Przegląd Prasy #173 – Grand Prix Amsterdam, Manila i Omaha

Za nami Grand Prix Amsterdam, Manila i Omaha. W tym pierwszym warto odnotować wysokie miejsce Bartłomieja „Bartysa” Lewandowskiego i całkiem dobre pozycje pozostałych zawodników z Polski. Z ciekawych newsów, był też przeciek od Wizardów – prawdopodobnie przez ich wpadkę, na francuskiej wersji strony zobaczyliśmy przedwcześnie Bolasa, Samut i nowy czarny removal. A może i był to celowy leak, ale na pewno zrobił swoje i rozpalił lekko umysły : )

A co jeszcze się działo w minionym tygodniu? Sprawdźcie w tym przeglądzie!

 

:b: Relacje z turniejów :b:

 

Grand Prix Amsterdam

Na Grand Prix Amsterdam zebrało się 1170 graczy, w tym spore grono Polaków. Całość wygrał Lukas Blohon z BG Delirium. W finale pokonał UR kontrolę Benjamina Lufta. Topka w ogóle była dość zróżnicowana i tylko jeden Marvel w niej był! Na dodatek Marvel niezbyt dobrze radził sobie w całym turnieju. Nie miał na przykład żadnego 9-0 w Day 1. Decki z Top 8 są tutaj. Jest tam także Esper Vehicles, RG Pummeler, Temur Marvel, jeszcze jedno BG Delirium i 2 BG Energy. Ale też przesadą byłoby powiedzieć, że Marvel został zdetronizowany. Na miejscach 9-32 jest go mnóstwo. Od 9 do 12 mamy same Marvele, tuż za Top 8. W sumie 15 talii, a w całym Top 32 to 16, czyli równo połowa. Ale to też trzeba dodać, że archetypem grało pewnie najwięcej ludzi na turnieju, więc liczba też swoje zrobiła.

Nas najbardziej cieszy wysokie miejsce Bartysa (Temur Marvel). Oto zresztą ostateczne wyniki Polaków po Day 2:

22 Lewandowski Bartłomiej 36
35 Bruski Bartosz 34
61 Lukaszek Mateusz 33
65 Pedrakowski Tomek 33
68 Kowalski Grzegorz 33
107 Fliegel Lukasz 30
116 Buras Artur 30
141 Walukiewicz Bartosz 30
161 Wieszok Bartłomiej 30
208 Bobak Andrzej 27
276 Pastukhov Sergiy 24
332 Skupien Maciej 21
386 Gyba Konrad 16
394 Brancewicz Michal 16
401 Wasiak Matthew 16
460 Bartkowiak Bartosz 15
493 Kawonczyk Maciej 15
563 Plucinski Karol 13
595 Marek Krzysztof 12
637 Swierk Pawel 12
665 Nowak Kamil 12
707 Misnik Mateusz 12
711 Olas Kajtek 12
718 Mizerski Krzysztof 12
741 Pietron Krzysztof 10
810 Rzadkosz Szymon 9
960 Krasowski Jaroslaw 6
977 Kot Bartosz 6

Grand Prix Manila

Manila zgromadziła tylko 757 graczy. No, ale nie jest to miejsce, które jakoś szczególnie słynie z Magica, a do tego dochodzi kwestia kasyna, o czym poniżej. Tak czy siak, turniej wygrał Ryoichi Tamada. Grał UW Flashem, a w finale wygrał z Qi Wentao i jego Esper Vehicles. Poza tym do Top 8 dostały się Temur Marvel, RG Pummeler, Mardu Blue, Mono Black Zombies, BG Constrictor i Mardu Vehicles. Jeśli chodzi o decki z miejsc 9-32 to tu było jednak odrobinę mniej Temur Marveli. Sporo wehikułów, w tym jeden chyba nieco bardziej oryginalny, bo w kolorach Jeskai.

Nie było pewne czy GP Manila w ogóle się odbędzie. Wszystko przez incydent w kasynie, o czym możecie przeczytać na przykład tutaj.

„Atak” nie spowodował jednak odwołania turnieju Magicowego, jedynie 2 godzinne opóźnienie w jego wystartowaniu ze względu na przegląd procedur bezpieczeństwa.

