ważna informacja, bo przepadną wszystkie numery DCI, które nie są podłączone do konta na stronie Wizardów. Lepiej więc upewnić się zawczasu, że wszystko jest w porządku.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

Pruszkowski Weekend Fantastyki (w tym RPTQ) 4-5 marca

Coraz więcej aktualizacji i sponsorów tego świetnie zapowiadającego się wydarzenia. Pruszkowski Weekend Fantastyki oprócz RPTQ (z LCQ) będzie także odpalał turnieje: Legacy, PPTQ Kyoto w T2, Modern i GPT Bolonia w Sealedach. Będzie się można także spodziewać side eventów.

Jako Psychatog polecamy ten event i zachęcamy do śledzenia kolejnych wieści. Parę faktów od organizatora niżej, a nowe informacje z czasem będą pojawiać się także pod linkiem:

Spoiler

Lista turniejów Magic the Gathering obejmuje:

Sobota:

  • 9.30 LCQ w formacie Standard, nagrody: kwalifikacja na RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 10.30 turniej w formacie Legacy, nagrody:  7 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 13.00 PPTQ Kyoto w formacie Standard, nagrody: Kwalifikacja na kolejne RPTQ, 5 boosterów do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • 16.00 turniej w formacie Modern, nagrody: 4 boostery do puli od gracza + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Niedziela:

  • 9.30 RPTQ Nashville w formacie Standard, nagrody: zależne od frekwencji – info w linku powyżej
  • 13.00 GPT Bolonia w formacie Sealed Deck, nagrody: 2 x bye na GP Bolonia, 5 boosterów do puli od gracza (powyżej 8go gracza) + nagrody rzeczowe
  • + sideeventy on demand

Sędziowie:
Sędzia główny Sebastian Pękala lev3
Anna Zielińska lev2
Piotr Karpowicz lev2
Andrzej Wojciechowski lev1

Wszystkie turnieje za wyjątkiem RPTQ będą miały dużą pulę wynikającą z wpisowego oraz dodatkowe nagrody rzeczowe (nie tylko związane z MTG). W chwili obecnej pula nagród rośnie i czekamy na ostatnie ustalenia ze sponsorami.

Miejsce rozgrywania turniejów: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, ul Gomulińskiego 4 w Pruszkowie. Na miejscu będzie znajdować się strefa gastronomiczna oraz bezpłatny parking. 

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

Zbudujmy sobie silnik

Jaka szkoda, że już mamy najlepsze combo w T2 z Saheeli i Felidarami. Jak zobaczycie w powyższym linku, Standard dysponuje kilkoma innymi ciekawymi interakcjami, które wyglądają dość atrakcyjnie. Są też przykłady decków. Fajny jest ten tekst Nicka Peternella.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Nowe Modernowe meta

Adam Yurchick analizuje wydarzenia z ostatnich GP i przedstawia nam obraz aktualnego stanu Moderna. Ładna analiza, choć skupiająca się głównie na taliach. Na bardziej metagame’owych kwesitach skupia się BBD w materiale o dzikim Modernie. Swoje spojrzenie oferuje też Lee Shi Tian.

W dobrej kompanii – top 8 na GP Vancouver

Ten tekst otwiera w tym przeglądzie całą serię modernowych materiałów, które są poświęcone konkretnym archetypom i mają związki z ostatnimi wynikami na GP lub dobrymi wynikami online. W tym wypadku autorem jest Eric Severson, który przedstawia nam swoją wersję Abzan Company wraz z sajdowaniem się. Ponadto łączy ten opis z relacją z GP, bo doszedł w końcu talią do topki.

Rat Deck Wins

Raport z GP Brisbane od Jamesa Fazzolariego. Warto nań zwrócić uwagę nie tyle ze względu na wynik (ostatecznie 133 miejsce), ile przez deck. Jest to oryginalna konstrukcja z discardem, paleniami, blood moonami (czyli disruption) i Pack Ratami jako jednym z winconów. Deck w kolorach BR, powinien zwrócić waszą uwagę, jeśli szukacie czegoś świeżego. No i jako że talia zrobiła day 2, to jednak znak, że jest sensowna jeśli chodzi o power  level.