Grand Prix Omaha

Omaha zgromadziła… 800 graczy. No, niestety, Standard nie ściąga tłumów i to trzeba wyraźnie zaznaczyć. Porównajcie sobie z modernowymi GP w zeszłym tygodniu. A może powodem mniejszej frekwencji na konkretnych GP był fakt, że aż trzy odbyły się w tym samym czasie? Jak by nie było, wygrał Brad Nelson dzięki… Marvelowi! I tu trzeba dodać, że Top8 tego turnieju było baaaardzo broken. 6 Marveli i honoru broniły tylko Temur Energy oraz BG Constrictor Sama Pardee. Ten ostatni doszedł zresztą do finału, ale tam Nelson okazał się lepszy. Jeśli chodzi o Top 9-32, to tam było jeszcze 9 Marveli, a poza tym jakieś BG, wehikuły, UR Kontrola. Takie sympatyczne rzeczy.

RPTQ Praga

Poza naprawdę dobrymi wynikami Polaków na GP w Amsterdamie, pragniemy wam donieść, że slota na PT Kyoto zdobył Mariusz Górniak wygrywając RPTQ w Pradze. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Tak wyglądały standingi po swiss, przed Top 8 (thanks to: Maciej Myszkowiak)

 

:w: Wieści z wybrzeża i okolic :w:

 

Przecieki spoilerowe od Wizardów!

Wizardzi zaliczyli wpadkę i opublikowali przedwcześnie trzy gorące karty z nadchodzącego dodatku. Chodzi o Nicol Bolas, God-Pharaoh, Bontu’s Last Reckoning i Samut, the Tested. Oceny nowych kart już się mnożą, a jedną z ciekawszych z pewnością jest ten tekst SaffronOlive’a na Goldfishu. W sumie najbardziej w tym wszystkim zaskakuje, że… już można zamawiać te karty w preorderze! Po horrendalnych cenach, ale jednak.

Zmiany w Constructed PPTQ i Amonkhetowych Championshipach na MTGO

Trochę pozmienia się online. Nie są to duże zmiany, ale turniejom się trochę pozmienia struktura. Zajrzyjcie do linka po szczegóły. Z ważniejszych informacji – PTQ constructed scalą się z powrotem w pojedyncze turnieje bez pre kwalifikacji (pptq), za to bez zmian będą PTQ w limited.

Zawartość Archenemy Nicol Bolas

Czekaliście na ten produkt? Jeśli tak to ucieszy was, że ujawniono decklisty. Trochę późno, ale ważne, że wreszcie są. Wiemy też już czemu tak długo trzeba było na te decklisty czekać – schematy są bowiem inspirowane Amonkhetem. One są fajne. Decki już są takie trochę bardziej mech, ale o dziwo nawet mają w miarę sensowną wartość, są dość synergiczne i w miarę grywalne oraz chyba zbalansowane. A, no i są nowe obrazki na walkerach, ale pod tym kątem set to trochę zmarnowana okazja – bardzo starych kart w nowych ramkach tu np. nie uświadczycie.

Mechaniczny Color Pie 2017

MaRo przedstawia stan Color Pie na rok 2017 w kontekście mechanik i tego co poszczególne kolory mogą robić. O to się często ludzie kłócą na forach, więc jeśli temat was interesuje, nie przegapcie.

Duma kraulów

Wracamy na Ravnicę! Dostajemy tu dość krótkie opowiadanie, które przybliży nam postać z Commandera 2015 z setu Plunder the Graves. Chodzi Mazirek, Kraul Death Priest. To ucieszy fanów EDH, a w oczekiwanie na dalsze losy Gatewatcha musi to nam wystarczyć.

 

:u: Zapowiedzi wydarzeń Magicowych :u:

 

PureValue Open #2, 01-02 lipca 2017

Organizator, sklep PureValue, ma przyjemność zaprosić na drugą edycję PureValue Open :) Tym razem całkowicie w formacie modern. Jest to idealna okazja, żeby przetestować swoje umiejętności oraz decki przez wakacyjnym sezonem PPTQ w Modernie. W pierwszy lipcowy weekend rozegramy 2 turnieje: Modern oraz Team Modern. Klasycznego Moderna raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć, natomiast jeśli chodzi o Team Modern, jest to format tzw. Unified Constructed, czyli:

  • gramy w 3-osobowych drużynach;
  • standardowo gramy do 2 wygranych z podziałem na duże i małe wygrane:
  • mała wygrana: wtedy kiedy jeden z graczy z drużyny pokona gracza z drużyny przeciwnej w meczu BO3;
  • duża wygrana: wtedy kiedy dwóch graczy z danego teamu wygra swój mecz, co daje jej zwycięstwo w danej rundzie.
  • Główną zasadą Unified Constructed Format jest to, że na całą drużynę w deckach mogą się znajdować tylko 4 kopie dane karty, przy czym używać ich może tylko jeden gracz tj. jeśli jeden z graczy gra singlowym Lighning Boltem to już żaden gracz w drużynie nie może grać Lighning Boltem w swoim spisie.
Klasycznie jak zawsze oferujemy gwarantowane nagrody niezależne od frekwencji ^^. Tym razem jednak nie będą to boxy, a kredyt na platformie MagicCardMarket.eu w wysokości 250 euro na każdy turniej! Czyli ponad tysiąc złotych dla najlepszych zawodników ;) Pula jeszcze może się zwiększyć, aktualnie nad tym pracujemy ^^. Owocem części starań jest nowy sponsor imprezy – sam MagicCardMarket! Jeśli ktoś nie zna, to już tłumaczymy – MCM jest największą w europie stroną zajmującą się pośrednictwem w handlu produktami MTG (i nie tylko). Gorąco zachęcamy do korzystanie z ich usług. Dzięki ich wsparciu dodajemy kupony o wartości 40 euro na każdy turniej, czyli w tym momencie pula wynosi 290 euro na turniej! Jest więc o co grać. Dodatkowo podczas eventu dostępne będą materiały turniejowa takie jak lifepady czy długopisy zapewnione właśnie przez MCM :)
 
 
Liczymy, że znowu zaskoczycie nas dużą frekwencją!
 
INFO TURNIEJOWE:

Sobota 01.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 40 zł
Format: Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top8
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 
Niedziela 02.07.2017
Gdzie: Erebor – Siedziba Stowarzyszenia Thorn
O której: Zapisy: 10:30, Start: 11:00
Wpisowe: 120 zł od drużyny
Format: Team Modern
Nagrody: 250 euro w kredycie MCM do podziału dla Top4
Limit miejsc: 40
Rel: Competetive (wymagane decklisty)
Sędzia: Witold Waczyński lvl2
 

PureValue Open #2

Mistrzostwa Polski 2017

W tym roku odbędą się Mistrzostwa Krajów, według starej formuły. WMCQ nie spełniały swojej funkcji, WOTC rozbijając duży, czcigodny i epicki turniej na 3 małe coś-tam-coś-tam-q tylko pogorszyło frekwencje i prestiż imprezy. Na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i oto one, Nationalsy w pełnej krasie. Dwa dni turniejów, dwa formaty, Top 8 i jeden Mistrz! Do tego w tradycyjnej już miejscówce (nie jakiejś wybitnej jakościowo, ale dość przychylnej) – przy Lotnisku Okęcie w Warszawie, a Hotelu niegdyś zwącym się Gromada, a obecnie noszącym nowe imię „Sangate Hotel”. Według informacji Wizardów organizatorem jest pruszkowsko-warszawska Galaktyka Gier, która postara się dostarczyć imprezę na najwyższej jakości. A my jako Psychatog postaramy się dostarczyć Wam więcej info o imprezie w przyszłości i prawdopodobnie też zrobić relację na miejscu z rozgrywek : )

Od organizatora:

Miejsce turnieju: 
http://www.sangate-hotel.pl/
Polecam dla zdecydowanych oczywiście różnego rodzaju promocje na portalach rezerwacyjnych. Później będą dostępne pokoje w cenach znacznie niższych niż „recepcyjne” aż do wyczerpania zapasów (pokoi oczywiście) Dostępne będą także karnety parkingowe. 