Przewodnik po Amulet Guidzie

Bobby Fortanely przygotował spory poradnik jak się saidboardować,  jakie triki stosować i dlaczego takie, a nie inne wybory co do buildu. Tekst jest rozbudowany bardziej od strony wizualnej niż treściowej, ale i pod tym drugim kątem powinien dawać radę. Dla mnie ten materiał to takie minimum, które chciałbym w tego rodzaju tekstach widzieć. Jak jesteście zainteresowani złożeniem tego decku, możemy polecić. Dla miłośników Merfolków, które w minionym tygodniu na GP trafiły do finału, musi wystarczyć tekst Ondreja Straskiego. Znajdzie się też coś dla grających Abzan Company. Ale bez szału.

Death’s Shadow przeanalizowany

Emma Handy przygląda się talii, która szturmem podbiła GP i jak sobie z nią radzić (chociaż co do promowania Aur można mieć wątpliwości). Czytać należy razem z oglądaniem video Setha Manfielda.

Eldrazi pod lupą x3

I jeszcze jeden tekst jak coś powyżej, ale tym razem analizie poddawane są trzy wersje Eldrazich. Te modernowe archetypy zatrzęsły ceną Basilisk Collara w minionym tygodniu, więc warto im na chwilę się przyjrzeć choćby z tego powodu.

Kontrola w modernie

Czy można grać kontrolami w T2? Jak najbardziej, a wszystko przez zmiany w meta. Jeśli interesuje was talia w tych klimatach, macie kilka przykładów, z których możecie wybierać powyżej.

Osobna kwestia to relacja Trenta Clarke’a, który zakończył GP Brisbane z UW kontrolą na 39 miejscu. Dość dokładnie opisuje on jak wyglądały gry i walki, a także trochę o decku wspomina.

Ciekawe decki:

 

FRONTIER

Przewodnik początkującego do Frontiera

Wszystko co początkujący powinni wiedzieć o Frontierze. Na salwacji dostaliśmy tekst, który dostarcza podstawowych informacji o formacie.

Omówienie Showdownów

Daniel Fournier opisuje wyniki trzech turniejów z cyklu Showdown. Nas tu najbardziej interesują rezultaty Frontierowej części. Ciekawe, że w zwycięskich deckach mamy zarówno talie typu aggro jak i kontrole.

Wyniki Frontier Box Rumble

W promującym format sklepie Hareruya rozegrano turniej, z którego możemy zobaczyć wyniki top8. Wygrało Abzan Aggro, a nieźle radziły sobie też decki na Hardened Scales. W topie też Dark Jeskai, Jund Midrange, Atarka Red i Grixis Dragon. Na pewno ciekawiej niż w standardzie ;)

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: SCG Baltimore

W tym wydaniu goldfishowego przeglądu tego, co piszczy w Legacy mamy omówienie ostatniego SCG w Baltimore. Są BUGi i nie tylko. Polecamy też przegląd najbardziej wartościowego contentu o formacie niemal na końcu materiału.

 

 PAUPER

Zrozumieć paupergeddon

Linkowaliśmy w poprzednim tygodniu do wyników papierowego turnieju, a w tym tygodniu Alex Ullman analizuje wyniki tegoż turnieju. Tłumaczy on przy tym, że Tron jest w tej chwili najlepszym deckiem w formacie (wersja Murasa przynajmniej).

 

LIMITED

5 kluczowych kwestii do poprawy waszego draftowania

Mike Sigrist tłumaczy co zrobić, aby lepiej drafcić. Jest to pięć porad dla osób początkująco-średniozaawansowanych, a w nich takie twierdzenia i kwestie jak: osoba na lewo ma znaczenie; power level kart – percepcja a rzeczywistość; sprawdzanie, które rarity zeszło; rozumienie własnych przesądów; znaczenie kontekstu.

 

COMMANDER

Jak wygląda wygrywanie w Commanderze

Tytuł w zasadzie mówi wszystko. Sheldon Menery pisze o sposobach wygrywania w EDH. Dodatkowo dorzuca deck na Animarze na sam koniec.

Ciekawe decki:

INNE

Esportowa przyszłość Magica

Magicowy eSport się profesjonalizuje i zmienia, czego przykładem jest wprowadzenie teamów na Pro Tour, a także starania o poprawę jakości streamów Magica i współpraca z Twitchem. Tu zaś mamy wywiad z prawnikiem, których być może już wkrótce będzie potrzeba wraz ze wzrostem znaczenia esportowej strony magica. A nawet jeśli tak nie będzie, to całkiem ciekawa rozmowa wychodzi i jest materiał do refleksji w ogóle nad kierunkiem rozwoju karcianki.