Ceny pokoi (śniadanie wliczone w cenę): 
sektor biznes:
pokój 1-osobowy – 212 zł brutto
pokój 2-osobowy – 248 zł brutto

sektor standard:
pokój 1-osobowy – 180 zł brutto
pokój 2-osobowy – 210 zł brutto

Aby uzyskać rezerwację w tej cenie prosimy o kontakt przez PW. Ceny to około 50% z cennika w recepcji. Na portalach rezerwacyjnych w chwili obecnej można znaleźć oferty za około 150 – 190 zł ale najczęściej nie zawierają śniadań. 

Format turnieju:
Standard / Booster draft z liczbą rund uzależnioną od frekwencji. Przykładowo przy +226 graczach będzie to 12 rund (plus TOP 8 ) w tym 6 rund drafta.
Poniżej 226 graczy będzie w sobotę 5 rund standard i 3 rundy drafta, a w niedzielę Top 8 w standardzie

LCQ i LCT
W piątek odbędą się turnieje kwalifikacyjne oraz turnieje o BYE. Będzie minimum 10 LCQ oraz 10 LCT. Pierwsze z nich dadzą możliwość zagrania na MP te drugie dadzą 2-rundowego BYE na MP. Turnieje te będą także w Standardzie.

Gwarantowana pula nagród to 42 boxy oraz maty i bilety na World Cup. Ilość promek Nationalsowych będzie limitowana i ich dostępność będzie zależna od kolejności rejestracji

Planowane side eventy to: przynajmniej jedno PPTQ, drafty Modern Masters, turnieje Legacy oraz Modern oraz mniejsze turnieje „na żądanie”. Za wyjątkiem PPTQ wszystkie side eventy będą miały mnożnik PPx3. Chociaż termin „Nationals” jest zastrzeżony tylko dla głównego turnieju to chcemy, aby gracze innych formatów wzięli udział w „swoich” turniejach i poczuli atmosferę Mistrzostw Polski także….. WoTC chce przywracając MP stworzyć drugi po GP najbardziej prestiżowy turniej w danym kraju (a tam gdzie GP nie ma będzie to turniej nr. 1 w sezonie).

 

:r: Przegląd prasy branżowej :r:

 

STANDARD

 

Dwutixowy budżetowy red do T2

SaffronOlive znowu to zrobił! Deck na dwa tixy po jego publikacji skoczył do osiemnastu. Nie jest to co prawda topowa talia, jak to zwykle z mono redami bywa, ale jest dość solidną i wdzięczną, agresywną konstrukcją budżetową. Autor uznał, że to na obecny standard jego najlepszy budżet deck i to wystarczyło wielu poszukiwaczom bieda-zwycięstw aby zalać równie tanie 2-persony i przyjazne ligi tym deckiem lub jego pochodną konstrukcją.

Ciekawe decki:

 

MODERN

Śmierć i narodziny modernowych kóz

Autor przedstawia swój deck jako tron z kozami, ale w praktyce to biała dewocja ze Springjack Shepherdami. Może wygląda trochę casualowo, ale w sumie lubimy takie decki. No i jednak to deck na kozach. Wiadomo, koza to nie homarid, ale jednak to i tak lepiej niż goblin.

Przewodnik po Jundzie

Coś dla Bylka i nie tylko. Reid Duke oprowadza po modernowym Jundzie. Sideboardy, wybór kart, a do tego filmik i tłumaczenie czemu deckiem warto grać.

Ciekawe decki:

 

LEGACY/VINTAGE

Ten tydzień w Legacy: więcej innowacji

Jak co tydzień Sean Brown omawia wyniki kolejnych wyników w Legacy, a że meta nadal dostosowuje się po banach do nowej rzeczywistości, to jest dość ciekawie. Sprawdźcie jakie decki Sean omawia w tym tygodniu. Topowe decki w T2 możecie też sprawdzić tutaj. To tekst Briana DeMarsa.

Ciekawe decki

 

 PAUPER

Czemu powinieneś grać paupera?

Alex Ullman dopiero będzie omawiać pauperowe Challenge’e, ale z tego powodu ma taki 'wolniejszy’ tydzień, więc próbuje tu w tym tekście przekonać nieprzekonanych, że warto zacząć grać w paupera. Sprawdźcie, może uda się mu was nakłonić do zabawy z tym formatem – nie jest w tym nachalny.

LSV gra UR Delverem (Video)

Kiedy pros z pierwszej ligi gra paupera to warto docenić. Stąd linkujemy do tego jak LSV gra w pauperze skredowym delverem.

 

LIMITED

Przewodnik po draftarchetypach AKH

To kolejny tekst tego typu. Tym razem autorem jest PVDR i mamy tu może trochę chaotycznie, ale jednak treściwie przedstawione środowisko amonkhetowego limited.

Jak draftować hiper aggro w AKH

Temat powraca. Tym razem zabiera się za niego Jason Chung i znowu mamy krótki poradnik jak draftować AKH. I kolejny znak, że AKH nie jest wolnym formatem, który sprzyja durdlowaniu.

Jak radzić sobie z sealedami AKH?

I jeszcze jeden poradnik, ale tym razem zorientowany na grających sealedy. Eduoardo Sajgalik obszernie radzi co i jak, aby się odnaleźć w tym aspekcie limited AKH. Chyba najlepszy tekst pod kątem limited w tym tygodniu.

Amonkhetowe drafty

I jeszcze raz kolejna porcja draftów:

Mirrodinowe drafty

Mirrodina też się draftuje, póki są flashbacki:

 

COMMANDER

Meta 1vs1 EDH – co nie działa i co dalej?

Adam Yurchick omawia meta pojedynkowego formatu EDH online. Dokładnie opisuje co gra, co nie gra, dlaczego tak się dzieje, że niebieskie decki dominują i sugeruje parę rozwiązań oraz celów pod bany/unbany. Nawet jeśli nie jesteście przekonani, że EDH gra się na zasadzie dueli i to multiplayerowy format, to jednak warto podkreślić, że coraz więcej osób pisze o formacie. Zresztą, to nie jedyny materiał o meta i formacie na TCG. Tu macie uzupełnienie i kontynuację w postaci tekstu Corbina Hoslera. Mało tego, EDH 1 vs 1 zaczyna mieć efekt na ceny na MTGO. Niektóre karty idą przez ten format w górę.

Much Abrew: 1 vs 1 Baral, Chief of Compliance

Tym razem to SaffronOlive bawi się w commandera 1 na 1. Jak wcześniej chociażby LSV, tak i on tu sięga po Barala – mimo banów wciąż dominujący deck formatu. Są uwagi na koniec, są filmiki – to co zwykle, aby wiedzieć, jak tę talię obsługiwać.

Manalith

Zaczyna się niezbyt ciekawie – ot, nie grajcie Manalithem. Ale potem autor podrzuca nam szereg kart, którymi możemy się posłużyć w tym koszcie i tej funkcji, a są lepsze od tego dość popularnego kamyka. Wychodzi z tego tekst, który śmiało można polecić domorosłym decbuilderom i na którym amatorzy casualowego EDH mogą się uczyć jak szukać w formacie lepszych opcji. Chociaż – jednak krytykując trochę ten tekst – Manalith to wciąż budżetowa opcja i dość łatwo dostępna i można ją wsadzić do każdego decku. Nie ma co przesadzać.

Ciekawe decki:

 

INNE

Mana Screwed: epizod 1

Tym żyją Magicowe Internety. Oglądajcie. Bo jak nie, to będzie nas trzeba wypikać i wyjdziecie z przeglądu.

Obejrzeliście? Jak na magicowy content to naprawdę nietypowa rzecz. Warta wyróżnienia choćby ze względu na swą unikalność. Nie jest to Big Bang Theory, ale cytując kogoś z komentarzy: „This is so accurate it’s almost not funny. But it’s really really funny.” No chyba że ten humor jednak do was nie trafia. Tak czy siak, będzie przynajmniej z 9 epizodów jeszcze.

Ile landów potrzebuję, aby zagrywać je konsystentnie?