Czy powrót Nationalsów jest tym, co chcieliśmy

Graeme McIntyre komentuje ostatnie zmiany związane z ostatnimi zmianami, szczególnie w kontekście powrotu nationalsów. Jest też o zmianie z Moderna na Standard i ogólnie o tym, czy to dobra, czy zła zmiana.

Gatewatch (stan na dziś)

Coś dla Vorthosów, czyli miłośników magicowej fabuły i lore. John Dale Beety ocenia to, jak Gatewatch się sprawdza jak na razie jako drużyna, jako fabularny motor dla całego Magica i co może nam przynieść Amonkhet (deal Bolasa z Lilianą i zdrada nekromantki za pomoc w pokonaniu demonów? why not!).

Częste pułapki sideboardowe

Jadine Klomparens omawia najczęstsze problemy z sideboardowaniem się. Jest tu opisane nadmierne sajdowanie się, zła ocena złożoności MU i pozwalanie na deficyty w kwestii interaktywności. Jest krótko i problemy są dość konkretne, ale tę wiedzę warto sobie przyswajać, bo sajdowanie się jest trudne, a z nadmiernym sajdowaniem się każdy pewnie miał do czynienia.

Szybki raport z GP Chiba

Sophie Pages pisze o tym, jak przygotowywała się, czego się obawiała i jak było na GP Chiba. Sophie pochodzi z Francji, a Chiba to oczywiście Japonia. Jest więc okazja zobaczyć, jak wygląda GP oczami sędziego poziomu 3 z perspektywy Europejczyka.

Altery Sandreline Mousse i Earla Granta De Leona

Brian DeMars przedstawia alter arty dwójki artystów i jest to na CFB rzadko artykuł. A jest co oglądać, więc i my polecamy.

Draphty dookoła świata: Czechy

Drafty po czesku! Oto kolejny filmik z serii Raphaela Levy’ego. Tym razem mamy okazję odwiedzić praski sklep i towarzyszymy – oprócz Levy’ego – m.in. Adamowi Kosce.

Przewodnik początkującego: czym są ramp decki

Chcecie dowiedzieć się czym jest rampa, jak taki deck działa i jak zabija? Sprawdźcie ten link. Jak macie znajomych początkujących graczy, to też im to pokażcie. Wszystko jest dość klarownie wytłumaczone.

Stan Programu

Z njusów warto w zasadzie wyróżnić tylko to, że tak zapowiadana historyczna rękawica T2 okazała się… niewypałem. Wszystko przez bugi, których było pełno w starych kartach. Ba, często były to bugi dobrze znane! Zamiast tego dostaliśmy emergency drafty Khansów. Cóż, widać fecze i fajne środowisko limited mają nam osłodzić gorzkiego cukierka, którego nam Wizardzi zafundowali. Szkoda tylko, że znowu przez to pojawiło się sporo narzekań na crapiastość MTGO i bezużyteczność zgłoszeń o bugach przez graczy (bo Czarodzieje nie słuchają i tak). A wystarczyło tylko ogarnąć temat i naprawić stare karty. W sekcji opinii Jahn dalej opowiada o swej kolekcji kart w papierze.W deckach Temur Dynavolt Tower (T2), Death’s Shadow Aggro (modern), Dimir Control (Pauper), BUG Delver (Legacy) i Saheeli Oath (Vintage). Kończymy klasycznie cenami.

 

:g: Finanse :g:

 

Modernowa wyprzedaż

Dlaczego modernowcy i gracze jako tacy źle traktują sety typu Modern Masters? Na to pytanie odpowiada SaffronOlive. Tłumaczy jak z punktu widzenia modernowych zakupów należy traktować Modern Mastersy. I jak na tym – finansowo – skorzystać.

Czego spodziewać się po Modern Masters 2017

Craig Wescoe typuje karty, które powinny dostać reprint. Mówi też o tych, których nie chciałby zobaczyć w nowym secie. Z damnacją trafił, ale czy można się dziwić? Ta karta była wymieniana od dawna jako rzecz do reprintu, w końcu musiało się to zdarzyć. Trochę speulacji i podsumowanie tego co wiemy do tej pory jest także w tekście Jima Casale’a.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Death’s Shadow (Worldwake)
  2. Basilisk Collar (Worldwake)
  3. Walking Ballista (Aether Revolt)
  4. Paradox Engine (Aether Revolt)
  5. Fatal Push (Aether Revolt)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online):

nadchodzi MM2017 a za nami Grand Prix Utrecht

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl

nie kopiuj : (