No właśnie, ile? I jak to sprawdzić? Odpowiedzi należy szukać w matematyce. A skoro w matematyce to siłą rzeczy pojawić się tu musi Frank Karsten, który wylicza, ile powinno się mieć ziem w limited, w EDH i w 60-kartowych constructed.

Niska jakość amonkhetowych kart

Jakoś przy Amonkhecie pojawia się ostatnio sporo narzekań na jakość wydrukowanych kart. W linku powyżej macie jeden z przykładów i dyskusję całą na ten temat. Tu inny przykład (choć… może nie do końca przekonujący, ale to może zależy od monitora). W minionym tygodniu ktoś wrzucał obrazki z białymi plamami na karcie oraz z… missprintem jednej z inwokacji (z alternatywną wersją hieroglifów), więc to nie tak, że to się pojawiło teraz. Ponoć problemy z drukarniami pojawiały się już wcześniej, ale albo ich skala się zwiększyła, albo gracze zaczęli wychwytywać te kwestie, albo Wizardzi tną koszty na kontrolę jakości i używaną farbę. Tak czy siak, warto mieć temat na uwadze.

Wizardzi, naprawcie to!

A przy okazji jakości kart warto też wspomnieć, że od pewnego czasu karty mają tendencje do zaokrąglania się. Dotyczy to zwłaszcza foilów, choć nie tylko. W czym problem dokładnie, ponownie możecie zobaczyć w linku. Tam też dyskusja na ten temat.

Top 10 innowacji w Magicu

Takie teksty są trochę pisane pod kliknięcia, bo wiadomo, że wszyscy lubią listy. Potwierdzają to trendy w internetach, ale tu akurat mamy dość sympatyczną rzecz. Tekst jest o nowościach i zmianach w Magicu, które pojawiły się od jego powstania. To naprawdę konkretne kwestie, takie jak pojawienie się Expansion Setów, pozbycie się mana burna, dodanie mythiców i tym podobne rzeczy. Można dzięki temu spojrzeć na magica z innej perspektywy, więc warto rzucić okiem – zwłaszcza jeśli nie znacie początków gry.

KarwiApo gra Magic Duels

Link do kanału, w którym autor pokazuje swoje gry z Magic Duels. To czysty casual, niby nic specjalnego, a na pewno nie jest to atrakcyjne dla prosów i wyjadaczy, ale jak kogoś macie ochotę wciągnąć w Magica, to może właśnie takimi rzeczami. Filmiki są w porządku, sensownie zrealizowane, a nawet jeśli się wam nie do końca spodoba, to po prostu uznajcie, że daliśmy linki na zachętę autorowi. :) Za regularne nagrania się należy.

Stan Programu

Jahn po raz kolejny przypomina o wykupach kart. Te kończą się już w tym tygodniu. Potem od razu przechodzi do decków: Temur Energy w T2, Grixis Death’s Shadow w Modernie, Aluren w Legacy i Dark Depths w Vintage. Potem zaś ceny. Jahn skromnie tym razem.

 

:g: Finanse :g:

Finansowe hype’y, spike’i i creepy

Czym jest spike w kontekście cen nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć. Ale jak go rozpoznać? I czym charakteryzuje się hype, a czym creep? O tym pisze Jim Casale, przy okazji dając parę konkretnych porad odnośnie kilku kart i trendów na nich.


Tradycyjnie przedstawiamy karty, które interesowały najbardziej użytkowników MtgGoldfish:

  1. Nicol Bolas, God-Pharaoh (Hour of Devastation)
  2. Devoted Druid (Shadowmoor)
  3. Fatal Push (Aether Revolt)
  4. Gideon of the Trials (Amonkhet)
  5. Soul-Scar Mage (Amonkhet)

Tygodniowe zmiany cen z Goldfisha (Top 10 wzrostów i spadków ze wszystkich formatów; ceny online): 

indeksy mtg 05.06.2017 po Grand Prix Amsterdam i leak HOU

kliknij, aby powiększyć

-x-

tog mackiiPozdrawiamy,

– Emil, Nailini i Ober

 


Informacje o autorach znajdziecie w zakładce: redakcja

Komentarze

Psychatog.pl